slider

®GloFish

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

תצלומים באדיבות www.glofish.com

הפעם אנחנו עומדים להציג לפניכם פיתוח זוהר במיוחד המגיע מארה״ב. ®GloFish (דגים זוהרים) הוא שמם המסחרי של דגי נוי מזנים ידועים ומוכרים שגודלו בשינוי גנטי שהפך אותם מיוחדים במינם. אמנם ידועים זני דגים בעלי צבעים הנראים כזוהרים (דגי ניאון) אך כפי שתוכלו לקרוא בהמשך, אנחנו מדברים על הופעה שהיא בגדר תופעה… ראוי לציין כי מערכת חיות הבית אינה מצדדת או תומכת בחיות מחמד שפותחו בסיוע בהנדסה גנטית ומאמר זה מביא את סיפורה המעניין של Yorktown Technologies והדגים שפיתחו.

בסיפורי העמים אנחנו פוגשים לעיתים את הגחליליות (Lampyridae), חרקים קטנים המצויידים בתרכובת כימית הזוהרת בחשיכה. השם גחלילית (גחלת ולילה) חודש ע״י חיים נחמן ביאליק שתאר כיצד בעזרת האור מושכות הגחליליות את בני זוגן. האור נוצר מריאקציה המתרחשת באיברים בחלקי הבטן התחתונה. ההרכב הכימי האחראי לתופעה הוא חלבון הנקרא לוציפרין ואנזים הנקרא לוציפרז השולט בתדירות ומווסת את עוצמת האור. הגחליליות אינן היחידות העושות שימוש בחומרים אלו. תולעים, פטריות שונות, חד תאיים ממשפחת הפלקטון ויצורי ים נוספים כמו החכאי (דג מעמקים) העושה שימוש באיבר מאורך דמוי חכה בכדי למשוך את טרפו. בחשכת מעמקים, הוא מנופף בקצה החכה המואר וממתין. כאשר דג מזדמן מבחין באור המנצנץ הוא מתקרב פוער החכאי  את מלתעותיו. דגי האקווריום צבעוניים למדי ובניהם ניתן למצוא דג המציג צבעים זוהרים הלוא הוא דג הניאון (Paracheirodon innesi) המתהדר בפס זוהר לאורך גופו. הניאון פופולרי בשל הצבעוניות שהוא מכניס לכל אקווריום אך גם בשל תכונה נוספת. הוא מהווה מד איכות חזותי למצב האקווריום ולאיזון המערכת. כאשר הכל תקין הוא יופיע במלוא הדרו, זוהר וצבעוני אך אם קיימת בעיה כלשהי, ידהו צבעיו.

במהלך עשרות השנים האחרונות, המחקר המדעי העוסק בחקר התכונות והתהליכים הכימיים המפיקים זוהר עשה כברת דרך. מחקרים הביאו להבנת המנגנונים האחראים על התופעה ובמהלך מיפוי הגנום זוהו הגנים האחראים על ייצור הלוצפרין והלוציפרז. החוקרים יישמו את תוצאות המחקר ביישומים רבים ואחד מהם הוא ה-®GloFish, זני דגים מוכרים אך צבעי גופם זוהרים. ראשונים ליישם את העקרונות הגנטיים שנתגלו היו מדענים מסינגפור. בדומה לדרך שבה תארנו את התנהגותו של דג הניאון באקווריום, הם ביקשו ליצור זן דגים שיצביע על זיהום במקורות מים כך שניתן יהיה ולטפל בהם באופן מיידי. אחת הסיבות המרכזיות לתחלואה בקרב אוכלוסיה בעולם (השלישי בעיקר) נובעת ממקורות מים מזוהמים. תקופות יובש מצמצמות את מקורות המים ובהעדר מים זורמים בורות המים מזדהמים והאוכלוסייה ששותה מהם נפגעת. בשונה ממכשור או בדיקות איכות שנלקחות מהמים, דגים החיים בהם רגישים פי כמה לכל שינוי וכך מהווים מדד חי ונושם של איכותם.

Yorktown Technologies הממוקמת בטקסס ארה״ב רכשה את הזכויות לטכנולוגיה שפותחה ובשנת 2003 היתה הראשונה להציג דגים זוהרים לשוק דגי הנוי בארה״ב. אלן בלייק, המנכ״ל והמייסד של Yorktown Technologies מספר כי בשלב הראשון ניסו המדענים לייצר דגים הזוהרים כל הזמן ובשלב השני הם אפיינו את התכונה הגורמת להם לזהור רק בנוכחות רעלנים מסויימים. הדניס האדום היה זן הדגים הזוהר הראשון שהוצג והוצע למכירה. הצבעים שביקשו אנשי Yorktown Technologies ליצור היו צריכים להיות זוהרים באור לבן רגיל, אך גם בתאורת אולטרה ויולט.

שינוי תכונות באמצעות שינוי הגנים האחראים על הופעתם מוגדרת כ״הנדסה גנטית״ ובעולם מתייחסים לתהליכים המשנים סדרי בראשית בחשדנות. היה צורך בהשגת אישורים של המוסדות הפדרליים האחראים על כך בארה״ב, ובמיוחד רשויות השמירה על חיות הבר והסביבה. ארה״ב היא מדינה עצומה ומורכבת ממדינות שונות שבכל אחת תהליך קבלת ההחלטות שונה ומושפע משיקולים המאפיינים את התושבים והתנאים הגאוגרפיים. עד שנת 2015 המחוקקים במדינת קליפורניה התנגדו לאישור וחסמו את יוזמת אנשי ®GloFish. הסיבה להתנגדותם נבעה כפי הנראה מחוסר הבנה של טבעם של הדגים הזוהרים ומהחשש שאילו ישוחררו לטבע הם עלולים לפגוע באחד מהמינים המקומיים ולהפר את האיזון האקולוגי.

במהלך עשרות השנים האחרונות אנו עדים למינים פולשים המשוחררים לטבע ובהיעדר אויבים טבעיים מפרים את האיזון וגורמים להיעלמותם של מינים מקומיים. בארה״ב ישנם מספר דגים טורפים שהגיעו מיבשות אחרות וגרמו לנזקים קשים למינים המקומיים. על רקע זאת אולי מובן החשש אם כי שתי עובדות בסיסיות עמדו בבסיס הטעות. הראשונה, דגי ה-®GloFish הם דגים טרופיים החיים במים חמימים שהטמפרטורה שלהם היא 26-21 c° ואינם יכולים לשרוד במי הנחלים והנהרות בארה״ב. הנקודה השנייה היא הגודל והיכולת להיטמע בסביבה. כל זני הדגים שפותחו Yorktown Technologies היו דגי אקווריום קטנים. החוק בטבע הוא פשוט וברור. דגים גדולים אוכלים דגים קטנים וכאשר מדובר בדגי אקווריום קטנים המציגים שלל צבעים זוהרים, הרי שדומה הדבר כמו שדגים אלו מסתובבים עם שלט מואר מהבהב ״אכול אותי״.

גם מבחינה גנטית, הנזק העלול להיגרם (אם בכלל) הוא זניח. אם ישוחררו דגי ®GloFish לטבע לא ישרדו להעביר את הגנים שלהם הלאה לא רק מהסיבה שיאכלו קודם. מחקר שנערך באוניברסיטת פורדו (אינדיאנה, ארה״ב) בחן את צבעוניותם של דגי זברה כאשר נאלצו להתחרות עם מינים קרובים אחרים. כאשר זכרים של דגי זברה הפרו ביצים של נקבות שלא היו זברות צבעי הצאצאים דהו והלכו עד שלא ניתן היה לזהותם כדגי זברה. תופעה דומה עתידה להתרחש אם ®GloFish יצליחו לשרוד בטבע. זאת עובדה מציין אלן בלייק, המנכ״ל והמייסד של Yorktown Technologies כי לאחר יותר מעשור של פיתוח ופעילות של ®GloFish לא נרשמה ולא תלונה אחת מאף מדינה ברחבי ארה״ב למרות העובדה שדגי ®GloFish הפכו פופולריים מאוד והם למעשה כבר כעת הולכים ותופסים נתח נאה מדגי האקווריום המשווקים ברחבי ארה״ב.

ואכן דגי ה-®GloFish עוררו ביקורת מצד מגדלים ושוחרי סביבה והם אינם מורשים בייבוא לשוק האירופאי המשותף לדוגמה. אלן בלייק אינו מסתיר את הוויכוח מסביב לפיתוח ה-®GloFish ומוסיף כי באותה מידה יש רבים שהתנגדו ועדיים מתנגדים למינים שונים של דגים מוכרים שפותחו בהכלאות בין זנים ללא התערבות של הנדסה גנטית. דוגמה לכך הם דגי הזהב ודגי השלייר שאינם מותרים לייבוא לגרמניה המובילה קו נוקשה בכל הקשור לפיתוח זנים חדשים. בה בעת להתנגדות לזנים אלו ישנם מגדלים רבים בשאר מדינות העולם שמאוד אוהבים את הדגים בעלי הצלליות המיוחדות ומאורכי הסנפיר מוסיף בלייק.

יותר מעשור חלף וכיום ניתן למצוא 6 אפשרויות צבעוניות שונות בין הזנים השונים: חובבי האקווריומים שגידלו דגי טטרה, דגי זברה וברבים יכלו להשיגם כעת בצבעי אדום אש (®Starfire Red), כחול קוסמי (®Cosmic Blue), ירוק חשמלי (®Electric Green), סגול גלקטי (®Galactic Purple), ורוד של מלוא הלבנה (®Moonrise Pink) וכתום כסערת שמש (®Sunburst Orange). הדגים מציגים צבעים זוהרים בכל תאורה אך בתאורת אולטרה סגול בחדר חשוך המופע פשוט עוצר נשימה!

בישראל עד כמה שידוע לנו עדיין אין אפשרות להשיג דגים זוהרים ®GloFish אם כי דגי נאון נפוצים למדי ומגדלים רבים נהנים מהזוהר באדום ובטורקיז באקווריומים שלהם. בלייק מוסיף כי תהליך הגידול הוא תהליך רגיל בו הדגים מתרבים בצורה טבעית אם כי הפרטים המייסדים עברו שינוי גנטי בהיותם בשלב העוברי. הצבע בא לידי ביטוי בפיגמנט העור ואינו יוצר שינוי בתכונות אחרות כמו תוחלת חיים, בריאות, רגישות וכיוב׳. הוא צופה כי עם השנים ילכו ויתפסו את חלקם הטבעי כאלמנט דקורטיבי אם כי בחנויות לממכר דגי נוי ברחבי ארה״ב נמכרים בכל יום נתון הרבה יותר דגי דניס בצבעיהם הטבעיים שלא עברו התערבות גנטית.

אנחנו שואלים את אלן בלייק האם נראה כעת חיות מחמד נוספות שנוצותיהן או פרוותן זוהרות בחושך. כפי הנראה לא הוא עונה. זוהר המופק ע״י בעלי חיים כתכונה מסייעת מוכר בבעלי חיים רבים אך ללא ספק יראה מוזר לפגוש חתול או כלב בצבעי פוקסיה זוהרים. אך לפני שהוא מסיים את דבריו הוא שולח אותנו לעמוד המוקדש לעקרונות האתיים של Yorktown Technologies האוחזת בטכנולוגיה שעמדה בבסיס הפיתוח של ®GloFish.

נאה דורש ונאה מקיים: אלן בלייק מדגיש כי אנשי Yorktown Technologies אינם שוכחים את הסיבה בעטייה פותחו הדגים בעלי הצבעים הזוהרים ומדי שנה מעניק חסות לפרויקטים שתפקידם להביא מים נקיים לנקודות יישוב בעולם השלישי. (www.glofish.com/cleanwater) החברה פועלת לאיתור פרויקטים להם היא נותנת חסות ומדי שנה מענקים כספיים לגופים הומניטריים העוסקים במים נקיים.

לפרטים נוספים: www.glofish.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf