1620

50 גוונים של אפור – חתול שארטרו

שם הכותב/ת: האנציקלופדיה לחתולים של רויאל קנין

צילום:מערכת חיות הבית

רבים מתבלבלים בין השארטרו (Chartreux), החתול הצרפתי כחול-הפרווה וזהוב-העיניים, לבין החתול הבריטי קצר השיער. ואכן, השניים כה דומים עד שההתאחדות הבריטית לחתולים אינה מכירה בגזע כגזע נפרד, למרות שמדובר בגזע טבעי, נדיר יותר, שמקורותיו עתיקים.

השארטרו מתאפיין בפרווה כפולה סמיכה בצבע אפור, ובהבעה מתוקה וחייכנית הנוצרת כתוצאה ממבנה הלחיים, כריות השפם והזרבובית שלו. יכולות הצייד המעולות שלו הפכו אותו ליקר-ערך עבור חוואים צרפתיים מזה מאות שנים.

הסטוריה

השארטרו מוזכר לראשונה ב1558- בפואמה של המשורר הצרפתי יואכים דה באלה, שהתאבל על מות החתלתול שלו. ב-1747 הוא מופיע לראשונה בציור של הצייר ז'אן בפטיסט פרונו, כשהוא בחיקה של אשת אצולה (קומפוזיציה שאינה שכיחה באותם ימים). האגדה מספרת שחתולים אלו הגיעו לצרפת ע"י נזירים קרטוזיאנים שהגיעו לצרפת מדרום אפריקה. טענה מבוססת מעט יותר אומרת שחתולים אלו הגיעו לצרפת עם צלבנים במאה ה13- שהביאו אותם עימם מהאזורים ההררים של איראן, סוריה וטורקיה. פרוותם הכפולה, העמידה במים, שימשה בימים קדומים לצורך הכנת פרטי לבוש.

ב1926- החלו האחיות לז'ה בתוכנית גידול מסודרת של הגזע, תוך שמירת התכונות המועדפות: מבנה הגוף המאסיבי, הפרווה הכחולה הסמיכה וכמובן – החיוך. לאחר שהמאפיינים הוגדרו קיבל הגזע את שמו הרשמי Felis cattus cartusinorum ע"י הדר' ז'ונו. הגזע הוצג לראשונה בפאריס ב1931-, והתקן הראשון פורסם ב-1939.

כמו גזעי חתולים וכלבים רבים, גם השארטרו כמעט ונעלם במלחמת העולם השניה, ורק הודות למאמץ משותף של מגדלים ניצל מכיליון. אך במהלך שנות ה60- וה-70 נוצרה בעיה חדשה: מגדלים רבים הרביעו אותו עם חתול בריטי קצר שיער, עד ש-Fife החליטה לאחד בין שני הגזעים. אולם יו"ר מועדון השארטרו ג'. סימון לא ויתר, והוכיח לאגודה את האוטנטיות והייחוד של הגזע. מאז חל איסור על הרבעה עם גזעים אחרים בכלל ועם חתול בריטי קצר שיער בפרט.

מאפיינים

השארטרו הינו חתול מאוזן, נינוח, עצמאי מאוד, שמגלה אהבה ונאמנות לבעליו. מבנה גופו והפרווה הכפולה שלו מתאימים למחייה באזורים קרים. הוא יהנה משהייה בחוץ כדי לתרגל את כישורי הצייד המפותחים שלו. אך שימו לב- שהייה ממושכת בשמש עלולה להפוך את הפרווה לחומה. החתול מגיע לבגרות רק בגיל שנתיים או שלוש. אלו חתולים שקטים, שאינם מייללים בקולניות, והם נהנים משקט ואווירה שלווה ואינם חוששים להיות לבדם. בגלל אופי הפרווה שלהם ונטייתם להנשיר בכבדות יש להבריש אותם מדי שבוע באופן קבוע.

תקן הגזע

זהו חתול בגודל בינוני במשקל 3-7.5 ק"ג (הזכרים גדולים ומאסיביים יותר מהנקבות). הוא בעל הופעה מרשימה, איתנה, והבעה חייכנית ומתוקה. הראש מעוגל ורחב לחיים תפוחיות וזרבובית חזקה, היוצרים את ההבעה הייחודית. האזניים קטנות בעלות קצה מעוגל. העיניים עגולות וגדולות, מעט מלוכסנות, בצבע בוהק של כתום עד זהוב, ללא נקודות ירוקות (גורים נולדים עם עיניים תכלכלות, שצבען יתחלף בגיל 3 חודשים לערך). הגוף מסיבי, רחב כתפיים ובעל מבנה עצם כבד. הגב ישר, הרגליים שריריות וישרות גם הן. הזנב באורך בינוני, רחב בבסיסו ומתחדד בקצהו.

הפרווה סמיכה, צמרירית מעט, ואינה דבוקה לעור בגלל הפרווה התחתית. כל גווני האפור אפשריים, מצבע אפר ועד אפור כהה, אך האפור-כחול הבוהק הינו המועדף. צבע הפרווה אחיד וללא כתמים (גורים נולדים עם נימור שיעלם תוך חצי שנה). הרבעות עם גזעים אחרים אסורות.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf