_DSC8236

Purr Lamour

שם הכותב/ת: אינה גליק

צילום: טטיאנה דרוז וארכיון משפחתי

בית הגידול לחתולים פרסיים ואקזוטיים

עם התפוררות הגוש הסובייטי בסוף שנות השמונים, הגיעו לישראל כמליון עולים שגרמו לשינוי באופייה של החברה הישראלית והביאו עמם תרבות עשירה, אקדמית, אומנותית, מוסיקלית וכמות גדולה של אהבה לבעלי חיים באשר הם. רבים מהבאים הביאו עמם את חיות המחמד שלהם והצטרפו לפעילות החתולאית והכלבנית המקומית. כיום, כשני עשורים לאחר גל עלייה מבורך זה, ניתן לראות את השפעתם העמוקה על ההוויה של אירגונים רבים.

אחת הפעילות הנאמנות בעמותת ניק״ה (NICA, New Israeli Cat Alliance) המאגד את מרבית החתולאים בישראל היא אינה גליק ובית הגידול שלה Purr Lamour. את השם בחרה מהמחבר שבין המילה פור שבצליל החבוי בין הברותיה ניתן למצוא את הגרגור החתולי, ״ומחציתו השניה של השם ה'לאמור', משמעותה אהבה״, מסבירה אינה. ואכן, אהבה היא המוטיב המרכזי של כל המגדלים באשר הם ואת האהבה הזאת רוכשים ומפתחים כבר מגיל צעיר.

אינה גליק נולדה בעיירה בלץ במולדובה. המשפחה (הורים ואח גדול יותר) התגוררה בבית צמוד-קרקע, ומאז ומתמיד גידלו בעלי חיים; כלבים, ארנבים, כבשים ועוד. כמובן שגם חתולים היו בסביבה. חתולה אחת הרגישה בנוח במיוחד, והיתה באה ויוצאת מהבית באופן חפשי. החתולה המליטה ואינה, כבר כילדה, טיפלה במסירות בה ובגורים. היו לה עיסוקים אחרים כמו איסוף בולים אך אינה תמיד העדיפה את בעלי חיים ואלו היו ונשארו אהבתה הגדולה.

כשהקימה משפחה משלה לא שכחה את בעלי החיים והם תמיד המשיכו לקחת חלק בחייה. בתה לינה, שגם אוהבת מאוד בעלי חיים, נהגה לאתגר אותה עם אוגרים, תוכים ועוד. בנה של אינה הביא ביום האם תשורה ייחודית, גורת חתולים מגזע פרסי. הגורה בעלת פני הבובה שבתה את ליבה של אינה וכך נקשרה נפשה בגזע חתולים מקסים זה. "אמנם למדתי להכיר עם השנים גזעים אחרים כמו אוריינטליים, מיין קונים, אקזוטיים ואחרים, אך החתולים מהגזע הפרסי הם הקסומים ביותר בעיניי. הם שקטים, עדינים, אינם פראיים ותגובותיהם עדינות״.

גזע החתולים הפרסיים נחשב לחתול ״קלאסי״ וההיסטוריה מספרת כי זהו אחד הגזעים הקדומים ביותר שנכנס אל ביתו של האדם ובוית. מבין גזעי החתולים הקיימים זהו גזע הנחשב לאחד השקטים והנפוצים. האופי העדין והעיניים העגולות והגדולות הממוקמות במרכזו של פרצוף פחוס ממיס לבבות וכך אינה התאהבה ללא תנאי.

כאשר חיפשה אינה זיווג גזעי לחתולתה הפרסית הגיע אל הגב׳ ויקטוריה סטרדובצב (הרוח החיה והעומדת בראש עמותת ניק״ה). כך הגיע לידי אינה חתול פרסי לצרכי הרבעה שבסופו של דבר לא הצליחה אך אינה נחשפה לגזעים נוספים כמו האקזוטי, שגם אותו היא מגדלת. עם השנים צברה אינה ידע וניסיון והפכה לכתובת לאנשים רבים, המתייעצים אתה בנושאים חתולאיים שונים. אינה משתתפת בדרך קבע בתערוכות חתולים בארץ אך טרם הציגה בחו״ל. כמהנדסת כבישים במקצועה, היא מתכננת היטב את נתיב ההתקדמות של בית הגידול שלה ואת היעדים שהיא מציבה לעצמה ולגידול שלה.

נתיב התקדמות כולל גם מכלול של בדיקות שאינה עורכת (וממליצה גם לאחרים לערוך) בנושא מחלות תורשתיות כמו ה-PKD, שהיא מחלה הפוגעת בכליות ועלולה לגרום לכשל כלייתי. בעיות נוספות עלולות ללוות את הגידול כמו דלקות עיניים חוזרות (אם כי לא הוכח שנטייה לדלקות עיניים חוזרות הם אכן מולדות). לכל אחד מהגזעים שאינה מגדלת מאפיינים דומים, אלו הם חתולים פחוסי פרצוף ועדינים. הפרסיים בעלי פרווה ארוכה ואופיים שקט ועדין. הם אינם קופצניים כמו האקזוטיים, המציגים נתוני גוף גדולים יותר ופרווה בינונית לעומת הפרווה הארוכה יותר אצל הפרסיים. למרות פעלתנותם של האקזוטיים, הם אוהבים ומבקשים את קרבת בעליהם, לגירוד או למשחק. בגידול החתולים האקזוטיים יש לשים לב למשקל תקין (ובמיוחד בחתולים מסורסים ובחתולות מעוקרות) בכדי לא ליצור עומס על המפרקים.

כיום למעלה מ-10 חתולים חיים בבית משפחת גליק, פרסיים ואקזוטיים. האחריות לטיפול בחתולים הוא מנת חלקה של אינה אך כל בני הבית נוטלים חלק במשימות השונות. בצד הטיפול בחתולים הפרטיים שלה מקדישה אינה תשומת לב רבה לטיפול בחתולי הרחוב שבסביבתה וכחלק מהמשימות ה״לאומיות״ החרותות על דיגלה של ניק״ה – שמירה והעלאת המודעות לחתולי הרחוב ורווחתם. אינה וחבריה לעמותה כאוהבי חיות בכלל וחתולים בפרט מרכזים מאמצי הסברה לציבור הרחב, מנהלים מבצעי אימוץ ומנסים להגיע באמצעות הפעילויות של העמותה לקהל רחב ככל האפשר.

"חתולי הרחוב", מסבירה אינה, "הם חתולים בדיוק כמו החתולים הגזעיים שאנו מגדלים. המציאות בה הם חיים אמנם השתפרה בשנים האחרונות אך עדיין הם צריכים להתמודד עם מגוון אתגרים מסכני חיים. לכל בעל חיים רגשות וצרכים. לכל בעל חיים הזכות לחיות חיים טובים בדיוק כמוני וכמוך״.

לפרטים נוספים: inna5550@gmail.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf