Urine off display w bottle

®Urine Off – הפיתרון המוחלט לריחות לא-רצויים שמקורם בשתן

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

בעלי חיים (כן, גם חיות מחמד) פועלים על פי אינסטינקטים מולדים, חפים מכל נקיפות מצפון, בושה או חרטה. הם יצורים טריטוריאליים, ולמרות שכיום המלחמה היחידה שהם צריכים לנהל היא אולי על תשומת הלב, הם עדיין פועלים על לפי סדרת פעולות אותן הם מתוכנתים לעשות. מי מאיתנו אינו סופק את כפיו כשכלבו מחמדו, שרק לפני רגע יצא מטיפול 5,000 במספרה, מסופר וריחני, מזנק בתוך שניות לערימת גללים או סתם ערימת בוץ ריחנית במיוחד. מגדלי החתולים אולי נהנים מחיות מחמד השומרות על הנקיון בעצמן, אך חתולים זכרים דואגים לפזר את ריחם למרחוק, והנזק מי ישורנו.

האבחנה בין שתי צורות התנהגות אלו יכולה להסביר את ההבדלים העומדים בין חתולים לכלבים; החתול – צייד מיומן הנערך בכל יום לעוד ״יום עבודה במשרד״ ועל כן חייב להיות מוכן ומזומן לשעת כושר. הוא מתלקק ומתנקה וכך מסיר כל שריד לריח שעלול להסגיר אותו בהתגנבותו. גם הכלב צייד מיומן, אך הטכניקה שלו שונה – הוא מסתווה באמצעות ריח של אחרים, די דומה לבן אדם, אם חושבים על טקסי הבישום והדאודורנט לפני שאנו יוצאים מהבית.

חוש הריח המפותח של חיות המחמד שלנו הוא אחד מאמצעי התקשורת של עולמם. כאשר אנו יוצאים לטייל עם כלבינו לסיבוב בשכונה הוא בודק היטב מי השאיר מה. מי עבר ומתי. כל עץ וכל עמוד הופך ללוח מודעות. וכמובן שעל כל לוח מודעות הוא ישאיר מודעה משלו.

השתן מורכב מתמיסה מימית של חומרים שסוננו ממערכת הדם. השתן מכיל שִתְנָן (אוראה), חומצת שתן, קריאטינין וחומרי פסולת שונים שהגוף מפריש. אולי לא ידעתם, אך השתן כמעט חסר ריח כשהוא יוצא מהגוף. אך לאחר שיצא ובא במגע עם האויר, מולקולת האוראה מתפרקת לשתי מולקולות של אמוניה. אורגניזמים בשתן גורמים לקוקטייל הכימיקאלים להפוך לריחני ומכאן הריח הטיפוסי לשתן. אם חשבתם שכאשר השתן מתייבש פג ריחו, הרי שטעיתם. לאחר הייבוש נותרים גבישים זעירים וריחניים שלאחר זמן מה אינם רגישים יותר לאפו של האדם אך לנחיריו של הכלב הם אפילו לא בגדר חדשות האתמול.

כפי שכבר הזכרנו, כאשר כלב או חתול נתקל בריח שתן כזה או אחר, הוא מגיב בכיסוי המידע בשתן משלו וחוזר חלילה. כאשר מדובר בגורים צעירים, הם עדיין אינם מחונכים לעשיית צרכים ולעיתים ״בורח להם״ בחדר זה או אחר. עם סבלנות והתמדה ניתן להשלים את תהליך הלמידה, אך אם הגור יגיע לאותו מקום בו הוא כבר השאיר את חותם ריחו האישי, הוא עשוי לפעול אינסטנקטיבית ולהשתין באותו מקום פעם נוספת.

מעגל הפלאים של סימון וסימון חוזר בעייתי וגם אם איווררנו היטב, והריח כבר פג זה מכבר, אנו חייבים להיות בטוחים שלא נותרו עיקבות גם מסביב, כאלו שיגרמו שוב למעגל הסימונים להתעורר מחדש.

רבים מתמודדים עם הבעיה באמצעות חומרי נקיון מסירי ריחות כמו אקונומיקה ואחרים. שתן ״טרי״ אינו בעייתי להסרה בעזרת חומרי ניקוי מקובלים וכמעט ואינו משאיר אחריו עקבות ריח. הבעיה מתעוררת עם שתן שיבש והורטב שוב או הנמצא בסביבה לחה. אמנם אלו הם חומרים מחטאים אך הם אינם מסירים את הריחות כי אם מסווים אותם באמצעות ריחות חריפים משלהם (נכון, אנחנו מכירים את אלו שקוראים להם ריחות של נקיון). חומרי נקיון אלו אולי יעילים על מרצפות וחיפוי העמיד לחומרים מלבינים, אך בדים, ריפודים ולעיתים ציפויי פלסטיק או חיפויים עדינים ינזקו, ובנוסף כלל לא בטוח שחומרים אלו יצליחו לחדור אל בין הסיבים ולפעול על גבישי השתן שיבשו.

בכדי להתמודד עם הבעיה פותח בארה״ב ה-®Urine Off, חומר מיוחד שתפקידו לפרק את גורמי הריח הפעילים בחומצת השתן, ולנטרל אותם לחלוטין. ®Urine Off הוא תכשיר המכיל בקטריות. הבקטריות תוקפות את גבישי חומצת השתן ומפרקות אותן. הנוזל בו הן שרויות מסיע אותם אל עומקי האריג ואל בסיס הסיבים, שם הם מנטרלות גם את הגבישים הזעירים ביותר. יעילותו של התכשיר גם בפירוק והסרה של כתמים ישנים הפכה אותו לשם דבר בפי רבים.

יעילותו של התכשיר מודגמת לא אחת ע״י דגימה של שתן המותזת מתוך בקבוק פלסטיק שנועד לכך, ואחר כך התזה של החומר ישירות על הדגימה. החומר עושה את פעולתו ולאחר כ-10 דקות, הריח נעלם לחלוטין. ®Urine Off מטפל היטב גם בכתמים ישנים, אך חשוב ביותר לטפל בכל הכתמים ולשם כך ניתן להעזר ב ®Urine fider, פנס לד המפיק קרני אור אולטרא-סגוליות. כתמי השתן בתאורת אור אולטרא סגול זוהרים בגוון ירקרק צהבהב ובולטים על רקע השטחים בהם לא נמצאים כתמים כאלו. כל שעליכם לעשות הוא להצטייד ב-®Urine fider, לאתר את כל מוקדי הריח ולהתיז עליהם את תמיסת ה-®Urine Off.

כפי שכבר הזכרנו, ה-®Urine Off יעיל גם בכתמים ישנים. מאחר והסביבה בה הוא פועל חייבת להיות רטובה, רצוי לחזור על הפעולה מספר פעמים; הבקטריות פועלות על שכבה אחת בכל פעם ומפרקות את גורמי הריח בשטח המגע הישיר שלהן. לאחר פרק זמן מסויים רצוי לנגב במטלית לחה ולהתיז שוב. בצורה כזו אנו מאפשרים לבקטריות לפרק את גבישי השתן הישנים עד להסרתם המוחלטת בכל עומק השכבות. כאשר הבקטריות סיימו את פעולתן, יוסר אחרון הגבישים ובעיית הריח תעלם. ניתן לבדוק את מצב התקדמות הסרת הכתמים הישנים בעזרת ה-®Urine fider. במידה והסרתם את כל הכתמים השטח המטופל לא יזהור כפי שזהר כאשר היה ספוג בכתמי השתן הישנים.

לעיתים כתמי שתן עלולים לשנות צבע של ריפוד, חיפוי או שטיח. האנזים אינו משנה את צבע הריפוד ואינו פוגע בו אך כפי שנכון לעשות בניקוי בתכשירי נקיון מכל הסוגים, תמיד רצוי לנסות את השפעתו בפינה נסתרת. ריח השתן של חתולים חריף יותר מזה של כלבים ועל כן פותחו תכשירים המתאימים לחתולים ולכלבים.

®Urine Off נארז באריזות תרסיס מוכנות לשימוש ללא צורך במהילה או הכנה מוקדמת, ובשלושה גדלים לבחירתכם: 118 מ״ל, 473 מ״ל בבקבוקוני מתז נוחים לשימוש, ובמיכל של 500 מ״ל עם אקדח התזה.

מומלץ בסיום התהליך ולאחר בדיקה בעזרת ה-®Urine fider לסבן ולשטוף את האזור המטופל בעזרת חומרי ניקוי קונבנציונאליים. כדאי להרחיב את שטח האזור בו אנו ננקה בחומרי הנקיון הרגילים מעבר לשטח המצומצם בו נמצאו כתמי השתן. חשוב לזכור כי אין למהול או לערבב את ה-®Urine Off עם חומרי נקיון אחרים, ורצוי לבצע את הטיפול לפני שהופעלו על המקום חומרי ניקוי אחרים.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf