22

ATIBOX 2011

שם הכותב/ת: איתי כהן

צילום: איתי כהן

ישנם מספר גזעים בעולם הכלבני (מרביתם גרמניים, אגב) שהמגדלים שלהם הקימו אירגוני גג ארופאיים המקיימים מדי שנה סבב תערוכות. בכל שנה מארחת חברה אחרת באירגון את התערוכה. גזע הבוקסר הוא אחד הגזעים הפופולריים בעולם, עם נציגים בכל העולם. את מועדוני הבוקסר בעולם מאגד אירגון גג, ה-ATIBOX.

ב-ATIBOX חברות 31 מדינות והוא חוגג השנה 60 שנות פעילות.

מטרות הארגון ליצור אחידות במראהו ואופיו של כלב הבוקסר ולשמר את תכונותיו, בריאותו, מראהו ואופיו של גזע נפלא זה. גולת הכותרת של פעילויות הארגון היא תערוכת ה-ATIBOX השנתית אותה מארחת בכל שנה, בסוף השבוע האחרון של חודש מאי, אחת המדינות החברות באירגון. אירוח התערוכה מהווה כבוד גדול למדינה המארחת, ההופכת לסוף שבוע אחד ל"בירת הבוקסר העולמי".

ה-ATIBOX, מעבר להיותו התערוכה החשובה ביותר בעולם לגזע הבוקסר, הופך לפסטיבל ססגוני המרכז מדי שנה מאות אוהדים נלהבים של הגזע. השנה אירח את התערוכה מועדון הבוקסר האיטלקי בעיירה הציורית Santa maria di sala הסמוכה לוונציה. התפאורה לתערוכה היתה מבנה מרשים – Villa Farsetti, קומפלס ארכיטקטוני בסגנון הרוקוקו שעוצב במאה ה-18 ע"י הארכיטקט הנודע פאולו פוסי. המבנה המרשים נבנה על שרידי מבנה מבנה גותי שקדם לו. המדשאות הנרחבות, מראה האבנים המסותתות המשתקפות במימי המזרקות והבריכות עטורות שושני מים העניקו את הניחוח האיטלקי המפורסם.

קצת מספרים: בתערוכה שארכה יומיים, השתתפו 965 כלבים שהתקבצו מ-29 מדינות. שלא כמו בתערוכות שאנו רגילים בהן בישראל, ניתן למצוא כיתות בהם מתחרים יותר משלושה כלבים… הכיתה הגדולה ביותר הייתה הכיתה הפתוחה של הזכרים הצהובים, בה השתתפו 82 זכרים (!). רבות מהמדינות החברות ב-ATIBOX שלחו נציגים לארוע, הולכים על שתיים וכמובן הולכים על ארבע. בלטה במספר המשתתפים איטליה, עם יותר מ-350 כלבים ולאחריה ספרד, עם יותר מ-100 כלבים.

ה-ATIBOX התחיל ביום שבת עם טקס פתיחה ססגוני בו צועדים משתתפי התערוכה בתהלוכה המזכירה טקס פתיחה אולימפי. לאחר הטקסים והברכות מתחיל השיפוט עם כיתות הגורים והצעירים. הבוקסר כזכור הוא גזע גרמני, וחלוקת הכיתות נעשית כפי שנהוג בגרמניה (בתערוכת כלבי רועים גרמני סדר זה נהוג גם בארץ). נשפטו כיתות הגורים (3-6 חודשים, 6-9 חודשים) ושתי כיתות הצעירים (9-12 חודשים, 12-18 חודשים). בסיום עולים כל ארבעת הכלבים שדורגו לכיתת מנצחים, ולאחר מכן בזירה מרכזית בוחרים השופטים את מנצחי היום.

יום ראשון (היום השני לתערוכה) היה היום המרכזי ובמהלכו נשפטו כל שאר הכיתות: מתבגרים, פתוחה, עבודה, אלופים וקשישים. עם סיום השיפוט בזירות השונות, התקבצו כולם בזירה המרכזית ובה נערכו תערוכת זוגות, בתי גידול וקבוצת צאצאים. בשיאו של האירוע נבחרו מנצחי התערוכה מכל הכלבים שנבחרו לעלות לזירה המרכזית.
בטקס הנעילה לאחר בחירת כוכב התערוכה, הועבר דגל ה-ATIBOX לנציג הצרפתי – המדינה שנבחרה לארח את התערוכה בשנה הבאה.
אוירת הפסטיבל היתה נפלאה. האוכל האיטלקי… טעמו עדיין צרוב בחיכי. פגשתי מגדלים חדשים וותיקים. כמצופה מתערוכה בסדר גודל שכזה, הייתה הרמה בינונית כשלצד כלבים באיכות טובה נצפו גם כאלו שהיו ברמה נמוכה יותר. בלטו באיכויותיהם כלבים מקווי דם איטלקיים וספרדים שהפגינו מבנה אנטומי נכון ובריא, טיפוסיות והבעה אופיינית.
הנחיתה בארץ היתה מעט צובטת לב, וכעת כל שנותר הוא להתראות בצרפת בשנה הבאה….

איתי כהן הוא מגדל ושופט ספציפי לגזע הבוקסר.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf