pappylait-gruppo

Pappylait – תחליף חלב מבית קנדיולי

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

מערכת ״חיות הבית״

חברת קנדיולי החלה את דרכה כבית מרקחת משפחתי שעבר מדור לדור. הרפואה (לבני אדם) של סוף המאה ה-19 היתה בסיסית למדי ולבתי המרקחת של אותה תקופה היה תפקיד אחראי מאוד. מרבית התרופות נרקחו בבית המרקחת לפי התוויית הרופא. למקצוענות, חומרי הגלם ולדייקנות היה תפקיד חשוב מאוד בכך והמוניטין של בית המרקחת של קנדיולי הלך למרחוק. הדור השלישי היה נמרץ משני קודמיו וד״ר אטיליו קנדיולי החליט לנסות ולפתח את העסק לכיוון שעד אז לא היה מפותח, בעלי חיים. הוא לא היה רק בעל מעוף כי אם בעל חוש עסקי מצויין ופנה לפתח מוצרים לענפים רווחיים לדוגמא מוצרים לחיזוק ושמירה על מפרקים, רצועות וגידים של סוסים. ענף מרוצי הסוסים באיטליה מגלגל מדי שנה מחזורים נכבדים ואכן המוצרים התקבלו בהתלהבות ועודדו את אטיליו להמשיך בפיתוחיו.

אחד המוצרים שהפך לשם דבר בתחומו הוא ה-Pappylait, תחליפי החלב לחתולים ולכלבים.

לפני שאנו ממשיכים כדאי שנסקור את המידע החשוב הנוגע לשימוש בתחליפי חלב. הצורך בתזונה מתאימה לגורי יונקים (קיפודים, קופים, אנטילופות כלבים או חתולים) בני יומם היא משימה שלעיתים כרוכה בהצלת חיים. תזונה מתאימה חיונית להתפתחות תקינה ומורכבותה ועדינותה מהוות אתגר לא קטן למגדלים או למי שחמל על גור נטוש שמצא. אין תחליף לחלב שאותו יינק הגור ביממה הראשונה. חלב (קולסטרום) זה מכיל את נוגדני האם שמחליפים את מערכת החיסון עד שהגור יפתח מערכת חיסון עצמאית משלו. במקרים בהם נותרו גורים יתומים לאחר ההמלטה או שהשגר גדול גדול מדי וחלב האם אינו מספיק חייבים למצוא פתרון תזונתי מיידי עד לגמילתם של הגורים. מערכת העיכול שלהם נמצאת במצב עדין וייקח זמן עד שתתייצב ותבשיל. בחלב האם ובליקוקיה היא מעבירה לגורים גם פרוביוטיקה החיונית להם בעיכול החלב שהם יונקים. בימים הראשונים הגורים אינם יכולים לווסת את חום גופם האם תעשה זאת בעזרת חום גופה. ליקוקיה יהיו גם מקלחת וגם עיסוי להמרצת פעילות העיכול החיונית. בהעדר אם מתפקדת רצוי מאוד לנסות ולמצוא אם מאמצת. לעיתים ניתן ״להבריח״ את הגור לשגר קיים. רצוי מאוד שהגור הנטוש יאומץ ע״י בני מינו אם כי הפרט החשוב במקרים שכאלו הוא גודל הגור יחסית לאם המאמצת.

כאשר אין בנמצא אם מאמצת יש להזין את הגור/ים בתחליף לחלב האם. בעבר נעשה שימוש בחלב פרה או חלב עיזים אך זהו פתרון שיכול להיות חד פעמי ובעת חרום בלבד מאחר וחלב פרה או עז אינו מתאים תזונתית לא לחתולים ולא לכלבים.

תחליפי חלב הפכו זה מכבר מוצר בסיסי ומגדלי חיות משק מכירים אותם כדרך קבע. תחליפי החלב לעגלים, טלאים חיות משק צעירות מהווים מסד תזונתי בגידול ולאחר יניקת הקולסטרום הראשוני החיוני, וניתנים דרך קבע. תחליף לחלב אם המכיל את כל הרכיבים התזונתיים הדרושים לגור והיחס הנכון בניהם המבטיח תזונה מאוזנת, גרף גידול טיפוסי ועיכול בטוח ושקט. חלב אם של כלבים דומה מאוד לחלב אם של חתולים אך קיים שוני בין השניים ואם לדייק קיים שוני בין מרבית היונקים לחתוליים. מחקר שנערך באוניברסיטת אילנוי סקר את מדד רכיבים בין מספר גדול של יונקים. מסקר זה עולה כי חלב האם של כלבים, בקר (פרות) ואפילו של בני אדם מכיל פחות חלבון, שומן ופחמימות מאשר חלב אם של חתולים. רק ברכיב הסוכר (לקטוז) בחלב אם של חתולות האחוז נמוך יותר. אמנם מבין כלל היונקים חלב האם של הכלבים הוא הקרוב ביותר לזה של החתולים אך זאת במקרה ומדובר בגור נטוש והאם המאמצת היא כלבה. במקרה בו גור החתולים נטוש ועלינו למצוא לו תחליף חלב, אין להאכילו באופן קבוע בתחליף חלב המתאים לכלבים.

קיים הבדל בסיסי בין חתולים לכלבים לא רק בהרכב התזונתי, גורי כלבים מתחילים להיגמל בגיל 4-3 שבועות בעוד שגורי חתולים יעשו זאת בהדרגה בגיל 8-7 שבועות. מגדלים רבים עושים שימוש בתחליפי חלב לגורים לא רק במקרים של היעדר מינקת או בעיה אחרת בעקבותיה נוצר מחסור בחלב אם (דלקת בעטינים, שגר גדול מדי, או בעיה בריאותית אחרת). גורים יונקים כל כמה שעות ואם נאפשר הזנה פעם אחת ביום בתחליף חלב, נקל על האם לחזור לאיתנה, מבלי שתזונתם של הגורים תפגע. תחליף חלב חיוני ביותר כאשר ישנם גורים קטנים יותר שאחיהם הגדולים והנמרצים ״תופסים״ להם את הפטמות הטובות. לעיתים יהיו גורים שישארו צמודים לפטמה גם כאשר הם ישנים ואינם יונקים וזאת בכדי לשמור אותה לעצמם. במקרים כאלו תחליף החלב הוא הפיתרון. אך תחליף החלב יהיה מיועד לגור החזק יותר. כפי שכבר הזכרנו, הדבר הטוב ביותר הוא חלב אם וזה בדיוק מה שהגור הקטן יותר צריך.

Pappylait הוא תחליף חלב הטוב מסוגו ומכיל את השיעורים המדוייקים של חלבון, שומן ופחמימות. בתחליף החלב המיועד לחתולים הושם דגש על רמת לקטוז מופחתת. בנוסף לרכיבים התזונתיים הטיפוסיים ה-Pappylait מועשר רכיבי מיקרו תזונה, המסייעים להתפתות הגור על פי גרף הגדילה הטיפוסי למינו ולהתפתחות מערכת עיכול יציבה ויעילה.

תחליפי חלב לחתולים ולכלבים דומים בתצורתם לתחליפי חלב לתינוקות והם מגיעים כאבקה. האבקה מסיסה במים פושרים (C°36-38)ותהליך ההכנה פשוט מאוד. חשוב מאוד לבחון היטב את ההמלצות לגבי כמות ההאכלה הנדרשת. לאחסן את האריזה לאחר פתיחתה בצורה סגורה במקרר.

 

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf