תמונות חדשות 227

Jahressieger – אליפות מועדון הבוקסר הגרמני

שם הכותב/ת: איתי כהן

צילום: איתי כהן

זהו, חשבתי לעצמי, השנה אני חייב לראות את המקור. את העתיקה מכולן ובעלת המסורת המפוארת ביותר. התערוכה בה לאורך ההיסטוריה נטלו חלק מהכלבים החשובים ביותר, מגדלי הבוקסר הגדולים והמשפיעים ביותר – אלו ואלו שבלעדיהם לא היה גזע מדהים זה רוכש את הפופולאריות העולמית לה זכה ואשר אחראיים במידה רבה להיותו של הבוקסר – בוקסר: כלב כובש, בעל מבט שובב וכמעט אנושי. כלב המשפחה המושלם.

אז החלטתי ללכת ל-Jahressieger (מנצח השנה); תערוכה שנתית הנערכת ע"י מועדון הבוקסר הגרמני זה יותר ממאה שנה (!).

תערוכה זו נודדת ברחבי גרמניה ומתארחת במועדוני הבוקסר המקומיים החברים במועדון הבוקסר הגרמני הארצי. כאן המקום לציין כי במהלך השנים, עם צבירת הפופולאריות של הגזע, אומצה התערוכה ע"י מדינות נוספות העורכות מדי שנה Jahressieger משלהן. את המשימה נטל השנה מועדון הבוקסר Warnowblick – המועדון המקומי של מדינת מקלנבורג – מערב פומרניה (המדינה הצפון מערבית, אחת מ-16 המדינות שהתאחדו להקמת מדינת גרמניה). התערוכה התקיימה בעיירה קטנה ויפה בשם Güstrow  (גוסטרו) הקרובה לים הבלטי המפריד בין גרמניה לדנמרק.

הבוקסר הוא כלב פופולרי בעולם וזוכה מדי שנה לתערוכות בהיקפים נאים. למזלנו, הוא אינו כה פופולרי כמו הרועה גרמני למשל, שתערוכות העבר שלו אינן מצליחות לשחזר את רגעיו הגדולים ואנו חווים מדי שנה ירידה מתסכלת במספרי המציגים ועליה מתסכלת לא פחות בתקנות שונות ומשונות שממציאים פרנסי הגזע כדי להצר את רגליהם של מציגים זרים. הבוקסר הוא גזע אחר לגמרי, ואופי התערוכות ובעיקר האנשים המגדלים אותו הרבה יותר נוח, תחרותי – אך הוגן, והארועים בהתאם. כמו בתערוכות קודמות בהן הייתי, אני מצפה גם הפעם לארוע מהנה ולמפגש של מגדלים מכל העולם.

אפליקציית הניווט מודיעה לי שהגעתי ליעד; איצטדיון אולימפי מקומי. בכניסה שלט מפואר עם תמונה ובמרכזה פרצוף מוכר בעל אף פחוס ועיניים מלאות הבעה המבשר לי שאני במקום הנכון. מסביב ההמולה רבה, מאות גודשים את המקום ובחלל האוויר מגוון שפות הממחישות לי את חשיבות האירוע לאוהבי הגזע. והנה מתחילים להם יומיים של הנאה צרופה…

באופן מסורתי, ביומה הראשון של התערוכה נשפטות הכיתות הצעירות יותר הכוללות את כיתות הגורונים (3-6 חודשים) והגורים (6-9 חודשים) ושתי כיתות הצעירים (9-12 חודשים, 12-18 חודשים). בסיומו של היום עולים ארבעה כלבים שנבחרו מכל כיתה לזירה המרכזית ושם הם מדורגים, ולאחר מכן בוחרים השופטים את מנצחי היום וכן את כוכב היום. בערבו של היום הראשון נערכת ארוחת ערב חגיגית לכלל משתתפי התערוכה. היום השני היה היום המרכזי, ובמהלכו נשפטו כל שאר הכיתות: מתבגרים, פתוחה, עבודה, אלופים וקשישים. עם סיום השיפוט בזירות השונות, התקבצו כולם בזירה המרכזית ובה נערכו תערוכת זוגות, בתי גידול וקבוצת צאצאים. בשיאו של האירוע נבחרו מנצחי התערוכה מכל הכלבים שנבחרו לעלות לזירה המרכזית.

בשנים האחרונות הוחלט לתת מקום של כבוד גם לבוקסרים לבנים אשר כידוע, על פי התקן אינם יכולים להשתתף בתערוכות, ולכן כללה התערוכה עוד שתי כיתות נוספות – זכרים ונקבות אשר נשפטו ודורגו בינם לבין עצמם.

ואיך אפשר ללא קצת סטטיסטיקה: בתערוכה השתתפו 295 כלבים מ-16 מדינות (יותר ממחצית הכלבים הגיעו מחוץ לגרמניה). הכיתה הגדולה ביותר הייתה כיתת הצעירים (12-18 חודשים) זכרים צהובים, שמנתה 41 כלבים (!) והקטנה ביותר היא כיתת הקשישים (כלבים מעל גיל 7) המנומרים, בה השתתפו 4 זכרים.

את ההצגה ואת התואר כוכב היום הראשון גנבה גורה מנומרת מכיתת הגורונים (3-6 חודשים) מבית גידול צרפתי צעיר ומבטיח De Yu Box. גורה זו מטיפוס אלגנטי התאפיינה בהבעה מצוינת וראש איכותי, והתגלתה גם כבעלת אופי מצוין וסחטה לא פעם קריאות התפעלות מהקהל (חידוד לאופייה שובה הלב הודגם כשהטילה את מימיה ישרות לגביע בו זכתה, לשאגות צחוקו המתגלגל של הקהל…).

ביומה השני של התערוכה, בו נשפטו הכיתות הבוגרות, ניתן היה כבר לראות בוקסרים בוגרים במלוא הדרם; מציגים מבנה גוף שרירי ואתלטי, סקרניים מאין כמותם וששים אליי משחק. כמו ביום הראשון, גם את יום זה חתמה הזירה המרכזית אליה עלו כל ארבעת הכלבים שנבחרו מכל כיתה. לכוכבת התערוכה נבחרה נקבה מנומרת בעלת ראש נקבי נאה ותנועה מצוינת מבית גידול הולנדי Doremi Van De Kroeze Danne, ולזכר הטוב בתערוכה נבחר זכר צהוב אלגנטי ומאוזן בשם Mojito Dei Quattro Calzini מבית גידול איטלקי. זכר זה אף זכה בתואר אלוף ה-ATIBOX לשנה זו (תערוכה בין לאומית המשותפת לכלל מועדוני הבוקסר החברים באיגוד ה-ATIBOX אבל זה כבר שייך לכתבה אחרת).

ככלל, רמת הכלבים בתערוכה הייתה טובה, אך כמצופה מתערוכה בסדר גודל שכזה, המפגישה כלבים מבתי גידול כה רבים ומארצות שונות, ניתן היה לראות מגוון איכויות וטיפוסים שונים, חלקם מהטיפוס הכבד יותר שהיה נפוץ לפני כ-15 שנה. באופן יחסי נראה היה כי רמת כיתות הנקבות הייתה גבוהה יותר. בלטה באיכותה כיתת האלופות המנומרות בה השתתפו נקבות מצוינות בעלות ראש טיפוסי ויפה ומבנה גוף נכון ומאוזן. קהל רב הגיע לראות ולהראות, האוירה היתה מצויינת ומזג האויר שעלול להיות נשכני בעונה זו של השנה, הסביר פנים באופן כללי; בואו נאמר שחם לא היה שם.

וכך תמה לה עוד תערוכה ולי נותרה הדרך הארוכה חזרה הביתה… אני ממליץ בחום על ביקור בתערוכת Jahressieger ואם אסכם את התרשמותי: חמש נביחות לפי סולם בוקסר.

איתי כהן הוא מהנדס כימיה במקצועו,

חבר מועדון הבוקסר הישראלי ושופט ספציפי לגזע

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf