9 (2)

DEVEI FOLD בית גידול לחתולים סקוטיים מקופלי אוזניים

שם הכותב/ת: אלה ליפליאנסקי

צילום: שמואל פוסטולוב ואלכס ססנובסקי

פרצופו העגול, עיניו העגולות ומראהו הינשופי של החתול הסקוטי מקופל האוזניים אינו משאיר אף אחד אדיש. האופי הרגוע ושופע החיבה (כמעט לכל אחד אגב…) יעלה חיוך על שפתיו וימיס את ליבו של הקשוח שבקשוחים. גזע בלתי שגרתי זה מצטיין לא רק במראה מיוחד כי אם באופי שמגדליו מגדירים – כלבי. אלה ליפליאנסקי מגדלת את הסקוטי מקופל האוזניים כבר למעלה מחמש שנים. אלה נולדה בעיר דנדיק שבאוקריאנה ובבית תמיד גידלו בעלי חיים. אלה ושמואל בעלה גרים עם ביתם אלונה בלב תל-אביב. הם תמיד גידלו כלבים גדולים (רוטווילרים ופיטבול). אך התנאים בלב תל-אביב לא אפשרו להם להמשיך ולגדל אותם והם נאלצו למסור אותם לאחרים. חצי שנה החזיקה אלה מעמד בלי כלב בבית ואז נשברה, החלה לחפש תחליף ונתקלה בסקוטי מקופל אוזניים: ״חיפשתי כלב ומצאתי חתול עם אוזניים מקופלות ואופי כלבי מדהים״. 

הגזע אינו נפוץ – לא בעולם ועוד פחות בארץ. למרות שהחל לעשות את צעדיו בעולם רק בשנות השישים, הגזה היה ידוע בסין כבר מסוף המאה ה-19 כשהוזכר במחקרו של פרופסור קורנווין. אך לא מדובר בגילגול עתיק יומין של גזע נדיר כי אם מוטציה ספונטנית הנגרמת בזכותו של גן דומיננטי הגורם לאוזן להתקפל וליפול קדימה. השפעתו של הגן יש להניח התרחשה במקומות שונים בעולם אך בפעם הראשונה ששמו לכך לב היתה ב-1961, בסקוטלנד. ווילאם רוס, רועה כבשים מטאיסייד ורעייתו מרי גילו בחצר השכנים חתולה, שאוזניה היו מקופלות לפנים. מרי אימצה את החתולה וקראה לה סוזי, שבתורה המליטה את סנוק. סנוק, שהיתה נקבה לבנה מקופלת אוזניים בדיוק כמו סוזי, זווגה עם זכר בריטי קצר שיער והמליטה זכר לבן בשם סנואובול- וזוהי למעשה תחילתו של הגזע. בשל תופעות המתלוות להופעת הגן יש צורך בזהירות בהרבעות, עובדה שהאטה את התפשטות הגזע. מרי רוס שלחה מספר פרטים לגנטיקאי אמריקאי שהרביע את החתולים מקופלי האוזניים עם חתולים בריטיים קצרי שיער, אקזוטיים קצרי שיער ואמריקאיים קצרי שיער. הרבעות אלו ייצבו את הגזע ומרבית התופעות השליליות שליוו את הגידול ההתחלתי נעלמו ממנו. הרבעה של סקוטיים מקופלי אוזניים עם חתול פרסי הניבה תת גזע חדש עם פרווה ארוכה ונקרא היילנד מקופל אוזניים, או סקוטי מקופל אוזניים ארוך שיער. מעניין לציין שהאוזניים המקופלות אינן נראות עם לידת הגורים. רק בשבוע השלישי או הרביעי לחייהם ניתן לראות אם האוזניים מקופלות או לא.

את הסקוטית הראשונה שלה קנתה אלה לפני יותר מחמש שנים. היא חיפשה מסגרת להציג את החתולה שלה והגיעה לתערוכה. שם  היא התוודעה לראשונה אל הגידול המקצועי והאחראי. ״חשוב להבין כי הדבר החשוב ביותר כשקונים חתול גזעי הוא המקור ממנו הגיע והדרך בה גידלו אותו״, מדגישה אלה. ביסודיות ובשקדנות נכנסה אלה אל מעמקי סודות הגידול ולאט לאט הצטרפו חתולים נוספים אל בית הגידול שלה, ״Devei Fold".

״שם בית הגידול מגיע מהשפה הסקוטית היא מספרת, devei הוא תרגום המילה אהוב בסקוטית, ו-fold מגיע מהאוזניים המקופלות. חוץ מהמראה המיוחד של הגזע האופי שלו שליו ורגוע המשרה קסם על ילדים ומבוגרים כאחד״. כיום בביתה של אלה 9 חתולים החיים בהרמוניה מופלאה.

״כשאמא שלי שמעה שיש לי 9 חתולים בבית היא חשבה שעברנו לגור בגן חיות", צוחקת אלה, "אבל כשהגיעה לביקור ראתה איך הבית נראה ומיד רצתה גם היא״. בחיפושיה אחר מידע והדרכה הגיע אלה אל הגב׳ נדיה רומנסבה (מבית הגידול Rumfold), שופטת מפורסמת החיה במוסקבה ואחת המגדלות הטובות בעולם לגזע. אלה רכשה ממנה גור והשתלמה בטיפוח חתולים במסגרת הקורסים שהגב׳ רומנסובה מעבירה בכל העולם. ״חשוב ביותר לטפח את הפרווה ולהפטר מהשיער המת. אמבטיה פעם בשבועיים היא הדרך הטובה ביותר לשמור על הנקיון והפרווה״.

אלה מתחילה להרגיל את הגורים שלה לחיים בבית מגיל צעיר. אלה מוכנה למסור גורים רק למשפחות שהיא מוצאת שהן מתאימות, אחראיות ויקבלו את החתול כבן משפחה, ורק לאחר שמלאו לגורים שלושה חודשים וחצי.

בכל יום אלה מברישה את החתולים שלה במשך כעשר דקות. אך הטיפוח אינו רק הברשה או מקלחת; כל החתולים מקבלים טיפול חודשי בפרונטליין, כל חודש במשך כל השנה. ״החתולים שלנו לא יוצאים מהבית. הטיפול הרצוף כנגד הפרעושים לא מאפשר להם להתרבות ואצלינו בבית אין פרעושים בכלל, כל השנה״.

אלה משקיעה בחינוך הגורים שלה ובסבלנות מלווה את שלבי התבגרותם; האמבטיה הראשונה (והמאוד סמלית) שהגורים יקבלו תהיה בגיל שלושה שבועות, ובעדינות יורגלו לחפיפה מלאה. ״זרם המים חייב להיות חלש והטמפרטורה מתאימה. האוירה חייבת להיות רגועה, חתול מרגיש גם את הרמז הקטן ביותר לעצבנות ויגיב מיד״.

כל גור שיוצא מבית הגידול Devei Fold מחונך לעשיית צרכים בשירותים המיועדים לכך, להשתמש בעמוד הגירוד ולא ברהיטים מזדמנים ואוהב לעשות אמבטיות. כמובן שכל חתול יוצא עם צידה לדרך; דוגמית מזון לגזע הבריטי קצר השיער של רויאל קנין, המזון המתאים ביותר עבור הסקוטים. החינוך של אלה הוא לא רק לגורים. גם הבעלים החדשים מקבלים קורס מזורז בחתולאות: ״כל בעלי הגורים שיצאו מבית הגידול שלנו הפכו לחברים הכי טובים שלנו ואנחנו שומרים איתם על קשר רציף״.

אלה מציגה את החתולים שלה בתערוכות בארץ ומצליחה מאוד. ״חשוב מאוד לדאוג לכל החתולים, עם תעודות או בלי תעודות, אך אם אתם מחפשים חתול גזעי, חשוב ביותר שיהיה עם תעודה; התעודה היא תעודת הביטוח שלכם לבריאותו של החתול. חתולים הנמכרים כחתולים גזעיים ללא תעודה עלולים לשאת עמם מחלות גנטיות שיגרמו לסבל להם ולבעליהם לאורך כל חייהם. חתול צריך להיות תכשיט בבית ולא עונש".

בקרוב יעלה אתר חדש לבית הגידול ובנתיים ניתן להשיג את אלה

ב-054-6918527 או לכתוב לדוא״ל-cofebery@gmail.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf