SHINI

שרבר – בית גידול לכלבי פקינז

שם הכותב/ת: שרון בר

צילום: דנה אלן והארכיון המשפחתי

שרון נולדה וגדלה במושב הדר עם בשרון, שם היא גרה גם כיום. אביה של שרון אהב מאוד בעלי חיים ושרון ספגה את האהבה הזאת מינקות. תמיד חיפשה כלבים ללטף, וגם כאשר ננשכה ע"י כלב פודל כשהיתה רק בת שלוש (נשיכה שהסתיימה בתפרים) לא פסקה אהבתה לכלבים.

כלב המשפחה הראשון היה מגזע רועים גרמני, אך שרון הייתה צעירה מכדי לזכור ורק התמונות המצהיבות באלבום יכולות להעיד על כך. יום אחד, בסמוך למשרדו של אביה בתל-אביב, נתלתה מודעה על כלבה למסירה. "אבי החליט לבדוק את העניין וכך הגיע אל ביתנו בפי, כלבה מעורבת, מדהימה וחכמה, שחיה איתנו עד שיבה טובה (16)". שרון בגרה מעט ובגיל התיכון התוודעה לראשונה לגזע הפקינז; אימו של אחד מחבריה גידלה כלבי פקינז. "היתה זו אהבה ממבט ראשון", מספרת שרון, "ידעתי שכזה בדיוק אני רוצה". אך אמה של שרון סירבה להכניס כלב שני הביתה, ושרון נאלצה להמתין עד שתקים בית משלה.

הזמן תמיד עושה את שלו ולימים נישאה שרון לאבי. באחד הימים יצאה שרון לחצר לשמע יללות. היתה זו כלבת מרמנו (Maremmano-Abruzzese – כלב רועים איטלקי) ששכבה על הדשא ולידה גור כבן חודשיים. "היה לנו ברור כי זו כלבה גזעית וסביר להניח כי בעליה מחפשים אותה. איתרנו את בעליה וכאות תודה הם נתנו לנו את הגור במתנה". אך גור של מרמנו זה לא פקינז.

הכמיהה לפקינז רק גברה ושרון המשיכה לחפש בעולם בתי גידול לגזע הפקינז. היא שוטטה באתרים רבים ועקבה אחרי תוצאות מתערוכות בעולם. בשנת 2009 שפטה יולנדה נגלר באליפות העולם את גזע הפקינז ומנצח הגזע שלה היה Sunrise Dragon Eroma. "אהבתי מאד את מבנה הגוף והראש שלו ולכן החלטנו שבנו, Zhasminovogo Dvortsa Titan Man או פשוט קינג כפי שאנו קראנו לו, יהיה הכלב הראשון בבית הגידול שלנו"… קינג נולד בבית הגידול הרוסי Zhasminovogo Dvortsa ואכן עד מהרה הפך לזכר מצליח, אלוף ישראל צעיר, אלוף ישראל, ואלוף-על. בהמשך רכשה שרון שתי כלבות נוספות; האחת מאותם קווי גידול והשנייה מקווים אנגליים (Stsanga). שתי הנקבות הוכיחו גם הן את איכותן וסיימו אליפות בזמן קצר ביותר.

הפקינז הוא גזע עתיק יומין שמקורו מחצר הקיסר בסין. אגדות רבות נקשרו מסביב לתכונותיו ואופיו. בשנים האחרונות תקן הגזע עודכן והוא מחמיר בנושאי הנשימה המבנה והתנועה.

שרון הציבה לעצמה תכנית גידול בה מושם הדגש על בריאות הגזע; היא חיפשה כלבים בריאים עם ראשים טיפוסיים מלאי הבעה, נחיריים פתוחים, קפל שאינו מוגזם ותנועה קלה מחד אך המשמרת את תנועת ה-Roll הטיפוסית לגזע מאידך. "כך הגעתי לבית הגידול של בני אבשלום בגבעת חיים ושם גיליתי כלבים המשלבים תנועה מדהימה וראש נכון, נחיריים פתוחים, קפל שאינו מוגזם, גולגולת רחבה ושטוחה בחלקה העליון. רכשתי מבני אבשלום כלבה וגם קיבלתי חבר מצויין לכל החיים".בהמשך, רכשה שרון כלב נוסף מבני אבשלום, Black Knight שמסתמן ככוכב הבא של בית הגידול; בן 8 חודשים וכבר בתערוכה הראשונה: Best Puppy in Breed וגם מקום שלישי בקבוצה. בנוסף, קיבלה שרון מאבשלום כלבה נוספת במתנה.

שמו של בית הגידול Sharbar הוא קיצור של שמה הפרטי ושם המשפחה ולפני שלושה חודשים נולדה המלטה הראשונה, וחודש אחריה ההמלטה השניה.

את נושא הגידול לוקחת שרון בצורה רצינית ביותר ולצד השתתפות בתערוכות בארץ היא גם נוסעת להציג בעולם. בתחילה חבר קרוב, טל יפה (מגדל של כלבי קולי ארוכי שיער), סייע בהצגת הכלבים וגם אימן ולימד את שרון להציג בעצמה. יחד נסעו לאליפות העולם ברומניה שם הציגו את She Shining שסיימה באליפות אירופה במקום הרביעי בכיתתה וב-Bucharest Winner במקום השני.

"אך אני לא היחידה כאן – זהו עסק משפחתי", מצטחקת שרון, "אילון בני הוא שותף פעיל ומסייע מאוד בגידול ובטיפוח הכלבים וכמובן בעלי אבי, אוהב כלבים אמיתי ובלעדיו כל חלום בית הגידול היה נשאר בגדר חלום."

מלבד גידול כלבי פקינז שרון בר מטפלת בעזרת בע"ח בחברה שהקימה "חיות וליטופים". לאחר לימודי חינוך בסמינר הקיבוצים עם התמחות במדעים הצטרפה ללימודים בפרויקט חיות וחברה באוניברסיטת תל-אביב. מסבירה שרון"… לבעלי החיים יתרונות רבים ונודעת למגעם חשיבות מרובה בשל היותם מקור לא אכזב לאהבה, חיבה וידידות. הם תמיד שמחים ומאפשרים ביטחון וקירבה. הפקינז עונה על דרישות אלו ומהווה אמצעי עיקרי בטיפול בקשישים ובבעלי פיגור שיכלי. הפקינז מקבל ללא תנאי את המטופל ומאפשר תקשורת משמעותית ותחושת ערכיות. קשרים נפלאים נרקמים בין המטופלים לכלבים וכאשר כלב חולה ואינו מגיע מיד המטופלים חשים בחסרונו ומבררים מדוע לא הגיע.

מלבד כלבים יש לנו: צ'ינצ'ילות, ארנבות, שרקנים, תוכים, בעלי כנף שונים, אוגרים ועוד. כולם מסייעים לנו בתהליך הטיפולי"…

מה אוכלים הפקינזים של שרון: "כעיקרון כלבי פקינז אוכלים את הרויאל קנין מיני לסוגיו. אמהות וכמובן גורים אני מאכילה עם סטרטר שמעניק את כל הרכיבים הדרושים להחזיר לאם את האנרגיה שהיא איבדה במהלך ההריון והלידה, ולגורים מעניק את ההתחלה הנכונה לתהליך גדילה מאוזן ונכון."

מי יכול לקנות גור: כל אחד! זהו כלב משפחה אידאלי, אבות אבותיו של הפקינז חיו בארמון הקיסר ולכן התנהגותו אצילית ונאמנה. אופיו של הפקינז נוח מאד ומתאים למשפחה. זהו כלב חברותי, עירני ואינטיליגנטי אשר אוהב לשחק ומאד אוהב ילדים. בשל גודלו הוא מתאים מאד לבית.

טיפוח הכלבים: טיפוח הפקינז ייחודי ודורש הברשות רבות מאחר ולפקינז פרווה כפולה (הפרווה העליונה קשיחה והפרווה התחתונה צמרירית כפוך). יש להבריש את הכלב באופן קבוע אך במיוחד לפני תערוכה יש להבריש היטב, כך שכל שערה תהיה מופרדת אחת מהשניה ויתקבל מראה "מנופח" כשל אריה. הזנב מנוצה היטב, פרוש על הגב כמניפה ורצוי שיהיה כמה שיותר ארוך.

בעזרת המוצרים הקוסמטיים של איב סאן ברנרד והתכשירים נגד קרציות ופרעושים של פרונטליין אנחנו שומרים על פרוות בריאות ונקיות.

שרון בר היא מגדלת כלבי פקינז וחברה בחוג לכלבים זעירים, בוגרת סמינר הקיבוצים ובעלת חברת "חיות וליטופים" העוסקת בטיפול בעזרת בע"ח.

לפרטים נוספים: avibar10@inter.net.il

תודה לדנה אלן על התמונות.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf