best_kennel

תל-אביב – מוסקבה – תל-אביב 72 שעות של שר-פאי

שם הכותב/ת: אבי מלאך

צילום:מערכת חיות הבית

כל מי שארגן תערוכה בימי חייו והזמין שופט מחו"ל, מוצא את עצמו מנחש האם השופט יגיע או לא…

מארגני תערוכת "Gold Medal Shar Pei", הספיישלטי השנתי של מועדון השר-פאי המוסקבאי, מצאו את עצמם תקועים ללא שופט שנאלץ לבטל את בואו ממש ברגע האחרון, וכך החל בעבורי מרוץ 72 השעות.

ביום שישי בצהרים קיבלתי מאחד מעמיתי שיחת טלפון , ונשאלתי האם ברצוני לשפוט שרפאי במוסקבה, ביום שבת, ז"א בעוד פחות מ 24 שעות.החלטתי להרים את הכפפה. נמצא לי כרטיס טיסה, התארגנתי כמיטב יכולתי  וכשכולם ישבו לראות את "כוכב נולד"  – מצאתי את עצמי בשדה התעופה בן גוריון. חמש שעות מאוחר יותר (יום שבת), שעות ספורות לפני התערוכה נחתתי במוסקבה ויצאתי לאחד מפרברי העיר הענקית.

התערוכה עצמה נערכה בחורש מוצל, ולהפתעתי מזג האויר היה ממש נעים, קיצי אפילו בקנה מידה ישראלי. קצת יותר מ-70 כלבים נרשמו לתערוכה שהתנהלה בצורה מסודרת כשהמציגים והמארגנים יודעים היטב מה הנהלים, וכיצד להציג. הוצמדה לי מתורגמנית, שעברה קורס מיוחד בהתאחדות הרוסית ומזכירת שופט שגם היתה מתמחה לשיפוט. ככלל הכלבים היו ברמה טובה מאד כשחלקם הקטן עדיין מציגים את תחלואי הגזע כפי שאנו מכירים מהעבר עם קפלים רבים מדי על הגוף והרגלים, ושלל בעיות הבריאות הנלוות. היו מעט כלבים עם בעיות אופי ועל כך לא וויתרתי. נראה שלא כולם עדיין הפנימו את השינויים שביצעו ב-FCI בדיוק בשל אותם בעיות בריאות והחתירה לגזעים בריאים יותר. נשפטו כלבים במגוון צבעים ואף הופתעתי מרמת הצבעים ה"מדוללים" הטובה (בהירים יותר), כאשר בשאר העולם הרמה בינונית למדי. רוב המנשכים היו מנשכי מספרים תקניים, וצבע הלשון והחייך היה תקין בכולם.

לגזע שתי צורות פרווה, פרווה קצרה מאוד הנקראת "חול -ים" או "שיער סוס" ומרקמה כנייר לטש, ופרווה מעט יותר ארוכה שצריכה להיות קשיחה אף היא. שבעה כלבים בעלי הפרווה הקצרה יותר נשפטו בנפרד והציגו רמה מעורבת, בינונית בטיבה. מנצח השיער הקצר היה מטיפוס נכון ובריא שהוצג בכיתה פתוחה, נע היטב עם טמפרמנט נכון ופרווה טיפוסית וטובה. למרות ראשו שהיה מעט צר לזכר בגילו היה הטוב בסוגו וניצח. כ-65 כלבים מהפרווה מהסוג הארוך יותר הוצגו בהמשך ושם ניתן היה לראות איכות טובה יותר של כלבים וכיתות גיל מגוונות הרבה יותר. הגורים היו באיכות מצויינת, ראויים לציון מנצחת כיתות הגורים 3-6  ומנצח כיתות הגורים 6-9. בכיתות הבוגרים הנקבות היו באיכות טובה יותר, עם ראשים מצוינים והבעה טיפוסית אם כי לעיתים מעט מאורכות. מרבית הזכרים היו טיפוסיים עם פיגמנט נכון, מבנה ריבועי טיפוסי ואופי טוב.

ברוסיה מנצח הגזע נבחר במעמד שלושה מנצחים: מנצח הזכרים, מנצחת הנקבות והצעיר הטוב בגזע. מנצח כתת הצעירים והצעיר הטוב בגזע היה מצויין מכל הבחינות והיה מנצח הגזע שלי וכוכב התערוכה. בכיתות הנקבות הרמה הכללית היתה טובה מאד. מנצחת הנקבות היתה מנצחת כתת האלופות, שם גברה על אמה. בכתת בתי הגידול גבר בית הגידול בולשואו שהציג טיפוסיות ואחידות ראויים לציון. מעניין ומרגש היה להיווכח בדיעבד לאחר סיום התערוכה שחלק מהכלבים שהוצגו חלקו את אותם קוים של בית הגידול פולריס (של לנה ז"ל ודימה צוקרמן).

לאחר השיפוט וארוחת ערב טובה יצאנו לסיבוב במוסקבה, כולל סיבוב בכיכר האדומה. הגעתי למלון בשעות הלילה המאוחרות, נרדמתי במהירות. למחרת כבר אספו אותי זוג מגדלות לטיול נוסף במוסקבה, שבסופו שוב הגעתי לשדה התעופה ולאחר מספר שעות, בחצות, כבר הייתי בשדה התעופה בן גוריון.

אני רוצה להודות לראשי החוג ולמציגים, למתורגמנית שלי, מזכירת השופט, מזכירת השולחן על תערוכה נפלאה ובהצלחה בהמשך הגידול.

היה או לא היה? שיפטו בעצמכם…

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf