IMG_5458

Garden Oasis

שם הכותב/ת: פטר כהן

צילום: אולפני לפר (Lepere Studios) ומארכיון המשפחה

בואו והצטרפו אלינו לשעה קלה של חוויה עיצובית וצורנית מלאת השראה ודמיון. אני מזמין אתכם להציץ לבית מיוחד במינו השוכן בעיירה גולתה (Goleta) במרחק הליכה מאוניברסיטת קליפורניה, סנטה ברברה ארה״ב. לעיתים תיבת הדוא״ל שלי מתמלאת בהודעות ״זבל״, ולעיתים לינק לפרוייקט מעורר השראה. למרות נטיית ליבי למחוק כל מה שנראה כפרסומת, דווקא נכנסתי אל הלינק והמחשבה הראשונה שחלפה בראשי היתה שיש חלומות המתגשמים. בחלום שכזה חיים שלושה אנשים וה-מ-ו-ן חתולים. לחוויה המעוצבת והצבעונית קוראים Garden Oasis ובתרגום חפשי לעברית הרי שזהו גן בנווה מדבר, ואם אתה חתול, אז זהו ללא ספק גן העדן.

את פטר כהן לא קל לתפוס ולאחר מספר לא מבוטל של מיילים הצלחנו לקבל את הסיפור השלם מאחרי הבית המדהים שמוקדש לחיים על שתיים וגם לאלו החיים על ארבע. מעניין לציין שהוא דווקא די השתומם על העניין שעורר הבית דווקא עכשיו, מאחר והתמונות התפרסמו באתר החברה לפני זמן רב אך לא עשו כותרות עד כה. זהו ביתו הפרטי, ואת החתולים הוא אסף בנסיבות שונות, כולם הגיעו אליו מבתי מחסה. את הארכיטקטורה המיוחדת יוצר העיצוב הצבעוני של החללים הפנימיים שבהם משולבים שלל מעברים מעשי ידי אמן המיועדים לחתולים.

תמיד מסקרן לגלות מי עומד מאחורי הרעיון: פטר כהן ואחיו קן הם הבעלים של כמה חברות העוסקות בשלל עיסוקים; החברה שבנתה את הבית והמתמחה בבתים חכמים נקראת טריליום אנטרפריזס Trillium Enterprises. בבית גרים פטר כהן, מנואל פלורס בן זוגו והירויוקי פורומוטו, שותפו לעסקים. ״אנחנו משפחה לא שגרתית המגדלת 18 חתולים", הוא כותב בפשטות.

פטר משתדל לבנות בתים חכמים ״וירוקים״ ככל האפשר. ואכן, כל המאפיינים של Garden Oasis ירוקים, וטכנולוגיה שהיא המילה האחרונה בבתים החכמים שולטת על מערכות ההצללה, הטלויזיה והמצלמות במעגל סגור, חימום, קירור, מוסיקה וכדומה ע"י שליטה מרחוק, או מתוך הבית או מחוצה לו. אם תשאלו למה זה טוב, הרי שבעיצומו של חמסין קטלני תוכל להפעיל את המזגן 20 דקות לפני שתגיע הביתה, וכאשר תכנס בשעריו, הבית יהיה קריר ונעים.

Garden Oasis הוא ביתו של פטר בשנים האחרונות, ומאחר והחתולים הם חלק מרכזי מחייו, הוא הוסיף מעברים, מתקני טיפוס ושלל פתרונות יצירתיים ההופכים את Garden Oasis לסביבה בה החתולים ירגישו בצורה הנוחה ביותר. ניתן למצוא פתרונות בצורת מתקני טיפוס להתקנה בבתים, אך פתרונות כה יצירתיים אני עדיין לא ראיתי מעולם. מאז פורסמו התמונות פנו לפיטר מתעניינים רבים; בית עם פתרונות דומים כבר נבנה ומיזם נוסף הולך וקורם עור וגידים ממש בימים אלו. החללים הארכיטקטוניים הנתונים יוצרים סביבה הרמונית עם מתקני הטיפוס המשתלבים בצורותיהם ובצבעוניותם. מתקני הטיפוס והמעברים תוכננו ע״י פטר בעצמו, כפתרונות ייחודיים וללא תכניות כאשר הוא נעזר בנגרים מקצועיים לצורך הגימורים. על מרבית הקירות לא תמצאו תמונות ממוסגרות; מדפי הטיפוס הציבעוניים יוצרים תבנית תלת מימדית צבעונית, מעין פיסול מודרני אם תרצו, בצבעוניות המשתלבת עם הסביבה, לעיתים מתמזגת, לעיתים בולטת בניגודיות של צבע או של צורה.

כל החתולים של פטר הם חתולים שאומצו ממחסות ואת הבית הוא בנה כחלק מעיצובו הייחודי ובמטרה שעיצוב זה יהיה ידידותי לחתולים ככל האפשר. הבית תוכנן בשלבים כאשר בכל פעם צץ רעיון למתקן חדש פטר היה ״מזעיק״ את הנגר לצורך מימושו.

לאורך השנים למד פטר שלחתולים העדפות משלהם. הם אינם אוהבים באופן אוטומטי את כל מה שבונים להם; לדוגמה, הם אינם אוהבים מתקני טיפוס המסתיימים ללא מוצא; הם לא כל כך אוהבים מתקני טיפוס הגבוהים מ-2.5 מ׳ (כן, גם חתולים נופלים לפעמים); וכמובן כל המתקנים והמעברים צריכים להיות נגישים לבני אדם. הקריטריונים למתקנים היו גם הם פשוטים: הם היו צריכים להיות בטוחים לשימוש החתולים, יפים ומשתלבים בצורה ארכיטקטונית וצבעונית עם הדפוסים העיצוביים של החללים השונים, ונגישים כך שניתן יהיה לתפוס חתול שבדיוק החליט לשחק מחבואים.

כאן אולי כדאי לעשות אתנחתא ולהסביר לאלו מבין הקוראים החובבים חתולים אך לא מצויים ברזי התנהגותם; החתולים הם ציידים ומרביתם פעילים יותר בשעות הלילה. הם ישנים מרבית שעות היום. לכשיתעוררו בדרך כלל יבהו בחלל ויצפו סביב. יש ותעבור לפניהם והם אפילו לא יזכו אותך במבט. לאחר פרק זמן של בהייה בחלל יעברו לתהליך ארוך וקפדני של טיפוח וליקוק עצמי. בסיום יצאו לפטרל מסביב, בודקים את פינות הבית. מדי פעם, יצאו במחול שדים במרדף אחרי צילו של זבוב או יצור דמיוני, עוברים כסערה בין חדרי הבית ונרגעים באחת. מתקני הטיפוס בביתו של פטר מאפשרים לחתולים חיים מרתקים ויוצרים חלוקה מאוזנת בין אזורי המחיה של קהילת החתולים. נראה כי כל חתול מוצא את מקומו ואת המעבר המתאים לו. חלקם בוחר להירדם על המדף הגבוה ביותר, מעדיף את סתר המעברים הצמודים. פתחים מעוצבים בין החללים מאפשרים מעברים בין חדר לחדר שלא דרך הפתחים המיועדים לבני אדם. כותרות מפוסלות בעץ מוסיפות קורטוב אמנותי לכל הענין ולתבליטים הצבעוניים המקבלים גוון אמנותי אפשר להוסיף את החתולים הנראים לעיתים כפסלים ולעיתים נעים וחומקים כצל חולף אל החלל הסמוך.

מתקני הטיפוס משתלבים בעיצוב הכללי של הבית ומניחים לכל אחד ואחד מיושביו למצוא את המקום והפינה המתאימה לו. האוירה צבעונית, ביתית וחמימה. מכל חלון ניבט גן מטופח העוטף את הבית מכל עבריו, מקבל חיזוק עם שפע של עציצים כמו הגינה שבחוץ הוזמנה אף היא להתארח.

את המתקנים מתכוון פטר להמשיך ולבנות, ולמעשה מבחינתו הבנייה לא תגמר לעולם. למעשה, כך הופך Garden Oasis לסביבה המתחדשת כל הזמן, והמאתגרת את יושביה החתוליים. גם יושבי הבית ההולכים על שתיים יכולים להיות מרוצים כששלל החתולים העובר במעברים מוצא בכל פעם מחדש דבר חדש לעסוק בו, להתגנב דרכו או לרדוף בו אחר זנב של חתול אחר או אחר הרוח.

לפרטים נוספים אתם מוזמנים להכנס ל: www.trilliumonline.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf