IMG_9618

ToeGrip – פיתרון יצירתי ומעשי למניעת החלקה של כלבים על מרצפות

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

כלבים לא נועדו לחיות על מרצפות או משטחים חלקים. הציפרניים שלהם מיועדות להתפס בשטח ולשפר את אחיזת הכפות בקרקע. כלבים פעילים שוחקים את ציפרניהם כאשר הם נעים על סוגי קרקע שונים ואורכן מותאם ליציבה הנכונה. כאשר הכלבים שאנו מגדלים חיים בשטח הבית, הריצוף עשוי בדרך כלל מרצפות חלקות (קרמיקה, שיש או פרקט) שאינן מאפשרות אחיזה של ממש. הרבה פעמים אנו רואים כלב שתופס תאוצה ואם הוא לא מאט בזמן, הוא עלול לסיים את תאוצתו בהתנגשות ביעד לא מתוכנן.

אם נבחן כפה של גור, נבחין כי צפרניו חדות וקצותיהן לבנבנים ומעוקלים מעט. קצה זה הוא החומר הקרני שאליו לא מגיעה אספקת דם ואותו יש לקטום. כאשר אנו קוטמים את הציפורניים לגור, אנו מרגילים אותו להיות מטופל מגיל צעיר בכפותיו. כתוצאה מהקיטום החלק הגבוה יותר של הציפורן משתייף ומתקשה וכך כלי הדם שבתוך הציפורן "נסוג" לאחור, דבר שיקל עלינו את הקיטום בפעם הבאה שנעשה זאת. חשוב להזהר לא לקטום את הציפורן גבוה מדי מאחר ובתוך הציפורן יש עצבים וכלי דם. טיפול רשלני עלול להסתיים בכאב (מלווה בטראומה) לגור ודימום מכלי הדם שאנו חשפנו בתוך כדי קיטום הציפורן. לכלבים בוגרים יש ליטול ציפרוניים בהתאם לקצב הגידול שלהם ומומלץ לעשות זאת אחת למספר שבועות, לפי הצורך.

כלבים שלא הורגלו בקיטום צפורניהם מגיל צעיר עלולים לסרב לטיפול כזה בגיל מבוגר יותר. ככל שהכלב נעשה מבוגר יותר, הפעילות שלו הולכת ופוחתת, וכך פוחת גם קצב שחיקת הציפרניים. הצפרניים הולכות ומתארכות, לעיתים בצורה המשנה את היציבה של הכלב. במקרים אחרים, הצפרניים הארוכות שנועדו לבסס את האחיזה בפני השטח המחוספסים הופכות למכשול ומקטינות עוד יותר את שטח אחיזת הכפה בקרקע. לעיתים בעלי כלבים שלא הצליחו להרגיל את כלביהם בקיטום קבוע של ציפורניהם, נאלצים לבצע זאת במרפאתו של הווטרינר.

אך גם כלבים להם קוטמים צפרניים באופן קבוע, עם השנים יתקשו להאחז במשטחים החלקים ומאחר וגם השרירים (במיוחד בחלק האחורי) אינם חזקים כפי שהיו. כלבים קשישים, שגופם נחלש, או הסובלים מעודף משקל המנסים לעבור משכיבה לעמידה יתקשו לעשות זאת והחלקה על משטח חלק עלולה להיות כואבת מאוד ולהסתיים בקרע של רצועות, נקע של אחד המפרקים או אף חמור מכך, שבר. לעיתים חולשת השרירים והמצב הגופני הכללי הירוד מהווים בעיה בפני עצמה. כלבים המחלימים מטראומה ושגופם חלש מאוד, חשוב מאוד שיוכלו להתנועע מעט. החלקה שכזאת מעבר לנזק שהיא עלולה לגרום, תכניס את הכלבים הקשישים למתח ולחשש מקימה ובכך יצמצמו עוד יותר את התנועתיות שלהם.

דר' ג'ולי בוזבי, סיימה את לימודיה ב-1997 ובהמשך התמחתה בכירופרקטיקה ובדיקור. בתפיסת עולמה היא תמיד חיפשה לשלב בין הנכון למעשי ומכאן גם ה-ToeGrip. בעלה של אחת העובדות במרפאה, בעל חוש טכני וממציא חובב הציג לפניה את הפיתרון של הגומיות שהתקין עבור כלבם בן ה-16 מגזע רועה אוסטרלי. הפיתרון הפשוט (אך הגאוני) – ערכה בת 8 גומיות המולבשות על הציפורניים ומאפשרות אחיזה יציבה גם במקרים בהם היציבה כבר לא מה שהיתה פעם. דר' בוזבי הבינה מיד שכדאי לנסות זאת על מטופלים נוספים וכבר באותו יום היא נוכחה בשיפור העצום שהגומיות הוסיפו לתנועה וליציבה של הכלבים שהתקשו בכך קודם לכן. הנסיונות הפכו עד מהרה לקו ייצור, ולצורך פיתרון כולל לגזעי כלבים רבים, הותאמו מספר גדלי גומיות המתאימים לגדלי ציפורניים שונים. חשוב לבצע מדידה של קוטר הציפורן ובהתאם להזמין את הערכה המתאימה. המדידה צריכה להתבצע באמצעות חוט המלופף מסביב לציפורן ובעזרת עט סימון. מדידה מדוייקת של קוטר הציפורן חיונית מאחר וגומיות קטנות מדי לא תעלינה על הציפורן ואילו הגדולות בהיקפן תהייה רופפות ותשמטנה. הגומיות מסומנות בצבעים על פי גודלן והן נאחזות בעצמן מסביב לציפורן. דר' בוזבי אינה ממליצה להשתמש בכל נוזל סיכה להלבשת הגומיות. אם המדידה שערכנו נכונה, הרי שלא דרוש דבר בכדי להתקינן. בנקודת המפגש של הציפורן לרצפה, הגומיה יוצרת מגע עם המרצפת, היא פועלת כסוליית גומי והחיכוך הנוצר בין ארבעת הגומיות המולבשות על כל ציפורן, מעניקות יציבות ואחיזה משופרת לגפה. 16 גומיות שכאלו הם תוספת משמעותית מאוד המחזירה את היציבות ועימה את הביטחון לכלב, המתחיל לנוע בחופשיות שוב.

באתר ניתן להזמין ערכות להתקנה אישית. בבדיקה עם אנשי ToeGrip, נודע לנו כי ניתן להשיג את המוצר גם בארץ אצל וטרינרים המתמחים בשיקום אורטופדי.

לפרטים נוספים www.toegripswholesale.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf