chip

www.shvav.net – שבב נט – מאגר שבבים ארצי לאיתור בעלי חיים אובדים

שם הכותב/ת: זרה בן ארי

צילום:מערכת חיות הבית

לאסי שובי הביתה

כולם מכירים את הסיפור על כלבת הקולי לאסי שחזרה לביתה לאחר מסע נדודים מפרך. סיפור מופלא זה שזכה לביצוע הוליוודי גרם לגזע הקולי להקרא לאסי. מדי שנה אלפי כלבים אובדים, יוצאים למרדף ארוך או מחליטים ללוות חבר חדש, מתרחקים ונעלמים. חלק מהכלבים הללו ימצא בית חדש, חלק יצליח לחזור באמצעות חושיו והרבה מזל למשפחתו הקודמת אך חלק לא מבוטל יגיע למכלאות צער בעלי חיים או אגודות האימוץ וגורלם עלול להיות עלום… חוק הכלבת מחייב סימון כל כלב שמתחסן באמצעות שבב אלקטרוני המוחדר בדרך כלל באזור שבין השכמות. אם נצא מנקודת הנחה שכל חיות המחמד בישראל מחוסנות, הרי שלכל כלב ולכל חתול מספר זיהוי אישי. לפנקס החיסונים מודבקת מדבקה ובה מספר השבב שהוטרינר החדיר לכלב (או לחתול). לכאורה, ניתן היה לשלוף את קורא השבבים ולזהות בעזרתו כל כלב או חתול בכל מקום בארץ.

המרכז הארצי לרישום כלבים

משרד החקלאות ופיתוח הכפר-השירותים הוטרינריים האחראים על מתן החיסונים ותקנות צער בעלי חיים מנהלים מאגר נתונים כפי שמתקבל מהרשויות המקומיות האוכפות את חוק הכלבת. חתולים אינם מחוייבים בשבב ואינם נמצאים במאגר זה. במאגר רשומים הפרטים של הכלבים שהוחדר לגופם שבב כאשר חוסנו נגד כלבת. אין מעקב אחר מצב הכלב (נמצא ברשות הבעלים, עבר לבעלים אחרים, אבדו ועקבותיו אבדו זמנית או לצמיתות או חלילה-מת). ניתן ליצור קשר עם המרכז ב: http://www.vtr.moag.gov.il/vtr/DogCenter/ בימים א'-ה' בין השעות 09:00-13:00,

שבב נט

לפני כ-6 שנים הושק אתר shvav.net שפתח עידן חדש בכל הנוגע לאיתור בעלי חיים אבודים. shvav.net מאפשר הזנה של מספר השבב, העלאת תצלום ועידכון רציף, 7 ימים בשבוע 365 ימים בשנה. ניתן להזין כל בעל חיים למעשה הנושא בגופו שבב; כלבים, חתולים, בעלי כנף ועוד. רישום של בעל חיים כרוך בעלות של 39 ש"ח לשנתיים. הרישום נעשה ע"י הבעלים שיוכלו לעדכן את המידע באופן רציף, לדוגמא: אם הכלב עבר תספורת "גלח" ובאתר משרד החקלאות יכול להופיע כבעל שיער ארוך. ניתן להוסיף תמונה שכידוע שווה לפחות 1000 מילים… בתום התקופה ישאלו הבעלים אם ברצונם לחדש את הרישום באותה עלות לשנתיים נוספות. כלב שאבד ובעליו רשום באתר, יכול להעלות מודעה באתר ללא עלות נוספת, בכל ימות השבוע 365 ימים בשנה כולל שבתות וחגים. גם מי שאינו רשום בשבב נט יכול להעלות מודעה חד פעמית בעלות של 185 ש"ח – במידה והכלב נמצא, פרטיו יישמרו במאגר לשנה, על כל צרה שלא תבוא. וטרינרים ועמותות הסיוע לבעלי חיים ממליצים על ההצטרפות לאתר ואכן במהלך השנים רבים מאוד הצטרפו.

ויש גם סוף טוב

אחד הסיפורים היותר מרגשים השאיר גם את מפעילי האתר נרגשים: לפני כשנה לערך נעלם כלב גזעי של משפחה במרכז הארץ. הם קנו אותו במיטב כספם, טיפחוהו, גידלו אותו בצורה הטובה ביותר ואכן הוא הפך לאחד הנציגים היותר מוצלחים של גזעו, זכה בתארים והיה אחד הזכרים המוערכים בגזע. יום בהיר אחד יצא לטיול הבוקר קשור ברצועה אך מסיבה כל שהיא משהרצועה הותרה, נשא רגליים ונעלם. באותו יום הם התרוצצו בכל מקום אפשרי ולא הצליחו למצאו ונדמה שהאדמה בלעה אותו. באותו היום נכנסו הבעלים לאתר והציבו מודעה ובה הפרטים של כלבם האהוב. עבר שבוע. עברו שבועיים. חודש וחודשיים והכלב איננו. לאחר 4 חודשים נוצר קשר בין הבחורה שמצאה את הכלב לבין הבעלים באמצעות המודעה שבאתר. המוצאת של הכלב האבוד התקשרה לכלב והתקשתה להפרד ממנו. משפחתו של האובד לא ידעה את נפשה מרוב שמחה. אך לא יכלה לעמוד בצער של המוצאת הישרה שטיפלה כה יפה בכלב. לבסוף, בעלי הכלב האובד הבטיחו  לבחורה גור מההמלטה הקרובה שבו הזכר יהיה הזכר המרביע ובא סוף לפרשיה.

אנחנו בדקנו עבורכם את ההבדלים בין המאגרים בטבלת ההשוואה שלפניכם תוכלו לקבל את הבסיס ההשוואתי והמלצתנו: הרשמו עוד היום!

שם המאגר

סוגי בעלי חיים

סוג מידע

עלות רישום

עלות מודעה

פרטיות המידע

שעות פעילות

המרכז הארצי לרישום כלבים

כלבים בלבד

רישומת כפי שנמסרה ע"י הרשות המקומית

בחינם אם רציתם או לא

אין אפשרות לפרסם מודעה

המידע חשוף לכל מען דבעי

13:00-09:00

ימים א'-ה' לא כולל ערבי חג וחג, בדוא"ל או טלפונית

שבב נט

כלבים, חתולים, בני כנף וכל מה שנושא שבב אלקטרוני

ע"י הבעלים והמשך עידכון בהתאם לצורך כולל תצלומים

39 ש"ח לשנתיים ולכל שנתיים נוספות

כלב רשום באתר – ללא תשלום. לכלב לא רשום בתשלום של 185 ש"ח

המידע חסוי ויחשף על פי רצון הבעלים בלבד

7 ימים בשבוע, 365 ימים בשנה 24 שעות ביממה

השבב האלקטרוני או המיקרוצ'יפ מוכר לכולנו. הוא בגודל של גרגר אורז גדול ומכיל מעגל אלקטרוני ללא מקור כח עצמאי. המיקרוצ'יפ פאסיבי ויחזיר אות דיגיטלי רק כאשר מקלט רדיו שולח לו אות בתדר נכון. (RFID – Radio Frequency Identification) האות המוחזר יכיל בדרך כלל מספר בן 15 ספרות. ישנם סוגים רבים של מנשאים לשבב, והם משמשים לסימון בעלי חיים נוספים כמו בקר, סוסים ועוד. ברחבי העולם מאגרי מידע אליהם מוזנים מספרי השבבים של חיות המחמד המסייעים מדי שנה בהחזרת מאות אלפי בעלי חיים שאבדו.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf