6

שיגעון – בית גידול לחתולי סיישלוא, סיאמי ואוריינטליים

שם הכותב/ת: קונסטנטין

צילום: קונסטנטין

קונסטנטין או בקיצור קוסטה נולד בעיר קרנגדה שבקזחסטאן. המשפחה, הורים ושני אחים נוספים עלו לארץ וכיום כולם מתגוררים בישראל.

״מאז שהייתי ילד היו כלבים בבית, מספר קוסטה, רועים גרמניים בדרך כלל ומוסיף שאפילו את אשתו הוא הכיר במועדון לכלבים גזעיים… קוסטה הוא הנדסאי במקצועו והחתולים הם אהבתו הגדולה. בבית כולם מטפלים בחתולים ״כי אצלינו במשפחה כולנו אוהבים את היצורים המצחיקים האלה״, הוא מסביר.

כשעלו ארצה, הצטרפה אליהם כלבת הדקל המשפחתית לוליטה. כאנשי כלבים לא חשבו מעולם להכניס חתולים הביתה. לוליטה הגיעה לשיבה טובה והלכה לעולמה בגיל 19.

דניאל, בנם הצעיר שהיה בן 7, היה קשור מאוד לכלבה ולא ידע נפשו מרוב צער. ״הריקנות שהשאירה אחריה לוליטה היתה קשה", מספר קוסטה, "ואנחנו התייעצנו עם דניאל איזה גור להביא הביתה". להפתעתם דניאל ביקש חתול. מאחר וחתולים לא היו מוכרים להם כלל, החל החיפוש אחר החתול מהגזע המתאים. הם הלכו לתערוכות, ביקרו בבתי גידול ולבסוף החליטו לגדל חתולים אוריינטליים, בעיקר בשל אופיים המיוחד.

כל זאת היה לפני למעלה מ-5 שנים, ובתקופה זו עדיין לא היו בארץ חתולים אוריינטליים או בתי גידול. החתול הראשון של בית הגידול ״שיגעון״, סקריפה (Skripa), הגיע מסנט פטרסבורג. ״פתאום נוחת לך חייזר בבית״, מחייך קוסטה, "ואנחנו לא מבינים למה הוא מתכוון במיאו שלו, אך עד מהרה הבנו שיש לנו משהו מיוחד ומגניב״.

עד מהרה כל המשפחה נפלה שדודה בקסמו של החתול המיוחד הזה והחלה מתגנבת התודעה שחתול אחד מגזע מופלא כזה אינו מספיק. כאן למעשה החל הרעיון לבית גידול. לסקריפה הצטרפה פיבי (Phoebe) חתולה שהגיע ממוסקבה וחתולה נוספת, חינטה (Hinata) מסנט פטרסבורג. גור יפיפה נוסף הגיע מאחד מבתי הגידול הטובים בעולם בית הגידול ההונגרי Imladris.

בית הגידול של קוסטה ולדה נקרא שיגעון (SHIGAON) והוא רשום ב-TICA ו-FIFE. ״השם בא לנו באופן טבעי", צוחק קוסטה, "זה היה נראה לנו קצת שיגעון כל העיניין הזה ואנחנו ראינו שהשם הזה "שיגעון" יושב על זה פיקס״…

חתולים סיאמיים ואוריינטליים הם חתולים בריאים למדי, קיימים בעולם חתולים רבים מגזעים אלו (יש יותר חתולים סיאמיים ופחות אוריינטליים) אך קוסטה ולדה עורכים בדיקות גנטיות לפני שהם משלבים את אחד החתולים בתכנית הגידול. חתולים מקבוצת SIA-ORI הם חתולים די בריאים. הם מאכילים אותם ברויאל קנין המתאים לגזע לפי הגילאים. ״זוהי תזונה נכונה ומאוזנת, והם יכולים להאריך ימים גם עד גיל 18-15 שנה", מסביר קוסטה. לאלה מבניכם שהרמתם גבה נספר שקב׳ SIA-ORI כוללת בתוכה אוריאנטלים, סיישלואים וסיאמים, שלכולם מבנה גוף וראש דומים. השוני ביניהם מתבטא בצבע העיניים והפרווה. לאורייאנטלים יש עיניים ירוקות ופרוותם בכל צבע אפשרי, סיאמים וסיישלואים (Seychellois) מתהדרים בעיניים כחולות. שלושת הגזעים הללו יכולים להיוולד באותה המלטה, לזוג הורים אחד. הגזע ייקבע ע"פ צבע הפרווה וצבע העיניים. שלושת הגזעים אתלטיים מאוד, מבנה גופם עדין ואלגנטי, הם ארוכי גפיים וראש, והאוזניים יוצרות משולש הממשיך את קוי הפנים (צורת "טריז"). אפילו האף שלהם ארוך …וסקרן.

החתול הסיאמי הגיע מהמזרח הרחוק. הוא גודל וטופח במקדשים הבודהיסטיים. חתולים אלו נחשבו כקדושים ואף האמינו כי הם גלגול של נשמות אדם. בתחילת המאה ה-20 הובאו לאנגליה והוחל לגדלם בגידול מוכוון. עד מהרה הפכו לפופולאריים בכל העולם. למי שחושב שסיאמי זה רק חתול עם עיניים כחולות זה ממש לא כך, כפי שתוכלו לראות משפע התצלומים המלווים כתבה זו.

מקורו של האוריינטאלי בגזע הסיאמי, וההבדל בצבע עיניים ובצבע הפרווה. החתול הסיישלי (Seychellois) הוא הגזע השלישי שמגדלים קוסטה ולדה. גם הוא פותח באנגליה בשנות ה-80 של המאה הקודמת ונחשב נדיר. כפי שכבר הזכרנו, במבנהו הוא אינו שונה מהחתול הסיאמי אך בצבע הפרווה משולבים כתמים לבנים ההופכים אותו לצבעוני ומיוחד.

מלבד המאפיינים של שלושת הגזעים המיוחדים האלה, ישנו פרט אחד שאינו משאיר אף אחד אדיש – האופי. ״זה אינו חתול שיישב לו בשקט על הספה ויתעלם מכם. הוא תמיד רוצה להיות חלק מן המשפחה ולהיות בעיניינים. הם מאוד חכמים ובקלות אפשר ללמד אותם כמה טריקים, סקריפה שלנו למשל יודע לתת 'כיף'״. הם אוהבים ״לדבר״ עם הסובבים אותם ומצפים שיענו להם בחזרה. בעבר ייחסו לגזעים אלו תוקפנות אך קוסטה מכחיש זאת בכל תוקף.

הגזעים המזרחיים מאוד פעילים ואוהבים לשחק, אפילו תופסת ומחבואים ("כן-כן", נשבע קוסטה, "מחבואים!"). ״לעיתים הם סקרניים כל כך, עד שהסקרנות שלהם עלולה לסבך אותם בצרות", הוא נאנח. "הם אוהבים מקומות גבוהים כמו מדפים וארונות ולומדים עד מהרה לפתוח דלתות ומגירות, והכי חשוב, הם יודעים לפתוח לבבות של כל האנשים שמסביבם״… אלו הם גזעים קלים לתחזוקה, הפרווה הקצרה אינה דורשת טיפול או טיפוח מיוחד, הברשה פעם בשבועיים וטיפות פרונטליין מדי חודש כנגד פרעושים.

קוסטה ולדה מציגים את החתולים שלהם בארץ ובחו״ל וחלומם – אלוף כחול-לבן. הם הציגו במוסקבה, אוסטריה, בלרוס ובאוקטובר יצאו לתערוכה גדולה בפראג. ."הזכר שלנו, Imladris Indil Fenrir (שקוסטה מכנה בחצי חיוך ״הפרזנטור של בית הגידול״) זכה בתואר TICA – Supreme Grand Champion (השיפוט המחמיר בעולם) וגם זכה בתואר הסיאמי עם צבע לבן הטוב באירופה הדרומית (Regional Winner 2013).

אני שואל את קוסטה מי מתאים לגדל גור של חתול סיאמי? ״כל מי שמוכן להנות מהאנרגיות האין-סופיות שלהם וטונות האהבה שהם מחזירים", הוא משיב. "חשוב לזכור שחתולים מגזעים אלה הם יצורים נאמנים מאוד, ולא אוהבים בדידות. למי שאינו נמצא שעות רבות בבית  – רצוי שידאג שיהיה לחתול חבר, חתול סיאמי או אוריאנטלי נוסף, או כלב. הם די רעשניים ו״דברניים״. הפרווה הקצרה שלהם אינה דורשת טיפוח רב, אך הם דורשים הרבה יחס ותשומת לב. אלו הם גזעים קופצניים וחשוב לקחת זאת בחשבון לפני שאתם מביאים חתול כזה הביתה. כמעט לא ניתן לתאר במילים את הרגשה של התקשרות עם חתול מזרחי, אך כשחתול כזה מופיע בחיינו, לא נותרת לנו הבריריה אלא להתאהב בו שוב ושוב", הוא מסכם.

לפרטים נוספים: קוסטה: 052-6757961, shigaoncats@gmail.com אתם מוזמנים לגלוש ל-www.shigaoncats.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf