packshots line

תזונה – רכיבים, תוספים ועל מה שביניהם

שם הכותב/ת: אורי שמעוני, מנהל מותג רויאל קאנין - בית ארז

צילום:מערכת חיות הבית

היפוקרטס שהיה אבי הרפואה (460-377 לפנה"ס) טבע את הביטוי

– "Let food be the medicine" – תנו לתזונה להיות התרופה, ולא לחינם אימצה חברת רויאל קאנין את המוטו העתיק להיות שורת הפתיחה של פרסומיה.

היתה לי סבתא במושב…

כולנו מכירים את הסיפורים על סבתא יוכבד שגרה במושב ועל הכלב שלה – "רקסי" שהיה קשור על כבל כל חייו, ופעם ביום הוא היה מקבל קערה מלאת שאריות, גרונות ושאר ירקות, והיה בריא מאין כמותו וחי עד גיל 13 או יותר. האמת שרקסי זה לא היה כלב אחד, כי אם כמה כלבים דומים, ותוחלת חייהם הממוצעת לא היתה בהכרח דוגמה ושיא בתוחלת חיים.

לפני 30 שנה המזון שהאכלנו את הכלבים והחתולים שלנו נקרא "אוכל". בתחילת שנות השמונים הוטבעה המילה "תזונה" ועמה הגיעו לעולם רכיבים, ושאר ביטויים בעלי ניחוח מדעי. בשנות התשעים הושקה הסדרה שהביאה את בשורת הגודל, ולכל גודל של כלבים עוצב מזון ייחודי ובשנת 2000 השתכללנו עוד יותר עם מזון בריאות לפי גזע, גודל, גיל וסוג פעילות.

השאלה הראשונה ששואלים כל מי שמגדל כלבים: מה יותר טוב, מזון ביתי או מזון תעשייתי?

כל תשובה שניתן אינה חד משמעית מאחר והיא תלויה באופן ההכנה של המזון, הרכיבים שהוכנסו לתוכו והתאמתם לכלב נתון: מזון על טהרת בשר עוף (בשר של עופות שחיו בלולים) אינו בהכרח מספק את כל הרכיבים וכנ"ל אם מדובר בבשר בקר או אחר. אם ננסה לשחזר את הקורה בטבע, הרי שזאב לדוגמה צד ארנבת. הארנבת חיה בטבע, וניזונה מהצמחיה הזמינה לה. כך היא מקבלת ויטמינים, מינרלים, ומתפתחת. הזאב מקבל את כל הרכיבים הללו מאחר והוא אוכל הכל, עצמות, בשר, עור, גידים, איברים פנימיים וכו'.

מזון ביתי אמור לשחזר כל אלו ובנוסף לתכולה העיקרית צריך להכיל גם סיבים תזונתיים וגם את המינרלים והויטמינים הדרושים. כשההדיוט אומר "אוכל ביתי" הוא אינו מתכוון למזון המאוזן, שיש המזינים בשכמותו, אלא הוא מתכוון למסע השבועי לקצב, ולשקית הגרונות או רגלי העופות שהוא מביא בכל שבוע הביתה, מבשל מהם בלילה בלתי מזוהה ובסיום הבישול – מקפיא לכל השבוע. ההגשה תמיד מלווה בהוספה של שאריות הארוחות בבית, ולרוב מוצרים מעובדים ומוכנים שאינם טובים במיוחד גם לבני אדם, על כמה וכמה לכלבים וחתולים. שמנים בלתי רוויים כמותם נמצאים בשפע המרגרינות ושמני בישול זולים הם היוצרים את הזיהומים והבעייתיות במערכת העיכול של כלבים וחתולים.

המזון התעשייתי מהווה תערובת של כל הרכיבים בתוספת מינרלים וויטמינים ואמור להיות מותאם לכלב  או לחתול המיועד לאוכלו. בעבר בסמוך לכל מפעל לעיבוד בשר לבני אדם, התפתח מפעל למזון לבעלי חיים, וכל מה שלא נכנס לקופסת השימורים, עבר לאגף בעלי החיים, מפעל לעיבוד עוף ובקר הפך לספק הרכיבים למזון כלבים, ומפעל לעיבוד דגים הפך לספק הרכיבים של מזון לחתולים.

המהפיכה התזונתית של 20 השנים האחרונות יצרה מזון כלבים וחתולים שהרכיבים שלו הינם רכיבים עיקריים ולא שאריות, וההרכבים הינם ייחודיים ומותאמים בצורה מיטבית עם דגש על נעכלות, טעימות והפחתת גללים ומיצוקם.

אחוז חלבון גבוה במיוחד? כמה גבוה?

אחוז חלבון גבוה ככל שיהיה, הגוף יכול לספוג מעט יותר מ-23%. ערכי הספיגה והנעכלות חשובים יותר מאחוזי חלבון גבוהים ומעידים על ניצול אמיתי ויעיל של הרכיבים וזמינותם.

בכל מזונות רויאל קאנין ערכי ספיגה גבוהים ורמת נעכלות של 90% ויותר.

תופרים חליפה ל…כלב?

לא מדובר בחליפה ממש, אלא בשימוש בביטוי בלבד, אך כפי שניתן להתרשם מרשימת הרכיבים – האיכות גוצ'י והמרקם, יכול להיות בפירוש דולצ'ה גבאנה. כל המזונות שפיתחה רויאל קאנין הינם פרי פיתוחים מדעיים יחודיים עם הדגשים פרי תובנות המחקר. לאחר קבלת הנתונים הייחודיים לכל גזע מעוצב מזון ייחודי הנותן מענה תזונתי מלא לפי מידה מדוייקת כמו תפירת חליפה אצל חיט מומחה; את גיזרת החליפה פותחת רשימה ארוכה המודפסת על האריזה והמפרטת את הרכיבים שהוכנסו לעיסה טרם הפיכתה לכופתית יבשה. בראש רשימת הרכיבים נמצא את החלבון, השומן ואחר כך שאר אבות המזון, ויטמינים, ומינרלים. אחת הנקודות הבולטות בהן נעשית קפיצת מדרגה תזונתית נעוצה בהרכבים ובנוסחאות השונות שבחלקן מהוות פטנטים בינלאומיים. כך ניתן להבטיח ספיגה מרבית של הרכיבים, דבר חשוב ביותר במיוחד בגורים ובקשישים. בצורה זו ניתן למזער את נזקי המודרניזציה ולשמור על איכות החיים של הכלב או החתול שלנו לאורך זמן. סגנון חיים יכול להביא את הכלב או החתול להקצנה בנטיות גנטיות בלתי מרוסנות; סגנון חיים יכול להקצין נטייה להשמנה, להחמיר בעיות משנן, מפרקי תנועה, אלרגיות וכיוב'. מכלול הרכיבים והנוסחאות באה לתת מענה לצרכים הייחודיים של הגזע. רשימת הגזעים להם פותחה נוסחת מזון ייעודית ארוכה, אך לארץ מייבאים את הגזעים הפופולריים יותר וביניהם: גזעים קטנים יורקשייר טרייר, פודל (זעיר וננסי), דקל, פאג, ווסט היילנד וויט טרייר ושיצו. הגזעים הבינוניים; קוקר ספניאל, לברדור, בוקסר,סטר אירי, שנאוצר, בולדוג, גולדן ורועה גרמני, ומגזעי הענק הדני ענק.

השוני בין המזונות הוא בכל  מאפייני המזון, מהרכב ורמת החלבון והשומן, הנוסחאות והתוספים ועד גודל וצורת הכופתית.

המזון ללברדור רטריבר למשל החל כמחקר היסטורי על מקורותיו של הגזע. הלברדור הגיע מחופי לברדור שבקנדה, אזור סחוף רוחות, עם חופים סלעיים שוממים. פרוותו הייחודית מותאמת לעבודה במים. שכבת שומן מתחת לפרווה מבודדת את חום הגוף של הכלב ומאפשרת לו לתפקד במשך שעות במים הקפואים של האוקיאנוס. הכלבים סייעו במשיכת מכמורות הדייגים כשאלו חזרו אל החוף. לעיתים הושארו על החוף לפרקי זמן של ימים ושבועות, אז המזון היה רק מה שצדו, וכאשר הדייגים הגיעו עם שללם, המזון היה בשפע לפרק זמן קצר. כך הגזע מצטיין ביכולת שאיבה של מזון בכמויות גדולות בפרקי זמן קצרים. תאבונו הבלתי מושקט הופך את נטיית ההשמנה הטבעית שלו לבעיה של ממש במיוחד אצל כלבים מתבגרים. הלהיטות ומהירות האכילה מלווים בבליעה של אויר עם המזון ועלולים לגרום להיווצרות של כיס אויר בקיבה העלול להתפתח לתופעה מסוכנת של היפוך קיבה.

הפתרון התזונתי של רויאל קאנין נותן מענה בדיוק בנקודות המוזכרות; הרכב המזון הותאם לפרווה הייחודית של הכלב, ולרמת הקלוריות הדרושות לו. צורת הכופתית וגודלה, גורמות לכלב "לבלות" יותר זמן באכילה וע"י האטה של תהליך האכילה מניעה של בליעת האויר. המזון ללברדורים קשישים מופחת קלוריות אך עם נוסחאות המשמרות את תחושת השובע. כך נמנעת תופעת ההשמנה הטיפוסית לגזע ואיכות חייו נשמרת ברמה טובה.

פרמיום? סופר פרמיום? אקסטרא סופר פרמיום?

מה ההבדל בין אחד לשני ואיך ניתן להבין משהו מכל הבליל הזה???

ובכן, המונח פרימיום מתייחס למזון שהרכיבים שממנו הוא מורכב יועדו לכך ולא במסגרת שאריות. שאר השמות הינם תוספות שיווקיות שערכם מילולי בלבד.

במזונות פרימיום ניתן למצוא 15-20 רכיבים שונים. במזונות הרפואיים ניתן למצוא 40-50 רכיבים. המזונות הרפואיים מעוצבים באופן ייחודי כהשלמה לטיפול תרופתי וניתנים כחלק ממרשם רופא.

צרכים מיוחדים

המזון המעוצב לפי גזעים, גיל וסגנון חיים מהווה את חוט השדרה של מזונות רויאל קאנין אך לצרכים המיוחדים עוצבו מזונות ייחודיים אחרים. לגיל הצעיר תחליף חלב המחליף את חלב האם. זהו התחליף האופטימאלי והמומלץ ע"י כל המגדלים באשר הם, גם אם הם מאכילים במזונות אחרים את כלביהם הבוגרים. התחליף מספק מקסימום אנרגיה ומינימום בעיות עיכוליות, מבטיח ספיגה מיטבית של החומרים החיוניים לשבועות החיים הראשונים ומסייע בהבשלת מערכת העיכול לקראת תזונה של מזון מוצק.

Starter כשמו כן הוא: המשך טבעי וההתחלה של המזון המוצק, תורם לשגשוג פלורה טובה במעיים, ניתן לגורים מגיל 4 שבועות ועד לגיל 8 שבועות ומסייע בתהליך של המעבר ממזון נוזלי למזון מוצק. ה-Starter מומלץ גם כמנת ברזל לנקבה מעוברת לפני ההמלטה ולאחריה, והוא מעניק את ההתחלה הטובה ביותר לאם ולגורים. גם מזון זה ניתן בקשת רחבה ע"י הרבה מאוד מגדלים בעולם גם אם מאוחר יותר יעברו למזונות אחרים. תחליף החלב וה-Starter מהווים נקודת זינוק ללא מתחרים ונחשבים יחידים במינם.

מזונות עתירי אנרגיה לכלבים פעילים מיועדים לתת מענה לצרכים יוצאי דופן של עבודה ובמיוחד באזורים ארקטיים בהם הטמפרטורה נמוכה מאוד מתחת לאפס במרבית עונות השנה. רויאל קאנין השיקה 2 סוגי מזון עתירי אנרגיה לצורך זה, 4300 (מס' הקלוריות ל-100 גרם) ו-4800. מזונות אלו עתירי אנרגיה זמינה, ובתוספת רכיבים המסייעים לשמירה על תפקוד תקין של הגוף במאמץ כמו לב, ריאות פרווה מפרקי תנועה ועוד. מזונות אלו ניתנים גם לכלבי עבודה ושירות הנמצאים בעומס גופני רב. דגש מושם על יכולת ספיגה מוגברת, רמת נעכלות וטעימות.

בשר – "מקור בשרי בלעדי 100% בשר!"

האם הבשר הוא הרכיב החשוב באמת במזון?

100% לפני או אחרי העיבוד?

הבשר מכיל עצמות, גידים סחוס, שומן- האם כל אלו נכללים ב-100%? ואם כבר מחשבים, רבע מהבשר לפני העיבוד הוא מים, אז 100% זה בעצם 75% בלבד. מבולבלים? גם אנחנו…

Vet-Care לכלבים

מזונות אלו תוכננו גם הם על פי גזעים וגדלים ובאים לתת מענה לבעיית ההשמנה כתוצאה מעיקור וסירוס. השינוי שעברו הכלבים הינו כירורגי ואינו אמור להקיש על מערכות נוספות אך למעשה הוא גורם לשרשרת של שינויים בהתנהגות העלולים להתפתח לבעיות רפואיות של ממש. בחלוף שבוע מתאריך הניתוח – כלב מסורס או כלבה מעוקרת יאטו את קצב חילוף החומרים. בעקבות כך, יתחיל תהליך השמנה שעלול להגיע בפרק זמן קצר למדי לתופעה המשפיעה על מכלול איברים ופגיעה של ממש בתפקוד. מכאן הדרך להורדת הפעילות הגופנית ולפיתוח בעייתיות משנית במפרקי תנועה תוביל לפגיעה ממשית באיכות החיים, ובתוחלת החיים.

סדרת המזון מופחתת קלוריות אמנם אך שומרת על כל הערכים האחרים במלואם; רכיבי מקרו התזונה (מינרלים וויטמינים) בערכי ספיגה מיטביים מבלי להשאיר את הכלב רעב. ב-Vet-Care המנה מוקפדת, מכילה 30% קלוריות פחות ופותרת בצורה טבעית לאורך זמן את בעיית ההשמנה.

גם מזונות ה-Vet-Care מוצעים לפי גודל וגיל. חשוב לזכור שאין במעבר להאכלה במזונות ה-Vet-Care משום "קבלת פטור" מפעילות גופנית קבועה לפי יכולת הכלב לשמירה על יכולת התנועה ואיכות החיים.

מזונות רפואיים

מזונות רפואיים ניתנים רק כשיש אבחנה ברורה וידועה, ניתנים כמרשם רופא ושקולים לטיפול תזונתי משלים המעצים את הטיפול הרציף, מייעל את השפעתו ומונע התדרדרות במצב. בחלק מהמקרים, המזון עצמו או יותר נכון הימנעות מרכיבים מסוימים הופכת את הטיפול התרופתי לשולי ולעיתים אף חוסכת אותו. המזונות הרפואיים אינם מכילים תרופות או תוספים שאינם רכיבי תזונה ומותאמים למספר בעיות נפוצות:

כשל כלייתי: מזון ייחודי עם ערכי חלבון נמוכים אך בעלי מקדם נעכלות גבוה, ערכי שומן גבוהים ואיזון מינרלי מתאים המסייע בייצוב ובהשבת תפקודי הכליות.

לב: בעיה המלווה רבים מהגזעים הגדולים ומהווה אחד מגורמי המוות העיקריים בגזעים אלו גם בגילאים צעירים יחסית. המזון עתיר אנרגיה ותוספים המחזקים את שריר הלב, עם איזון מלחים.

דרכי שתן: בעייתיות, בעיקר בכלבים זכרים להם דרכי השתן עלולים להיות צרים (בכל גודל) והיווצרות גבישים יוצרת סתימות וזיהומים. המזון מסייע בהגדלת נפח השתן תוך הפחתת המינרלים בנפח, וכך מסייע בשטיפת העודפים אל מחוץ לגוף. תוספים ונוסחאות ייחודיות מסייעות בהאטת תהליכי ההתגבשות.

מפרקים ותנועה: נוסחאות של רכיבים ייחודיים המסייעים בשיקום סחוסים פגועים במפרקים ומניעת דלקות תוך מפרקיות, בשילוב הפחתת קלוריות להורדה במשקל ולהקלת התנועתיות.

שלשול ובעיות עיכול: ייצוב ומיצוק הגללים תוך שיקום הריריות, תוספים לעידוד צמיחת פלורה טובה ומניעת התפתחות דלקות בעטיה של פלורה שלילית.

עור ופרווה: הרגעת המערכת ע"י הרכב חלבוני ייחודי ממקור שעבר טיפול להורדת אלרגנים.

השמנת יתר: שיפור תהליך חילוף החומרים לתהליך שורף אנרגיה מבלי לפגוע במסת השריר, תוספים לשמירה על המפרקים והתנועה, ורכיבים המחזירים לעור את גמישותו ומסייעים לו להתכווץ ולחזור למימדיו הקודמים.

היגיינת הפה: כופתית ייחודית בצורתה ומעוצבת באופן המפיק את מרבית התועלת מתהליך הלעיסה; תהליך מכני של מרקם וצורת הכופתית מתחכך בשן ומסייע בהסרת האבן שהצטברה.  רכיבים ייחודיים מסייעים בהאטת היווצרות אבן שן.

על מזונות של חתולים בגליון הבא.

פרטים נוספים על מזונות: אורי שמעוני טל. 050-5545566

או ב- www.beit-erez.co.il או ב- www.petnet.co.il/petzuna1

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf