yonek

BIRTH & GROWTH תכנית תזונתית לאם ולגור

שם הכותב/ת: אורי שמעוני - יועץ תזונה רויאל קאנין

צילום:מערכת חיות הבית

ברחבי העולם מציינים בחודשים אלו השקה של הרכב תזונתי ייחודי לאם ולגוריה. נושא ההריון וההמלטה תמיד היה בשולי ההתעניינות מאחר ולרוב "פינקו" את הכלבה המעוברת בתוספים שונים, בעיקר בשר או חלבון אחר וזאת כחלק מההתחשבות במצבה. אך האם זוהי התזונה האופטימאלית?

המחקרים שליוו את העשור האחרון והביאו להכפלתם ושילושם של סוגי המזונות הגזעיים לא פסחו על התקופה החשובה ביותר בהתפתחות הגור – שלב הינקות – והביאו לפיתוח ה-"42" המזון לכלבה המעוברת והסטרטר שנועד להיות מזון המשך, לאם ולגוריה.

בכדי לעשות סדר באוקיינוס המידע, נפגשנו עם אורי שמעוני לקראת ההשקה המתוכננת בישראל של ה-Birth & Growth, הנוסחה המלאה לחודשי ההריון וההנקה עד לגמילה והמעבר למזונות הגורים.

נוסחה מלאה – להבטחת התפתחות אופטימאלית של הגורים וחזרה לנורמה של האם

משך ההריון בכלבים אורך 63-64 יום. הנקבה מפרנסת בנוסף לעצמה את העוברים המתפתחים ברחמה וכל צרכיהם נילקח מהאם. במקרה של גזעים גדולים, והריון רב עוברי, הנקבה עלולה להגיע למצב תזונתי ירוד ביותר. לאחר ההמלטה, למרות שהנקבה מחזירה לעצמה חלק מהאנרגיה שאיבדה באוכלה את השליות של גוריה, תהליך ההנקה מתיש ומהווה המשך לירידה במאזן האנרגטי של הנקבה, מאזן שחייבים לדאוג שיחזור במהירות למצב מאוזן.

השגת איזון תזונתי בין צרכי הגורים לצרכי האם- מזונות Birth & Growth החדשים

את האיזון אנחנו נתחיל בתכנון של ההרבעה וההמלטה ונכין את הנקבה כך שתגיע במצב האופטימאלי מכל הבחינות. לכל גזע מאפיינים שונים. גזעים קטנים מסיימים את תהליך הגדילה מוקדם יותר ועל כן ניתן להרביע את הנקבה בגיל מוקדם יותר מנקבות בגזעים גדולים. נקבות של גזעים גדולים תשלמנה את הגדילה שלהן בגיל שנתיים לערך והריון עלול לפגוע בסיום מוצלח לתהליך ארוך ועדין. רצוי להתייעץ עם רכזי הגידול של הגזעים השונים בדבר הגיל האופטימאלי להרבעה ראשונה ולהתעדכן על ההמלצות לגזע, תקנון הגידול והקוד האתי.

כחודשיים לפני הייחום הצפוי נדאג לבדוק את מצב החיסונים והתילוע. חשוב לא להכנס לטיפול תרופתי במהלך ההריון. מומלץ להוסיף לנקבה מנה יומית של תוספי מזון של חומצה פולית ואומגה 3. אין צורך לשנות את התזונה שלה לפני הייחום וההרבעה, וניתן לה את התזונה המתאימה לפי גיל, גזע ועיסוק. במהלך הייחום הנקבה תורבע ומיום ההרבעה אנו נעביר אותה למזון המיועד לכלבה המעוברת ה- "HTD42".

משך ההריון כפי שכבר הזכרנו הוא 63-64 יום ואילו המזון מיועד ל-42 יום בלבד… אל דאגה, המזון חושב להיות בסיס איכותי להתפתחות העוברים כך שביום ה-42 אנו נעבור להאכיל את האם בסטרטר לפי הגודל והגזע, וכך נמשיך עד ליום ההמלטה. הסטרטר הוא מזון מועשר והארומה הייחודית שלו תאפיין את חלב האם ההולך ונוצר בפטמות האם לקראת ההמלטה. ארומה זו תקל על הגורים את המעבר למזון מוצק, סטרטר לפי גודל הגזע כשלב ראשון בדרך לגמילה ולצריכת מזון מוצק. השוני המרכזי בסטרטר החדש שם דגש על הצרכים הייחודיים של הגזעים הקטנים, הבינוניים והגדולים ומעניק לכל אחד מהם פתחון איכותי המתאים לו במיוחד.

יממה לפני ההמלטה הנקבה תאותת לנו על הארוע המתקרב. היא תפסיק לאכול ותתכונן לארוע. היא תחזור לאכול כיממה לאחר תום ההמלטה אך אם ניקח בחשבון את השליות העשירות באנרגיה שהיא תאכל במהלך ההמלטה, המאזן הקלורי עדיין תקין.

חשוב מאוד לאפשר לגורים לינוק ב-24 שעות הראשונות של חייהם את חלב האם. גם במקרה של המלטה רבת עוברים יש לאפשר לכל הגורים לינוק חלב אם בצורה רציפה. בחלב אם זה מקבלים הגורים את מערכת החיסון הראשונה שלהם, וזו תגן עליהם עד להיותם בני כשלושה שבועות – כאשר יפתחו מערכת חיסון עצמאית משלהם.

לכל נקבה 8 פטמות אך לא תמיד כל הפטמות שופעות חלב. במקרה שבו מספר הגורים עולה על מספר הפטמות השופעות, נותרים גורים ללא מקור מזון זמין, ולגבי גורים קטנים וחלשים יותר קיים חשש שלא ישרדו. לשם כך קים תחליף חלב אם של רויאל קאנין – הטוב מסוגו – הנוסחה הקרובה ביותר לחלב אם מבחינת ערכים תזונתיים ורכיבים שאינם ברי תחליף ומהווה פתרון אידאלי במקרה של המלטות גדולות, חוסר חלב אם או במקרים של דלקת בפטמות. חלב האם של רויאל קאנין מגיע כאבקה המומסת במים פושרים ומוגש בטמפרטורת הגוף לגורים. חלב אם שנותר בבקבוק אסור שישמר ויש לצרוך את כולו מיד או סמוך מאוד להכנתו. חלב עודף יכול להיות מוגש לאם שתשמח לקנח עימו את ארוחתה.

בגיל שלושה שבועות לערך הגורים יכולים להתחיל ולקבל במקביל לחלב האם שהם עדיין צורכים, סטרטר. הסטרטר החדש עבר שינוי משמעותי והוא מותאם לפי גזע וקצב גדילה. הדבר בא לידי ביטוי בגודל הכופתית ובמרקם: ניתן להמיס אותו לחלוטין לעיסה דמויית פטה, החביבה מאוד על הגורים. הסטרטר כשמו, מהווה נקודת פתיחה מצוייינת לגורים ובמיוחד לגורי הגזעים הגדולים. חשוב לציין שיש לשמור על רמה אנרגטית נכונה של הגורים, כלומר – לא לגרום להם להיות כבדים מדי. כפי שציינו, הסטרטר שהיווה את המזון של הנקבה מזוהה היטב בארומה הייחודית לו והמעבר למזון המוצק ע"י הגורים חלק וללא בעיות.

מזון הגורים מהווה המשך נכון לסטרטר וניתן להעביר את הגורים למזון זה כבר בגיל שמונה שבועות. חשוב שכל מעבר יהיה מדורג ויעשה על פני שבוע לפחות. גורים שהתפתחותם איטית יותר מאחיהם מומלץ להשאיר על הסטרטר לשבוע נוסף.

למזונות רויאל קאנין מלבד כ-45 רכיבי מזון שונים, נוסחאות ייחודיות למניעת תופעות הייחודיות לגזעים מסויימים כמו התפתחות אבן שן, מניעת גבישים בדרכי השתן, שחיקת סחוסים, מרקם וגודל הכופתית ועוד.

רויאל קאנין היתה הראשונה לבסס את המוצרים שפיתחה על בסיס מחקרים מדעיים ובעקבותיהם פיתחה את התפיסה למזון המותאם לפי גיל, גזע ועיסוק. מזונות Birth & Growth החדשים מהווים את הפיתוח המתבקש למזון הראשוני שעימו מתחילים הגורים את חייהם.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf