CK6F5862

Pawmazing

שם הכותב/ת: איתן הנדל

צילום: רוברט אוצ'ווה

הכלבנות מציגה מגוון של פעילויות ובעידן האינטרנטי רבות מהן מוצאות את מקומן הטבעי ברחבי הרשת. תצלומים בכל הצבעים, מכל המצבים והזויות במספרים מסחררים המתעדכנים על בסיס יומי. היום, בעידן האינסטגרם והאפקטים המיידיים נדיר למצוא זויות צילום שנבחרו לפני האפקט ולא טושטשו לאחריו. יתרון נוסף שיש לרשת היא מיידיות התגובה. כאשר נתקלתי בצילומים של Pawmazing והשארתי פניה באמצעות האתר, בתוך פחות מיום חזר אלי רוברט העומד מאחורי התצלומים המסקרנים. כל מפגש כזה היא הזדמנות להכיר עולם חדש בחלק אחר של העולם שהמכנה המשותף לנו הוא האהבה לחיות המחמד.

Pawmazing הוא שם הסטודיו של רוברט אוצ'ווה (40). רוברט גדל בקובינה, עיירה קטנה שהפכה לפרבר של לוס אנג'לס קליפורניה וכיום מתגורר בארכדיה, פרוור אחר של העיר. רוברט לא למד מעולם צילום באופן מקצועי. אביו תמיד אחז מצלמה, לתמונות סטילס או מצלמת וידאו והנציח את כל הארועים המשפחתיים, את שלבי ההתבגרות וטקסי הסיום וכך רוברט התוודע לקיסמה של העינית, זו שאיפשרה לו לראות את העולם מזוית אחרת ואיפשרה לו להראות לנו מה הוא אוהב לראות. בתחילה היה זה תחביב. אמנם היה צורך להשקיע בציוד לצורך התחביב, אך עד מהרה התחביב הלך ותפס תאוצה ורוברט החליט לעסוק בו בצורה מקצועית.

יש הבדל בין מי שלמד צילום בצורה מקצועית לבין מי שלקח את המצלמה ולמד בעצמו. רוברט הוא בהחלט מהסוג השני ומביא איתו רעננות בזוית הראיה וברגע בו הוא מחליט ללכוד את התמונה. עד לנישואיו, רוברט לא הגדיר את נושאי הצילום שלו, ידו היתה בכל, אך לאחר שהתחתן, הוא ואישתו אימצו את סאמי, גורה מעורבת של צ'וואווה ופינצ'ר ננסי. השניים נהנו מאוד להלביש את הגורה בשלל מחלצות מפוארות ולצלמה כשהיא לבושה בפאר ועומדת במרכז תשומת הלב. למעשה תצלומיה מהווים את הרקע לכרטיסי הביקור של רוברט גם כיום.

בתחילה עסק בנושאי צילום כלליים אך לאט לאט החל להתמקד בצילומי חיות מחמד מכל הסוגים ובשש השנים האחרונות זהו עיקר עיסוקו. "ההבדל בין צילום דיוקנאות משפחתיים של בני אדם לצילום דיוקנאות של בעלי חיים הוא הצורך באיזו משרוקית או חתיכת קבנוס," מוסיף רוברט בקריצה.

רוברט אינו מגיע מעולם הגידול המקצועי. לאחר שרוברט וזוגתו אימצו את סאמי, צורף למשפחה גם דקל ננסי קצר שיער העונה לשם באדי. אך לגזעים שהם מייצגים אין כל חשיבות, "אני יותר בקטע של אימוץ", מוסיף רוברט, "כך גם אני נהגתי עם הכלבים שלי". בדף הפייסבוק שלו ובאתר ניתן למצוא תצלומים של כלבים בעיקר, מכל הגזעים והצבעים. הוא אינו מעדיף גזע זה על אחר אך הוא מעדיף לצלם גזעים בעלי הבעות מעניינות יותר ואלו לטעמו קצרי הרגליים דווקא, הדקלים, באסטים, קורגים וכיוצא באלו.

אמנם מרבית התצלומים הם של כלבים אך רוברט נקרא גם לצלם חיות מחמד אחרות, מוזרות ככל שתהיינה: ברשימה ניתן למצוא חזרזירים, צבים, איגואנות, ציפורים, חתולים סוסים והרשימה רק הולכת ומתארכת. "הדבר היפה בכל זה הוא העובדה שכצלם חיות מחמד אתה מתעד המון אהבה לחיות המחמד שיש לאנשים, מוזרות ככל שיהיו".

כצלם חיות מחמד, רוברט עמד מאחורי המצלמה מנציח ארועים שונים וכך החל לתעד את פעילות הקפיצות למים והגלישה. אמנם בארץ אנחנו לא מכירים פעילויות שכאלו לכלבים אך בארה"ב ובמיוחד לאורך חופי קליפורניה, פעילויות מסוג זה מרכזות צופים נלהבים המגיעים להריע ואף מוכנים לשלם עבור כרטיס כניסה.

לצד תיעוד רגעים קסומים של כלבים בשחקים או תופסים גלים, בקבוצה או כיחידים, פעיל רוברט ב"יום המעשים הטובים" שבשנים האחרונות גם הונהג בישראל. ביום זה מביאים ילדים מוגבלים או חולים במחלות מסכנות-חיים ועורכים עבורם יום של פעילות חווייתית בלתי נשכחת.

למרות מצבם הקשה של הילדים הללו, הם מדביקים בשמחת החיים שלהם ובאופטימיות הבלתי נגמרת את כל הסובבים, והופכים את יום המעשים הטובים לארוע כיפי שכולם רוצים לזכור.

בין התצלומים הרבים שמציג רוברט בדף הפייסבוק שלו ובאתר ניתן למצוא תצלומים של כלבים בעלי נכויות שונות. זהו צד בפעילותו שרוברט שומר עבורו תמיד זמן מיוחד ומנסה לקחת חלק בארועים הנערכים למען בעלי חיים פגועים ושיקומם. "בכל ארוע כזה אני מוצא את אותו בעל חיים שלמרות המגבלה שלו מתמודד בצורה טבעית עם נכותו, ואני שם כדי לקלוט את זה בעדשת המצלמה שלי ולהראות לכולם. לכל בעל חיים באשר הוא יש צד יפה יותר וצד יפה פחות. אני משתדל להראות את הצד היפה ביותר". רוברט שומר פינה מיוחדת לצילום של כלבים קשישים ובעליהם. "כאשר אנו לוקחים בעל חיים לחיות לצידנו, אנו לוקחים מחוייבות לכל החיים. כלב זקן לצד בעליו הוא הביטוי היפה ביותר לאותה מחוייבות, לאותה מערכת יחסים מיוחדת בו הופך הכלב לחלק בלתי נפרד ממשפחתך".

במהלך פעילותו של רוברט התוודע אל הכלבים הגולשים, עמותה המגייסת כספים בארועי גלישה כלביים. הקהל מגיע לראות את הכלבים גולשים ותורם למען מקלטים לבעלי חיים נטושים. בין כל הגולשים בולטת כלבה העונה לשם ריקושט. ריקושט היא כלבת שירות שכבר רשמה לזכותה 300,000 $ בכספי תרומות שמגיעים למקלטי הכלבים ברחבי לוס אנג'לס. רוברט מעיד שריקושט ממש נהינית מהגלישה אך בעיקר מתשומת הלב. "ריקושט ובעליה הם סיפור בפני עצמו", אומר רוברט ואנחנו רושמים לפנינו להביאו כאן לפניכם במלואו באחד מהגליונות הבאים.

התצלומים מסודרים ברשת על פי הארוע, וניתן להרכיב פסיפס מרתק שמאייר את הדרך בה רוברט ראה כל ארוע והנציח אותו בעדשת מצלמתו.

אנחנו מצאנו חבר שגם יודע לצלם, חובב חיות אמיתי ואדם עם לב שמוכן לקחת חלק ולסייע לאלו שבאמת צריכים סיוע.

אנחנו מזמינים אתכם לבקר ולכתוב לו ב: www.Pawmazing.com    Facebook.com/Pawmazing

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf