scottishfold1

Scottish folded – סקוטי מקופל אוזניים

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

מתוך: The Royal Canin Cat Encyclopedia, Vol.4

הסטוריה

בשנת 1897 הזכיר במחקרו פרופסור קורנווין גזע חתולים קצר-שיער ובעל אוזניים מקופלות, שגודל ופוטם לצרכי מאכל בסין העממית. המוטציה הספונטנית המתרחשת ע”י גן דומיננטי וגורמת לאוזן להתקפל וליפול קדימה זוהתה לראשונה בסקוטלנד בשנת 1961. ווילאם רוס, רועה כבשים מטאיסייד ורעייתו מרי גילו בחצר שכניהם חתולה בשם סוזי, שאוזניה היו מקופלות לפנים. סוזי המליטה את סנוק, נקבה לבנה מקופלת אוזניים גם כן. כאשר זווגה סנוק עם זכר בריטי קצר שיער היא המליטה זכר לבן בשם סנואובול – וזוהי למעשה תחילתו של הגזע, הקרוי על שמן של האוזניים המקופלות.

למרבה הצער, אותה מוטציה גנטית הגורמת לאוזניים ליפול קדימה נמצאת בגן דומיננטי הגורם לעיוותים קשים בשלד, במיוחד בגפיים, בזנב ובמפרקים. עד כדי כך, שה-G.C.C.F הפסיק את רישומי הגזע בשנת 1973.

בשנת 1971 שלחה מרי רוס כמה פרטים של חתולים סקוטיים מקופלי אוזנים לניל טוד, גנטיקאי ממדינת מסצ’וסטס בארה”ב, שהחליט להמשיך בגידול הגזע. הוא הרביע אותם עם חתולים מסוג בריטי קצר שיער, אקזוטי קצר שיער ואמריקאי קצר שיער, כדי לנטרל את הגן הבעייתי. תוך זמן לא ארוך התבסס הגזע, CFA ו-TICA הכירו בו והוא הפך לפופולרי מאוד ברחבי ארה”ב. החזרה לאירופה התרחשה רק בתחילת שנות ה-80, עם היוולדו של הסקוטי מקופל האוזניים הראשון בצרפת בשנת 1982. אך מאחר וגזע זה עדיין אינו מוכר ע”י האגודות המרכזיות באירופה, הוא נדיר שם יחסית.

בארה”ב הרביעו את הסקוטי מקופל האוזניים עם חתול פרסי, הרבעה שהניבה תת-גזע חדש עם פרווה ארוכה שנקרא היילנד מקופל אוזניים, או סקוטי מקופל אוזניים ארוך שיער. גם גזע זה הוכר ע”י TICA.

ב1987- נעשתה הרבעה נוספת, עם חתולים מגזעי הרקס. נסיון זה הוליד גרסה נוספת המכונה חתול פודל – חתול מתולתל שיער בעל אוזניים שמוטות. בגלל שהפופולריות שלו אינה מצליחה להמריא, גזע זה עדיין אינו מוכר ע”י אף התאחדות או אגודת חתולים גדולה.

מאפיינים

החתול הסקוטי מקופל האוזניים ידוע במזגו הנינוח; הוא חתול לא דומיננטי וידידותי כלפי חתולים אחרים וכלבים. חתול נעים הליכות ועדין המרעיף חיבה על סובביו, נהנה ממשחק ומחיי משפחה. הוא שקט ובעל קול רך. למרות מבנהו הכבד למראה, חתול חסון ועמיד זה הוא צייד מצוין. שגרת הטיפוח שלו מצריכה הברשה שבועית, ובעונת הנשירה אף הברשה תכופה יותר. יש להקפיד על נקיון האוזניים ולבדוק אותן באופן קבוע. הוא ישעשע את בעליו במנהגו לישון על הגב או בישיבתו האנושית למראה, כשרגליו מיושרות לפנים וכפותיו נחות על ביטנו.

כדי למנוע בעיות במבנה העצם והפרקים, אין להרביע שני חתולים מקופלי אוזניים זה עם זה. ניתן להרביעם עם חתולים מגזע סקוטי קצר שיער או אמריקאי קצר שיער. האוזניים המקופלות אינן נראות עם הולדת הגורים, והן תתגלנה רק בשבוע השלישי או הרביעי לחייהם. כמו כן לא ניתן לדעת מהי מידת הקיפול עד גיל חמישה או שישה שבועות.

תקן הגזע

חתול בינוני במשקל 2.5-6 ק”ג בעל גפיים קצרות.

הראש מעוגל, מצח ולחיים מעוגלים. לסת מודגשת מותרת בזכרים בוגרים. אף רחב וקצר. “סטופ” מעודן מותר. זרבובית מעוגלת וכריות שפם כדוריות. סנטר מוצק.

האוזניים קטנות, מקופלות לפנים וקמורות, בעלות קצוות מעוגלים.

העיניים גדולות ומרווחות זו מזו, צבען מתאים לצבע הפרווה.

הצוואר קצר ושרירי.

הגוף חסון, בגודל בינוני, שרירי מאוד. מבנה עצם בינוני.

הרגליים באורך פרופורציונלי לגוף, ובעלות עצם בינונית. הכפות קטנות ומעוגלות.

הזנב באורך שאינו עולה על 2/3 מאורך הגוף וגמיש מאוד. עבה בבסיסו ומתחדד לקראת הקצה המעוגל.

הפרווה בעלת שתי תצורות:

קצרה, עבה וצפופה, נוצתית למגע.

פרווה באורך בינוני – תת גזע זה נקרא היילנד מקופל אוזניים.

כל הצבעים והדוגמאות מותרים (למעט שוקולד, לילך ודוגמת סיאמי ב-CFA).

הרבעה עם גזעים אחרים: מותרת עם בריטי קצר שיער, אקזוטי קצר שיער ואמריקאי קצר שיער.

שגיאות פוסלות: ראש זוויתי ומחודד, “סטופ” מודגש מדי, זנב קצר מדי ונוקשה.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf