zfra (53)

רוח האספנות

שם הכותב/ת: איתן הנדל

צילום: יגאל פרדו

אם תנסו להגדיר את המונח אספן או אספנות תתקלו בלא מעט אפשרויות. לומר את האמת, ההגדרה אינה כה בעייתית או מורכבת ונעוצה בעיקר בסוג האדם ופחות באיך שהוא מגדיר את עצמו; אם ננסה להתוות קוים לדמותו של אספן נגלה אדם חדור מטרה, המוכן לעיתים לעשות מעשים היכולים להיות מוגדרים "קיצוניים" בכדי להשיג את מושא אספנותו.

גידול כלבים כמו חתולים סובב סביב אסתטיקה ויופי. הצלליות הייחודיות, התנועה המהפנטת וקוי המתאר הונצחו בכל מימד; אפילו סרטי הקולנוע המיוצרים באולפני מטרו גולדין מאייר מציגים פתיח שנוצר ב-1930 לערך (האריה השואג כמובן). חלק ניכר מהעובדות ההיסטוריות שההיסטוריונים הכלבניים מביאים כאסמכתאות הן מעולם האמנות; רישומים, ציורים ופסלים בספרים ובציורים עתיקים שניתן לשייכם לתקופה מוגדרת עם תאריך ברור וידוע.

ד"ר צפרא סיריק, שופטת מקיפה ותיקה החלה את דרכה לצד בעלי חיים וכלבים בעיקר, ואלו ליוו אותה בכל פרקי חייה. בתחילה היו אלו הבוקסרים, אחר כך השנאוצרים ובשנים האחרונות התמכרה צפרא לכלבי הרוח וכיו"ר החוג הישראלי לכלבי רוח היא מפעילה תכנית ייחודית המשלבת כלבי סאלוקי מהמדבר בגידול המסודר.

כשופטת מקיפה יצאה צפרא לשיפוטים ברחבי העולם, מקיפה את הגלובוס כמה וכמה פעמים. מכל מסע ומכל שיפוט, חזרה צפרא עם פסלון או אלמנט אמנותי אחר, משקולת לניירות מעוצבת ככלב, תחריט, רישום בעפרון, צבעי מים.

בתחילה היו אלו כלבים מכל הגזעים אך לאט לאט החלה להתגבש המגמה של התמקדות בכלבי הרוח. כלבי הרוח שימשו לציד לאורך התקופות והיו מושאים להערצה בקרב שליטים ונתינים כאחד. רבים מהאמנים שחיו בתקופות השונות בחרו בדמויותיהם האלגנטיות. בכל שיפוט  מצאה לעצמה צפרא את הזמן לצאת ל"ציד" בשווקים ובסדנאות האמנים. התקופה ששהתה באנגליה לצורך השתלמות מקצועית היתה תקופה פוריה במיוחד עבור האוסף. "…פעם נסעתי ברחוב בלונדון ובזוית העין קלטתי פסלון של כלב רוח בחלון ראווה של חנות עתיקות בצידו השני של הרחוב", מספרת צפרא. עכשיו הדמיון שלכם יכול להתחיל לעבוד שעות נוספות, ובסגנון "מהיר ועצבני"! אז זהו שלא, צפרא החנתה בצורה מסודרת בצד, וחזרה בכדי לרכוש את הפסלון. האוסף הלך ותפח עד שהיה צורך ב"דילול". צפרא נפרדה מהגזעים שאינם גזעי רוח, אך לפי מיטב המסורת, הבוקסרים הגיעו למגדלי בוקסר, השנאוצרים למגדלי שנאוצרים וכיוב'. עד מהרה האוסף מנה כמה עשרות פסלים, תחריטים וציורים העוסקים בגזעי הרוח.

אצל האספנים מתעוררת לעיתים בעיה מסוג הבעיות המתעוררות בכל קשר ממושך. עוברים נקודת רוויה מסויימת ונוצרת מעין רגיעה וסטטיות באיסוף. גם צפרא הגיע לנקודה שכזאת ואכן בשנה שנתיים האחרונות האוסף סטטי למדי, אך האיכות והכמות יכולות להציב את מרביתו בכל גלריה. "…הפסלים והתמונות והתחריטים מקיפים אותי ומהווים חלק מהיום יום שלי בבית ובמרפאה כמו שהכלבים הם חלק מחיי", מספרת צפרא, שאת קירות ביתה ומרפאתה מעטרים הציורים והפסלים, המסודרים ברובם בויטרינות וחלקם מונחים בשאר הפינות.

התצלומים שהבאנו מהווים הצצה חלקית בלבד לאוסף הנכבד של ד"ר צפרא סיריק. לגבי סיורים מודרכים ושעות ביקור, אתם מוזמנים לפנות למערכת.

ד"ר צפרא סיריק היא רופאה כירורגית, שופטת מקיפה, יו"ר החוג הישראלי לכלבי רוח (כבר למעלה מעשור) ומילאה את מרבית תפקיד הנהול הכלבניים במערכת הכלבנית.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf