Leopard_gecko_with_new_tail

שממית מנומרת (Leopard Gecko)

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

כתב: ג׳סי דה לוקה, מומחה זוחלים, אקזו-טרה,

תצלומים: iStock, וויקפדיה ובאדיבות אקזו-טרה

השממית המנומרת Eublepharis macularius היא אחת מחיות המחמד האקזוטיות הנפוצות ביותר בעולם. היא משתייכת למשפחת השממתיים (Gekkonidae) ותפוצתה אירן, פקיסטאן, אפגניסטאן וחלקים מהודו (המזרחיים). אזורים אלו היו במשך שנים אזורי קונפליקטים ומלחמות ואולי בשל חוסר נגישות, מיקומה בתחתית סולם המזון וצמצום שטחי מחייה היא הולכת ונעלמת מהטבע. מבלי להמעיט בחשיבות המשך קיומה בטבע, שם היא אולי נעלמת אך אצל מגדלים היא חיה ובועטת! מיליוני שממיות חיות בטרריומים של מגדלים בכל רחבי העולם המפתחים חדשות לבקרים קוי גידול חדשים המניבים צורות ופספוסים.

השממית המנומרת היא זוחל עמיד הרגיל לתנאי מחייה קשוחים ובשבי יכולה לחיות גם עד 20-15 שנים. לטאות נקבות שהעמידו צאצאים תחיינה מעט פחות וזכרים יחיו לרוב יותר. אין הבדלים רבים בין זכרים לנקבות אם כי לזכרים שרירי הלסתות מפותחים מעט יותר וכך גם גודל גופם.

השממית המנומרת מהווה את הזוחל האידאלי להתחיל עימו אוסף והטיפול בה פשוט יחסית. היא אינה ארסית, גודלה לא קטן מדי ולא גדול מדי, אופיה נוח, ופספוס מעניין מופיע על עורה. זאת ועוד, כזוחל החי באזורים מדבריים מעל פני הים, היא רגילה לטמפרטורות נמוכות. סביבת המחייה הקשוחה שלה הכינה אותה היטב להתמודד עם מגדלים לא מנוסים ולרוב היא תסתדר גם עם טיפול מינימלי. השממית המנומרת הגיע אל הטרריומים ברחבי העולם כבר לפני שלושה עשורים ותקופת זמן זו של גידול מוכוון יצרה מגוון פספוסים ומופעים במגוון מפתיע. שממית מנומרת היא ללא ספק הבחירה המתאימה לנקודת ההתחלה של מגדל מתחיל. גם ילד צעיר יכול להתחיל ולגדל שממית מנומרת בחדרו (בהשגחה ובלווי של מבוגר).

השממית המנומרת שלא כמו שאר מיני השממיות אינה טפסנית מלידה ועל כן הטרריום המומלץ בעבור שממית זו אינו צריך להיות בעל שטח טיפוס נרחב כי אם שטח רצפה נדיב. גודלו של הטרריום המומלץ יהיה איפה בגודל של 45x45x30. כמובן שניתן לשכן את השממית שלכם בטרריום גדול יותר היא לא תתנגד. לפי גודל הטרריום ניתן לשכן 2 נקבות ביחד או אפילו להוסיף זכר לחבורה אך לעולם לא 2 זכרים באותו חלל, הם יצורים מאוד טריטוריאליים וילחמו עד מוות. הטרריומים של אקזו-טרה הם הפיתרון המועדף במקרה כזה והם מאפשרים יישום של אביזרים שונים ותפאורה מגוונת שיאפשרו לשממית שלכם להרגיש ״בבית״.

המצע המומלץ תלוי בגיל השממית שלכם. לשממיות צעירות מאוד ומתבגרות מומלץ להשתמש ביריעת חול של אקזו-טרה בשל הסיכון של שאיפה או בליעה לא רצוייה של אלמנטים מהחול. ניתן להציב את היריעה על פי הצורך בכל גודל (כולל התאמה בעזרת מספריים לפי הגודל הרצוי). שממיות בוגרות רצוי לשכן על חול מדברי של אקזו-טרה. לא רצוי לקחת חול ים או חול דיונות בשל הבעייתיות העלולה להגיע עימם (טפילים, בקטריות, חומרים כימיים ושאר מרעין בישין).

אקסו טרה מציעה שפע של ערכות לדקורציה של הטרריום. אחת הערכות היפות היא הערכה המדברית המגיעה בגדלים שונים וכוללת מד חום, מד לחות, חול מדברי מסונן, סלעי להעמדה, מחסה, כלי למים ורקע סלעי לגב הטרריום. הערכה מעניקה לטרריום שלכם מראה אמיתי גם אם כל הרכיבים (למעט החול) מיוצרים מחומרים פלסטיים. רמת הגימור מדהימה וכל הפריטים בטוחים לגמרי לשממית שלכם, עמידים לאורך זמן, רחיצים וניתנים להחלפה (בשל בלאי או גיוון). את החול ניתן לנקות באמצעות כף הסינון של אקזו-טרה. למי שרוצה להוסיף נופך אישי לערכה יכול להוסיף ענף עץ לטיפוס אך חשוב ״לבשל״ או במיקרו לפחות לדקה בכדי להיות בטוחים שנפטרנו מאיומים טפיליים.

הטמפרטורה שהשממית המנומרת שלכם תרגיש בה הכי בבית היא הטמפרטורה השוררת באזורים הצחיחים בה היא חיה ובשעות הפעילות הטיפוסיות שלה, עם עלות השחר ובשקיעה ועל כן אינם אוהבים לשבת להתחמם בשמש. למרות זאת הם זקוקים כמו כל זוחל לאזור חם ולאזור קריר יותר. כזכור, זוחלים אינם בעלי דם קר כפי שנהוג לחשוב כי אם בעלי חיים שאינם מסוגלים לווסת את טמפרורת גופם והם יעברו למקום בו יחושו בנוח. בשעות היום החלק הקריר של הטרריום שלכם צריך להיות בין 26°-29° C והחלק החם יכול להיות בין 33°-30° C. זאת ניתן להשיג באמצעות משטח החימום של אקזו-טרה (Exo Terra Desert Heatwave) שימוקם מתחת לטרריום או מנורת חימום קרמית (Exo Terra Ceramic Heater).

חשוב שלשממית שלך תהיה נגישות למים. יש לשים לב היטב לטיפול במים שאתה מגיש. ה-Exo Terra Terrarium Water , Conditioner, תכשיר המטפל במים ומנטרל מהם כלור, כלורין ומתכות כבדות. בנוסף, הוא מאזן את חומציות המים קרוב ככל האפשר למים כפי שניתן למצוא בטבע. כל קערית רדודה יכולה להתאים אך כלי המים דמוי שקערורית בסלע הכלול בערכה המדברית מתאים במיוחד בזכות העובדה שבסיסו רחב והוא אינו מתהפך בקלות. יש להחליף את המים על בסיס יומי. מדי פעם, יש לנקות את הכלי (שטיפה ושפשוף ללא דטרגנטים). השממית המנומרת זקוקה ללחות גם באויר ואת זאת ניתן להשיג באמצעות המחסה שלה (כלול בערכה המדברית). יש להניח בשטח המחסה מצע המסוגל לקלוט לחות. את המצע שבתוך המחסה יש להרטיב בקביעות באמצעות מתז (ומים מטופלים). המצע האידאלי הוא Exo Terra Forest Moss העשוי מאזוב וחזזית הצומחת על קרקית יערות הגשם או Exo Terra Plantation Soil העשויה מרכיבים טבעיים בלבד של סיבי עצי קוקוס כפי שניתן למצוא במטעי הקוקוס של דרום מזרח אסיה. מצעים אלו סופגים את הלחות ומשמרים אותה כך שבתוך המחסה הלחות תמיד גבוהה יותר מאשר מחוצה לו. לחות זו חשובה לשממית במיוחד לצורך השלת הנשל שלו (כאשר זוחל גדל הוא מחליף את עורו והעור ה״ישן״ מתקלף מעליו). אגב, אל תתפלאו אם לא תמצאו את הנשל הישן של השממית שלכם, כבעל חיים החי במנוסה תמידית הוא יאכל את הנשל כדי להחזיר לעצמו חלק מהאנרגיה שאיבד בתהליך המתיש וגם כדי לא להשאיר עקבות לטורפים אפשריים.

שממיות מנומרות ניזונות מחרקים בלבד. חשוב מאוד לקחת בחשבון שכל החרקים שאתם מגישים להם חייבים להיות ממקורות אמינים ולא כאלו שהגיעו מסביבה שאינה ידועה. הם עלולים להיות חשופים לריסוסים וחומרים כימיים ולהרעיל את השממית שלכם. השממיות אוכלות צרצרים, תולעי קמח (גדולות וקטנות) תיקנים נצמדים ותיקנים אפריקאיים. רצוי להניח את החרקים חיים ולהניח לשממית לתפוס אותן בעצמן. שממיות צעירות תאכלנה כל יום במנות קטנות ואילו בוגרות אוכלות כל יומיים או שלושה. גודל החרק אותו תגיש לשממית שלך לא יעלה על גודל הראש שלהם (רצוי קטן יותר). זכרים נוטים לאכול פחות מנקבות, ונקבות שעומדות להטיל ביצים תאבונן גדול יותר ויש להתחשב בכך. את החרקים יש לאבק במולטי ויטמין של אקזו-טרה ובאבקת סידן בתוספת ויטמין די-3. לבוגרים יש לאבק פעם בשבוע ואילו לצעירים רצוי לאבק 3-2 בשבוע. בצורה זו נבטיח שכל התוספים החשובים לבריאותם של השממיות שלנו ישמרו. רצוי לגדל את התולעים והחרקים שנגיש על מצע עשיר של מזון כלבים או חתולים. ככל שהמצע יהיה עשיר יותר, כך השממיות תקבלנה תזונה עשירה יותר.

שממיות מנומרות הן יצורים מופלאים ומעקב אחריהם בשעות הפעילות שלהן (ובמיוחד בזמני ההאכלה) מספקות שעות רבות של עניין וקסם.

לפרטים נוספים אתם מוזמנים לפנות לצוות מ.ו מפעלי ים

בטל. 1-700-500-488 וב-www.mwsea.co.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf