all_PACKSHOT-GB

תזונה – רכיבים, תוספים ומה שביניהם, והפעם – חתולים

שם הכותב/ת: אורי שמעוני - מנהל מותג רויאל קאנין - בית ארז

צילום:מערכת חיות הבית

צייד טורף בעור של חתול

חתול הוא טורף יחידאי להבדיל מהכלב החי בלהקה. מבין החתוליים, רק האריות חיים בלהקה. החתול הביתי שאנו מגדלים בבית מציג כללי התנהגות והרגלים הנראים לנו לעיתים ביטוי למוזרות כזאת או אחרת אך למעשה זהו ביטוי לאלפי שנות אבולוציה. גם על המרבד הרך ובסביבת כורסאות מרופדות ישובו ויסעירו את רוחו. החתול מצוייד היטב למלאכתו, גופו גמיש וחזק, שיווי המשקל שלו וסט ציפרניים נשלפות מאפשרים לו לטפס על הבדים העליונים שבתמירים שבעצים, והליכתו חרישית וחשאית מאפשרת לו להתגנב עד טרפו ממש. מרבית החתולים הם טורפים טבעיים ואם יצאו אל הטבע ימצאו בו את מקומם על נקלה. חלק מהגזעים המבוייתים עברו שינויים גנטיים המונעים מהם לחזור למקומם הטבעי (חתול פרסי וספינקס למשל). מרבית החתולים בעולם הם חתולים החיים מחוץ לבית אך אנו נעסוק באוכלוסיות החתולים הגרים בבתים וחלקם אף אינו יוצא מהם לעולם. אורך חיים שאינו מתאים לחתול עלול להקצין את הנטיות הגנטיות שלהם ולהשפיע על איכות חייהם. 2 גורים מאותו שגר שמגיל צעיר יוזנו ב-2 סוגי מזון שונים יתפתחו בצורה מקבילה וכמעט זהה בטווח הקצר אך ההבדלים יבואו לידי ביטוי בטווח הארוך כשהנטייה הגנטית השלילית שלהם תתפרץ (השמנה, אבנים בדרכי שתן וכיוב').

חתולים שונים – בעייתיות דומה

מרבית החתולים חשופים לסיכונים שהמכנה המשותף רחב למדי וקשור לאורח החיים המודרני;

מרבית החתולים החיים בבתים הם מעוקרים או מסורסים בשל הבעייתיות של עונת הייחום (נטייתם של הזכרים לסמן את התחום הטריטוריאלי בשתן חריף אינה עומדת בקנה אחד עם ריח לבנדר בסלון). נקודה משותפת נוספת למרבית החתולים מתעוררת כתוצאה משתיה שאינה מספקת באקלים הישראלי. לאחר עיקור או סירוס אנו מזהים תהליכי השמנה וסיכון מוגבר להתגבשות גבישים בדרכי שתן. שתייה שאינה מספקת מגבירה את הסיכוי להתגבשות גבישים וזאת בשל העובדה שבמקרים שבהם ריכוז המינרלים גבוה, והשתיה מועטה – הסיכון להתגבשות עולה. החתול הגר בבית אינו נגיש לעשב הגדל בגינה. זאת גם הסיבה שבעטיה מזהירים מפני צמחי בית מסוגננים הגדלים בעציצים והנחשבים רעילים. חתולים נוהגים לאכול עשב ע"מ לגרום לקיבה להתכווץ וכך נפלטות שערות הנבלעות במהלך הניקוי היומי (מי אינו מכיר את כדורי הפרווה). בעייה נוספת נעוצה בעובדה שהמזון לעיתים רך, נדבק לשיניים ועלול ליצור אבן שן ומאוחר יותר דלקות. החתול אינו משאיר לוע פתוח עם לשון משתרבבת החוצה לטובת הזעה וקירור. מרבית הזמן הלוע סגור ומהווה חממה נוחה לחיידקים. ולבסוף, כתוצאה מהשיפור בתזונה ובתשומת הלב אנו "מושכים" את גיל החתול עוד ועוד והחתולים מאריכים חיים, מאבדים את חדות חושיהם, גמישותם ונחשפים למחלות שגילם אינו מסוגל להתמודד עמם כמו סרטן.

תזונה נכונה = רכיבים מאוזנים – מינון מתאים- וצורת ההגשה

בכדי לענות על מרבית הצרכים ולהתאים את התזונה בצורה הטובה ביותר לחתול שלך, נערכים מחקרים בחתוליה של רויאל קאנין. דיירי החתוליה חיים בסביבה מבוקרת כאשר לכל חתול פינה ייחודית לו ותא האכלה "פרטי". קולר אישי מאפשר את פתיחת התא כשקערית המזון ניצבת על משטח ובו חיישנים המעבירים את התדירות והכמות המדוייקת למערך סטטיסטי ממוחשב. כמובן שארגז הצרכים הוא נקודת הבקרה השניה. בצורה זו נאספים נתונים במשך שנים. נתונים אלו עומדים ביסוד פיתוח המזונות הייחודיים של רויאל קאנין.

בדומה לגזעי הכלבים גם החתולים מגזעים שונים מציגים צרכים שונים. התזונה מחולקת לגיל, גזע ופעילות כשהרכיבים הבסיסיים משותפים לכלל הגזעים. לחתלתולים העוברים למזון מוצק, גודל הכופתית מותאם בהתאם לגודל השיניים, ובין עשרות הרכיבים ניתן למצוא דרך קבע מינירלים וויטמינים בנוסחאות ייחודיות המבטיחות זמינות של רכיבים חיוניים בצורה טובה יותר לחתלתול. 2 רכיבים ייחודיים להם השפעה חשובה על התפתחותו של הגור  הם אל-ליזין המחזק את המערכת החיסונית בכלל ואת העמידות כלפי מחלות מדבקות כמו הרפס חתולים למשל. רכיב חשוב נוסף הוא הטאורין, ויטמין חשוב המחזק ומשפר את התפתחות הראיה אצל חתלתולים. בקצה הקשת, עבור החתולים הקשישים ניתן למצוא תוספות של מינרלים וויטמינים מעכבי חימצון כנגד הרדיקלים החופשיים. למרבית גזעי החתולים פותחו נוסחאות של תוספים וחומצות אמינו זמינות לשמירה על העור, טיפוח הפרווה והפיגמנטציה. תוספת של סיבים תזונתיים המוספת לכלל המזונות של רויאל קאנין מסייעות בצורה יעילה ובטוחה לסילוק של כדורי השיער

חתולים – אוכלים הכל או אניני טעם?

לא בכדי ניתן למצוא את הביטוי "רעב ככלב" ולא "רעב כחתול". חתול יכול להיות רעב אך לא יתנפל על מזונו באותה צורת שאיבה המאפיינת את מרבית גזעי הכלבים. הוא יקפוץ ויחטוף אך יפרוש לפינה נסתרת ויכרסם שם. חלק חשוב מתזונתו של חתול הוא מה שמסביב לקערה ולא רק מה שבקערה. נקודת האכלה צריכה להיות מבודדת, לא במרכז החדר. אם אפשר במקום הצופה אל החדר.

במהלך האכילה החתול יחזור 10 פעמים ויותר אל הקערה, ילעס גרגר או שניים ויצא לדרכו. מקום האכלה גבוה ומאתגר יגרום לחוויית אכילה עשירה יותר לחתול.

החתול טורף בעלי חיים קטנים ממנו. ערימה גדולה של גרגירים עלולה ליצור רושם מאיים, עדיף לחלק למנות קטנות, ולפזרם כך שהחתול יסתקרן ויגש אליהן אחת אחת. ברויאל קאנין השכילו והפנימו את מנהגי האכילה והוסיפו שלוש נקודות חשובות: ריח, טעם ותחושת השובע של אחרי. בדומה לזוחלים, גם החתול מצוייד באיבר הרחה בחלק החך העליון. איבר זה המגביר את תחושת הריח. בדומה לנחש המשרבב את הלשון החוצה ומחזיר אותה ל"הרחה" הופך מוטיב הריח לחשוב ביותר בכל האכלה. מזון שהריח שלו אינו מוכר או המכיל רכיבים בעלי ריח חשוד, יעורר את חשדו של החתול והוא לא יאכל ממנו.

המזונות של רויאל קאנין מועשרים ברכיבי ריח המגרים את החתול החשדן ביותר לאכול. לאחר שהגיע החתול למסקנה שהמזון נאה לו, יתחיל באכילה. צורת הכופתית, המרקם והטעם חשובים. הכופתית עשויה בצורה המתאימה לצורת הלעיסה. לחתול פרסי למשל הותאמה כופתית נוחה לאיסוף במיוחד לזרבובית פחוסה.

המרקם שומר על חיספוס וקושי המדמה עצמות בעלי חיים, כך שפעולת הריסוק של הכופתית תדמה את פעולת פיצוח העצמות. בתהליך זה מעוכב תהליך הצטברות אבן השן ובמקרים מסויימים אף מתבצעת פעולת נקיון ממש. ולבסוף, תחושת השובע של אחרי האוכל-זמינות החלבון וטיב חמרי הגלם מעניקים תחושה נעימה, ללא בעיות של מערכת העיכול או נפיחות. חתול שחוויית האכילה הסתיימה בתהליך עיכול לא יציב או שחווה הפרעות של ממש לא יאכל מהאוכל בשנית ואף ירתע ממנו בהמשך.

והריח חשוב לא רק לחתול. בכל המזונות המיועדים לחתולים החיים בבית (In door) מיושמות נוסחאות חדישות למיצוק הגללים ולהפחתת הריח בארגז הצרכים. כך ניתן לחיות גם בדירת סטודנטים צפופה או בחורף כשהחלונות מוגפים.

מי שתייה טריים – חובה שיהיו בסביבה

לא כל החתולים אוהבים להתרחץ במים, אך כל החתולים חייבים לשתות מים. באקלים הישראלי, החום גורם לאיבוד נוזלים וכאשר מאזן הנוזלים אינו חיובי החתולים נוטים לפתח גבישים בדרכי השתן. חתולים אוהבים מאוד לשתות מים זורמים, ומומלץ לעשות שימוש במפל מים מלאכותי שיחדיר קולות פיכפוך מרגיעים, יזרים את המים במעגל סגור ויעודד את החתול לשתות לרוויה. חשוב להדגיש כי אין לתת לחתול מים מינרליים; אלו עשירים במינרלים שעלולים להזיק כמו מגנזיום המעודד התגבשות והנמצא בכמויות גבוהות במים המינרליים. מי ברז בטמפרטורת החדר מתאימים וטובים. אם עסקנו בטעמי לוואי, חשוב שהמים לא יהיו בעלי טעם או ריח לוואי וחשוב להחליף אותם לעיתים מזומנות. כל המזונות של רויאל קאנין מעודדים שתיה מרובה.

צייד מלידה, גנדרן ללא תקנה?

החתול עסוק לפרקי זמן ארוכים בטיפוח. הוא אינו גנדרן כי אם צייד מיומן ואינו רוצה להפיץ ריח שיסגיר את מיקומו כאשר הוא צד. גם אם מדובר בחתול ביתי לכל דבר, עדיין נותר נוהג זה כטבע שני. לשונו המחוספסת לוכדת שיער המתכדרר בקיבתו לכדורי פרווה. כדורים אלו עלולים להכנס למערכת העיכול ולסתום אותה. לפיכך החתול מחפש דרכים לגרום להקאה עצמית שבעזרתה יפלוט את הכדורים הללו החוצה. חתולי חצר אוכלים עשב וכך גורמים לעצמם להקיא. הקאות של חתולים הינן טבעיות ולעיתים ביחד עם כדורי הפרווה נפלטים שאריות מזון. עלינו להבחין בין בעיה מתעוררת לבין ההיקף הטבעי של התופעה. כאשר חתול נתקל במזון חדש הוא מנסה אותו בהתלהבות. האכילה המרובה והשתיה הבאה לאחר מכן גורמים לתחושת שובע ולעיתים החתול שדחס יותר מדי חייב להוציא מעט מהכופתיות שספגו מים וכעת הכפילו את נפחן בקיבתו. אם אנו מבחינים בתכולת הקאה שכזאת כאשר הכופתיות שלמות אך רטובות, ניתן להסיק שזהו המקרה. הקאות תכופות ומתמשכות של תכולת קיבה נוזלית בעלת ריח חריף יכולה להצביע על בעיה ורצוי לעקוב ולפנות לווטרינר באם התופעה אינה חולפת. החתול החי בבית אינו יכול להגיע לעשב בגינה ועל כן במזונות של רויאל קאנין הוספו סיבים תזונתיים המאפשרים לו הקאת ופליטת כדורי הפרווה החוצה בדרך טבעית. בתקופת עונות המעבר והנשירה המוגברת אנו נבחין בהתגברות של פליטת כדורי השיער.

מזון מוצק ויבש או מזון לח מקופסאות

אחת השאלות הקבועות בכל פורום ובכל הרצאה מעלה את הדילמה שבין המזון הרטוב לזה היבש; המזון הלח מכיל כמות מים גבוהה וניתן לתת אותו לחתולים בעלי בעיות של לעיסה כמו חתולים קשישים או כאלה המחלימים מטראומה. מזון לח נוטה להצטבר ולהדבק מסביב לשיניים, ולהוות חממה לחיידקים. לחתול בלתי אפשרי לצחצח שיניים. המלתעות של החתול סגורות בדרך כלל והפה הסגור מגביר את אפקט החממה. מזון יבש אינו נדבק לשיניים והמכניקה של פיצוח הכופתית מעכבת ואף מסייעת בשמירה על נקיון השיניים. המסקנה: חשוב שהמזון יהיה יבש ומוצק. מזון רטוב יכול להיות צ'ופר. הגיוון ירענן ותמיד ניתן לחזור למזון היבש. כך גם ניתן להניח את המזון במקומות מסתור מבלי לחשוש שהוא יתקלקל לאחר כשעה אם החתול חוזר למקום פעמים רבות לאורך פרק זמן מתמשך.

הפרווה – חזות הכל

חתול בריא מציג פרווה מטופחת, מבריקה, עשירה ובעלת פיגמנט חזק ועמוק. פרווה דהויה וחסרת עומק מצביעה על גורמים היוצרים בעייתיות כלשהיא; מזון שאינו מתאים – אולי רגישות או אלרגיה, או חוסר התאמה למזון עצמו. חתול שאינו מטפח את עצמו נמצא במצב גופני או נפשי לא תקין. חתול שסביבת מגוריו אינה מתאימה, החשוף לאיומים רבים מדי או הנמצא בצפיפות לחתולים אחרים המאיימים עליו יפתח התנהגות לחוצה והדבר יבוא לידי ביטוי במכלול שלם של מאפיינים והפרווה אחד מהם. עלינו לזכור כי החתול יחידאי בתפיסתו, ועלינו לנסות ולשמר למענו את התנאים הטובים ביותר לכך. חתול מאושר הוא חתול בריא, אוכל טוב, מטפח עצמו ומחזיר אהבה.

לחתול מערכת שעות ייחודית. חשוב לדעת כיצד הוא חי ומה סדר יומו: מרבית שעות היממה החתול ישן. אין להפריע לו. השינה חשובה לו. כאשר יקיץ, יתחיל להתרוצץ ולדמות ציד. לאחר ההתרוצצות ימצא לעצמו נקודת תצפית ויתצפת על סביבותיו, רואה לא רואה כמו עורך מדיטציה. לאחר שנרגע, יעבור לשלב הטיפוח העצמי, לפרק זמן ממושך או לפרקי זמן קצרים עם הפסקות בניהן. החתול יצור לילי והוא יעדיף לאכול בשעות הערב. רצוי לא לגשת לחתול כשישן או נח, ולהמתין שהוא ייגש אלינו.

מה נאכיל ומתי

חתלתול בן ימים ספורים יתום מאם:

תחליף חלב לחתולים של רויאל קאנין מגיל 0-7 שבועות. בגיל 4 שבועות לערך אנו נתגבר בהדרגה עם מזון מוצק מסדרת Baby Kitten, מזון המסייע לתהליך הגמילה ומסייע בבניית מערכת עיכול המתאימה למזון מוצק.

סדרת Kitten

מגיל 4 חודשים ועד גיל שנה אנו נאכיל  את החתלתול במזון שנותן מענה לגידול המהיר תוך שמירה על איזון בין תהליכי הגדילה להבשלת מערכת עיכול יציבה ויעילה. במהלך תקופה זו מומלץ לעקר ולסרס את החתול.

חתולים בוגרים

לפי גזע ואורך הפרווה, סגנון החיים או הגזע. בבתים בהם דרים מספר חתולים, חשוב להתאים לכל אחד מהם את המזון המתאים לו, במיוחד חתולים בגילאים שונים ובמצבים שונים (מעוקרים מסורסים, מבוגרים וכיוב' למשל).

פרטים נוספים על מזונות: אורי שמעוני טל. 050-5545566

או ב- www.beit-erez.co.il או ב- www.petnet.co.il/petzuna1

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf