גמדים 646

ATIBOX 2013 חוויה עולמית בהונגריה

שם הכותב/ת: איתי כהן

צילום: איתי כהן

כמדי שנה בחודש מאי, התקבצו ובאו מכול רחבי העולם חובבי גזע הבוקסר לתערוכה השנתית המסורתית שמארגן ה-ATIBOX, ארגון הגג העולמי הוותיק שחוגג השנה 61 שנות פעילות. תחת הארגון מאוגדים מועדוני כלב הבוקסר של כ-32 מדינות (ישראל אינה חברה כיום בארגון זה). האטיבוקס נחשב לארוע רשמי של ההתאחדות העולמית לכלבנות (FCI) ושם לו למטרה להמשיך ולהעלות את קרנו של גזע הבוקסר הפופולרי, לשמור על אחידות מראהו ותכונותיו של גזע נפלא זה תוך הקפדה על בריאותו ואופיו ככלב עבודה ומשפחה אידיאלי. הבוקסר הוא גזע גרמני החייב במבחן עבודה. זהו הגזע היחידי שבתקן הגזע (בסעיף האופי) מצויין שגם כאשר יזדקן לא "יתקלקל" אופיו.

שני אירועים מרכזיים נודדים מידי שנה בין המדינות החברות בארגון ומהווים סיכום לפעילות שנתית ענפה; תערוכת ה-ATIBOX בה שמים השופטים דגש על מבנהו ואופיו של הכלב וה-ATIBOX- WM IPO המהווה אליפות למבחני עבודה בה נמדדות יכולות הבוקסר ככלב עבודה.

מארח התערוכה לשנה זו הוא מועדון הבוקסר ההונגרי בכפר היפה Felsőlajos הסמוך לבודפשט. מארגני התערוכה השכילו לבחור את סוף השבוע של אמצע מאי ולא בכדי – באותו שבוע נערכה אליפות העולם בהונגריה. שילוב שני ימי התערוכה בצמוד לאליפות העולם הרב-גזעית שנערכה בבודפשט ביום שלפני, תהווה פיתוי שאי אפשר לעמוד בפניו, עבור כל חובב בוקסר באשר הוא.

התערוכה נערכה בחווה ירוקה ויפיפייה. את התערוכה פתח טקס מרשים שכלל מופע ססגוני של רוכבי סוסים עם תלבושות הונגריות מסורתיות אשר היטיבו לרכוב ולבצע פעלולים מרשימים.

בתערוכה מסדר גודל כזה נשפטים הכלבים המנומרים והכלבים הצהובים בזירות נפרדות, וכך גם בין הזכרים לנקבות. השופטים שהוזמנו לשיפוט, כולם מגדלים של הגזע משקפים את התמונה הבינלאומית של האטיבוקס. שפטו אובה וורנר מגרמניה, פבריציו קנסי מאיטליה, נייג'ל ריילינג מאנגליה, רדים פיליאה מצ'כיה, דניאל בורוס דייבי מסרביה, סרגיי ונצה מרוסיה ודר' וורזגי סופיה ובאנויטי יוסף מהונגריה. ביומה הראשון של התערוכה נשפטו כיתות הגורים והצעירים על פי הנהוג בגרמניה, מדינת המקור של הגזע: ראשונה כיתות הגורים 3-6 חודשים ולאחריה כיתות הגורים 6-9 חודשים, צעירים 9-12 חודשים וחתמו את היום כיתות הצעירים 12-18 חודשים. מכל כיתה נבחרו 4 כלבים שהתקבצו לזירה המרכזית בסיום היום בה הוכרז כוכב התערוכה ליום זה. בסיום היום העמוס התקבצו כלל משתתפי התערוכה לסעודת ערב מסורתית שכללה מנות נבחרות ממיטב המטבח ההונגרי, ריקודים וכמובן שיחות אינסופיות בענייני כלבים…

ביום השני לתערוכה שהיה היום המרכזי, נשפטו כיתות העבודה, הפתוחה, האלופים והקשישים. סיום השיפוט בזירות השונות היווה את האות וכולם התקבצו בזירה המרכזית לאירוע שחתם סוף שבוע גדוש אירועים זה. תחילה נערך מצעד כלבים אלופים מהשנים האחרונות ולאחריו נערכו בזו אחר זו תערוכת זוגות, קבוצת צאצאים ובתי גידול, ולבסוף, בשיאו של האירוע נבחרו מנצחים מכלל הכלבים שעלו לזירה מרכזית מזירות השיפוט שבמהלך היום.

בסיום התערוכה ולפני בחירת מנצח הגזע, נערך טקס סיום מסורתי קצר בו מעביר נציג המדינה המארחת, יו"ר מועדון הבוקסר ההונגרי, את דגל האטיבוקס ליו"ר המועדון הפולני, נציג המדינה בה תיערך התערוכה בשנה הבאה. ואיך אפשר ללא קצת מספרים: בתערוכה השתתפו 695 כלבים מ-32 מדינות שונות(!) ביניהן אף פרו ומקסיקו, בלטה במספר הנרשמים הגדול איטליה עם 114 כלבים, והכיתה הכי גדולה היתה כיתת הצעירות שמנתה כ-61 נקבות. כמצופה מתערוכה בסדר גודל שכזה היתה רמת הכלבים מעורבת, בלטו באיכותם כלבים מבתי גידול ספרדים ואיטלקים והמשתפרת של העת האחרונה היא ללא ספק רוסיה שמשנה לשנה מפתיעה עם רמה ההולכת ומשתבחת.

בתי גידול הראויים לציון הם Di casa vernice האיטלקי ממנו הגיעה גם מנצחת הגזע, Satwelit הרוסי שהתאפיין בראשים איכותיים, ובית הגידול הוותיק Del Colle Dell'Infinito שממשיך כפי שעשה במהלך העשורים האחרונים, להוציא מתוכו כלבים יפים.

מנצחת התערוכה הייתה כלבה צהובה מרשימה מבית גידול איטלקי שהתמודדה בכיתת אלופות. לתואר הזכר הטוב ביותר נבחר זכר צהוב רוסי מקווי דם ספרדיים (העונה לשם קלצ'ניקוב…) שהתמודד בכיתת העבודה – כיתה אליה רשאים להירשם רק כלבים בעלי תואר רשמי מתחרויות עבודה. וכך תם לו סופשבוע גדוש אירועים זה, ולנו לא נותר אלא לספור את הימים עד לתערוכה הבאה בפולין.

איתי כהן הוא אב לשני בנים, בוגר תואר ראשון בהנדסה כימית, תואר שני במנהל עסקים ושופט ספציפי לגזע הבוקסר.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf