16412

ראגדול האם זה באמת חתול?

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

חתולי הראגדול כבשו לבבות בעולם החתולים. מדובר בזן יחסית חדש שמקורו בקליפורניה בשנת 1960 וכיום הוא אחד הגזעים הפופולאריים ביותר ב-TICA. בתחילת שנות השמונים חתולי הראגדול החלו להיות מוכרים כגזע בעמותות החתולים וכיום הם התפשטו ברחבי העולם, ורשומים כגזע חתולים טהור בכל ארגוני החתולים.

הסיבות המרכזיות לפופולאריות זאת נעוצות בחתול עצמו. הראגדול דומה באופיו לכלב ולרוב יוצר קשרים עמוקים עם בעליו. הראגדול  מראה חיבה ויש לו אופי רגוע ושליו. בנוסף, חתולים אלה בדרך כלל "בטוחים לילדים", היות והם בעלי אופי עדין שמאפשר לילד צעיר לגרור אותם ממקום למקום ללא תלונה, ובלי נשיכות או שריטות כמו ברוב החתולים האחרים. לכן הם גם משמשים במקרים רבים כחתולים לטיפול נפשי או לטיפולי שיקום.

לעתים קרובות חתולים אלו עונים כשקוראים להם בשמם ובאים לבדוק מדוע קראו להם, או מברכים בעליהם בדלת כאשר הם מגיעים הביתה. כך שללא מאמץ מיוחד ניתן לאלפם לתפקד כשעון מעורר ואפילו לאמן אותם להשתמש בשירותים.

הראגדול מראה את הערכתו לבעליו במגוון דרכים מלבבות, כמו מתנות לבעליהם. הראגדול שלי נתן לי עש שהוא תפס. הם לא הולכים עם העש בתוך הפה שלהם אלא קופצים כמו קנגורו כשהם מחזיקים את העש בזרועותיהם. ראיתם פעם חתול קנגורו? חתולה אחרת שלי רוקנה את קערת הפירות והתיישבה במקומם והחלה לילל אל עצמה, כאילו רוצה להיות במרכז העניינים. חתולה אחרת שבעליה מלמד אותה לקפוץ לגובה הייתה מתיישבת ומתחילה לילל ולהתלונן כאשר הבעלים הרים את רף הקפיצה גבוה מידי. לפחות עד שהבעלים הבין שהיא רוצה שיוריד את רף הקפיצה ומאז הם מנהלים שיחות נפש שכול צד מבין מה שהצד השני רוצה בכול נושא ולא רק על קפיצות. בבית אחר התרחש אירוע מוזר, כאשר קערה המכילה כסף לשימושים ביתיים הייתה מתרוקנת במהירות יוצאת דופן. רק שטרות גדולים של מאות וחמישים נעלמו – בעוד השטרות הקטנים יותר היו נשארים בקערה. הילדים טענו כי הם לא נגעו בכסף, אז איפה הוא? יום אחד, תפסו הבעלים את החתולה עם שטר של מאה שקל בפיה – וזאת רצה עם השטר מתחת למיטה.  שם הם מצאו את הקן שלה של עם כל השטרות החסרים – חיסכון ליום סגרירי – חתול בנקאי.

האישיות הבלתי מנוצחת הזאת ארוזה בחתול יפיפה. חתולי הראגדול הם חתולים גדולים כאשר הזכרים לעתים קרובות עולים על 8 ק"ג, בעוד הנקבות בדרך כלל קטנות יותר. יש להם פרווה דמוית פרוות ארנבת, רכה באורך בינוני, והם מטפלים בעצמם. אך צריך להברישם במברשת שיער לפחות פעם בשבוע בכדי לשמור על שיער החתול.

חתולי הראגדול מתפתחים באופן ייחודי. הם נולדים לבנים ולאט לאט מתחילים לפתח את הצבע המיוחד להם. לעתים קרובות שינוי זה עלול לקחת עד כשנתיים לאחר היוולדם. ישנם שלושה דפוסי צבע עיקריים: "פוניט", "פוניט" עם כפפות ו"ביקולור" שמתאפיין בצורת V הפוך על המצח. כמו כן ישנם 4 צבעים מסורתיים: הצבעים הנפוצים, אפור וכחול, וישנם גם צבעים נדירים של שוקולד ולילך. בנוסף, לאחרונה החלו להופיע חתולי ראגדול בצבעי אדום,  קרם וטרי-קולור.

כמו בכל יצור חי, גם בחתולים קיימת האפשרות למוטציות תורשתיות  ממש כמו בני אדם. חתולי הראגדול נחשבים לאחד הגזעים הבריאים ביותר היום והם אחד מן הגזעים בעלי כמות המחלות הגנטיות הקטנה ביותר מבין כלל החתולים הגזעיים. אך, תמיד יש סכנה שבחיה גזעית ימצאו מחלות גנטיות. לכן, מוטל על המגדל למנוע ריבוי מחלות אלו מן הגזע. למזלנו הדרך לעשות זאת היא סדרת בדיקות אשר הופכות לזמינות מאוד בשנים האחרונות.

כל החתולים שלנו נבדקו למחלות גנטיות שניתן לבדוק עבורם; כולל: PKD מחלת כליות, MPS הפרעת אנזים, PRA ניוון רשתית העין, ו-HCM מחלת לב. מגדלים רציניים, עומדים בהמלצות של טיקה כדי לשפר את בריאות החתול ולהבטיח המשך הגזע. ועבורנו חיות בריאות הם בעדיפות ראשונה, כי אף אחד לא רוצה את כאב הלב של חיה חולה. בנוסף בבית הגידול שלי, "Pawsnwhiskers" כל החתולים נבדקים באופן שגרתי, למגוון מחלות ויראליות שונות FIV / FeLV, וזאת למרות קביעת הווטרינר שלנו כי הבדיקות החוזרות מיותרות מאחר ובעלי החיים בריאים. למרות זאת אנו מתעקשים להבטיח שחתולי הראגדול יעזבו את החתולייה ללא מחלות.

בית הגידול שלנו בחר לגדל את חתולי הראגדול בארץ בכדי להציג ולהפיץ את האופי המיוחד לגזע זה. בבית הגידול שלנו החתולים מסתובבים חופשי בכל הבית ולא בכלובים. הגורים מטופלים על ידינו מרגע ההמלטה ואנו מבלים איתם פרקי זמן ארוכים ככול הניתן וכל זאת בכדי להבטיח אופי נהדר עבור כול חתול. מעבר לצבעים המקובלים בית הגידול שלנו מתמחה בהשבחת צבעים נדירים של שוקולד, לילך ואדום והחתולים שייבאנו מחו"ל הם בני אלופים ונבחרו תודות לבריאותם אישיותם וגודלם הפיזי.

כמו כן אנו גאים להיות בעליהם של "טיימו" "לונדון" ו"ויזארד" אשר זכו בתערוכת החתולים הראשונה של TICA בארץ בתארים רבים הכוללים את הראגדול הטוב ביותר בתצוגה ושלושה פרסי הצבעים הטובים ביותר: כחול, לילך ושחור בהתאמה. וכמו כן "גודייבה", חתלתולה שלנו זכתה בתואר חתול הראגדול הטוב ביותר לגורים. אנו מחכים בקוצר רוח לתערוכת הטיקה הקרובה, על מנת להציג את תוספת צבעי השוקולד לצבעי הראגדול בישראל, עם "שאדו", ילד השוקולד שלנו. מרבית החתולים שאנו מוכרים כחיות מחמד עוברים עיקור או סירוס לפני המסירה היות שאנו וארגון TICA מאמינים כי כך מצבם הפיזי והבריאותי יציב יותר. אבל אל ייאוש, גם חתולים מסורסים ולא רק חתולי רביה יכולים להתחרות גם על תארי אליפות ב-TICA.

למעוניינים במידע נוסף על חתולי הראגדול שלנו, אל תהססו לפנות אלינו 054-6707-222, וכן אתם מוזמנים לבוא לביקור בתיאום מראש. 

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf