bengal1

Bengal – חתול בנגאלי

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

מתוך: The Royal Canin Cat Encyclopedia, Vol.4

החתול הבנגלי הינו חתול מלא חיים, המרעיף חיבה על סובביו. חתול בגודל בינוני עד גדול, המאופיין בפרווה עשירת צבע וניגודיות, עם כתמים ייחודיים. שורשי הגזע מתחילים בהכלאה בין חתול בית לחתול בר אסייתי (Asian leopard cat), והוא היחיד מבין גזעי החתולים הנושא חברבורות דמויות ורד, בדומה לחתולי בר גדולים כמו הלאופרד והיגואר. החתולים הבנגלים הגזעיים של ימינו מורבעים רק עם בני אותו הגזע, והם נחשבים לחתולים קלים לטיפול. החתול הפך פופולרי כבר מתחילת דרכו של הגזע, בזכות קסמו השופע ויופיו המלכותי. בעזרת גידול מוכוון, הנשען על תובנות שהגיעו ממחקרים מדעיים, ממשיכים המגדלים של הגזע להשביח אותו, תוך בחירה קפדנית של מאפיינים כמו טמפרמנט, בריאות ומראה חיצוני מרשים.

הסטוריה

לאורך ההסטוריה גילו בני האדם עניין רב בחתולי הבר ששכנו בג'ונגלים וביערות ברחבי העולם. בשנת 1963 זיווגה הגברת ג.ס. מיל, מגדלת מקליפורניה, חתולת בית מגזע אמריקאי קצר-שיער יחד עם חתול הבר האסייתי- חתול בר מנומר, שחיין מצוין ודייג מיומן, במשקל 5-9 ק"ג, שמקורו במרכז אסיה. היה זה הנסיון הראשון ליצור בן כלאיים, שישלב את התכונות של הנינוחות והרוגע של החתול הביתי יחד עם המראה רב הרושם של חתולי הבר. הנקבות שנולדו היו פוריות, וכשהורבעו עם הזכר נולדו צאצאים בעלי חברבורות. וכך נולד הגזע הבנגלי.שמו של הגזע נגזר משמו הלטיני של חתול הבר האסייתי, Prionailurus bengalensis.

בשנת 1973 דר' סנטרוול מאוניברסיטת קליפורניה המשיך את קו הגידול כחלק ממחקר על עמידות חתול הבר האסייתי ללוקמיה של חתולים. הוא העביר 8 פרטים בני כלאיים כאלה לגברת מיל שהמשיכה בתוכנית הגידול הסלקטיבית שלה. בתהליך הגידול בתחילת הדרך, כדי ליצור קווי גידול נוספים, שולבו עוד גזעים כמו סיאמי, מאו מצרי ובורמזי. הפרט הראשון, Millwood Finally Found, נרשם באגודת TICA בשנת 1983. אגודת FIFe החלה להכיר בגזע בתחילת שנות האלפיים וה-CFA עדיין אינה מכירה בו. הגזע הוצג בצרפת בשנת 1991 ובשנה זו גם זכה לראשונה באליפות. הודות לנחישותם של מגדלים, התברכנו בחתול מופלא זה, המאפשר להכניס הביתה את אווירת הג'ונגל הפראית והמרתקת, ויחד עם זאת להנות מחתול נוח מזג.

אופי

ניתן לחנך את החתול הבנגלי לנימוסים והליכות, אולם אם אתם אוהבים חתולים שנשארים על הרצפה רוב הזמן, כנראה שהוא אינו החתול המתאים עבורכם – הבנגלי אוהב לטפס לגבהים. הוא חתול בעל מזג נוח, אך אין לשכוח שעד לא מזמן אבותיו נהגו לצוד בג'ונגלים, ואינסטינקט הציד והמרץ שלו דומיננטים יותר מאשר אצל חתולים אחרים. הגורים נוטים לזרוע הרס במהלך המשחק או חקר סביבתם. הבנגלים נכונים לשחק בכל עת, וינסו לתפוס כל דבר בתנועה, גם את המים הזורמים מהברז. הזכרים נחשבים ידידותיים יותר מהנקבות, המגלות עצמאות רבה ומביעות את כעסן או חיבתן באופן שאינו משתמע לשתי פנים. הבנגלי יסתדר מצוין עם חתולים אחרים וכלבים, אך גם כאן לעיתים מתגלים שורשיו הפראיים. הוא חובב מים וישמח לארח לכם חברה כאשר אתם מצחצחים שיניים או מתקלחים. כחתול פעיל ומלא חיים, הבנגלי זקוק למרחב. הוא קשור לבעליו וידרוש את תשומת ליבו. הבנגלי מיילל יחסית בשקט, והוא נחשב לחתול קל ונוח לטיפול.

תקן הגזע

מבנה גוף ארוך ובעל נוכחות, השלד מאסיבי, הפרווה קצרה.

הראש גדול למדי ומעוגל, מעט ארוך יותר מאשר רחב. מצח מעוגל מעט ועצמות לחיים גבוהות ומודגשות. זרבובית רחבה ואף רחב. לסת מודגשת. האוזניים בגודל בינוני-קטן, רחבות בבסיסן ומעוגלות בקצוות. קצה מצוייץ (לינקס) אינו רצוי.

 

העיניים גדולות, אובליות ומרוחקות זו מזו, הקצה החיצוני שלהם מורם מעט לכיוון בסיס האוזן. כל הצבעים מותרים, למעט כחול ואקווה מרין המותרים רק בדוגמאות פרווה ספציפיות.

הצוואר ארוך, עבה ושרירי, פרופורציונלי לאורך הגוף. הגוף ארוך גדול ועוצמתי, אך לא אוריינטלי. מבנה עצמות ושרירים מסיבי. הרגליים באורך בינוני, האחוריות ארוכות מעט מהקדמיות, חזקות ומסיביות. הכפות מעוגלות וגדולות, הכריות שחורות.

הזנב באורך בינוני, עבה, ומסתיים בקצה מעוגל.

הפרווה קצרה ועדינה, בעלת מגע רך באופן יוצא מגדר הרגיל, בצבעים ודוגמאות שונים; צבע רקע זהוב עם חברבורות בצבע שחור,  שוקולד או קינמון. ישנה העדפה לצבע רקע נוטה לכתום. כתמים שחורים מאורכים החובקים את הכתפיים וטבעות על הזנב, המסתיים בקצה שחור. דוגמה נוספת היא זהוב-שיש, עם חברבורות גדולות בצורת צדפה או שושנה באזור המותן כסל ותצורת פרפר בכתפיים. דוגמת "לאופרד השלג" היא צבע בסיס לבן עם נקודות, ודוגמת שיש הנעה בין אדמדם לשחור. בדוגמה זו מותר צבע עיניים כחול.

הרבעה עם גזעים אחרים אסורה.

שגיאות פוסלות: נקודות מחוברות על הגוף היוצרות דוגמת פסים, קצה זנב לא שחור, בטן ללא נקודות, כרייות הכפות ורודות או שאינן בעלות צבע אחיד.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf