IMG_1748

Des Dragons de David – מצרפת באהבה

שם הכותב/ת: דוד כהן

צילום: יגאל פרדו

הבוסרון (Beauceron) או ה-Berger de Beauce- (כלב רועים מאזור בוס שבצרפת) הינו גזע עתיק עם מראה ייחודי ואופי שאין שני לו, המשמש גם כיום כרועה עדרים ברחבי העולם. טבעי שהמגדל שלו יהיה בן ארצו, צרפתי כמובן. דוד כהן לא גידל כלבים בילדותו. הוא נולד בסוף שנות השישים באחת מהערים הקטנות של הרביירה הצרפתית. דוד הצטרף לתנועת הנוער הציונית “הבונים דרור” והחליט שעליו להגשים את רעיונות התנועה. לאחר שהות של כשנה בארץ עם אחיו התאום חזרו השניים להתגייס לצבא. התכנית המוצעת לעולים שכמותם- שנתיים שירות ושנה נוספת כשליח בארץ המוצא. דוד ואחיו התגייסו בשנת 1986 לנח”ל, שירתו כחיילים בודדים ובשנת 1988 השתחררו וחזרו לצרפת. דוד הוצב כשליח התנועה במרסיי, שם הכיר ספרית כלבים במקצועה ומגדלת שי צו. המספרה גם תפקדה כחנות לממכר מזון לבעלי חיים ודוד מצא עצמו נמשך לתחום. אחד מהספקים שפקדו את החנות הציע לדוד כלב מגזע הבוסרון. הבוסרון הפך לאהבה ממבט ראשון ודוד החל הופך פעיל יותר ויותר בחיי מועדון האילוף המקומי. הבוסרון של דוד קיבל את השם “גולן” והתלווה דרך קבע לדוד, שהחל לעסוק גם באבטחה ובשמירה.

בשנת 1993 דוד החליט לעלות לארץ (לצערו ללא גולן), והגיע להרצליה. בתקופה הראשונה עסק בכל מיני מלאכות, בתחילה כמעצב פנים ואחר כך כמאבטח במשמר בתי המשפט. בשנת 1996 דוד נושא לאשה את שי-לי וכמעט במקביל רכש נקבת דוג דה בורדו. נסיונות ההרבעה של הדוג דה בורדו לא צלחו, ולמרות שזהו גזע צרפתי במקור, החליט דוד לעבור לגזע אחר, איטלקי דווקא, ורכש קאנה קורסו. עד מהרה הפך דוד לפרצוף מוכר בתערוכות מועדון הדוגה והגיע להישגים יפים. בשנת 2006 סיים את לימודי האילוף שלו אצל אבנר רז והחליט לפרוש מכל עיסוק אחר ולהתמקד בעיסוקו הנוכחי – מאלף.

מהיום בו התחתן עם שי לי, המשיך להתנגן בראשו ניגון אחד בן שלוש הברות – בו-ס-רון. כפי שכולנו יודעים, לגורל דרכים מוזרות ולדוד מזומנת פגישה מיוחדת במינה; לאחר שבעבר ניסה ליצור קשר עם אחד מבתי הגידול המובילים בעולם לבוסרון Des-Assiers ונאלץ לגנוז את חלומו בשל המחירים, הגיעה אליו שמועה שמוניק רוורדי, הבעלים של בית הגידול, סוגרת את הכלביה ומרבית הכלבים מוצעים למכירה. הפעם המחירים מאפשרים לדוד להתמודד והוא רוכש את אונסקה (Unesca des Assiers), שלמזלו מתייחמת באותו השבוע. דוד הזעיק את המשפחה כולה, אבא של דוד אסף את אונסקה, ונסע עימה לקצה אחר של הרביירה למפגש רומנטי עם בוסרון איכותי מקו דם אחר. שבוע לאחר מכן, אונסקה מגיעה לישראל ונקלטת בביתה החדש אצל דוד. תאריך ההמלטה הצפוי: 17 במרץ 2008.

באותו זמן דוד כבר מסמן את המטרה הבאה – זכר נוסף, כדי להמשיך כאן את הגידול. באמצע מרץ 2008 הוא יצא לצרפת לביקור משפחתי חטוף כשהמטרה – רכישת זכר בוסרון נוסף. תאריך החזרה תוכנן להיות 15 למרץ, יומיים לפני ההמלטה המיועדת. אך תכניות לחוד ומעשים לחוד. אונסקה מחליטה להמליט יומיים לפני התאריך המיועד וכמובן, בזמן הכי לא מתאים, בשעות הבוקר, כששי-לי בעבודה באתר צילומים מרוחק, דוד בצרפת והבנות, עילית (אז בת 10) ואורן (אז בת 8) בבית הספר. במזל, עילית חוזרת הביתה לאסוף מחברת ששכחה ומוצאת שההמלטה בעיצומה…

תאמינו או לא, הסבתא ושתי הנכדות, עילית ואורן, ביצעו את ההמלטה על הצד הטוב ביותר ובסוף היום המאזן עמד על 10-0 לטובת הבוסרון, כלומר עשרה גורי בוסרון בריאים ושלמים, היתה זו המלטה היסטורית, מאחר וככל הידוע לנו היתה זו ההמלטה הראשונה של בוסרון בארץ הקודש.

הבוסרון היה מוכר עוד מימי הביניים אך רק לקראת סוף המאה ה-19 מיינו הצרפתים את גזעי הרועים והגדירות אותם. כל מי שיפגוש בוסרון לא יוכל שלא להתרשם מהגזע האצילי ומעורר הכבוד. הזכרים יכולים להגיע לגובה של 70 ס”מ בשכמה עם מבנה חסון אך לא כבד, גוף מעט ארוך מהגובה בשכמה, יכולת התמדה וסיבולת מעולים ורצון לעבוד ולעבוד ולעבוד…טיפוס דומה לבוסרון היה ידוע גם בחבל תורנגיה, חבל הארץ שבו פיתח לואיס דוברמן את הגזע הקרוי על שמו והנושא את אותם תוים. הפרווה בינונית קצרה ומופיעה בשתי תצורות: שחור עם סימני טן אופייניים (אחד משמותיו היו “גרביים חומות”) והרלקווין – הפרווה אפורה ושחורה בצורה שווה ועל הגוף סימוני טן. האופי עדין אך ללא פחד או ביישנות. כמו רבים מגזעי הרועים הצרפתיים, באופן מסורתי לכלבים 2 אצבעות מיותרות על הגפיים האחוריות. הבוסרון הוא אחד מהגזעים הבודדים בהם אין הפרדה בין קוי עבודה לקוי תערוכות. "יש להקפיד על האופי בדיוק כמו על היופי", מסכם דוד.

כיום מונה הגזע בישראל יותר משישים פרטים כאשר דוד מגדל שלושה כלבים מיובאים – Unesca des Assiers הנקבה הראשונה, בעלת תואר עבודה ואלופת ישראל, Cody des Plaines de la Sainte Victoire אלוף ישראל ו-Eden des Templiers de Monfort, גורה חדשה שהגיעה לאחרונה מצרפת מקו גידול של כלבים עובדים ומסורת מרשימה של תארי יופי ועבודה. "בנוסף ליותר מחמישים גורים שנולדו בארבע השנים האחרונות", מספר דוד, "בארץ קיימים כחמישה כלבי בוסרון נוספים מצרפת והולנד. עם בית גידול ראשון ועיקרי (Dragons de David – DDD) ושגרירים חדשים בכל המלטה והמלטה. ניתן לבנות כאן גזע", הוא מסכם.

מה אוכלים הבוסרונים של דוד:

"רויאל קאנין היא חברה צרפתית ואת מוצאי הצרפתי קשה לטשטש", מצטחק דוד כשניחוח צרפתי מלווה את מבטאו.

"אני מאכיל את הכלבים על טהרת רויאל קאנין מאקסי, למרות פינוקים פה ושם – זוהי מנת הברזל.

בוסרון הוא כלב עבודה ומוציא הרבה מאוד אנרגיה. המזון של רויאל קאנין הוא תשובה מצויינת ומאזנת היטב את כל הצרכים האנרגטיים של הכלבים".

מה אוכלים הגורים והאם המניקה:

"גורי הבוסרון שלנו היו רבים ממספר הפטמות כך שבכל המלטה אנחנו חייבים הרבה לתחליף החלב של רויאל קאנין שבעזרתו הצלחנו להעמיד שגרים של 10 ו-11 גורים, כולם בריאים, בגודל מצויין ומתפתחים יפה. מגיל 3 שבועות אנחנו מעבים את המנה בסטרטר ובגיל 5-6 שבועות מעבירים אותם למזון גורים.

עד לגמילת הגורים גם האמא מקבלת סטארטר – מזון אידאלי לייצור חלב מזין ולהבטחת התפתחות גורים נאותה.

תחליף החלב של רויאל קאנין הוא תחליף החלב הטוב מסוגו. תחליף החלב מועשר ברכיבי מיקרו ומקרו, בעל נעכלות  גבוהה והשפעה מכרעת על התפתחות מערכת עיכול בריאה ויציבה. אני ממליץ בכל פה לכל מגדל להוסיף את התחליף בצורה קבועה לכל שגר".

מי יכול לקנות גור:

כל מי שמחפש כלב אמיתי! הבוסרון הוא כלב גדול אך עדין, אמיץ ואופיו חביב מבלי חשש לאי יציבות לכלבים אחרים, חיות בית או בני אדם. חשוב שיהיה לבוסרון מעט מרחב ופעילות גופנית קבועה. זהו כלב שאוהב לרוץ אך ימצא את מקומו גם אצל בטטות כורסה.

טיפוח הכלבים:

הבוסרון הוא כלב עבודה, הפרווה באורך בינוני-קצר, בצבעי בלק אנד טן או הרלקווין, והטיפוח פשוט מאוד. רצוי להבריש ולהסיר את הפרווה התחתית באביב, אך אין לגלח. לדוד כלבייה מסודרת המשמשת גם כפנסיון לעיתים והבוסרונוים משוחררים בחצר וחיים בבית ובחוץ בצורה חפשית. למניעת טפילים דוד מטפל בתכשירים בצורה היקפית, בירוק: צמחי תבלין כמו בזיליקום ורוזמרין אך גם ריסוס מאסיבי יותר בחצר כנגד מזיקים לפני העונה. על הכלבים מטפל דוד בפרונטליין פלוס, פעם בחודש כל השנה.

לפרטים נוספים: 054-8-067067 וב- www.do-dog.net

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf