netz

קשרי תעופה

שם הכותב/ת: דני ברוס

צילום: ארכיון משפחת ברוס, יגאל פרדו

דני ברוס נולד בשדה התעופה לוד וכל חייו נסובו סביב לתעופה. כל ילדותו היה מוקף דני בכלבים (רועים גרמניים ודקלים). אביו, חנן, היה מהנדס שדות התעופה הראשי ובשנת 1935 תכנן ופיקח על הקמתו של שדה התעופה לוד. גם דודו, יוסף ברוס, היה אויראי ושירת כטייס כדור פורח בימי מלחמת העולם הראשונה בצבאו של הקיסר פרנץ יוזף.

באמצע שנות החמישים התגייס דני לצה"ל כמכונאי מטוסים אך החליט להחליף צד, ולהפוך לטייס. הוא נשא את יעל לאשה והמשפחה הקטנה החלה לנדוד בבסיסי החיל, כדרכן של משפחות טייסים. בשנת 1968 כלב הרועים הגרמני של משפחת ברוס נפגע בתאונה ומת. שכניהם בשיכון הטייסים עמדו לעבור לבסיס אחר וכלב הדני בן ה-7 שגידלו לא השתלב בתכניות המעבר. דני ויעל אספו את טיגר (הראשון) לביתם וכפי שמתחילות כל האגדות "היתה זו תחילתה של ידידות מופלאה". לימים אספו לביתם כלבה מנומרת ששהתה בהסגר (דולי), שיחזרו את התעודה המקורית שלה ובית הגידול "בית קורנס" יצא לדרך ורשם שתי המלטות לתפארת.

גזע הדני הענק היה פעיל במועדון כלבי ענק בו היו חברים כלבי סן-ברנרד וענקים אחרים. לאחר שכל גזע צבר אוהדים משלו התפרקה החבילה למועדונים נפרדים. הגזע היה פופולרי בארץ אך אחזקתו התובענית פיזרה אותו בעיקר בקיבוצים בכל רחבי הארץ. באמצע שנות השבעים בשל מריבות פנימיות מועדון הדני הענק "קפא על שמריו".

באוקטובר 1979 בתערוכה הבינלאומית "גלבוע" שהתקיימה בסחנה זכה בתואר כוכב התערוכה "צוק בית מרכס", דני חום בבעלות זאב צדיקביץ, לראשונה בהיסטוריה הכלבנית הישראלית. בסיומה של אותה שנה דני עמד לפני פרישה מחיל האויר. בראש קומץ מגדלים הוא הקים את המועדון מחדש. התערוכה הראשונה נערכה בחודש ינואר 1980 בפארק הלאומי ר"ג. פרופ' זאב טריינין שפט, ושבעה כלבים השתתפו (שניים מתוכם היו של משפחת ברוס).

חיידק הכלבנות השתלט על כל המשפחה, דני, יעל, טל, רני וגל. באותה שנה יעל התחילה לעבוד במזכירות ההי"ל. קשר מיוחד נרקם בין אולה סטאונקר הדני (בית הגידול Blaaholm) ומשפחת ברוס. היה זה בית גידול שהכתיר אלופי עולם בשנות השבעים. במשלוח מיוחד הגיע דני ענק חום; נץ אונסיס, זכר חום שניצח במרבית התערוכות שבהן הוצג, והשאיר צאצאים מצויינים דוגמאת פרא מענקי העמק שהצטרף למשפחת ברוס בסוף שנות השמונים. זכר נוסף הגיע במשלוח מיוחד מבית הגידול Blaaholm (וויסקי טרוסקס) – בז (הראשון). כל כלבי הדני של דני ויעל הוכתרו לאלופי ישראל ושלושה מהם גם הוכתרו כאלופי יופי בינלאומיים.

בשנת 1988 בתערוכה העולמית שהתקיימה בתל-אביב זכה דני במקום הראשון בתחרות בתי אב עם נץ וצאצאיו. שנות התשעים היו שנות גאות בכלבנות. המועדון פרח והתערוכות מנו 60 כלבים ויותר (בשלוש כיתות השיפוט). באמצע העשור הראשון של שנות האלפיים הלך לעולמו בשיבה טובה פרא מענקי העמק. החלו החיפושים אחר יורש מתאים. יעל לא יכלה לשאת את העובדה שהבית ריק מכלבים ועל תקן "ממלאת מקום" מצטרפת בל, כלבת דקל ננסי ארוך שיער.

בתחילת 2007 נולד שגר חום בבית הגידול דיפלומטיקס שבשבדיה. שלוש גורות ושני גורים זכרים. דני מהמר על אחד מהם ובתחילת חודש אפריל 2007 נוחת בז השני ובשמו המלא Diplomatic's Urbaldo Fillol. בחודש ינואר 2008 בז מאותת על כוונותיו כשהוא זוכה בתערוכה הבינ"ל בתל אביב בתואר הצעיר בטוב בתערוכה, מנצח קבוצה וכסגן ראשון לכוכב התערוכה. שנה אחר כך בתערוכת עפולה 2009 הוא מנצח את הקבוצה בפעם השניה ומסיים כסגן שני לכוכב התערוכה. בדיוק שנה עוברת ובתערוכה הבינ"ל ערד 2010 הוא זוכה בתואר הנכסף של כוכב התערוכה, 31 שנים לאחר שעשה זאת צוק בית מרכס. בדרך הוא מסיים תואר אלוף ישראל, אלוף בינלאומי ואלוף על. את ההישג האחרון קוטף בז באליפות הים התיכון, ומוכתר בפעם השניה לכוכב התערוכה. יעל לא זכתה לראות את בז עומד פעמיים על דוכן המנצחים ובחודש אפריל 2009, לאחר מחלה ממושכת, הלכה לעולמה.

הדני הענק נחשב לאפולו שבין גזעי הכלבים ומשלב עוצמה, אלגנטיות ואופי. זהו חבר אמיתי שבעבר צד לפרנסתו חזירי בר אך בימינו מבלה את ימיו בצורה רגועה הרבה יותר. התקן מציין רק גודל מינימלי בכתף (זכרים 82 ס"מ ונקבות 72 ס"מ). הדני הענק נשפט בשלוש כיתות צבע, שחור ושחור הרליקווין (שחור ולבן), חום וחום מנומר וכחול. כל אחד מהצבעים זכאי לתארי אליפות נפרדים ובזירה המרכזית שלושת הצבעים מתחרים על ראשות קבוצה 2. למרות גודלו זהו כלב עדין ועד מהרה הופך להיות חבר אמיתי, ולתמיד!

מה אוכלים הדנים של משפחת ברוס: הקשר של משפחת ברוס עם המוצרים של רויאל קאנין החל הרחק בסוף שנות השמונים. בית ארז הוא הספונסר של מועדון דני ענק כמעט מתחילתו וכאשר הושקה סדרת הגזעים ובתוכה המזון המיוחד לדני ענק, היה זה טבעי שזה יהיה המזון עבור כלבי הדני הענק של משפחת ברוס.

"…אני מאכיל את הכלבים על טהרת רויאל קאנין מהיום הראשון וכל הכלבים שגידלנו הלכו לעולמם בגיל 12-13 והיו בריאים עד לחודשי חייהם האחרונים. כחלק מצוות שמגיע לביקורות שגר בכל הארץ במועדון דני ענק ובחוג להאונדס אנו ממליצים להאכיל את הגורים בסטרטר ובמזון הגורים המתאים לגודלם. חודשי החיים הראשונים חשובים ביותר להתפתחות לאחר מכן תוספי המזון והמינרלים מסייעים בתחזוקה של הפרקים. עם זאת חשוב להדגיש שהגורים חייבים להיות במשקל תקין, ובפעילות מבוקרת למניעת נזקים בשלד ובפרקים."

מי יכול לקנות גור: כל מי שמחפש חבר אמיתי. הדני ענק אולי גדול אך הוא עדין ומלא חיבה לבעליו. העובדה שכגור הוא מגיע לגודל של כלב בוגר בגיל חודשים ספורים מהווה בעיה מנטלית במיוחד, לגור ולסביבתו. "צריך לזכור שגם גוזל של פיל הוא עדיין גוזל…" אומר דני.

טיפוח ואימון: "לדני הענק פרווה קצרה והברשה מדי כמה ימים בהחלט מספיקה. אמבטיה הכלב מקבל בכל פעם שאנו הולכים לחדר הכושר, מכשיר ההידרותרפיה בבית ארז. העבודה במים מצויינת לכלבים גדולים מאחר והיא מקטינה את הלחץ על הפרקים ומפעילה את השרירים כנגד זרם המים וגם… חוסכת אמבטיה", מחייך דני.

לגבי פרעושים, דני מטפל בפרונטליין, לבז ולבל, כלבת הדקל הננסי, שאצלה הפרווה ארוכה יותר.

 

דני ממשיך להיות פעיל במסגרות הכלביות כשופט פעיל, כיו"ר של מועדון הדני ענק (משנת 1980) וכיו"ר החוג הישראלי לכלבי האונדס.

bross1@netvision.net.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf