halva2

KARAVELLA בית גידול לחתולים מגזע דבון רקס

שם הכותב/ת: טטיאנה גנים

צילום: Ivan Fedorchenko, Valeriy Sinitsin

"Moravia Cat Club"

קארווילה היא צורת מגורים ישראלית המשלבת את המילים קרוואן ו-וילה. במקרה שלנו זהו שם בית הגידול של טטיאנה גנים (רשום כחוק ב-FIFe – The Fédération Internationale Féline פדרציית מגדלי החתולים העולמית השוכנת בלוקסמבורג).

טטיאנה עלתה לארץ מרוסיה בשנת 1999. בהיותה ילדה, לא הורשתה לגדל חיות מחמד והיתה צריכה להסתפק ב”תחליפים”. טטיאנה קיבלה רשות לטייל עם הכלב של השכנים. היא רק בת שמונה והכלב – דוברמן חזק שחור ואתלטי. בכל פעם שהיו יוצאים הכלב גרר אותה בשלג אך באותם טיולים לא היתה ילדה מאושרת ממנה.

כשטטיאנה הקימה משפחה היא החליטה שחיות המחמד יהיו כחלק מהמשפחה ושתי התאומות שלה גדלות עם כלבים וחתולים מגיל אפס. כששתי התאומות היו בנות שנה, הצטרפו לתא המשפחתי שני חתולי דבון רקס ו”הערימה” רק הולכת וגדלה. היום הבנות של טטיאנה יכולות לומר בגאווה שיש להם 5 כלבים ו-7 חתולים (אנחנו מאמינים להן, ספרנו).

טטיאנה תמיד גידלה כלבים אך לא היתה “מגדלת”. לבה תמיד נטה לעולמם של הכלבים ואפילו היא עצמה לא האמינה כי אי פעם תשנה את דעתה בעניין. את דרכה אל עולמם הקסום של החתולים היא עשתה די במקרה; בתערוכת חתולים שבה ביקרה עם בעלה ראתה חתול דבון רקס לראשונה בחייה. היתה זו אהבה ממבט ראשון וטטיאנה החליטה לקחת תוספת חתולית לחייה. החיפוש אחר חתול מגזע דבון רקס הוליד תשוקה גדולה. טטיאנה מצאה עצמה נוברת באתרים ברחבי העולם, מריצה שאלות בפורומים שונים ולא משאירה פינה מבלי שהציצה לתוכה. לבסוף אותר בית הגידול המתאים בלטביה והגור הוזמן. טטיאנה חיכתה בקוצר רוח שימלאו ימי ההריון והתפללה שבשגר יהיה לפחות חתול זכר אחד. מי שאומר שמשאלות לא מתגשמות לא יודע על מה הוא מדבר, וכך הגיע ב-2005 Jamesson, גור דבון רקס מקסים לביתה של טטיאנה. היום הוא בן 6.5 והוא החתול היקר ביותר לליבה של טטיאנה בזכות אופיו אך גם בשל היותו הנחשון שפתח פרק חדש ומרתק בחייה. אל Jamesson הצטרפה נקבה שקיבלה את השם Karavella (ועכשיו ניתן לנחש מה מקור שם בית הגידול).

FIFe מרכזת את הפעילות המקצועית הבינלאומית בעולם החתולאים בדומה לפעילות ה-FCI בעולם הכלבנים. טטיאנה פועלת על בסיס האתיקה המקצועית של הפדרציה ואינה מרביעה את הנקבות בתדירות גבוהה מדי. מדי שנה יוצאת טטיאנה לתערוכה העולמית שעורכת FIFe ברחבי העולם. החתולים של טטיאנה כבר הוצגו בהולנד, פורטוגל, סלובניה, רוסיה, אוקריאנה, קפריסין, צ’כיה, רומניה ושוויץ. בסוף אוקטובר התערוכה העולמית תתקיים בפולין וטטיאנה תייצג שם את ישראל עם Jennifer, צברית אמיתית שטטיאנה “אישרה” שהיא אכן עומדת בסטנדרטים שהציבה לעצמה ויכולה לייצג את בית הגידול.

בישראל צצות להן עמותות של מגדלי חתולים חדשות לבקרים. עד כה לא היה מועדון המסונף ל-FIFe וטטיאנה היתה חברה באחד מהמועדונים בחו”ל. באביב האחרון הוקם מועדון חתולאים חדש;  SABRA- CAT, מועדון חתולאים המסונף ל-FIFe וטטיאנה “חזרה הביתה” וגאה להציג את חתוליה תחת דגל ישראלי בחו”ל.

טטיאנה היא תלמידה שקדנית וחוקרת ולומדת היטב את כל הקשור לגזע ולגידול. את המסקנות שהיא לומדת ממגדלים אחרים ברחבי העולם היא מיישמת לפי הצורך בבית הגידול שלה. חתולים שאינם נמכרים לצרכי גידול נמסרים למשפחותיהם החדשות כשהם מסורסים והנקבות מעוקרות. למרות חילוקי הדעות העקרוניים הקיימים בקרב מגדלים ווטרינרים בנוגע לכך מעדיפה טטיאנה לחסוך לבעלים הטריים את הקשיים המלווים גידול של חתולים בכלל והגזעיים אינם יוצאי דופן; חתולה מיוחמת מהווה מקור משיכה לחתולים זכרים וההורמונים הופכים אותה מחיית מחמד נעימה למטרד לא פשוט. חתול זכר שאינו מסורס מסמן טריטוריה והריח עשוי להיות בלתי נסבל במקרים הקלים יותר. לא כל משפחה תוכל לגדל שגר חתולים ולא תמיד לגורים ימצאו בעלים מתאימים ואוהבים. בית הגידול של טטיאנה אינו גדול, והיא מגדירה אותו כ”ביתי”. אמנם בביתה 7 חתולים אך 4 מהם אינם במעגל הגידול. טטיאנה מודה שלא היתה זו החלטה מושכלת להשאיר את החתולים שלא יתרמו למעגל הגידול. חתולים אלו “תופסים” למעשה את מקומם של חתולים נוספים מקוי גידול חדשים. היתה זו החלטה שבאה מהלב ולא מהראש, מסבירה טטיאנה, וכך החליטה שאינה נוטשת אף חתול מאחור.

מלבד שבעת החתולים (כולם מגזע דבון רקס כמובן) מגדלת טטיאנה גם כלב פודל ענק ונקבת בולדוג צרפתי ו"על הדרך" גם 2 ציוואוות וקאנה קורסו אחד… כיום, 6 שנים מהיום שהתחילה בגידול רציני של דבון רקסים, מתחילה טטיאנה לראות את הפירות וכפי שכבר הזכרנו, גורה שנולדה מגידול שלה Jennifer, תוצג לראשונה בתערוכה העולמית שתתקיים בסוף אוקטובר בפולין.

דבון רקס הוא גזע לא פשוט לגידול, אומרת טטיאנה ומוסיפה שהיא מתקנאת במגדלים שהצליחו להותיר את “טביעת ידם” על הגידול כך שכל מי שרואה חתול מהגזע יכול מיד לומר על פי המאפיינים והטיפוס מאיזה בית גידול הוא הגיע.

גם אם נקודת ההתחלה של בית הגידול היא מזכר ונקבה איכותיים, אין הכרח שהגורים יהיו באותה רמה ובדרך כלל האכזבה מתסכלת. טטיאנה היא מעל לכל תלמידה שקדנית, חרוצה וסבלנית ומודה שעוד דרך ארוכה לפניה. מההיכרות הקצרה שלנו עמה, גם אתם יכולים להבין שלאורך הדרך אין כאן בכלל חשיבות. המטרה כבר סומנה. התוצאות עוד יגיעו!

טטיאנה היא בעלת תואר ראשון במשפטים, אם לתאומות וכחברת ועד בעמותת החתולים “סברה קט” אחראית על תערוכות העמותה.

לפרטים נוספים: tania.ganim@gmail.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf