nir

שימושים וטרינריים בשמנים אתריים

שם הכותב/ת: ניר חוכיימה, מטפל הוליסטי רב-תחומי ברפואה המשלימה

צילום:מערכת חיות הבית

חיות המחמד, כלבים וחתולים, שאנו קשורים אליהן בלבנו ובנפשנו, חיות בקרבתנו, לכן יש ליחס חשיבות עליונה להיגיינה שלהן ולרווחתן. אין זה נעים להיעקץ על ידי פרעושים האוהבים לשכון בפרוותן או להנשך על ידי קרציות המחפשות דם חם. טפילים אלה אוהבים את חום גוף חיות הבית שלנו, וממררים את חיינו ואת חיי הפונדקאי שמצאו.

הטיפול בבעלי חיים בעזרת שמנים אתריים יעזור להילחם בקרציות, פרעושים, עקיצות, שריטות, פרקים נוקשים ופציעות. בחיות המחמד שלנו לשמנים אתריים יש תכונות ריפוי עצומות ובכוחם לפתור בעיות ומחלות רבות בקרב בני אדם ובעלי חיים כאחד. בעלי חיים מגיבים באופן מדהים לריחותיהם של שמנים אתרים ודרך חוש הריח נוצר גירוי עצבי. וכמו אצלנו, בני האדם, כך גם אצל בעלי החיים אפשר ורצוי להשתמש בשמנים אתריים כדי להקל ולעיתים אף לפתור בעיות רפואיות רבות.

אם השמנים האתריים עוזרים רבות לנו כבני אנוש אין שום סיבה בעולם שלא ניעזר בכוחות התרפויטיים שלהם בכדי לעזור לחיות המחמד שאליהן אנחנו קשורים.

לשמנים אתריים מספר שימושים בטיפול בבעלי חיים אחד המועילים שבהם הוא הרחקתם של פשפשים קרציות וטפילים אחרים מפרוותן של חיות מחמד; בעזרת שמני הברגמוט, אקליפטוס, גרניום, לבנדר ושמנים אתריים נוספים הדוחים חרקים.

ניתן להימנע לגמרי מן השימוש בכימיקלים סינתטיים להרחקת פרעושים מחתולים וכלבים על ידי עיסוי פרוותם באחד או יותר מן השמנים הללו, כשהם מדוללים. כלבים נוחים יותר לקבל זאת מחתולים. ניתן לעבור בספוג על פרוותם עם תערובות של שמנים שציינתי במים פושרים ולאחר מכן להבריש את הפרווה היטב.

לחתולים אני משתמש בשמן לבנדר או שמן לבנדר מנוקה שניחוחו עדין יותר על ידי טפטוף מספר טיפות על ידי והעברתן בליטוף לפרווה. יש חתולים שיסבלו זאת ויש כאלה שלא (תלוי בהתחברות של הריח של השמן, לריח יש פרשנות גם אצל בעלי חיים, נעים יותר או נעים פחות, גירוי עצבי מעביר חוויה נעימה יותר או פחות). אם יש לכם חתול בעל שיער ארוך טפטפו את השמן על המברשת לפני הברשתו ניתן לעשות את אותו דבר לכלבים אם אינכם רוצים להרטיב את פרוותם.

שמני הלבנדר ועץ התה טובים לטיפול בפצעים קלים: הוסיפו מספר טיפות שמן למים רותחים ומצוננים מעט ומרחו על עקיצות, שריטות ופצעים אחרים. פציעות כתוצאה מנשיכות או שריטות עלולות להזדהם ולהתמלא מוגלה משום שהעור נסגר לפני שהרקמות העמוקות יותר נרפאו.

הנחת רטיות חמות עם שמן עץ התה בתדירות גבוהה תמשוך את המוגלה החוצה ותחטא את הפצע כך שהוא יתרפא כראוי.

שמן ברוש יעיל כנגד פצעים באוזניים: נגבו את פנים האוזן פעמיים ביום עם טיפת שמן על צמר גפן.

בעלי סוסים משתמשים במגוון שמנים אתריים לטיפול בפרקים נוקשים וכואבים. רטיות חמות הן הדרך הבטוחה והיעילה ביותר וכל שמן המשמש לטיפול בבני אדם מתאים גם כאן. הכרתי אנשים שהיה להם עדר קטן שהשתמשו בתמיסה חזקה של שמן לבנדר במקום תכשיר מסחרי, אם כי לא ניתן לעשות זאת לאורך תקופה ארוכה.

לתשומת ליבכם: טיפול בבעלי חיים הוא טיפול רגיש כמו הטיפול בבני אדם. בעלי חיים רגישים מאוד לריח השמנים האתריים ומגיבים כמונו לטיפול בהם. חל איסור ליצור תרכובות או לנסות שמנים ללא ידיעה, ללא הסמכה וללא יעוץ, ואין לראות במאמר זה המלצה ישירה לטיפול בבעל החיים. לפני טיפול בבעל חיים יש לקבל ייעוץ על ידי ארומתרפיסט בכיר או וטרינר המתמחה בכך במקום מגוריכם.

                                       למידע נוסף: www.artist-massage.co.il

 

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf