IMG_8777

Bengal Spice – חתול בנגלי ישראלי

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

סיפר: רונן כדורי

״מי שרוצה להכניס קצת מהטבע הביתה לוקח לגדל איזה חיית מחמד, אני רציתי להכניס את כל הג׳ונגל הביתה אז לקחתי חתול בנגלי״, צוחק רונן. רונן כדורי גדל בקרית ביאליק בתחילת שנות השבעים וכפי שהוא מעיד על עצמו מעולם לא עזב את האזור. רונן הוא קבלן אחזקות עצמאי: כל הקשור לאחזקת מפעלים, מכונאות, מסגרות ואזורי התעשייה שמסביב הם המגרש הביתי שלו. אך כשהוא מסיים את יום עבודתו וחוזר הביתה הוא עובר לעולם פרטי שכולו טבע וחברבורות.

"תמיד הייתי משוגע על בעלי חיים אבל ההורים לא בדיוק התיישרו עם זה״, הוא מספר. את הילדות העביר בקרית ביאליק עם ״תחליפי חיות מחמד״, אקווריום דגים ולתקופה קצרה היתה אפילו חתולת בית תורנית. אבל ההורים שהיו טרודים בגידול המשפחה לא כל כך השתגעו על בעלי חיים. רונן תמיד התעניין בבעלי חיים וידע שכאשר יעמוד ברשות עצמו יגשים את כל החלומות.

השנים חלפו ורונן סיים את שירותו הצבאי וחזר לקרית ביאליק. לא עבר זמן רב והוא החל לגדל בולדוג צרפתי ומאוחר יותר קליין שפיץ. ״לגדל כלבים בסביבה עירונית עם שכנים מעבר לקיר זה לא בדיוק הדבר האידאלי. כשהכלבים נובחים, השכנים נובחים גם. בקיצור, לחיות ברצף של מריבות ותלונות לא כל כך מסתדר״. לפני שנים אחדות עקרו רונן ואשתו דקלה לדירת גן מרווחת בקרית ים. חלום הגינה הפרטית סוף סוף התגשם ורונן כבר פינטז על פינת החי שיארגן לעצמו. הגינה הפרטית התגלתה כפיסת טבע אמיתית ולאחר ששני נחשים הגיעו לביקור, הוחלט שדרוש חתול. לא חתול ״סתם״: רונן ראה בדמיונו נמר עם חברבורות קומפלט וברק בעיניים, רואה וכמעט שלא נראה מבין צמחי הגינה. חיפוש באינטרנט הביא כל מיני גזעי חתולים עד שלבסוף נתקל בגזע הבנגלי והבין שזה בדיוק מה שחיפש.

כפי שרבים יודעים, אין הרבה מגדלי חתולים מקצועיים בארץ, ורונן התקשה למצוא מישהו שיעזור לו בתחילת הדרך והחליט לנסות ולהסתדר עצמאית. הוא איתר המלטה של חתולים בנגליים בפתח תקווה. המגדלת שמצא אמנם גידלה חתולים בנגליים אך היתה רחוקה מתערוכות ומרישום בספר גידול כלשהו. הוא נפל שדוד בקסם החברבורות וצלל לעומקן של העיניים רבות ההבעה, ובו במקום החליט שהגורה שראה חוזרת איתו צפונה. כך הגיע הבנגלית הראשונה לביתם של רונן ודיקלה.

חתול בנגלי נחשב לגזע קל לגידול, אופיו נוח וגודלו ממוצע כך שאינו מביא עימו בעיות גודל או משקל. הבנגלים שריריים ואתלטיים מאוד כך שאינם נוטים להשמנה ורונן מספר בהתלהבות על יכולות הקפיצה המרשימות של הגזע.. ״אל תחפש בנגלי על הדשא, חפש אותו בגבהים. הוא תמיד יעדיף לטפס גבוה, משם ישקיף על כל הסביבה״. הבנגלים הם גם ציידים מלידה, אולי יותר מחתולים אחרים. ״אנחנו מגדלים נקבה בנגלית אחת מעוקרת שחיה בבית אך גם יוצאת אל החצר ולעיתים גם לחצרות סמוכים, ובכל פעם שהיא חוזרת היא מביא איתה לטאות, נחשים ומכל טוב השדה״.

ככל שהזמן חלף רונן התעמק יותר ויותר בגזע והחליט שכדי לתרום תרומה של ממש הוא חייב לשפר את רמת הגידול בארץ. לייסד בית גידול זו החלטה שיש לקחת בפורום משפחתי. דיקלה, מורה לכיתות היסודי נתנה את הסכמתה, אם כי היא פסיבית למדי בכל הנוגע לגידול. שלושת הילדים, אמרי (12), משי (7) והילי (5) לוקחים חלק בטיפול השוטף אך משלושם משי היא החתולאית האחראית וכבר מגיל צעיר הפגינה התענינות ולקחה חלק בכל הקשור בטיפול בחתולים, גם בנקיונות. השלב השני בתכנית היה ייבוא של זכר בנגלי מחו״ל. רונן החל לחפש ברחבי האינטרנט ומצא בית גידול פולני שנקלע למשבר משפחתי ובעקבות גירושין ״פרק את החבילה״ שכללה בית גידול מפואר לחתולים בנגליים. זכר צעיר שהוצג למכירה עורר את תשומת ליבו וכעבור שבועות מספר נחת בארץ סקאזה.

״סקאזה הוא ללא ספק בנגלי ברמה שונה מכל מה שהיה כאן בארץ״, מתלהב רונן. ״שבועיים שלושה לאחר שנחת הצגתי אותו בתערוכה שם זכה בכל תואר אפשרי וגם הוכרז ככוכב התערוכה. אמנם הוא היה עדיין מעט חששן לאחר הטיסה והסביבה החדשה אליה לא הורגל, אך למרות כל זאת התנהג כפי שבנגלי אמור להתנהג, ולאחר תקופת הסתגלות קצרה לסביבה החדשה נרגע והתחיל לכשף כל מי שמסביבו ביופי הפראי שלו״.

קנאת מגדלים היא תופעה שאנו לצערנו מרבים לראות ולמרות שישראל היא מדינה קטנה ופעילות הגידול הגזעית אינה נרחבת, לא תמיד משכילים מגדלים של אותו הגזע לשתף פעולה ולהרחיב את מעגל הגידול באמצעות עמיתים לגזע. רונן הוא יוצא דופן מהבחינה הזאת ותפישת עולמו היא שיתוף ורצון אמיתי לשפר את הגזע בכלל ובישראל בפרט. שם בית הגידול שלו ״ חתול בנגלי ישראל״ אינו טומן בחובו כל תחכום כי אם כוונה פשוטה שמי שמחפש לרכוש לו גור מהגזע יגיע אליו בצורה הפשוטה ביותר. רונן משתף פעולה עם בית הגידול Wild Sweet Hunter של אלכסנדר קליינמן מבאר שבע. קוי הגידול של השניים מתאימים מאוד והתוצאה מצויינת לשני הצדדים. כך הם גם יכולים להתייעץ ולעזור איש לרעהו.

רונן מסביר כי למרות שהוא לא היה מחליף את הבנגלים בשום חתול אחר, יש אנשים ומשפחות הפונים אליו בחיפוש אחר גור. כאשר הוא מוצא כי המשפחה המחפשת אינה להוטה לגזע או לחתול גזעי בכלל הוא מיד ממליץ שיאספו חתול מאחד המקלטים לחתולים ברחבי הארץ. ״אם אין מי שמוכן להשקיע בגידול גזעי או שגזע החתול לא באמת חשוב לו איזו סיבה תהיה לו לקחת דווקא את הבנגלים שלי? כך נעזור לחתול שמחפש בית והמשפחה תמצא לעצמה חיית מחמד ותעשה מצווה באותה החלטה״.

מלבד הנקבה המעוקרת שאימצה לעצמה אורח חיים חפשי למחצה והיא באה ויוצאת כרצונה, רונן מגדל בבית הגידול שלו זכר ושלוש נקבות. בכל שנה יש כשלוש המלטות כשהמלטה ממוצעת היא של ארבעה גורים (אם כי לעיתים נולדים פחות). בימים אלו רונן חוזר לשיגרה לאחר תקופה של יותר מ-20 יום בהם היה עליו להאכיל בהאכלת יד ארבעה גורים בני עשרה ימים שאמם פיתחה זיהום באחד העטינים ולא יכלה להניק.

״כל העניין הזה עם האכלת היד נופל עליך בלי שאתה מוכן ואין הנחות, הגורים רעבים וחייבים להאכיל אותם״.

כמובן שארוע מסוג כזה קורה בזמן הכי פחות מתאים ביום שבת, אך במקרה זה הוא הרים טלפון ליועץ התזונה של רויאל קנין, מר אורי שמעוני, חתולאי אף הוא. ״זו אחת הסיבות מדוע אני מאכיל רק ברויאל קנין: ניתן למצוא את הפתרונות התזונתיים הטובים ביותר לכל מצב, תליפי חלב, מזון מוצק ראשון לגורים או מזון לשלבי הגידול הבאים, צעירי ובוגרים״. ללא ספק רונן הוא השגריר הטוב ביותר של החתולים הבנגליים ובאותה נשימה של מזון החתולים של רויאל קנין.

״אחד הדברים ששמתי אליהם לב כשהתחלתי רק לגדל היה מוכנות האם לפני ההמלטה. כשרק התחלתי, האכלתי במזונות שונים על פי המלצת המוכר בחנות. סמכתי על המלצותיו והתוצאות היו סבירות אך לא יותר מכך. עם רויאל קנין הנקבות מגיעות להמלטה מוכנות יותר עם בסיס תזונתי מוצק. הגורים הנולדים חזקים כבר מהיום הראשון וכמעט כולם שורדים ללא יוצא מן הכלל״.

רונן מצייד כל רוכש של גור היוצא מבית הגידול בצידה לדרך הכוללת מזון של רויאל קנין בכמות ראשונית לימים הראשונים בביתם החדש. ״רויאל קנין מבחינתי הוא המזון שמאפשר להפיק מהבנגלי את המיטב, הם מאוד אוהבים אותו ולא משאירים לי אפילו כופתית אחת בצלחת״. עבור ההמלטה הקרובה רונן כבר רכש את ה-Queen, מזון לחתולות בהריון ומניקות. ה-Queen מעניק מסגרת תזונתית מלאה עבור תהליך ההריון וההנקה שבאה בעקבותיו. הגורים המתפתחים ״שואבים״ את העתודות התזונתיות של האם בעת שהם כעוברים מפתחים שלד ורקמות. ה-Queen מספק צרכים אלו עם דגש על ערכים גבוהים של סידן ורכיבי מיקרו תזונה בנוסחאות ייחודיות המגבירות את הספיגה והזמינות לתהליך ההתפתחות העוברי.

בימים אלו הסתיימה האכלת היד של רביעיית הגורים ולמרות החודש הקשה והתובעני שעבר עליו הוא מציין דווקא את הרגעים היפים בהם החזיק בידיו כל גור בעת שזה ינק ״במבט ראשון אתה לא מבחין ביניהם, כולם נראים אותו הדבר, קטנים, מכוסים פרווה ופגיעים, אך ככל שהדקות חולפות אתה שם לב לפרטים, לדרך שהם מחזיקים את הפטמה של הבקבוק, קצב היניקה ושרטוטים השונים של כל אחד ואחד על הפרווה מעניקים לך חיבור ברמה אחרת לגמרי מכל מה שחוויתי עד כה, עכשיו אני לא יודע איך אני אוכל לתת להם ללכת לבתים אחרים״, הוא צוחק.

אם בעבר אביו ואימו לא כל כך היו בעניין, היום הם נהנים מאוד לבוא לבקר את רונן ומשפחתו ועל הדרך לתפוס איזה ליטוף.

״לא צריך להגזים, הם לא יקחו גור לגדל אבל גם זאת התקדמות״, אומר רונן. אחיו לעומת זאת הצטרף אל משפחת הבנגלים כשלקח גור שהוחזר מטעמי חוסר התאמה למשפחה המאמצת.

״נקבות הרבה יותר שקטות, הן רגועות כמעט מגיל אפס ולא מרבות בקפיצות ובמשחקי ציד. זכרים לעומת זאת מנסים את יכולותיהם, והיכולות האלו יכולות לגרום גם קצת בלאגן, אם יקפצו על רהיט, מסגרת של תמונה או כל אביזר שאינו יציב דיו הם עלולים להפילו. הם אמנם לומדים מכך ולא יחזרו על הקפיצה הזאת אך לעיתים הנזק כבר נגרם. משפחה שלוקחת גור פעלתן צריכה לקחת בחשבון את אופיו החקרני שעלול לגרום לאי סדר ובלאגן לתקופה מוגבלת. אחר כך זה נרגע״.

כל מי שיחפש אחר חתולים מהגזע חמצא דוגמאות מצולמות רבות אך לא כמו הבנגלים של רונן. אחד המדדים לאיכותם של חתולים בנגליים הוא איכות החברבובות, צורתן וחדותם. הבנגלים של רונן כולם מצטיינים בפרוות חברבורות מדוייקת וחדת תוים כפי שתוכלו להתרשם מהצלומים המלווים כתבה זו. כיום, ניתן למצוא מספר מגדלים של חתולים בנגליים בישראל ואלו נפגשים מדי פעם בתערוכות העמותות החתוליות הנערכות מדי כמה חודשים ברחבי הארץ.

לאורך ההסטוריה גילו בני האדם עניין רב בחתולי הבר ששכנו בג'ונגלים וביערות ברחבי העולם. בשנת 1963 זיווגה הגברת ג.ס. מיל, מגדלת מקליפורניה, חתולת בית מגזע אמריקאי קצר-שיער יחד עם חתול הבר האסייתי – חתול בר מנומר, שחיין מצוין ודייג מיומן, במשקל 5-9 ק"ג, שמקורו במרכז אסיה. היה זה הנסיון הראשון ליצור בן כלאיים, שישלב את התכונות של הנינוחות והרוגע של החתול הביתי יחד עם המראה רב הרושם של חתולי הבר. הנקבות שנולדו היו פוריות, וכשהורבעו עם הזכר נולדו צאצאים בעלי חברבורות. וכך נולד הגזע הבנגלי. שמו של הגזע נגזר משמו הלטיני של חתול הבר האסייתי, Prionailurus bengalensis. בשנת 1973 דר' סנטרוול מאוניברסיטת קליפורניה המשיך את קו הגידול כחלק ממחקר על עמידות חתול הבר האסייתי ללוקמיה של חתולים. הוא העביר 8 פרטים בני כלאיים כאלה לגברת מיל שהמשיכה בתוכנית הגידול הסלקטיבית שלה. בתהליך הגידול בתחילת הדרך, כדי ליצור קווי גידול נוספים, שולבו עוד גזעים כמו סיאמי, מאו מצרי ובורמזי. הפרט הראשון, Millwood Finally Found, נרשם באגודת TICA בשנת 1983. אגודת FIFe החלה להכיר בגזע בתחילת שנות האלפיים וה-CFA עדיין אינה מכירה בו. הגזע הוצג בצרפת בשנת 1991 ובשנה זו גם זכה לראשונה באליפות. הודות לנחישותם של מגדלים, התברכנו בחתול מופלא זה, המאפשר להכניס הביתה את אווירת הג'ונגל הפראית והמרתקת, ויחד עם זאת להנות מחתול נוח מזג.

לפרטים נוספים: rccaduri@gmail.com או: https://sites.google.com/site/bengalcatisrael

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf