2015

Layton – בית גידול לקוקר אמריקאי

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

טל יפה

לינדה וולריקובה היא ללא ספק אחת המגדלות המוכשרות ביותר ויופיים של הכלבים שהיא מגדלת אינו נופל מיופיה שלה. תמירה, רהוטה בשפות אירופאיות רבות ובעלת ידע כלבני נרחב העמידו אותה לא אחת בתפקידי הנחייה בארועים כלבניים מרכזיים כמו התערוכה העולמית במילנו 2015 (לצידו של סטפאנו מרלי).

לינדה היא ילידת סלובקיה ובצעירותה היתה פעילה בחוגי המשמעת והאג׳יליטי עם כלבי ספרינגר ספניאל אנגליים והחזיקה בתואר אליפות סלובקיה לצעירים בחיפוש והצלה. אחת מחברותיה רכשה כלב קוקר אמריקאי ולינדה היתה מופתעת ומעט משועשעת מהגזע ה״לא שימושי״ בהשוואה לספרינגרים האנגליים שגידלה. אך כאשר חברתה הגיעה לביקור ממושך יותר בביתה, היתה ללינדה הזדמנות טובה יותר להיכרות עם הגזע ודעתה השתנתה מקצה לקצה. היא נפלה שבי אחר אופיו השמח והאוהב של הקוקר ספניאל האמריקני ובשנת 1992 החלה להציג אותם עבור חברתה, ומאז בעצם לא הפסיקה להציגם…

אפשר לומר שלינדה עברה ״הסבה״' האהבה לקוקר ספניאל האמריקאי רק הלכה והתעצמה לגידול והצגה מקצועיים שנמשכו כ-25 שנים בעודה חוגגת בימים אלו את הגור ה-100 שנולד בבית הגידול שלה Layton. השם Layton הוא שמה של עיירה קטנה ביוטה השוכנת בפסטורליות קסומה למרגלות רכס הרי הווסטאש, בסמוך לאגם המלח הענק. משפחתה של לינדה חצויה בין סלובקיה ויוטה, ולעיירה Layton בה התחנכו גם היא וגם בנה, משמעות רגשית חשובה עבורה.

ההישגים של לינדה מרשימים בכל קנה מידה: 43 אלופים, 25 אלופים בינלאומיים, 33 מנצחי קבוצות ותשעה מיקומים בפודיום כוכב התערוכה. ארבעה כלבים קשישים מגידולה הוכתרו כקשיש הטוב בתערוכה. ההישג הבולט עד כה שייך לצעירים דווקא ול- Layton Quote Me שהיה למנצח הגזע באליפות העולם (הרנינג דנמרק 2010) והוא בן 14 חודשים בלבד.

כמציגה, גזעים רבים עברו תחת ידיה, אך מבין כל הגזעים הללו יש שמורה פינה חמה לכמה מהם ובראשם לדוברמן, או יותר נכון דוברמנית. מכל הגזעים שבעולם, דווקא גזע זה הביא את האושר הגדול ביותר לחייה מכיוון לא צפוי לחלוטין. כמציגה החלה להציג גם דוברמנים. שנתיים מאוחר יותר קיבלה כלבה שחורה Petra z Tomky מגידולה של גבריאלה רידאציקובה. לינדה אימנה והציגה את הכלבה היטב אך הצלחתה הגדולה הגיע רק מאוחר יותר כאשר הרביעה אותה. אחד מהמתעניינים בשגר שהגיעה לבחור גור, בחר להישאר… והפך לבעל ואב אוהב לבנם (היום בן 16).

לכל מגדל יש אידאל אליו הוא שואף, יש המתארים אותו בצורה טכנית, אחרים פורטים אותו נקודות נקודות, לינדה עוברת לספירה אחרת, עינייה בורקות וכמו מציירת במכחול דמיוני שכבות שכבות את מה שהיא רואה לנגד עיניה.

״…זהו כלב שמח וטוב לב שנע היטב עם דחיפה חזקה ושליחה יעילה ובתנועה שוטפת כשהקו העליון משופע קלות ויציב לחלוטין…״

בגידולה מתרכזת לינדה בכלבים בעלי צבע אחיד – רק בצבע שחור ובצבע הזהוב הבהיר יותר (לעולם לא שוקולד או בלק אנד טאן), למרות זאת היא לא נותנת להעדפותיה האישיות באשר לצבע להשפיע על בחירותיה במסגרת כובעה הנוסף כשופטת.

כמגדלת וכשופטת לינדה מתייחסת בתשומת לב מירבית גם לפרטים הקטנים ביותר, אם כי בנקודה אחת היא עוצרת ומדגישה – הגודל. הקוקר ספניאל האמריקאי הוא הקטן בין גזעי קבוצה 8. התקן קובע את שהגובה האידאלי בשכמות לזכר בוגר צריך להיות 38.1 ס״מ, ונקבה בוגרת 35.5 ס״מ. כלבים שגובהם 13 מ״מ (2/1 אינטש) מתחת לגובה זה יוענשו. חריגה מעל לגודל המירבי המותר בתקן (זכרים גבוהים יותר מ-39.4 ס״מ, נקבות יותר מ-36.8 ס״מ) היא שגיאה פוסלת. דווקא כאן מציינת לינדה כי החשש מכלבים גדולים מדי מוביל להעדפה של כלבים קטנים יותר. כיום ניתן לראות שופטים החוששים מגודל החורג מהתקן ומעדיפים כלבים קטנים (לעיתים מהרצוי), והדבר עלול להביא למגמה ״המקטינה״ את הגזע ויש לשים לב שדבר זה לא יקרה.

קריירת השיפוט שלה החלה בגיל 23 כשהוסמכה לגזע הקוקר ספניאל האמריקאי (כמובן), ומאז השיפוט מהווה חלק חשוב בעיסוקיה הכלבניים. מאז ועד היום הפכה שופטת לקבוצה 8 ו-9 ,לצד גזעים נוספים בקבוצה 2 ו-5 .כמו כן היא שופטת כל אותם הגזעים הלאומיים שטרם הוכרו על ידי ה-FCI, אשר תופסים יותר ויותר תאוצה ופופולאריות באזורה.. כמציגה ומאמנת בנשמתה לינדה שומרת פינה חמה לנוהגים הצעירים ובצד הדרכה ולווי של נוהגים צעירים בני ארצה היא נהנית מאוד לשפוט את תחרויות הנוהג הצעיר אותן היא רואה כאפשרות נפלאה לאימון ועיצוב פעילי הכלבנות העתידיים שלנו.

הישיגיה הרבים לא סיחררו אותה מעולם והיא תמיד שמרה על שתי רגליים על הקרקע וקשר חם וחברי עם עמיתים ובמיוחד עם מגדלים שהיו אלו שהעניקו לה את הדחיפה והסיוע להגיע להישיגיה המרשימים. בין כל אלו לורנט פישארד אחד מהמגדלים הבולטים לקוקר ספניאל אמריקאי (בית הגידול Very Vigie) אשר עצותיו ומשנתו עיצבו רבות מהתובנות של לינדה באשר לגזע. ללא כל היסוס ובשיתוף אמיתי העמיד לרשותה את קוי הגידול שלו והזכרים המצויינים מבית גידולו עומדים בבסיס הגידול. אך לא רק שיתוף כלבני, לאורך השנים נולדה חברות אמיתית, לבבית ותומכת וללא ספק לורנט הוא אחד הגורמים המרכזיים להצלחתה. מעגל המגדלים והחברים שגיבשה מסביבה לינדה יכול להעיד על האופן בו היא מתייחסת לחברות ולשותפות, כך הן דנה קופיאנקובה מבית הגידול מוסר הצ׳כי ואלבינה ניקוליץ׳ הסלובנית שקשרו את הגידול שלהן בשלה ואיפשרו ללינדה ולבית הגידול שלה Layton להגיע להישגיהם המרשימים.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf