מחלת חניכיים אובדן עצם וחשיפת שורשים בחתול

שן-הב מרפאת שיניים לחיות מחמד

שם הכותב/ת: ד"ר חני רצקין DVM,FAVD

צילום: ד"ר חני רצקין DVM,FAVD

גם לידידנו הטובים יש שיניים

בואו נטייל בין השיניים…

כלבים וחתולים נולדים ללא שיניים, אלה בוקעות בסביבות גיל 4-3 שבועות, כשיני חלב. בגיל  4-3

חודשים מפנות שיני החלב את מקומן לשיניים הקבועות, ואלה ממשיכות לבקוע עד גיל 10-7 חודשים, תלוי בגזע בעל החיים ובגודלה. השיניים מתחלקות לניבים, חותכות, טוחנות ומלתעות, מבנה דומה מאוד לזה של בני האדם.

לכל שן יש שורש אחד לפחות; הניבים והחותכות הן שיניים בעלי שורש אחד, בעוד שהטוחנות והמלתעות יכולות להיות בעלות שניים או שלושה שורשים. שורש השן וכותרת השן מאכלסים את מוך השן, המורכב מכלי דם ומעצב אשר שומרים על חיוניות השן. ללא מוך השן – השן תמות, וזאת הסיבה שכדאי להיות ערניים ולפנות לבדיקה ברגע שמגלים אצל בעל החיים שיניים שבורות, סדוקות או בעלות צבע שונה.

לכל שן ישנו מיקום מוגדר בחלל הפה, שאמור ליצור יחס נכון בין שן לשן ולהביא למצב של מנשך

בריא. מנשך תקין מאפשר תפקוד נכון בתפיסת המזון ובלעיסתו. בעיות בסגר עלולות לגרום לכאב ולהוביל להתנהגות אגרסיבית של בעל החיים. מומלץ לכן, לעקוב אחר מצב הסגר כבר מגיל צעיר ולטפל מיידית בכל בעיה המתעוררת, שכן ברוב המקרים סגר שאינו תקין לא יתרפא מאליו.

מחלת החניכיים

האם כלבכם / חתולכם הפסיק לאכול לאחרונה? האם הם הפכו תוקפניים יותר? אם כן, ייתכן והם

סובלים ממחלת החניכיים. מחלת החניכיים הינה אחת המחלות הנפוצות ביותר בקרב כלבים וחתולים ולמעשה 80% מכלבים וחתולים מעל גיל 3 סובלים מהמחלה. המענה הטוב ביותר למחלה זו הינו הטיפול המונע!

מחלת החניכיים מתחילה כדלקת חניכיים. בשלב הדלקת ניתן להחזיר את המצב לקדמותו אך כאשר זו הופכת למחלת חניכיים הטיפול במחלה קשה יותר. מחלת חניכיים תוקפת ופוגעת במרכיבי מנגנון תמיכת השן בפה כלאמר פגיעה ברצועה המחזיקה את השן בתוך מכתש העצם, פגיעה בעצם הסובבת, בחניכיים ובצמנטום – השכבה העוטפת את שורש השן. ממחקרים שנערכו בתחום עולה, כי מחלת החניכיים נגרמת עקב נוכחות  חיידקים  בשכבת הרובד שעל השיניים. כאשר שכבת הרובד מצטברת הופכת זו לאבן שן. נכון להיום ברור, כי ניתן למנוע את תחילת התהליך ואף את התפתחותו על ידי הורדה מתמדת של שכבת הרובד, שמירה על ניקיון חלל הפה כטיפול ביתי  וטיפול  מקצועי במרפאה ,בדיוק כפי שקורה אצלינו, בני האדם.

היגיינת חלל הפה

הברשת שיניים יומית באמצעות מברשת שיניים בעלת סיבים רכים. כדאי לצחצח בתנועות סיבוביות כך שסיבי המברשת יחדרו בזווית של 45 מעלות מתחת לחניכיים, באזור צוואר השן. מספיק להבריש את הצד החיצוני של השיניים, משום שאת הצד הפנימי "מברישה" הלשון.

טיפול חניכיים מקצועי

טיפול מקצועי להסרת אבן השן נערך בהרדמה מלאה וכרוך בשימוש במכשיר אולטרה-סוני. הטיפול מושלם בעזרת כלים ידניים המאפשרים ניקוי יסודי של השן. בזמן הטיפול נערכת בדיקה מקיפה של חלל הפה, שמטרתה לבדוק ולמדוד כיסים, במידה וקיימים וזיהוי ממצאים נוספים העשויים להעיד על בעיות. לאחר סיום הסרת האבן מלטשים את השיניים בעזרת מכשיר ומשחה מיוחדים שתפקידם להחליק מחדש את פני השיניים על מנת למנוע משכבת הרובד להצטבר מחדש בקלות.

בעיות נוספות שניתן לזהות בעת ביקור במרפאה הן שיניים שבורות או שחוקות כתוצאה ממשחק או אכילת אבנים ועצמות. כיום ניתן לטפל במקרים אלה באמצעות טיפולי שורש ולא רק ע"י עקירת השן השבורה.

רצוי לזכור: הטיפול המומלץ בדלקת חניכיים, בה מעורבות החניכיים בלבד, הינו ניקוי שיניים במרפאה ולאחר מכן המשך טיפול ביתי של צחצוח יומי על מנת להסיר את שכבת הרובד בה יושבים חיידקי חלל הפה.

דלקת חניכיים יכולה להתפתח למחלת חניכיים וכתוצאה מכך ייתכן ויהיה צורך בעקירות, מתן אנטיביוטיקה כדוגמת סטומורג'יל ונוגדי כאב כגון פרוויקוקס. לאחר מתן מענה למצבים אלו מומלץ לחזור לשגרת הטיפול של צחצוח שיניים יומי אשר הינו המענה היחיד להסרת שכבת הרובד- בדיוק כפי שאנו בני האדם עושים בכל בוקר ואף יותר!

לסיכום – טיפול ביתי נכון (צחצוח יומי) וביקורים אצל הרופא כדרך קבע, בשילוב עם תוסף למי השתייה הנאבק ברובד השן, יימנעו דלקות ומחלות חניכיים ויקנו איכות חיים טובה יותר לידידינו!

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf