ID-100279728

תקווה חדשה לכלבים החולים בסרטן

שם הכותב/ת: דר’ פליסבינה לואיזה קווירוגה

צילום: freedigitalphotos

סרטן הינו גורם המוות השני בשכיחותו בכלבים. רוב הגידולים הנמצאים בכלבים מתגלים כממאירים (ביחס גורף של 4.6:1), והגורמים המשפיעים על הסיכון לחלות במחלה הנם גנטיקה, מין, גיל וגזע. שלושת סוגי הסרטן הנפוצים ביותר בכלבים ובחתולים הם סרטן העטין, לימפומה וסרטן העור לסוגיו. אלו מהווים כ-80% מסך מקרי הסרטן בכלבים וכ-75% ממקרי הסרטן בחתולים. במחקרים אחרונים נמצא, כי ברקמות הממאירות נמצא אנזים (סוג של חלבון) הקרוי Cox-2, שלנוכחותו השפעה משמעותית על התפתחות הגידול.

מהו Cox-2? חומצה ארכדונית, הנמצאת בכל קרומי התאים שבגוף, עוברת פירוק ב-2 מסלולים על ידי שני אנזימי ציקלואוקסיגנאז (COX בקיצור) עיקריים: האחד (Cox-1) שומר על תפקוד הגוף (house keeping) ומעורב בעיקר בפעילות הכליה, ריריות מערכת העיכול ומערכת הקרישה. השני (Cox-2) מעורב בתהליכי דלקת וכאב.

השפעתו של  ה-Cox-2 הודגמה לראשונה במקרים של סרטן המעי הגס בבני אדם, אך כיום הוא מזוהה בסוגים שונים של סרטן הן בבני אדם והן בכלבים. מידת השפעתו תלויה באיבר החולה ומשתנה בהתאם למקום הדגימה מן הרקמות. כמו כן, נמצא קשר ישיר בין רמת ה-Cox-2 לנסיגת הגידול או גדילתו. בגידולים ממאירים נמצאו רמות גבוהות של Cox-2 בעוד רמות ה-Cox-1 הינן זהות בגידולים ממאירים ושפירים. מחקר חדש שנערך הוכיח כי קיים קשר הדוק בין רמות ה-Cox-2 לדרגת הממאירות של הגידול ולסיכויי ההחלמה הנמוכים. עובדות חדשות אלו תומכות בגישה טיפולית חדשה בסרטן בכלבים.

המטרה העיקרית באונקולוגיה היא לשפר את איכות חייו של המטופל ולהאריך אותם עד כמה שניתן. את התוצאה הטובה ביותר ניתן להשיג על-ידי שילוב של 3 שיטות טיפול: כימותרפיה, רדיולוגיה (הקרנות) וכירורגיה. ישנם מחקרים המראים כי שימוש בתרופות מסוג מעכבי Cox-2 ביחד עם הטיפול הכימותרפי ה”רגיל”, מביא לאפקט סינרגטי ומגביר את יעילות הטיפול. תרופות אלו, הנקראות NSAIDs (נוגדי דלקת שאינם סטרואידים) סייעו להאטת צמיחת הגידולים ואף לנסיגה. שימוש בתרופות אלו מגדיל משמעותית את סיכויי הצלחת הטיפול.

במידה ובעלי הכלבים אינם יכולים מסיבה זו או אחרת לפנות לטיפול כימותרפי או רדיולוגי, כדאי לשקול שימוש במעכבי Cox-2 לצורך מניעה, הקלת כאבים ושיפור איכות חייו של המטופל. תרופות אלו נמצאו יעילות גם כטיפול מונע וגם כטיפול במחלה פעילה. מעכבי Cox סלקטיבים הינם הדור החדש של תרופות ה-NSAIDs, והם פועלים רק כנגד ה-Cox-2 ואינן משפיעות על ה-Cox-1.

במידה ומשתמשים בתרופה מסוג זה, כדאי לבחור בתרופה המכילה את הריכוז הגבוה ביותר של מעכבי Cox או כזו שהוכיחה את יעילותה במחקרים קליניים.

על החוקרת

דר’ פליסבינה לואיזה קווירוגה מפורטוגל הינה מרצה לווטרינריה פנימית ואונקולוגית באוניברסיטת טרז אוס מונטס ואלטו דאורו בוילה ריאל, פורטוגל. “התעניינותי בהשפעת ה-Cox-2 על סרטן בכלבים החלה ב2003- כאשר עבדתי על התיזה שלי. במחקרים שביצעתי יכולתי להדגים כי גידולי עטין בכלבות הכילו רמות גבוהות של חלבון Cox-2, ושחלבון זה היה קשור ישירות למחלה ולסיכויי ההישרדות של אותן כלבות. קבוצת המחקר שלנו גילתה כי חלבון זה נמצא גם במלנומה ובסוגים נוספים של סרטן.

כחוקרת ורופאה, מטרתי היתה תמיד למצוא תרופה נוחה לשימוש, עם מעט תופעות לוואי ככל האפשר, שתוכל לעשות את ההבדל באיכות החיים ובתוחלת החיים של בעלי חיים שחלו בסרטן. מנסיוני הרפואי אני יכולה לומר בודאות כי שימוש במעכבי Cox-2 במטופלים חולי סרטן, אפילו ללא כימותרפיה, שיפרו את איכות חייו של הכלב בלמעלה מ-50% מהמקרים. ניתן להשתמש בהם בלבד או בשילוב כל התרופות הכימותרפיות, למעט קורטיקוסטרואידים.

אני צופה כי התרופות עצמן תשתפרנה עם השנים והשימוש בהן יהפוך לחלק בלתי נפרד מהפרוטוקולים הכימותרפים, המשלימים והקונבנציונאלים.”

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf