גורה מהבית גידול שלנו שקבלה כוכב תערוכה בין לאיומית

שאדי

שם הכותב/ת: שאדי עלי

צילום: יגאל פרדו וארכיון המשפחה

חוויה גלילית

שאדי נולד לפני 24 שנים בכפר פקיעין השוכן בגליל העליון. זהו כפר גלילי עתיק בו ניתן למצוא בכפיפה אחת את כל הדתות, דרוזים, מוסלמים, יהודים ונוצרים החיים בצוותא. אביו של שאדי מגדל סוסים ערביים טהורי גזע. מאז היותו קטן, עזר שאדי לאביו בגידול ובטיפוח הסוסים והתלווה אליו לתערוכות הסוס הערבי. באחד הימים מצא שאדי גור כלבים פצוע על אם הדרך. הוא אסף את הגור לביתו והוריו סייעו לו לטפל בגור עד שזה החלים והפך לכלב המשפחה. היה זה הכלב הראשון ששאדי גידל אבל כפי שתווכחו, בהחלט לא האחרון; אפשר לומר שהיה זה חיידק האהבה לבעלי החיים שקינן בו עוד מהיותו ילד עת עזר לאביו לטפל בסוסים. כשבגר, בחר שאדי לפתוח בית גידול משלו ולגדל בו שלושה גזעים: רועה גרמני, רועה קווקזי ואקיטה אמריקאי. שלושת הגזעים מציגים מאפיינים שונים ואף משתייכים לקבוצות שיפוט שונות אך לכולם מכנה משותף: יופי, גודל, עוצמה ויכולת עבודה.

החלום של שאדי הוא לעסוק בצורה מקצועית ברכיבה ובאילוף ולגדל כלבים וסוסים. שם בית הגידול שלו הוא HONDURAS כשמו של זכר האקיטה האמריקאי הראשון שלהם. מאוחר יותר הצטרפו שלוש אקיטות אמריקאיות נוספות, אליהן בקרוב יצטרף גור אקיטה נוסף שיגיע בקרוב מחו״ל. בנוסף, בבית הגידול שלושה כלבי רועים קווקזיים אליהם יצטרפו בקרוב שני גורים מחו״ל וזוג כלבים מגזע רועה גרמני. שאדי מציג בתערוכות המועדון ובתערוכות הבינלאומיות של ההי״ל. ההתמדה והעבודה הקשה בסופו של דבר מניבות תוצאות, תארי מועמדויות לאליפות וההישג הטוב עד כה: בתערוכה הבינלאומית האחרונה הגור הטוב בתערוכה היה גור אקיטה אמריקאי מגידולו של שאדי.

״אנחנו תמיד מחפשים איך להתקדם ולייבא לארץ מקווי הדם המוצלחים בעולם," מספר שאדי ומסמן כבר את המטרה הראשונה – הצגה בחו״ל.

שאדי ואביו בנו תכנית במרכזה חווה לגידול סוסים וכלבים, פנסיון ומרכז מבקרים עם ארוח גלילי ופינת חי. שאדי עצמו מתעתד ללמוד אילוף כלבים והדרכת רכיבה על סוסים. ״לעסוק בכל העיסוקים שאתה אוהב זה להגשים חלום״, הוא אומר.

אנו שואלים את שאדי מדוע בחר לגדל את שלושת הגזעים שבבית גידולו והוא מסביר בחיוך: "ראשית כדאי שתבינו, אני לא אוהב כלבים שהם כמו צעצוע. כלבים צריכים להיות חזקים, אריות! אמנם אלו הם שלושה גזעים שונים זה מזה ולכל גזע יש את המאפיין שלו אך בעבורי כל אחד הוא עולם ומלואו. הרועה הגרמני היה מאז ומעולם כלב שהערצתי, זהו כלב חכם היכול לעשות כל שתרצה, האקיטה האמריקאי הוא גזע שהיופי והעוצמה שלו מהפנטים. אחרי שראיתי פעם אחת אקיטה אמריקאי ידעתי שזה מה שאני רוצה לגדל. הקווקזי הוא אריה של ממש ואחרי שראיתי סרטונים של רועים קווקזים בהרי הקווקז התלהבתי והחלטתי שזה יהיה הגזע השלישי״… חלק מהחוויה הוא ללא ספק מזג האויר הגלילי וצינת הלילה גם בימי הקיץ מעודדת את צימוח הפרווה ושלושת הגזעים מפתחים פרווה מרשימה ובמיוחד הזכרים. ״שלושת הגזעים חכמים ונאמנים וישמרו עליך בגופם ללא פשרות״, הוא מסכם.

לשלושת הגזעים בעיות גידוליות דומות, ושאדי מודע להן היטב. ״לכלבים הגדולים יש בעיות הקשורות למבנה השלד, המפרקים והאגן. חשוב ביותר לשים לב לפעילות הגופנית שהם עושים בתקופת הגדילה. אני ממליץ לגדל את הכלבים על חצץ בכדי ששרירי הכפה יתפתחו בצורה נכונה והיציבה תהיה טובה. בנוסף, לחצץ יתרונות נוספים בהיותו קל לניקוי ומאחר והוא מורכב מאבנים קטנות הוא משכך במעט את הלחץ כאשר הם מניחים את הכפה״. אך לא רק על הגידול הפיזי שם שאדי דגש, האופי הוא רכיב חשוב ביותר: ״שלושת הגזעים – האקיטה האמריקאי, הרועה הקווקזי והרועה הגרמני הם כלבים חזקים ויכולים בחינוך לא נכון להיות תוקפניים ומסוכנים לבעלי חיים ובני אדם. את תהליך הגדילה צריך ללוות בחשיפה מירבית לבעלי חיים ולבני אדם ולאפשר להם להכיר כמה שיותר רעשים וסוגי גירויים. ככל שיכירו יותר כן ייטב".

הבעיות הגנטיות המלוות את שלושת הגזעים ידועות לשאדי היטב. הכלבים המגיעים מחו״ל נבחרים מבתי גידול להם רקע בריאותי מוכח של צילומי אגן ובדיקות גנטיות. ״בעיות באגן מסביר שאדי מתחלקות בשווה בין גנטיקה לבין צורת הגידול. כלבים להם בעיות אגן לא יוכנסו למעגל הגידול, וכך בעיות אחרות כמו בעיות שונות של עיניים המופיעות באקיטה האמריקאי למשל״.

שאדי מקפיד ביותר על גידול מאוזן ועל חשיפה מתמשכת של הגורים שלו. הרצינות בה הוא לוקח את נושא הגידול אינו סממן בלבד כי אם מסר שהוא מקפיד ליישם על עצמו וכלפי כל מי שמבקש לרכוש גור בבית הגידול שלו. "חשוב מאוד לקבל את ההחלטה על גידול כלב לאחר שיקול מעמיק והבנה שמדובר בצרוף בן משפחה נוסף למשפחה״. הסיפורים על אנשים הלוקחים כלב ואחר כך מגלים כי אינו מתאים להם ומוסרים לאחר מפריעים מאוד לשאדי: ״כלב הוא בעל חיים רגיש המושפע מהסובב אותו ואם המשפחה שאימצה אותו דוחה אותה ומוסרת לאחר, הוא עלול להפוך לכלב חרדתי ולפתח הפרעות התנהגותיות שיקשו על תפקוד נורמלי, דבר שיקשה מאוד על מציאת בית חם בעתיד. האנשים המגדלים בעלי חיים צרכים להיות מודעים לאחריות הכבדה הנובעת מכך וחייבים להעניק לבעלי החיים שבחזקתם טיפול ראוי ונכון. אני ממליץ לכל משפחה לגדל בעל חיים בביתה, כי הוא יכול לתרום רבות במיוחד לילדים. הנה לפני זמן מה קראתי ב"מעריב" שחוקרים בבריטניה גילו כי ילדים המגדלים חיית מחמד, נהנים ממערכת חיסונית חזקה יותר. בנוסף, בעלי החיים יכולים לפתח אצל ילדיהם מיומנויות שונות. החשיפה למגע, למשל עם כלבים, תורמת להתפתחות התחושתית והרגשית כאחד. חיית מחמד עוזרת לריכוז, מסייעת בשחרור לחצים ואפילו תורמת לפעילות גופנית״.

בית הגידול ניצב במרכז עיסוקיו של שאדי וגם מראם ארוסתו לוקחת חלק פעיל ושותפה כבר כעת לחלומותיו ומסייעת לו בכלבייה. בשנים הקרובות אנחנו וודאי נשמע על בית הגידול HONDURAS של שאדי ועל מרכז המבקרים שהוא ואביו בונים.

מה אוכלים הכלבים בבית הגידול של שאדי? ״כל אחד לפי גודלו", מסביר שאדי. "לרועה גרמני אני נותן את המזון המיוחד לרועה גרמני, האקיטה מקבל את רויאל קנין מקסי המתאים לגודלו ותורם לפרווה המבריקה והמלאה שלהם, וכלבי הרועים הקווקזיים אוכלים את הרויאל קנין ג׳יאנט. זהו מזון המכיל את הרכיבים המתאימים לכלבים ענקיים עם תשומת לב לרכיבים השומרים על הלב והמפרקים.״

מי יכול לקנות גור: ״שלושת הגזעים הם גזעים חזקים וחייבים לדעת כיצד לגדל אותם. שלושתם מאוד נאמנים אך גודלם וחוזקם יכולים להוות בעיה למי שאינו מודע לכך. הרועה הגרמני הוא הנוח מבין השלושה, אך האקיטה האמריקאי והרועה הקווקזי מחייבים הבנה טובה של הגזע והגידול שלו. אלו כלבים גדולים, חזקים יותר מכפי שאתם מדמיינים אפילו, והחינוך חייב להיות מתאים. האקיטה האמריקאי דורש גם הכנה וטיפוח פרווה – תהליך המעמיק מאוד את הקשר בין הכלב לבעליו אך לעיתים עלול לגזול זמן רב. אלו לא גזעים שכלבנים מתחילים יכולים לקחת, אך למי שמוכן להשקיע מחכים חברים אמיתיים וחוויה לחיים!״

טיפוח: הכלבים של שאדי נכנסים גם הביתה ולכן הוא לא יכול להרשות לעצמו שיביאו פנימה ״אורחים״ לא רצויים כמו קרציות ופרעושים. "אני מטפטף על העורף פעם בחודש את הסרטיפקט שהוא חומר חדש יחסית ועד כה מבצע את תפקידו בצורה טובה. לשלושת הגזעים יש פרווה באורך בינוני עד ארוך, אך האקיטה הוא בעל הפרווה הזקוקה לטיפוח יסודי יותר ובעיקר חפיפה ופן לפני תערוכות. בכדי לקצר את זמן ההכנה ולהשגת תוצאות מעולות אנחנו חופפים במוצרי איב סן ברנרד״.

לפרטים נוספים אתם מוזמנים לכתוב ל: shadi.ali@walla.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf