frontline

פרונטליין – טיפ (טיפה) לדרך בה לא תסבלו מפרעושים וקרציות בקיץ

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

הידעתם כי גם הפינגווינים בקוטב סובלים מפרעושים וקרציות? למרות תנאי המחיה הייחודים שלהם באזורים הקרים ביותר בעולם, הצלילות באוקיינוס הקפוא לעומקים מדהימים, עדיין הפרעושים והקרציות חיים בין נוצותיהם. חרקים הניזונים מדם ורקמות של בעלי חיים אחרים קיימים משחר ההיסטוריה. הפינגויינים בחרו לעצמם סביבת מגורים קשוחה למדי אך החרקים קשוחים מכל סביבת מחייה קיימת. מדענים שבדקו את השפעת ניסויים גרעיניים באי ביקיני שבאוקיינוס השקט גילו שהחרקים שרדו את התופת הגרעינית ושרדו בעוד שכל שאר צורות החיים התאיידו פשוטו כמשמעו. לפרעושים ולקרציות מעגל חיים דומה אם כי הקרציה משלימה מהלך מורכב יותר. הבעיה האמיתית שבא אנו נתקלים מתחילה עם בוא האביב והתחממות מזג האויר. הפרעושים חוזרים לפעילות ובתוך פרק זמן קצרצר הם מסוגלים לרחוש ולשרוץ בכל מקום. ארבע חמישיות מחייהם הם נמצאים בתצורה ההופכת את הפגיעה בהם לקשה עד בלתי אפשרית, משימת הדברתם הופכת לבעיה של ממש.

מה קדם למה –

הביצה או הפרעוש?

מעגל החיים של הפרעוש מתחיל כאשר הפרעושה מזדווגת עם פרעוש זכר ויוצאת להטיל את ביציה. בכל יום נתון יכולה הפרעושה להטיל עד כ-50 ביצים. הביצה שהיא תטיל לא תשאר על פרוותו של הכלב. היא תתגלגל אל הארץ ותוך יומיים עד 10 ימים יבקע ממנה זחל. הזחל ימצא לעצמו מקומות אפלים ולחים ובמהלך שלב חייו זה יתנשל פעמיים, יגדל ויכין עצמו לשלב השלישי של חייו, הגולם. הזחל מתגלם וגופו עובר שינוי רדיקלי לצורתו של הפרעוש הבוגר. תהליך הכנה זה יושלם בתוך כ-9-8 ימים. בתום תהליך התגלמות הפרעוש מוכן לפרוץ מן הגולם, אך הוא יעדיף להמתין ויחכה לשעת כושר.

קופץ על ההזדמנות הראשונה

הגולם יכול להיות מוסתר בין עלי שיח, בחול או בפינות אפלות. כאשר יתקרב לאזור כלב או חתול, הנוכחות שלו תורגש ע"י דו תחמוצת הפחמן שהוא פולט, חום גופו והתנודות שהוא יוצר על פני הקרקע. הפרעוש, רגיש לכל שינוי, בוקע במהירות וקופץ על החתול או הכלב. לאחר טעימה מדמו של הפונדקאי שמצא לעצמו, יחפש הפרעוש בת זוג להמשיך את מחזור החיים. במציאות בה כל 30 דקות לערך מוטלת ביצה, מספיקות שלוש פרעושות לייצר בתוך חודש אחד 4,500 פרעושים חדשים!

פרונטליין – יעילות מירבית בטיפול ממושך

כאן אנו מציעים לכם להכניס את פרונטליין לתמונה; התקופה החשובה ביותר לפעילות מתחילה דווקא בחורף. בכל חודש, ביום קבוע אנו נטפטף את תכולת הטפטפת על העורף. החומר מתפזר על פני כל הגוף ושוקע אל נקבוביות העור. השיער הצומח מתוך הנקבובית טבול בתוך הנוזל המכסה אותו בצמיחתו החוצה. בצורה כזאת השיער מכוסה במהלך כל החודש בפרונטליין וכל טפיל הבא עימו במגע מושפע ממנו.

לא רעיל – מאוד יעיל

פרונטליין הוא התכשיר היחיד שטווח פעולתו מתחיל מגורים בני שלושה שבועות בצד האחד של הסקאלה, ולכלבים קשישים מאוד בעלי בעיות של כשל כלייתי ובעיות מערכתיות תלויות גיל בצידה השני. החומר עצמו איננו רעיל; זוהי נוסחא ייחודית על בסיס צמחי המשבשת לפרעושים וקרציות את תזמון מחזור החיים שלהם ומאחר שאינם מוכנים לכך הם שוקעים במצב מעורפל שיוביל בסופו של דבר למותם. החומר – פיפרוניל: פועל על מערכת העצבים של החרקים בעוד שעל מערכת העצבים של היונקים החומר אינו בר השפעה ועל כן אינו רעיל גם בליקוק. קוטלי טפילים אחרים מתבססים על רעלנים המשפיעים על מערכות של יונקים ועלולים לפגוע במערכת החיסון. פרונטליין פוגע בפרעושים פגיעה היקפית מבלי לגרום נזקים לחתול או לכלב, או לילדים צעירים בסביבתם הקרובה.

כל חודש-כל השנה

החורף שלפנינו כפי הנראה יהיה קר ודל במשקעים. יש להניח שהשנה הפרעושים יחגגו את שובו של האביב במועד מוקדם יותר מהמועד שהורגלנו אליו בשנים הקודמות. טיפול מונע בפרונטליין ימנע את החגיגה הצפויה ואתם תשארו מחוץ למעגל. חשוב לזכור כי מאחר והפרעושים חיים גם מחוץ לבית יש להניח שבכל טיול באויר החופשי מחוץ לבית, יחזור כלביכם או חתולכם עם מלאי חדש של פרעושים שתפסו עליו טרמפ. לאחר טיול שכזה מומלץ להשתמש בשואב אבק רגיל ולשאוב את הפרעושים שהגיעו מבחוץ. בשואבים עם שקית נייר מומלץ להניח אותן במיקרוגל למספר דקות ע"מ לנטרל כל סימן חיים. בשואבי אבק להם אין שקית אבק מומלץ לשאוב חומר חיטוי ליצירת סביבה קטלנית לפרעושים קרציות שנשאבו. הפרונטליין עמיד ברחצה וגם טיול בגשם לא יסיר אותו מהפרווה.

לסיכום: החורף אינו הזמן לקחת פסק זמן מהפרעושים. הם אולי נעלמים לחודש חודשיים, אך יחזרו במלוא עוזם בהתחממות הראשונה. טיפול חודשי לחתולכם או כלבכם וניקוי, שאיבה והדברה גם של סביבתו הקרובה היא ערובה לקיץ נקי מפרעושים.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf