kangal olcum 004

תורכיה לכלבנים הצצה אל ההתאחדות הכלבנית התורכית, אחת החברות הצעירות ב-FCI

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

מאת מר אומיט אוזקנל, יו”ר ה-KIF

בשנת 1516 הסולטן סלים הראשון כובש את ארץ ישראל והופך אותה למחוז הדרומי של מחוז דמשק. זוהי הפעם הראשונה מזה עידן ועידנים של רצף שלטוני על כל חבלי הארץ – מסולם צור (ראש הניקרה של ימינו) ועד לים האדום (מפרץ אילת). התורכים סללו מסילת ברזל (החיג’זית) שחיברה את קהיר, דמשק, ביירות ובגדד ויצרה מזרח תיכון אחר בשלטון אימפריאלי אחד שבראשו הפחה היושב בקושטא, הלוא היא איסטנבול.

כמעט חמש מאות שנה שלטו בארץ התורכים והשאירו כאן לא מעט ביטויים ומושגים השגורים בפינו עד היום מבלי לדעת מאין הגיעו ולמי מגיעות זכויות היוצרים בגינן. כך קיבלנו את הטאבו, הקושאן, הבקשיש, השש-בש (וכמובן – המארס הטורקי…). למרות המצב הפוליטי (המעמיד ישראלים ותורכים משני צידי המשט) תמיד משמח למצוא שדי קרוב אלינו מתעוררת לה קהיליה כלבנית המצטרפת לשורות ה-FCI.

מר אומט אוזקנל (Umit Ozkanal), סגן יו”ר ה-KIF (ההתאחדות התורכית לכלבנות), שמח לספר על ההתאחדות התורכית ופעילותה; כעת רשומים כ-5,000 חברים בהתאחדות הפעילה באזור הערים הגדולות איסטנבול ואיזמיר. אוכלוסיית תורכיה מונה כ-70 מליון תושבים וכ-20% מהם (14 מליון, למתקשים בחישוב) מתגוררים באיסטנבול וסביבותיה, פי חמש מאיזמיר הנמצאת בחופה המערבי של תורכיה.

כ-20 מועדוני גזע פעילים בתורכיה כולה והם עורכים כ-8-10 תערוכות לאומיות לתואר cac, ארבע תערוכות בין לאומיות לתואר cacib וכ-10 תערוכות מיוחדות לגזעים השונים. בהעדר מתקן קבע לפעילותם, את התערוכות הם עורכים בדומה לנו באולמות שכורים או בשטחים פתוחים.

ספר הגידול התורכי רושם כ-1,500 גורים חדשים מדי שנה כשהגזעים הנפוצים הינם פוינטרים (גרמני ק”ש ופוינטר אנגלי) סטר אנגלי, כלב רועים גרמני, רוטווילר, דוברמן, קנגל, בריטני, יורקשייר טרייר, אמסטף, בול-טרייר, בולדוג צרפתי, דוגו ארגנטינו וקאנה קורסו. המועדון הגדול ביותר ב-KIF הוא מועדון הפוינטר הגרמני קצר השיער.

מלבד תערוכות עורכת ההתאחדות התורכית מבחני ציד באביב ובסתיו. בימים אלו הם עורכים את הסמינרים הראשונים בתורכיה לאג’יליטי מתוך כוונה להקים מועדון שירכז את פעילות האג’יליטי. חלק מרכזי מפעילותם של אומיט וחבריו נתון לתכנית גידול מסודרת (ללא תמיכה ממשלתית) לאיסוף ולהכרה בגזעים המקומיים והם מקווים להשיג תוצאות בחמש השנים הקרובות. “…אנו פועלים בדיוק על פי כללי ה-FCI והנחיות הוועדות המדעיות", מדגיש אומיט.

תורכיה היא ארץ גדולה וניתן למצוא בה פינות חמד שיד-אדם טרם קילקלה. באזורים השונים התפתחו טיפוסי כלבים מקומיים, מרביתם בעלי זיקה לציד או לשמירה על העדרים. תורכיה גאה על מספר גזעים תורכיים והמוכר ע”י ה-FCI: הקובן קפנג’י, או כלב הרועים האנטולי (Coban Köpegi (331) Anatolian Shepherd Dog) השוכן אחר כבוד בקב’ 2 (תת קבוצה 2.2). מסתבר שדווקא גזע זה אינו זוכה לפופולריות רבה מאחר והחסות שלו שייכת ל-FCI ולא לטורקיה עצמה (בהיעדר אירגון שלקח בשעתו על עצמו את החסות על הגזע מן הסתם). הרועה האנטולי מציג סוגי פרווה וצבע שונים אך המבנה דומה למדי לשאר כלבי הרועים במבנה הגוף, בגודל ובאופי (קשוח למדי מסתבר). הקנגל מראה טיפוסיות מובהקת עם פרווה בגוון בהיר ומסיכה כהה טיפוסית. שמו בא לו מהעיר קנגל שבחבל סיבס במרכז תורכיה. על פי המקורות ההיסטוריים באזור זה שכנה ממלכת המולוסי, שבט שהחזיק בכלבים רבועי-זרבובית וגדולי-מידות שהמשיכו לשאת את שם השבט האנטולי גם אחרי שזה חדל להתקיים.

מלבד כלב הרועים האנטולי פועלים התורכים להכרה בגזעים המקומיים שלהם ובינהם גזעים מקב’ 10 (South Esartern Tazi ,Anatolian Tazi) שני גזעים המזכירים מאוד את הסלוקי המדברי שלנו, וגזעים נוספים שיישתייכו לקב’ 6 של ההאונדס (kopoys). הגזע ה”חם” ביותר כיום בדרכו להכרה הוא הקנגל הדומה דמיון רב לכלב הרועים האנטולי אך מעט מאסיבי ממנו ומוגבל בצבעיו.

גזע דומה, ה-Akbaş shepherd dog, ממתין גם הוא לתורו להכנס אל משפחת הגזעים. מרבית הגזעים הללו הינם גזעים עובדים המשמשים ככלבי שמירה על עדרים ברחבי רמת אנטוליה. במבנה גופם ובגודלם המרשים הם מזכירים את כלב הרועים המרכז-אסיאתי. כפי שהזכרנו מקודם, באזור סיבס ניתן למצוא פרטים רבים של הגזע המשמשים גם כיום בעבודתם המסורתית.

ישנם כ-30 מגדלים רשומים ב-KIF שלקחו על עצמם להבטיח את עתיד הגזע והם מקיימים תערוכות, אליהן הם מביאים את כלביהם העובדים (המצולקים וחתוכי האוזניים).

חיתוך האזניים והקולר הקוצני מסורתיים בתורכיה מטעמים של הרגל אך גם צורך; חלק נכבד מהכלבים הללו אכן מתעמת עם טורפים הממתינים לעדרי הצאן עליהם הם שומרים.

לאחר מספר שנים בהם לא היתה ודאות לגבי כלבנות מקצועית בתורכיה, נראה שהפעם ההתארגנות הכלבנית תשא פרי ואנו נוכל בטיסה קצרה להשתתף בתערוכה בינלאומית באיסטנבול או באיזמיר ובמקביל לארח כאן בתערוכת חיות הבית אורחים תורכיים עם גזעיהם הלאומיים.

לאתר: http://www.kif.org.tr

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf