SB417-795

NavotSan

שם הכותב/ת: יאיר וקנין, מגדל סן ברנרד קצר שיער וארוך שיער

צילום:מערכת חיות הבית

ביום שבת הראשונה של חודש אפריל התקיימה בצפון הארץ תערוכה מיוחדת לגזע הסן ברנרד והוצגו בה 22 כלבים. אם הייתם מספרים לי שיגיעו מספר שכזה של כלבים לתערוכה ועוד אי שם בצפון הארץ, הייתי אומר לכם שזוהי מהתלה של ה-1 באפריל. את התערוכה אירגן החוג הישראלי לניו פאונדלנד וסן ברנרד, ואירח יאיר וקנין. יאיר חגג לא מזמן חגג את יום הולדתו ה-54 והדבר החשוב לו ביותר (אחרי משפחתו) הוא כלבי סן ברנרד. הוא מגדל אותם במבנה מיוחד שבנה בסטנדרט של חדרי האירוח הנטועים בחצרו. את החדרים האחרים הוא משכיר לתל-אביבים הבאים לטעום מקצת החוויה שיכול להציע הגליל. כ-20 כלבי סן ברנרד, רובם בעלי פרווה ארוכה, חיים עם יאיר שפותח איתם וסוגר איתם את יומו העמוס. שם בית הגידול שבחר הוא NavotSan- חציו כשם בנו נבות, והחצי השני משם הגזע – סן ברנרד. ״מתחת ללוגו רשומה הסיסמה: ״כלבי סן ברנרד מתוצרת בית״, בכוונה להדגיש שמדובר בתחביב ולא בעסק,״ אומר יאיר.

יאיר נולד באחד מקיבוצי עמק בית שאן ובילדותו ניתן היה למוצאו בעיקר בפינת החי. הוריו (בעיקר אביו) שהיו אנשי חינוך הניחו לו לפתח את אהבתו הגדולה לבעלי חיים. בגיל חמש קיבל כלב שנקרא כושי, ״שם נפוץ באותה תקופה לכל כלב בלי קשר לצבעו,״ צוחק יאיר. חוץ מהכלב גידל יאיר כל מה שיכל, ארנבות, ציפורים, זוחלים, אפילו חמור. בעלי חיים ליוו אותו בכל אשר הלך.

בגיל 16 קיבל את טדי, הסן ברנרד הראשון וזו ללא ספק היתה תחילתה של ידידות מופלאה. המפגש עם הגזע הכל כך מיוחד גרם ליאיר להבין שיש סן ברנרד ואין גזע אחר מלבדו. מאותו יום גידל יאיר לפחות צמד כלבים מהגזע ומאוחר יותר שני צמדים. לאחר שירות צבאי ולימודים באוניברסיטת הנגב בבאר שבע, פנה יאיר לקריירה עסקית. עד שנת 2006 מילא יאיר שורת תפקידים במגזר העסקי ואז החל לפתח את עסקיו באירופה. בשל נסיעותיו התכופות נאלץ להפסיק ולגדל את כלבי הסן ברנרד שהוא כה אוהב, אך השהות בחו״ל העניקה לו את האפשרות לבקר ולפגוש את טובי המגדלים בחו״ל ולקשור איתם יחסי חברות אמיצים. בסופי שבוע ובכל הזדמנות שנקרתה לו הוא קשר קשרים וביקר את בתי הגידול המובילים והפך לידיד אישי. לאחר קצת יותר מ-10 שנים החליט יאיר לחזור ולהעביר את עיקר עיסוקו לארץ. לטובת המעבר החל לנצל את קשריו הטובים בכדי להביא את טובי הכלבים שמצא לישראל. הסיבה המרכזית להבאת הכלבים היא ללא ספק הבן, נבות בן ה-5, המשולב באופן פעיל בכל פעילות הקשורה בכלבים עוד לפני שלמד ללכת. אמנם די קשה לילד בגילו לעמוד מול סן ברנרד שמחליט לפנות לצד השני, אך נראה שלמרות הכל, נבות מסתדר איתם היטב. ב-2013 החל יאיר בבניית הכלבייה ועד מהרה החלו להגיע ברכבת אוירית כלבי הלהקה. ״הכלבים מגיעים מקווי גידול איכותיים ביותר,״ מספר יאיר, ״ממיטב המגדלים במזרח אירופה ובסקנדינביה. יחסי החברות המיוחדים שיצרתי עם מגדלים אלו מאפשרים לי היום לבחור כמעט כל מה שאני מוצא למתאים״.

אני שואל את יאיר איך כלב סן ברנרד שמגיע אלינו ממעבר גוטהרד שבמרומי האלפים מסתגל לתנאי האקלים של הארץ. ״הבעיה היחידה שמטרידה אותי בקשר אליהם היא צבע האדמה שצובעת את הפרווה הלבנה שלהם בחום בכל פעם שהם יוצאים לטייל. התנאים שהכלבים חיים בהם אינם שונים מתנאים אירופאיים, הקיץ האירופאי יכול להיות חם למדי ואצלנו אנחנו ערוכים הרבה יותר טוב עם חללים מוצלים, מקוררים עם מתזי מים ומזגנים.״ מרבית כלבי הסן ברנרד שהביא יאיר הגיעו לכאן בגיל צעיר וכעת ניתן לראות את ההמלטות הראשונות. המלטות של סן ברנרד הן בדרך כלל המלטות גדולות ויאיר מתכנן להשאיר בארץ את מרבית הגורים ולהחזיר עטרה ליושנה. ״סן ברנרד הוא גזע שמתאים מאוד לחיות עם משפחתו, אינו דורש טיפול מסובך והוא ללא ספק החבר הכי כיפי שכל אחד היה רוצה.״ בחודשים האחרונים התברך בית הגידול במספר המלטות נוספות על אלו שהתרחשו בשנה החולפת ומהן ניתן היה לראות בכיתות הגורים והצעירים נציגים ונציגות נאות של הגזע. בעלי הכלבים הפכו זה מכבר למעין משפחה השומרת על קשר חם עם בית הגידול ומקבלות את התמיכה, הייעוץ וההכוונה. גזע הסן ברנרד סובל (כמו גזעים נוספים) מבעיות גנטיות ויאיר מקפיד לבצע את הבדיקות הגנטיות לאיתור בעיות של עיניים, מרפקים ואגן. בעיה נוספת שבעבר הטרידה לא מעט מגדלים היתה האופי של הכלבים, שהיה אגרסיבי כלפי כלבים אחרים ובני אדם. כל הכלבים של יאיר הם בעלי אופי מתוק וחברותי – אם כי לא מומלץ לעמוד בטווח הליקוק. ״אחד היתרונות של מגדלים ישראלים באירופה הוא העובדה שאנו מבודדים ולא מגיעים לתערוכות בחו״ל. המגדלים לא רואים בנו איום או תחרות. כך ניתן להביא גם את קווי הגידול הטובים ביותר ולשלב ביניהם.״ יתרון נוסף הוא ללא ספק הליווי הווטרינרי הצמוד שיאיר מקבל מדר׳ קרן רגאל שמלווה 24/7 את הפעילות בבית הגידול. מה העתיד, אני שואל. ״תערוכה של 70 סן ברנרדים,״ אומר יאיר ומסכם, ״ואני לא צוחק.״

יאיר וקנין הוא בוגר אוניברסיטת הנגב במנהל עסקים ופסיכולוגיה, עוסק בתיירות (צימרים), ובמסחר, ומגדל של כלבי סן ברנרד תחת השם NavotSan, וחבר בחוג הישראלי לניו פאונדלנד וסן ברנרד. לפרטים נוספים: יאיר וקנין 054-8168187

מה אוכלים הכלבים של NavotSan: ג׳יאנט כמובן כיאה לכלבי ענק, הגורים אוכלים סטרטר, עוברים ל-Puppy ומאוחר יותר ל-Junior המכיל יותר חלבון משומן דבר המאפשר להם גדילה איטית עם דגשים העל בריאות השלד והמפרקים.

מי יכול לקנות גור: כל מי שחולם שהחבר הכי טוב שלו יהיה דובי. חובה להצטייד בהרבה סבלנות ועוד יותר בהרבה בהומור.

טיפוח הכלבים: הפרווה היא פרווה לבנה בשני אורכים: קצר וארוך. היא מחייבת טיפוח והברשה לעיתים תכופות. אנחנו משתמשים רק בתכשירים של Biogroom. באביב השיער נושר אך מתרגלים. כנגד פרעושים, טיפול מערכתי בשטח הכלביה ופרונטליין כמובן כמו שעון – כל חודש, 12 חודשים בשנה.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf