DSC_0873

תערוכת "בולדוג השנה" 2010 B.O.Y – Bulldog Of The Year show

שם הכותב/ת: אבי מלאך

צילום: אבי מלאך

ושוב מגיע נובמבר, וכמו בכל סוף השבוע האחרון של נובמבר, גם השנה התקיימה בלוטון אנגליה, תערוכת "בולדוג השנה", התערוכה החשובה ביותר לגזע. כמו בכל שנה גם השנה התלבטתי האם לטוס או לא; בכל זאת “רק” חזרתי מאליפות אירופה בסלובניה וההוצאה לא פשוטה. החברים הרבים מאנגליה ומרחבי העולם שמגיעים כל שנה הפצירו בי לבוא, והודיעו לי כי כבר רשמו אותי ל-AFTER PARTY. אני אמרתי שאם יבטיחו לי שירד שלג – אז אני בא! שבוע וחצי לפני התערוכה הצלחתי לארגן חופשה מהעבודה והחלטתי לטוס ללוטון (איזה כיף שיש טיסה ישירה ללוטון – תודה, אל-על!), גם הבטיחו לי שלג, שזו בכלל חגיגה.

אז למען אלו שלא קראו את הכתבה בשנה שעברה אסביר בקצרה מהי תערוכת “בולדוג השנה”. מדובר בתערוכה המתקיימת אחת לשנה מזה למעלה מ-33 שנים, תמיד בשבת האחרונה של חודש נובמבר, בלוטון, אנגליה. זו תערוכה אליה מוזמנים הזכרים והנקבות שקיבלו CC באותה השנה (המקביל ל CAC, שאנו מכירים). בתערוכת CC רגילה משתתפים כ-150-200 בולדוגים ובולדוגיות, וזו לא רק כמות אלא איכות, כך שעל מנת להיות אלוף אנגליה יש לזכות בשלושה תארי CC. זו אינה משימה פשוטה, אך אפשר לזכות ב-CC מכל כיתה, גם מכתת גורים, אולם אין כתת אלופים, כך שגם אלוף אנגליה ממשיך להתחרות ויכול לקבל CC נוספים. אכן, קשים הם חייו של אלוף באנגליה…

בשבת בבוקר פתחתי עיניים לבוקר לבן, שלג כיסה את הכל, ובחדשות ציינו כי השנה השלג הקדים ומזה 17 שנה לא ירד שלג בתקופה זו. חברים טובים הגיעו ואספו אותי מהמלון וביחד הגענו אל התערוכה.

יום התערוכה הוא יום מרגש עד מאד, בהיכל ספורט אחד, המקושט לכבוד חג המולד. כל המגדלים המפורסמים והחשובים ביותר בגזע מאנגליה נוכחים, וכן מבקרים ומגדלים מכל העולם, אשר באים לראות את התפתחות הגזע בארץ המקור ואת הטיפוסיות אליהם מגדלי אנגליה מכוונים היום. תקן הגזע עבר שינוי בשנים האחרונות ונמצא בטלטלה גדולה בימים אלו, כאשר ההתאחדות האנגלית לכלבנות מנסה לכפות שינויים מרחיקי לכת אומנם, אבל כנראה מחוייבי המציאות.

בבוקר התערוכה, מתקיימת תערוכה פתוחה ללא CC ובה בוחרים את כוכב התערוכה, סגנו ואת הגור הטוב בתערוכה.

לאחר סיום תערוכה זו מתקיימת ארוחת צהריים רבת משתתפים (לא טעימה במיוחד), שאחריה מתקיימת מכירה פומבית מצחיקה ומרעננת והגרלת פרסים שונים. בסיום חלק זה מתחיל הדבר האמיתי – תערוכת "בולדוג השנה": שלושה שופטים בזירה ומגדלי בולדוג אנגלי בעלי שם עולמי (וכאלה יש בשפע). הפעם ההתרגשות היתה גדולה, בזירה שלושה כלבים הקשורים לכלבים שלי: אחות של הכלב שלי, אח של כלבה שלי ואבא של כלבה שלי… קיוויתי כי הפעם מישהו מהם יהיה הכוכב הבא.

בהתחלה מוכנסים הזכרים, בשלשות, כאשר בכל פינה ישנו שופט, וכל כלב עובר אצל כל שופט. בסיום כל שלשות הזכרים, מוכנסים כל הכלבים יחדיו. כל שופט מדרג בעצמו את הכלבים ממספר 1 ועד לאחרון הכלבים. מקום הראשון מקבל ציון 100, מקום שני 90, שלישי 70 ואח”כ ממקום רביעי ומטה את הציון 10. השופטים אינם מדברים ביניהם ואינם יודעים מי מיקם את מי ואיפה. אחר כך מוכנסות הנקבות ונשפטות באותה השיטה.

בסיום תהליך זה מכניסים את כל הזכרים והנקבות. השופטים מקבלים לידם את תוצאות מנצח הזכרים את מנצחת הנקבות ועליהם לסמן מי מבין המנצחים הוא המנצח – הזכר או הנקבה.

בסיום השיפוט מכניסים את כל הזכרים בצד אחד ואת כל הנקבות בצד האחר. כל כלב נקרא בתורו לזירה ומקריאים את שמו, את התואר שלו, שם הבעלים, המגדל וכן מתי קיבל CC השנה ובאיזו תערוכה.

ואז מגיע הרגע המרגש מכולם, בו קורא הכרוז את שמם של סגן מנצח הזכרים וסגנית מנצחת הנקבות, ולאחר מכן את מנצח המין הנגדי, ולסיום את שמו של “הבולדוג של השנה”. הבולדוג והבולדוגית מנצחי התערוכה, זוכים לגלימה מיוחדת עליה מצוין התואר החדש שהוסיפו לעצמם. מיד עשרות צלמים מכל קצוות העולם מנציחים את הזוכים ומצטלמים לידם. אותו כלב מהיום הוא “סלב”, ויש לו מקום של כבוד בהיסטוריה של הבולדוג באנגליה ובעולם כולו.

בולדוג השנה הוא Ch. Iceglint I’m Harry, שנולד באנגליה ומבית גידולה של סו גרסייד, ועשה היסטוריה בניצחונו השלישי ברציפות. אין מה לומר, אכן כלב מרשים ביותר. סגנו היה Ch. Gemelia Jensen, זכר מעולה, שכותב שורות אלו הינו הבעלים הגאים של בתו בת 16 החודשים, דבר ששימח אותי מאד.

מנצחת הנקבות היא כלבה יפהפיה בשם Ch. Hillplace Iron Lady וסגניתה Ch. Admireabull Freesia, כאשר שנה שעברה התוצאות ביניהן היו הפוכות. מעניין היה לראות כי הכלבים הזוכים היו כלבים מאוזנים מאד, לא גדולים, מאד בריאים, בעלי אופי חביב מאד, ולמרות שמדובר בבולדוג, ובמקום סגור בו נכחו מעל 150 כלבים בשתי התערוכות יחד, לא נשמע קול חרחור אחד.

בסיום התערוכה התפזרנו למלונות ואחרי החלפת בגדים יצאנו, כ-85 איש, ביניהם מגדלים, שופטים וחברים מאנגליה, ספרד, איטליה, אירלנד, גרמניה, הולנד, בלגיה ואחד מישראל למסעדה ופאב וחגגנו עד הבוקר. נחמד היה לראות שאכן בתערוכה זו אין מפסידים; כמשתתף, עצם ההזמנה לתערוכה היא כבוד גדול וההשתתפות בה היא הישג בפני עצמו. מקווה שביום מן הימים אוכל לקחת בה חלק כמשתתף, כאשר ניתן יהיה ביתר קלות לטוס עם כלב לאנגליה ולא להיקרא “מדינה מוכת כלבת”.

להתראות בשנה הבאה !

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf