isb shampoos

ריח רע של הפרווה – לא גזרה משמיים

שם הכותב/ת: מוניק ואן דה ואן - הטכנולוגית הבינ"ל של איב סן בנרנרד

צילום:מערכת חיות הבית

כולנו אוהבי כלבים מושבעים אבל כמה פעמים אנחנו מוצאים את עצמנו מביטים באצבעותינו שהועברו בפרוותו של מחמדינו, ואנחנו לא יודעים להחליט מה יותר נורא – הריח או השכבה הכהה והשמנונית שנדבקה לאצבעותינו.

או למשל, אתם חוזרים הביתה וכל הבית מריח כאילו להקת כלבים עברה דרך הסלון שלכם, הם אולי הלכו אבל הריח נשאר ומסרב להתנדף.

זהו, כאן אתם נשברים ואחרי תמרונים מסובכים ותרגילי עורמה מתקדמים לכדתם את המותק באמבטיה ואתם רוחצים אותו בסבון ריחני וטוב ומיד לאחר היבוש והניגוב הוא מריח יותר גרוע ממה שהיה לפני האמבטיה. ועכשיו לכו ותכניסו אותו למכונית כדי להביא אותו לספר הכלבים, מי בכלל ירצה להיכנס לאוטו שלכם אחר כך?

לעור של כל היונקים יש תפקיד מוגדר. העור צריך לשמור על הטמפרטורה של בעל החיים. זקיקי השיער המצויים בעור מיצרים שיער. השיער היא השכבה הראשונה המגינה על הגוף מפני העולם החיצון; כנגד קור, חום, לחות, וגורמים אחרים. השיער מבודד את העור מכל אלו והעור שומר על השיער, בנוסף לפעילות חילוף חומרים כמו בניה של שכבת הגנה כנגד מיקרו אורגניזמים, טפילים ואלרגיות.

העור מכיל כמות גדולה ביותר של בלוטות, למעשה בסמוך לכל זקיק שיער נמצאות לפחות 2 בלוטות; בלוטה אפוקרינית ובלוטת החלב. האפוקרינית מפרישה חומר עשיר במינרלים המונעים ומעכבים זיהומים בקטריאליים ובלוטות החלב מפרישות נוזל שומני הקרוי בלועזית סֶבּ‏וּם אשר מכיל בעיקר טריגליצרידים, אסטרים של שעווה וכולסטרול, חומצות שומניות וסקוולין. בלוטות החלב מפרישות תחילה לתוך חלל מרכזי המתנקז דרך פתח זקיק השערה אל פני העור. שתי הבלוטות יוצרות שכבה שומנית על פני העור והפרווה וזוהי השכבה השומנית שאנו נתקלים בה לעיתים בנסיבות "ריחניות".

האפידרמיס, השכבה החיצונית של העור מייצרת שומן אף היא. ע"י חלוקת התאים ו"דחיפתם" כלפי פני השטח החיצוניים נפלטים חומרים שומניים הנדחפים אף הם. הם מכילים תכונות אנטי בקטריאליות רבות המגנות אף הן על הגוף.

גם אם נרחץ את הכלב שלנו עם השמפו העדין ביותר בעולם, נסיר למעשה את שכבת ההגנה השומנית של הגוף ומיד עם הסרתו הגוף ישוב וייצר את אותה שכבה ואפילו בקצב מואץ, ועמה הריח, שרק ילך ויגבר. ככל שתרחצו את כלבכם לעיתים קרובות יותר, הריח רק ילך ויתחזק. לעיתים קרובות הכלב גם יתחיל להתגרד והעור יהפוך מגורה יותר ויותר.

אך אל דאגה, ניתן להמנע מכל זאת כאשר לא נסיר את השכבה השומנית מהכלב (או החתול, יש לציין). כשרוחצים את הכלב בשמפו מתאים, יש לסיים את הפעולה בעזרת קונדישנר. הקונדישנר מחזיר לעור את מה שהשמפו לקח. כך שלמעשה הסוד היחידי הוא להשתמש בקונדישינר מתאים של איב סן ברנרד בתום כל רחצה בשמפו. הקונדישרים של איב סן ברנרד מותאמים לסוגי הפרווה השונים וחשוב להתאימם.

לעיתים בלוטות החלב מייצרות שכבת הגנה מוגברת והתופעה עלולה להפוך לכרונית. תופעה זו אופיינית לכלבים שבמקורם נועדו לעבודה בסביבה לחה ומימית כמו קוקר ספניאל, לברדור רטריבר, גולדן רטריבר ודומיהם. כאשר זאת הבעיה, כדאי לעבור ולהשתמש בשמפו מסוג אחר. יש לחפוף בשמפו כרחיצת בסיס, לשטוף ואז לחפוף בשמפו נוגד ריח (KS antismell shampoo), להשאיר למשך כ-5 דקות ואז לסיים בקונדישנר. כך תנטרלו את ריח הפרווה מאחר וה-KS מפרק את מולקולות הריח. אני ממליצה לרחוץ את כלבכם כל 30 יום. אם כלבכם סובל מבעיות עור כרוניות מומלץ לשקול רחצה לפי המצב, ובמידה ומדובר בפרווה ארוכה ניתן לבצע רחיצה אחת לשבועיים שלושה.

בכל שימוש בשמפו יש לסיים את הרחצה בקונדישינר מתאים לסוג הפרווה.

טיפול נכון בעור ובפרווה חיוני לבריאותו הגופנית והנפשית של הכלב; ההיבט הפסיכולוגי כאן הוא כפול, הכלב אינו מבין מדוע אתם דוחים אותו ואילו אתם אינכם יכולים לשאת את הריח וסובלים בעטיו. רחצה בחומרים נכונים תשיג פרווה בריאה, ללא הריח הדוחה, תעניק לכלבכם ולכם זמן איכות ואת האפשרות לחבק אותו בכל פעם שמתחשק מבלי להשאר עם שאריות ריחניות לא נעימות…

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf