OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Efrona

שם הכותב/ת: רונה לויצקי

צילום: מארכיון המשפחה

בית גידול לחתולים מגזעי בריטי קצר שיער וסקוטי מקופל אזניים

בשנות ה-90 העולם עמד משתאה נוכח השינויים שעברו על ברית המועצות ומדינות חבר העמים. לאחר הפסקה של יותר מ-20 שנה, החלו להגיע לישראל עולים ממדינות אלו. חלק נכבד מהעולים של שנות ה-90 מצא את דרכו (בטבעיות רבה יש לומר) אל קהיליות מגדלים של, כלבים, חתולים, דגים, ציפורים, זוחלים וכל מה שתעלו בדעתכם. התרומה של עולים אלו בתחומים השונים אינה ניתנת למדידה והשפיעה בצורה דרמטית בכל ענף אליה הגיעו. בקרב מגדלי החתולים ניתן לומר שהשפעתה של העליה מוחלטת. למרות ריבוי עמותות החתולאים, מצאו המגדלים את דרכם היטב בנפתולי ההתארגנויות השונות וכלשון הפתגם ״נפלו על הרגלים״.

שם בית הגידול Efrona של רונה לויצקי נישא היום גם בחוגים בינלאומיים כבית גידול המתמחה בצבעים מיוחדים של גזעי הבריטי קצר השיער והסקוטי מקופל האוזניים. אם תקראו את סיפורה של רונה תגלו שהיא מגדלת בדם, אם כי בכלל במקור היא לא חתולאית. אבל אנחנו לא נעשה לכם ספויילר ונמשיך ללא קפיצות וללא קיצורי דרך.

בסוף שנת 94, עלתה רונה לישראל מאוקראינה עם כל המשפחה; הורים, שתי אחיות ואחיין. באוקראינה התגוררה המשפחה בבית מידות עם חצר גדולה שרחשה בעלי חיים: ההורים, ולנטינה ויפים, גידלו כלבי רועים קווקזים, ובנוסף תיבת נוח שלמה: ציפורים, דגים, יונים, קיפוד ואפילו צב יבשה. את הצעדים הראשונים בארץ עשתה המשפחה בדירה שכורה ומאוחר יותר רכשה דירה צנועה בראשון לציון. חלום הבית הגדול עם הגינה נראה רחוק מתמיד ולגדל כלבים מהגזעים שהם גידלו באוקראינה בדירה קטנה היה בלתי אפשרי. החיים ללא בעלי החיים האהובים היו קשים מנשוא אך נחמה נמצאה בדמותו של כלב מגזע שרפאי. רני היה שמו וכמו שאר אחיו לגזע בשנים אלו רני סבל מבעיות שהיו אז טיפוסיות לכלבי שרפאי מרובי-קפלים ולבסוף הוא נפטר בגיל 7 מסרטן.

השנים חולפות ורונה ומשפחתה מתאקלמים יפה בארץ. רונה למדה באוניברסיטה מנהל עסקים ומערכות מידע, הכירה את מי שיהיה בעלה, ואדים, מהנדס תוכנה במקצועו. וכך נישאו השניים, אך עד מהרה חשה רונה ריקנות שחיש קל הובילה לקניית גור כלבים חמוד מסוג פאג, גזע שרונה מאוד אוהבת. הפאג זכה לשם ג׳אפרי וכאשר מלאו לו שנה התחילה רונה לנדנד שהיא רוצה כלב נוסף או יותר נכון נקבה (מגדלת בדם, אמרנו כבר?).ואדים לא היה מאושר עם המשימה של טיול עם הכלב בחוץ, ועל טיול עם שניים הוא לא רצה לשמוע בכלל. אך במקום לעלות על בריקדות הציע להמיר את הכלב הנוסף בחתול. רונה התנגדה בתוקף. ״מה אעשה עם חתול״ שאלה, "בגידול כלבים אני מבינה, אבל חתולים?״ בעלה של רונה התעקש ורונה מוסיפה בחצי חיוך ״מסכן, הוא לא ידע בכלל לאן כל זה יוביל״…

רונה החליטה לבדוק את הנושא מקרוב ופנתה לחפש חתול מגזע מיוחד, יפה עם פרווה קצרה ולאחר שיטוט קצר ב"יד 2" נתקלה בתמונה הזאת:

…״פשוט התאהבתי״ מסבירה רונה בפשטות, התמונה של גורת סקוטי מקופל אוזניים גרם לרונה לעזוב הכל ולנסוע לראות את הגורה בבית הגידול ״מורמורנדו״ של ורה ציצגוב שהפכה עד מהרה להיות אחת החברות הטובות של רונה. ורה החזיקה את הגורה בידיים רועדות, המחשבה שהגורה תעבור לבית אחר הייתה קשה לה. רונה רצתה לקחת את הגורה במקום אך היה עליה לחכות לגיל המתאים (3 חודשים). רונה ספרה את הימים (הדקות והשניות) עד שברנדה (זה השם שרונה נתנה לגורה) הגיעה לביתה החדש. בעת הזאת רונה הייתה "ירוקה" לגמרי בכל הקשור לחתולים. הלימוד האינטנסיבי הוליד סקרנות גדולה והיא החלה להגיע לכל תערוכה וברנדה השתלבה יפה בסצנה, מגלה תכונות של ווינרית אמיתית וזוכה בכל תערוכה בה היא משתתפת. ככל שברנדה גדלה היא שבתה בקסמיה את רונה יותר ויותר. ״הסקוטיש פולד הוא גזע מקסים״ מסבירה רונה, ״האופי שליו, לא שובב מדי, הסקוטים מסתדרים מצויי עם בעלי חיים אחרים, לא שולפים ציפורניים והמראה שלהם…ינשופי!״

רונה מוסיפה כי שני הגזעים מסתדרים מצוין עם ילדים ולעתים היא מקנאה בבנה בן ה-3, תום, על התקשורת המופלאה שיש לו עם החתולים; ״לא פעם רכשו ממני חתולים הורים להם ילדים עם בעיות דיבור, קשב וריכוז; הטיפול בחתולים והשהייה במחיצתם מרגיעה אותם ומסייעת להם להתרכז״.

רונה נשאבה לעולם החתולים וההורים נדבקו מיד; גם הם רצו חתולה גזעית, בריאה, יפה ובעלת אופי דומה. כאשר אחת המגדלות  חיפשה בית לחתולה בוגרת מגזע בריטי קצר שיער, ידעה רונה בדיוק לאן לנתב את ביאנקה (שזהו שמה כמובן). ביאנקה הגיעה אל בית הוריה וכמובן שגם כאן נוצר קליק; כל המשפחה התאהבה בשני הגזעים הללו.

״אלו הם הגזעים האידאליים מבחינתי״, מסבירה רונה, ״אלו הם גזעים בריאים מאוד, לא פרוותיים מדי, האופי שלהם נוח מאוד, הם מסתדרים מצוין עם בעלי חיים אחרים, הם לא נודניקים, לא שובבים מדי ומאוד חכמים״.

רונה מקפידה לבצע בדיקות לאיתור תופעות גנטיות כמו Polycystic kidney disease הפוגעת בתפקוד הכליות (מוכרת כ-PKD) וקיימת בגזעים רבים, ביניהם גם הסקוטיים והבריטיים.

שם בית הגידול Efrona נולד משילוב שמותיהם של רונה ואביה, יפים, אמנם כל המשפחה מגויסת לגידול – אבא, אמא, אחיות ואפילו האחיין; אולם רק יפים ורונה הולכים לתערוכות. בית הגידול של רונה מתמחה בצבעים הנדירים ביותר בשני הגזעים. למעשה זהו בית הגידול היחידי בארץ המציג צבעים כמו קלאסיק טאבי עם עיניים ירוקות או גולדן קולור פוינט עם עיניים כחולות בבריטי קצר השיער וגם בסקוטי מקופל האוזניים. רונה גאה במיוחד בחתולים הסקוטיים בצבע זהוב-כחול עם עיניים ירוקות, שבית הגידול שלה היה בין הראשונים בעולם להגיע לקומבינציה זו. ואכן ההזמנות מגיעות מכל העולם: אנגליה, בלגיה ואפילו סינגפור.

את החתולים הראשונים איתרה רונה בארץ אך את השידרה המרכזית מרכיבה רשימה מפוארת של חתולים שהגיעו מבתי הגידול מפורסמים מגרמניה ומרוסיה, ״ועל כך אני אסירת תודה״, היא אומרת. הרצינות והמקצועיות שרונה הקפידה לשמור הקנו לה מוניטין ושמו אותה על המפה הבינלאומית. מעמד מיוחד זה איפשר לפתוח דלתות שבפני אחרים היו נותרות נעולות. כל מי שמגדל חתולים (או כלבים) יודע להעריך בית גידול המוכן למכור אחד מבני טיפוחיו לבית גידול אחר. כל החתולים שהגיעו מחו"ל עברו בדיקות גנטיות והוכנסו לתכנית הגידול רק לאחר שנמצאו בריאים לחלוטין.

מרבית הגורים הנולדים בבית הגידול Efrona, נמכרים לאחר שעברו עיקור או סירוס. רונה מקפידה שהגורים יהיו בריאים לחלוטין, מחוסנים ומתולעים ולאחר שעברו בדיקות גנטיות.

גורים לגידול רונה מוכרת למגדלים בלבד, והיא מסבירה: ״חתולים מגיעים לבגרות מינית בגיל מוקדם מאוד. כבר בגיל שנה ואף פחות מתייחמות הנקבות והזכרים מתחילים לסמן את הטריטוריה. ריח הסימון חריף ובדרך כלל לאחר סימון אחד שכזה החתול מוצא עצמו בחוץ ואני לא מסכימה בשום פנים ואופן שאפילו אחד מהגורים שלי יחיה בחוץ״. לגבי נקבות, הייחום בעייתי ויוצר בעיות שלא כל משפחה יכולה להתמודד איתה.

״הנושא הגנטי והאחריות הגידולית צריכה להיות חשובה לכל מגדל, חתול המגיע לבית הגידול או היוצא ממנו חייב להיות לא רק יפה כי אם גם בריא״, מוסיפה רונה ומספרת על משפחות שבורות-לב המגיעות לחפש גור במקום גור חולה שהביא סבל לכל סובביו.

רונה משקיעה רבות בגידול, בבדיקות גנטיות ומתכננת בקפידה את תכנית הגידול המתאימה והנכונה ביותר. היכולת שלה להבחין בחתולים הטיפוסיים ולבחור את המתאימים ביותר לגידול הקנו לה עד עתה שם של מגדלת מקצועית והוכיחו מעל כל ספק שהיא ניחנה ב״עין של מגדלת״, תכונה המשביחה עם השנים והשמורה רק למעטים.

״גורים שאינם נשארים בבית הגידול או נמכרים לבתי גידול אחרים נמסרים אך ורק למשפחות שאני בוחרת בקפידה״, היא מסבירה. אך המציאות הישראלית מתסכלת אותה ״אני לא מבינה מדוע ישראלים לא מבינים למה צריך להשקיע במציאת הגור המתאים ומחפשים גורים במחיר נמוך, ללא בדיקות גנטיות ואחריות של בית הגידול״. מצד שני, בכל העולם וגם בישראל, אנשים עובדים שעות ארוכות אך עדיין רוצים לגדל בעל חיים בביתם ועל כן גידול חתול הוא אידאלי. ״הוא לא זקוק לצאת לטיולים ויחד עם זאת האהבה שאתה מקבל לא פחותה מהאהבה של כלב. חתול הוא בעל חיים חכם ורגיש המסוגל לחוש את מצב רוחו של בעליו והוכח שמי שמגדל בעלי חיים יחיה חיים בריאים יותר… אני יכולה לדבר שעות על החתולים האהובים שלי, זו פשוט אהבה, וכל אחד שיש לו לפחות חתול אחד בטח יודע על מה אני מדברת!״

רונה מלהטטת בין תערוכות, טיפוח החתולים וטיפול בבית ובמשפחה. אמנם המשפחה המורחבת עוזרת כולה (בעלה ואדים, אחיינה ואדים, אחותה הגדולה אסתר ואחותה הקטנה אירית וכמובן האם ולנטינה והאב יפים) אך מרבית האחריות נופלת עליה; ההשקעה בזמן ובכסף עולה בהרבה על ה״רווח״ שבמכירת גורים.

״אם תשאלו אם זהו תחביב רווחי – בהחלט לא, זהו תחביב יקר שאני מקווה שכל מי שעוסק או יעסוק בו יהיה גם אחראי״, מסכמת רונה.

אתם מוזמנים לגלוש לאתר המושקע של רונה ב- www.prestige-cat.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf