Flex_support_dog_dryPack

+ Mobility C2P

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

אורי שמעוני, יועץ תזונה רויאל קנין

אחד מהגורמים המרכזיים לשמירה על בריאות טובה של כלבים, חתולים וגם בני אדם היא יכולת התנועה. מטבע הנושא בו נתמקד, נעסוק בכלבים. כלב היכול לנוע בעצמו, לצאת ולבוא כרצונו בחופשיות הוא כלב שמח יותר וגם בריא יותר. התנועה החuפשית היא הביטוי הבסיסי לבריאות טובה ויש לה השלכות כל תהליכים שונים בגוף: מתהליכים הקשורים לחילוף חומרים ועד לתחושת שביעות רצון ונינוחות כפי שאנו מכירים לאחר פעילות גופנית. כלב שבאופן קבוע מבצע פעילות גופנית על פי יכולותיו יהיה כלב בריא יותר ושמח יותר. לעומת זאת, כלבים המסוגלים לנוע אך מוגבלים (נמצאים בשטח מצומצם או קשורים ברצועה מגבילה) יגלו סימנים של עצבנות ולעיתים אף תוקפנות ואילו כלבים שהתנועה קשה עליהם ינסו להמעיט בתנועה ויפתחו בצד תסכול, בעיות בריאותיות שונות. חוקרים סבורים שקרוב ל-20% מכלל הכלבים בני שנה ויותר סובלים מרמות שונות של אוסטאוארטריטיס. עוד הסתבר כי מטופלים שהגיעו לטיפול וטרינרי עם תלונה כל שהיא, התלונה השניה שלהם היתה על אוסטאוארטריטיס. למי שאינם מכירים את האוסטאוארטריטיס נאמר כי היא מחלה ניוונית הפוגעת בתפקוד המפרקים.

בכדי שהמפרקים יוכלו להתנועע בצורה נכונה צריכים כל הגורמים היוצרים את המפרק להיות תקינים ובריאים. אמנם המפרק עצמו הוא מפגש בין שתי עצמות לפחות אך רקמות נוספות מסייעות לתקינותו. מפרקים רבים מאופיינים במבנה של מכתש ועלי כאשר הן המכתש והן העלי הבאים במגע זה עם זה מצופים בשכבת סחוס המסייעת לתנועה חלקה ללא חיכוך מיותר. המפרק עצמו עטוף ברקמות גידיות הנקראות רצועות ורקמות שריר מהדקות אותן למקומן. מפרק בריא עטוף ברקמות מסייעות מכל צדדיו ונוזל סיכה שומר על תקינותו. עודף משקל, עומס מוגזם וקבוע או אוסטרוארטריטיס יכולים לגרום לנסיגה של הסחוס ואפילו לקרעים בציפוי הסחוסי שעל המכתש, העלי או בשניהם. כאשר הסחוס נפגע החומר הסידני הבונה את העצם נחשף. החומר הסידני אינו חלקלק כמו הסחוס ונוצר חיכוך. החיכוך יוצר דלקת ונוזלים שונים גודשים את המפרק ואנו רואים נפיחות ולעיתים בצקת. הלחץ בתוך המפרק עולה והתנועתיות נפגעת בשל לחץ זה מחד, ומהכאב הגורם לכלב להאט את תנועתו ולנסות שלא להפעיל את המפרק הפגוע. בטווח הארוך, ובשל הפגיעה בתנועתיות נחלשים השירירם כתוצאה מחוסר הפעילות ומתחיל תהליך שבו יכולת התנועה הולכת ומוגבלת ובמקרים קיצוניים במידה בה הכלב לא ירצה לנוע כלל ואם ינוע יהיה זה רק כשהכרחי.

פעילות גופנית קבועה המותאמת למצב הכלב ועם המנעות מאמצים קיצוניים, ושמירה על משקל תקין במיוחד בגילאים מבוגרים הם שני כללי הזהב שחשוב לשמור עליהם בכל הנוגע לבריאות המפרקים. אך לעיתים גורמים נוספים כמו נטייה תורשתית מפרים את האיזון ולמרות הקפדה על כללי הזהב אנו רואים כי מתחיל תהליך של אוסטאוארטריטיס. בתחילה אנו יכולים להבחין בצליעה קלה שבדרך כלל חולפת לאחר ״חימום״ של מספר צעדים ומאוחר יותר אנו מתחילים להבחין בקשיים בקימה מרביצה. צריך לזכור כי למרות שאוסטאוארטריטיס נפוץ יותר בכלבים מבוגרים, בגזעים גדולים ובמיוחד בגזעי הענק הוא עלול להתפתח גם בגילאים יחסית מוקדמים. כאשר הסחוס נפגע, שיקומו בעייתי בשל העובדה הפזיולוגית שאין כלי דם שיכולים לשנע רכיבים החיוניים לשיקום הסחוס ויעבור זמן רב אם וכאשר יצליח להתקיים תהליך בו סחוס פגוע ישתקם. בעשורים האחרונים בעקבות מחקרים מקיפים שנעשו בסוסי מירוץ החל שימוש בכונדריטין וגלוקוזמין, 2 חומרים שהוכחו כמסייעים בשיקום סחוסים פגועים. הוספה של חומרים אלו למזון שמרה על רמה גבוהה של חומרים אלו בדם והפכה אותם זמינים. למרות שלא ידוע כיצד משנע הגוף חומרים אלו אל המפרקים, המחקרים הוכיחו כי כך הדבר והתוצאות אכן הראו כי שימוש קבוע בגלוקוזמין וכונדריטין אכן  מסייע לשמור על תקינותם של המפרקים.

בשנה האחרונה הסתיים מחקר שנערך באוניברסיטת ליאג׳ (בלגיה) במהלכו נבחנה דרך נוספת להתמודד עם הבעיה, תוך התמקדות לא רק בשיקום כי אם במניעה עצמה. את המחקר ערכו אנשי הפיתוח של רויאל קאנין והוא נערך במקביל בבית הספר לוטרינריה וביחידה לחקר התנועתיות (של בני אנוש). הפיתוח שנבחן הוא פיתוח מיוחד של קוקטייל מוגן בפטנט שקיבל את השם +C2P. בקוקטייל ייחודי זה שלושה רכיבים משלימים זה את זה ומסייעים בשמירה ושיקום של מפרקים. הקוקטייל מורכב מכורכום הידוע בתעונותיו רחבות הטווח כנוגד דלקת ולוחם יעיל בהזדקנות התאים והתנוונותם; קולגן הידרוליטי המספק רמות גבוהות של גליצין הידרוליטי וחומצות אמינו (פרולין) החיוניות לתחזוקתם והתחדשותם של  המפרקים; ופוליפנולים מתה ירוק המכילים את רכיב ה-EGCG הידוע בתכונותיו המשפרות ומשמרות את הפעילות התוך מפרקית, ומשמר את הרכיבים הסינוביאליים החיוניים לסיכת המפרק.

בכוחה של תזונה מדוייקת לשנות ולתחזק את בריאותם ואיכות חייהם של כל כלב וכלב.

חשיבותם של מפרקים בריאים אינה עומדת בספק אך גזעים מסויימים נמצאים בסיכון גבוה מגזעים אחרים ועבורם כדאי להשקיע מעט יותר בתזונה מניעתית לחיזוק המפרקים. תזונה היא בעל ברית יקר ערך בכל הקשור בתמיכה בכלבים חולים גם במקרים של בעיות אורתופדיות הפוגעות במפרקים. חומצות שומן חיוניות (EPA-DHA) אומגה 3 ידועות בתכונותיהן והרכב מיוחד המבוסס על חומצות אלו הוכח כתועלתי במיוחד לשמירה על מפרקים בריאים. רכיבים אלו מסייעים בהחלמתם של פגיעות ברקמות חיבור. נוגדי חימצון כפוליפנולים שמקורם בתה ירוק מסייעים בהדיפת רדיקלים חפשיים ובהקטנת נזקיהם בשעה שהכונדריטין מהווה בסיס איתן לשיקום הסחוסים הפגועים, ושמירה על לחות המפרק, תכונה החשובה ביותר ביכולתו לשכך את הזעזועים שסופג המפרק. אלו הם התוספים ה״סטנדרטיים״ יותר למזונות ייעודיים לבעיה זו. ייחודו של מזון + Mobility C2P הינה תוספת של תמצית כורכום וקולגן הידרונטי, שיחד עם פוליפנולים מתה ירוק יוצרים שילוב רב עוצמה המסייע בהתמודדות עם הבעיה ומביא לשיפור ניכר באיכות חייו של הכלב.

מה ניתן לעשות בכדי להקטין את הסיכונים של התפתחות אוסטאוארטריטיס?

כדאי להיות זהירים ויסודיים מאשר להצטער אחר כך: שמירה על משקל תקין והקפדה על משטר תזונתי נכון, הכולל רכיבים תזונתיים התורמים לבריאות המפרקים, פעילות גופנית קבועה ומתונה תוך מניעה מעומסים ומאמצים קיצוניים.

רק וטרינר יכול לאבחן אוסטאוארטריטיס ולספק את ההמלצות הטיפוליות אך כבעלים אחראי הדואג לבריאות כלבו מחובתך לספק לו את הפתרון התזונתי המתאים ביותר למצבו. אחרי הכל – כל דבר שיכול לשפר את איכות חייו ולשמר את תוחלתם שווה נסיון.

אף פעם לא מוקדם מדי!

בעיות מפרקים אינן נחלתם של כלבים מבוגרים ויש לתת את הדעת על בריאותם כבר מגיל צעיר. במיוחד בכלבים גדולים או מגזעי ענק, שמירה על פעילות מדודה והקפדה על משקל תקין בתהליך גדילה מתון ככל האפשר יכולה לסייע במניעתם של בעיות מפרקים בגילאים מאוחרים יותר.

+C2P נוסחה מוגנת פטנט ומוכחת מחקרית לסיוע בשמירה על בריאות המפרקים. נוסחה מיוחדת זו פותחה במקביל בבית הספר הוטרינרי בליאג׳ (בלגיה) ובמעבדות המחקר לחקר התנועה (של בני אנוש) באוניברסיטת ליאג׳ בלגיה. קוקטייל סינרגטי ייחודי המיועד לשמירה על בריאותם של המפרקים ועם השפעה מטיבה על תפקודם. שילוב של תמצית כורכום, קולגן הידרונטי ופוליפנולים שהופקו מתה ירוק. מחקר סמיון כפול הוכיח השפעה מיטיבה בכלבים בנושאים של סבילות למשקלם, תנועתיות ואיכות חיים.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf