NFFRESHWATERGRP_US

NUTRAFIN – כל מה שצריך לאקווריום מוצלח

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

כל מי שמגדל דגים יודע כי האיזון אליו יש להגיע בין כל רכיבי האקווריום חמקמק ועדין. המפתח בגידול נכון של דגי נוי הוא סבלנות. לעיתים ההכנה של אקווריום חדש יכולה לקחת כמה שבועות והכנסת הדגים כמה שבועות נוספים. NUTRAFIN הוא שחקן מרכזי בהשגת איזון זה, כתכשירים הטובים מסוגם לטיפול במים וכמזון המתאים בצורה מעולה לקשת רחבה מאוד של סוגי דגים. הפיתוחים הרבים ומגוון המזונות שפותחו בחברת NUTRAFIN באו לעולם לאחר עבודה מאומצת של אנשי Hagen היוצאים לאזורים מהם מגיעים אלינו דגי הנוי שאנחנו מגדלים. הם דוגמים את המים ויורדים להרכבים המולוקולריים של החומרים ומאפיינים אותם. השלב הבא הוא עיבוד הנתונים במעבדה לשם יצירת תעתיק מדוייק של מכלול המאפיינים את הסביבה הטבעית עד כמה שאפשר. פיתוח מוצרים בתהליך מחקרי פורץ דרך הפך את חברת Hagen לחברה המובילה בתחומה ומאפשרת למליוני חובבי דגי נוי לעסוק בתחביבם הצבעוני כמקצוענים לכל דבר.

פירוש השם NUTRAFIN הוא שילוב של תזונה (NUTRA) וסנפיר (FIN) והוא הצטרף מאוחר יחסית (בשנות התשעים) אל נבחרת המותגים שחברת Hagen פיתחה. NUTRAFIN פותח לתת מענה להתפתחות גידול של דגי נוי במים מתוקים ובמים מלוחים. NUTRAFIN מתמקד בשני תחומים הדורשים התייחסות מיוחדת, תזונה והטיפול במים. מוצרי החברה לא היו ראשונים מסוגם, היו שחקנים נוספים בשוק אך מומחי Hagen לא מצאו בהם תשובות מספקות והחליטו להרים את הכפפה. הם יצאו אל יובלי האמזונס, וחקרו את הדגים לאורכם של נהרות ברחבי אסיה. יצרנים אחרים הסתמכו על המידע הקיים ולא ניסו לאמת אותו עם המציאות בטבע. המחקר בשטח אינו בר תחליף ומוצרי NUTRAFIN היו הדבר הקרוב ביותר לסביבת המחייה הטבעית. את התוצאות ניתן היה לראות כמעט מיד: בתוך שבועות אחדים הפכו אקווריומים אפרוריים לחגיגת צימוח, גדילה ואנרגיה של דגים וצמחים כאחד. כמו בעולם, גם בארץ כמעט ללא פרסום או חשיפה הפכו מוצרי NUTRAFIN למובילים בתחומם כשכל מי שמחשיב עצמו מבין בתחום כבר המליץ על המוצרים למתחילים.

חשיבות ניטור איכות המים ואיזונם עומד ראשון בהכנת האקווריום. המים חשובים עבור הדגים כפי שהאויר שלנו חשוב לנו בני האדם. כאשר האויר נקי, לדוגמא לאחר סערה חורפית, אנו שואפים אויר רענן בהנאה מלוא ריאותנו. לעומת זאת אויר מזוהם ועמוס בחלקיקי פיח יגרום לנו סבל של ממש. כאשר האויר המקיף אותנו מזוהם, אנו ננסה לעבור למקום בו האויר נקי יותר. הדגים החיים באקווריום לא יכולים לשחות למקום בו המים נקיים יותר. מחובתינו לדאוג לתנאים אופטימליים בעבורם. לשם כך נוצרו מוצרי NUTRAFIN לטיפול במים. המסנן המותקן באקווריום מעביר את המים מספר פעמים ביממה. קצב החזרת המים אל המיכל מהווה גורם חשוב בחמצון המים. רמה גבוה של חמצן במים נוצרת מפעילותם של הצמחים ומהחדרת בועיות אויר בזרם המים המוחזר אל המיכל.

התכשירים לטיפול במים פשוטים מאוד ליישום, מצויידים במכסים ארגונומיים המתפקדים ככוסות מדידה. חשוב ביותר לעקוב אחר ההוראות. החומרים כוללים תוספים המנטרלים חומרי פסולת, מרככים את המים ומסייעים בהפיכתם להרכבי ניטריט ברי פירוק. מים מטופלים מעודדים החלמה של פצעים ומפחיתים מתח (יעיל במיוחד לדגים בהעברה או דגים חדשים) סדרת קונדישונרים מותאמת במיוחד לטיפול בסביבות היכולות לצאת מאיזון כמו מיכלים צפופי אוכלוסין או אקווריומים בהם חיים דגי זהב (בלאגניסטים ידועים) הנוהגים לחפור את הקרקעית על פיה. לטובת הצמחים דשן נוזלי של NUTRAFIN יעניק עוצמה לצימוח ויפתח עלווה ירוקה ובריאה. אקווריום מאוזן שהמים נקיים והצמחיה בצימוח נאה, מהווה מסגרת צבעונית וברורה המעידה על בריאותם של הדגים.

תזונת דגים מהווה חלק חשוב ביותר למימוש מלוא הפוטנציאל שלהם. גודל הדגים הוא פועל יוצא של גודל המיכל והגנטיקה של המין. גם הדיוטות גמורים אינם יכולים שלא לעמוד נפעמים מול דג גדל מימדים השט בשלווה מלכותית באקווריום מעוצב. המזונות מחולקים למשפחות מוצרים: מזון לדגי מים מתוקים, מזון לדגי מים מלוחים, מזון לדגים בעלי צרכים מיוחדים, מזון לדגי זהב ומזון לזנים ייחודיים.

כל מזונות NUTRAFIN מיוצרים בקוי ייצור ייחודיים ובדומה למזון בעלי חיים אחר, לכל סדרת ייצור מספרי אצווה נפרדים ודגימות הנשמרות למעקב ובקרה. כפי שהזכרנו, המזונות עצמם תוכננו בעקבות מחקר בסביבת המחייה של סוגי הדגים אליו היא מיועדת. הגורמים המשפיעים על איכות התזונה של דגי אקווריום רבים ושונים מתזונה המוגשת שלא במים: גודל החלקיקים, יכולת הציפה, קצב הספיגה, התמוסות ושקיעה. חשוב מאוד למשל שבאקווריום עם סוגי דגים בגדלים שונים, המזון יתאים לגדלי הפיות השונים. רבים שואלים מה הדרך הנכונה ביותר להאכיל דגים ומהי הכמות הנכונה. מומחי Hagen ממליצים על פעמיים או שלוש ביום, כשכל מנה מחולקת בשתי פעימות. הסיבה לצורת האכלה זו נעוצה במרקם המזון המיועד לסוגי דגים שונים ובהרגלי האכילה האורכת 3-2 דקות בממוצע. שוכני קרקעית יש להאכיל בטבליות מתאימות השוקעות לקרקעית. הנח לדגים זמן לאכילה בין מנה למנה. הכמות צריכה להיות מספקת ועדיף מנה קטנה בכל פעם ללא שאריות מאשר מנה גדולה השוקעת ויוצרת מאוחר יותר מקור לפסולת מזיקה.

לא רבים יודעים, אך רשימת הרכיבים במזונות דגי הנוי ארוכה לעיתים אף יותר מרשימות רכיבים דומות במזונות המיועדים לבני אדם או חיות מחמד. בנוסף לרכיבי מקרו ומיקרו הדגים ניזונים משורה של רכיבים שלעיתים חיים רק באזור הטבעי שלהם, ורכיבים אלו מעניקים להם את הצבעים הטיפוסיים, צבע הסנפירים וברק הקשקשים. המזון העיקרי של מרבית המינים מתבסס על פלנקטון, יצורים מיקרוסקופיים ואצות המכילים ערכי חלבון גבוהים וערכים תזונתיים נוספים חיוניים.

הרכיב המרכזי הדרוש למרבית הדגים הוא חלבון אותו הם מפיקים מן החי ומן הצומח. מזון דגים צריך להכיל 45%-35% חלבון וחשיבותו רבה בשל התרומה הייחודית שלו ליצירת חומצות אמינו החיוניות לדגים. כ-43 סוגים שונים של חומצות אמינו דרושות לתזונתם השוטפת של דגים וכ-10 מהן גופם אינו יכול לייצר בעצמו והם תלויים לחלוטין בחלבון שבמזונם. המקור לחלבון מגוון ומתבסס על מקור מן החי (חרקים) ומיני פלנקטון המהווים בטבע את מרבית המקור לחלבון.

שומן עומד על ערכים נמוכים יותר מהמוכר לנו במזונות אחרים (12%-5%). הצריכה הקלורית של דגים נמוכה יותר מאשר יונקים בין השאר מאחר והדגים צפים במים ואינם שומרים על חום גוף ומושפעים מטמפרטורת המים שמסביבם (על כן חשוב להקפיד על טווח הטמפרטורות הנכון). במוצרי NUTRAFIN אחוזי החלבון שומרים על אחוזים גבוהים ואינם מוחלפים בשומנים. שומנים מכילים אמנם ערכים גבוהים יותר של קלוריות אך עלולים להוות סיכון (מ-15% שומן או יותר) לדגים שמרבית התזונה שלהם מבוססת על חלבון מהצומח. בין חומצות השומן החיוניות ניתן לציין את האומגה 3 והאומגה 6 (ממקור צמחי כמו סויה ותירס). בנוסף לחלבון ולשומן ניתן למצוא פחמימות אך אלו בכמויות קטנות ורק לאחר שעברו תהליך בישול כפול בשל הקושי של דגים לעכל הרכבים הכוללים עמילנים.

לא רק רכיבי מקרו תזונה נדרשים למזונם של הדגים, גם רכיבי מיקרו תזונה חיוניים לגדילה ולחיים בריאים והרכב המינירלים והויטמינים הדרושים ארוך למדי: מים רגילים מכילים כמויות מספקות של סידן, מלח, אשלגן וכלוריד, כך שאת כל אלו מקבל הדג מהסביבה האקווריומית שלו. הויטמינים הנוספים שעלינו לדאוג שיהיו חלק מהתפריט הקבוע שלו ממלאים תפקידים מגוונים בבניית השלד, ובמערכת חילוף החומרים. בניהם ניתן למנות זרחן, ברזל, מגנזיום, נחושת, אבץ, קובלט, סלניום ויוד. חוסר במינרלים יבוא לידי ביטוי בגדילה איטית ולעיתים עיוות מבני בשל התפתחות שלדית לא נאותה. בנוסף למינרלים מועשרים המזונות של NUTRAFIN במנעד מרשים של ויטמינים, ויטמין A, ויטמין B (על שלל הרכביו 6-5,2,1.ו-12) ויטמין C, D, E, ביוטין וכולין. בנוסף לויטמינים והמינרלים מזונות NUTRAFIN מכילים סיבים תזונתיים ורכיבי פרה ביוטיקה: MOS (מנאן אוליגאו סאכרידים) המסייעים לפלורה חיובית להתפתח בקיבתו של הדג ומסייעים בסילוק פטוגנים ממנה. FOS (פרוקטו אלואו סאכרידים) שרשת סיבים המבוססת על סוכרים שאינה ניתנת לעיכול אך מהווה בסיס מצויין לשגשוג של בקטריות פרה ביוטיות וכך להבטיח תהליך עיכול יעיל.

הדגים הם בעלי  חיים צבעוניים ביותר וצבעוניות זו מעידה על מצב רוחם, בריאותם ועל השלב בחייהם (צעירים, בוגרים, מקננים וכיוב׳). ללא ספק המאפיין היפה ביותר של גידול דגי נוי הוא הצבעוניות המאפיינת כל מין ומין. צבעוניות זו מגיעה מסוגי המזון השונים המכילים פיגמנטים המגיעים אל הקשקשים והסנפירים וצובעים אותם. כל מוצרי NUTRAFIN מצטיינים בהרכבים ייחודיים של פיגמנטים על טהרת החי והצומח. הפיגמנטים חלקם מתבססים על תבלינים כמו כורכום (צהוב) או חרקים צבעוניים המעניקים בנוסף לפיגמנט גם רכיבי חלבון למזון. חלק אחר מתבסס על אצות צבעוניות כמו הספירולינה (ירוק כחול) אלגה (אדום חום) וסוגי קריל סרטנים, פלנקטון ודומיהם המכילים פיגמנטים רבים ומגוונים ומהווים בנוסף לתרומת הפיגמנט מקור חשוב לחלבון איכותי מן החי.

טיפים להאכלה

למגוון מזונות NUTRAFIN ו-NUTRAFIN MAX פתרונות מקיפים המעניקים מענה מדוייק לצרכים תזונתיים מגוונים.

הקפידו שהמזון שאתם רוכשים מכיל את כל הרכיבים הדרושים לדגים החיים באקווריום שלכם. עבור דגים עם צרכים מיוחדים דוגמת ציקלידים מזונות ייעודיים בעזרתם התוצאות תפתענה גם אותכם. אספנו עשרה טיפים שימושיים, קראו ושמרו!

למדו את הצרכים התזונתיים של סוגי הדגים שאתם מגדלים: אוכלי כל, צמחוניים, וכיוב׳.

לכל סוג דגים מאפיינים אחרים, התייעצו עם המקצוענים לגבי התאמת המזון לסוג הדגים

השאירו את האור לפחות 30 ד׳ דולק לאחר האכלה והדליקו אותו לפחות 30 ד׳ לפני האכלה.

האכילו 3-2 פעמים ביום בכל פעם בשתי פעימות. שימו לב שצריכת המזון נעשית בד״כ בתוך 3-2 ד׳.

האכילו שוכני קרקעית בטבליות מתאימות, ואפשרו להם 5 ד׳ נוספות להגיע למזונם.

הקפידו לשמור את המזון באריזתו, אטום ובמקום קריר. הימנעו מרטיבות או התעסקות עם ידיים רטובות.

השתמשו בטבעת האכלה המשאירה את המזון מרוכז במקום אחד ומונעת ממנו להגיע למסנן במקום לדגים.

גוונו את המזון באמצעות סוגי מזון שונים, לדוגמה: גרגרים ופתיתים בנוסף לשבבים דקים.

לכל סוגי הדגים מומלץ להוסיף ספירולינה באופן קבוע, במיוחד לאקווריומים בהם חיים דגים צמחוניים.

הרכבים דומים, צורות שונות

מגוון מזונות NUTRAFIN ו-NUTRAFIN מקס מגיעים בצורות שונות שכל אחת מהן נועדה לשרת מטרה שונה. בדומה לצורות השונות של כופתיות במזונות היבשים, ניתן למצוא מספר תצורות של מזון. חשוב להבין מה יתרונות כל תצורה ולמה מתאימה במיוחד.

פתיתים: תצורה יעילה למרבית סוגי הדגים, הם מגיעים בגדלים שונים בהתאם לאריזה ושומרים על צורתם מבלי להתמוסס במים. לאחר שספגו מים הם שוקעים לאיטם אל הקרקעית ומהווים מענה גם לשוכני קרקעית. הפתיתים בדרך כלל צבעוניים מאוד מאחר ומוספים להם פיגמנטים להעשרת הצבעוניות.

גרגרים: גם הם מגיעים בגדלים שונים אך בכל אריזה הם אחידים ועל כן מתאימים למתקני האכלה אוטומטיים. מיקרו גרגירים מתאימים במיוחד לדגים צעירים וצורתם מאפשרת להם לצוף זמן רב יותר.

טבליות: התצורה האידאלית לשוכני קרקעית, הטבליות שוקעות כמעט מיד ושומרות על צורתן במשך 5 דקות ואף יותר. מאפשרות לשוכני הקרקעית תזונה זמינה גם במקרים בהם שוכני הקרקעית פעילים בחושך. טבליות ספירולינה NUTRAFIN מקס נדבקות לזכוכית והדגים יכולים לנגוס ממנה במשך דקות ארוכות.

מיובש בהקפאה: שבבים בגדלים שונים בעלי יכולת ציפה והמתאימים לקשת רחבה של דגים.

מגוון המזונות של NUTRAFIN כשניתנים בכמות הנכונה, מוכיחים נעכלות גבוהה ותוצרי הלווי (הפרשות הדגים) מועטות באופן יחסי בזכות כך.

לפרטים נוספים: טל. 1-700-500-488 וב-www.mwsea.co.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf