dgshw0409 309

רומן רוסי – שנאוצר כנעני כחול-לבן

שם הכותב/ת: אינה בלייבס

צילום: יגאל פרדו

אינה בלייבס נולדה בעיר רוסטוב שבדרום רוסיה. תנאי המגורים של אותה תקופה לא אפשרו לה להחזיק כלב, אך מחוץ לעיר, בחלקת אדמה בה גידלה המשפחה פירות וירקות, היתה נהנית לשחק עם להקת כלבים מקומית. בכל שנה כשהחורף הגיע ועימו המחשבה על הכלבים והקור העומד לבוא ביקשה לקחת עימה גור הביתה, אך תמיד נאלצה להשאיר אותם מאחור. את המענה לרצון שלה בכלב היא מצאה בחוגי “הכלבן הצעיר” שם למדה לאלף כלבים, ידע שיושם באופן מעשי על כלבם של השכנים. עם הזמן החלה אינה להשתתף עימו בתחרויות אילוף וכך זכתה במדליות הראשונות שלה. בגיל 10 לערך בביקור בספריה המקומית גילתה אינה אנציקלופדיה לכלבים. הופיעו שם מאות גזעים שעל רובם לא שמעה ולא הכירה. לכל גזע בצד מאפייניו נכתבו היתרונות והחסרונות. בעמוד בו הופיע הגזע הכנעני הופיע חסרון אחד בלבד; נכתב שם “חכם מאוד”. “נראה לי מוזר שחכמה יכולה להיות חיסרון, להמחשה צורף איור (צילום לא היה בנמצא). וכך החלטתי שאני רוצה להכיר את הגזע החכם,” היא מוסיפה.

חלפו חמש שנים ואינה עלתה לארץ. בהזדמנות ראשונה היא יצרה קשר עם מירנה שיבולת בחוות שער הגיא והגיעה לראות את הגזע החכם. באותה תקופה למדה אינה בפנימייה ולא יכלה להרשות לעצמה לגדל כלב משלה אך היא החלה להגיע לתערוכות ולחסוך כסף לרכישת הגור העתידי שלה.

את השירות הצבאי עשתה לאכזבתה לא באחת מיחידות הכלבנים, ובסיוע מענק השחרור שלה מהצבא היא רכשה את הגורה הראשונה שלה, “כנרת משער הגיא”. בחירת השם “כנרת” היווה תזכורת לתקופה בה בילתה את שעות הפנאי שלה בטיולים רגליים על שפת הכנרת במקום בבתי הקפה כמו שאר חבריה ליחידה. הגורה מילאה את ליבה באושר רב והיא החלה לחסוך לתערוכות בחו”ל. לאחר תערוכה אחת או שתיים הבינה שהגורה אינה בדיוק ברמה לתערוכות, אך במקום להתאכזב חזרה לאותו חיסרון שקראה בילדותה באינציקלופדיה ופנתה לאלף את הכלב החכם. אינה הצליחה ללמד את כנרת את הפקודות הבסיסיות במהירות רבה. בנושא הבאת חפצים, הורו לאינה להושיב את הכלבה, להראות לה חפץ, לתת את הפקודה ולהכניס את החפץ לתוך הפה שלה. אחרי כמה שעורים בהישמע הפקודה "להביא" היתה כנרת מתיישבת ופותחת את הפה… לתערוכות אינה המשיכה להגיע ולהציג, פשוט מפני שאהבה זאת.

לאחר שכנרת הגיע לפירקה בחרה אינה את הזכר המתאים וכך נולד אריה, הגור הראשון ונוסד בית הגידול “ירושלים של זהב”. את השם בחרה אינה "מהשיר האהוב אליי ומאהבתי לעיר הכי יפה והכי מיוחדת בעולם”.

כאן ההצלחה החלה להאיר פנים; אריה מ"ירושלים של זהב" זכה בתערוכות ובתארים רבים בארץ ובכל רחבי העולם. כנרת הלכה לעולמה בגיל 10 מסרטן אלים. הפרידה מכנרת היתה קשה ולחלל זה הוכנסה עד מהרה גורה חדשה, "בת ירושלים של זהב". בת שונה לחלוטין בכל היבט מכנרת, במראה ובאופי. במקביל לפעילות בגידול הכנעני החלה אינה לסייע למועדונים נוספים, להציג ולעזור, לא תמורת כסף כי אם מאהבת הכלבנות. כך הכירה את השנאוצרים; גזע קטן ונוח מאוד לנסיעות. לתערוכות בחו”ל החלה לקחת שנאוצרים ננסיים של חברים ולהציגם וכאשר נתקלה בגורה מדהימה אצל חברים בארץ, לא התאפקה וכך החלה לגדל גם שנאוצרים ננסיים פלפל-מלח. “…השנאוצר הננסי הוא קטן ממימדים בגופו אך ענק ברוחו,” אומרת אינה, "הוא אינו תופס הרבה מקום בבית אך תופס המון מקום בלב של בעליו”…

אינה היא ציונית (בלי מרכאות!) ומנסה לקדם את הגידול הישראלי בכל מובן; את הגידול היא מבססת על גידול מקומי כשאת ההרבעות היא משתדלת לבצע בחו”ל וכך לשפר את הרמה בארץ. הגידול של אינה מוקפד ועטור תארים. הכנעני הוא גזע בריא ללא בעיות גנטיות ואת ביקוריו אצל הווטרינר הוא מצמצם למטרות חיסון בלבד. השנאוצר הננסי רגיש מעט יותר ואינה מקפידה על בדיקות גנטיות לשלילת מחלות גנטיות כמו בעיות ניווניות בראייה ובעיות אורטופדיות ברכיים/מרפקים (פטלה לוקסציה).

במסעותיה ברחבי אירופה קטפה את מרבית האפשרויות כשהשנה היא עושה היסטוריה של ממש וזוכה עם הכנענית שלה בת ירושלים של זהב בתואר מנצחת הגזע.

תוכניות לעתיד? יש המון, יש להניח שתהיינה עוד הרבה תערוכות וכעת דווקא בכוון שמעבר לאוקיינוס האטלנטי, לארה”ב.

אינה בלייבס בעלת תואר ראשון במחשבים ושני במנהל עסקים, היא יו”ר ועדת תערוכות של הי”ל, חברת ועד בחוג הישראלי לשנאוצר ומתנדבת חרוצה בכל תערוכה בה דרושים פעילי זירה.

inna.blayvas@gmail.com

מה אוכלים הכלבים של אינה? ”הכנענים אוכלים רויאל קאנין מדיום לפי גילם. השנאוצרים הם סיפור אחר; אינה מספרת שהשנאוצרים בצבע הפלפל-מלח, משנים את צבע הפרווה לחום מלוכלך במיוחד על הזקן והגפיים, ולא עוזרים סבונים ואמבטיות. לאחר שעברתי למזון השנאוצרים המיוחד של רויאל קאנין נפתרה הבעיה והפרווה נשארת בצבע פלפל-מלח נקי."

מה אוכלים הגורים והאם המניקה? ”ההתחלה היא החשובה ביותר; כבר לפני ההרבעה האם מקבלת את ה-HT42d והגורים מגיל 3 שבועות עוברים לסטרטר עד שיעזבו לביתם החדש ותוספת של חלב אם של רויאל קאנין אם צריך."

מי יכול לקנות גור? "שנאוצרים ננסיים הם הכלבים המושלמים למשפחה, כלב קטן-גדול עם המון נוכחות שתופס מעט מקום. כנעני לעומת זאת מחייב מגדל מסוג אחר, זהו כלב עירני, חכם מאוד ויש לדעת היטב כיצד להתייחס אליו ולגדלו, השטח במקרה זה אינו החשוב כי אם הספייס."

טיפוח הכלבים: “הכנעני אינו דורש מריטה או טיפוח ואין לו את הריח הכלבי הטיפוסי, בחורף אני לא חופפת אפילו פעם אחת. בקיץ הם אוהבים להשתולל בים ואז זוכים לשטיפה במים מתוקים. השנאוצר הננסי חייב בטיפוח ובתספורת ועל כן פעם בחודש הם עוברים חפיפה ומריטה וכך הם מוכנים לתערוכות כל השנה”.

פרעושים וקרציות: “הכנענים והשנאוצרים מטופלים במהלך כל השנה בפרונטליין, אין קולרים. טיפול קבוע מדי חודש מבטיח לי שקט נפשי."

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf