386311_2704

פציעות אורטופדיות בחיות מחמד

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

 מי מכיר את המחמד שלכם טוב יותר מכם?

לעיתים אתם קמים בבוקר והוא מחכה לכם מכשכש בזנב ליד מיטתכם, ולעיתים הוא נראה ירוד, חסר אנרגיה כמו אחד שלא ממהר לשום מקום. מצב רוח יכול להשתנות גם אצל חיות מחמד אך בדרך כלל מדובר בבעיה אחרת. חיית המחמד שלנו בדרך כלל תנצל כל הזדמנות להתלוות אלינו לפארק ואם מדובר בחתול, לחמוק החוצה לסיבוב התרעננות. אם נראה לכם שהמותק שלכם "התפנצ'ר", הרי שיש לבצע בקרת נזקים. אתם הרי מכירים כל פיפס וכל שערה ותוכלו בסקירה מדוקדקת לנסות ולאפיין את הבעיה. לעיתים הדבר יחלוף לו מעצמו ולעיתים כדאי להגיע לווטרינר לבדיקה מעמיקה יותר. מחלה הכרוכה באבחנה ובטיפול תרופתי מסודר תחזיר את כלבכם לפסים רגילים, אך פגיעות אורטופדיות ברקמות רכות עלולות להציק זמן רב, וחוסר התייחסות אליהן עלול לגרום לנזק שיהיה קשה לתקן.

המבנה הגרמי של כל בעלי החוליות בנוי ממבנה סידני של עצמות המרכיב שלד ורקמות קשירה העוטפות ומחברות אותן. הרצועות מקבעות את המפרקים וקושרות את השרירים ואילו הסחוסים מרפדים את נקודות המגע של עצם בעצם ומונעים חיכוך. חיות המחמד שלנו בפעילותן רצות, קופצות ולעיתים נוצרת פגיעה באחת הרקמות הללו. התוצאה המיידית של הפגיעה היא צליעה, אך גם בצילום רנטגן יהיה קשה לאמוד את מידת הנזק האמיתית.

הפציעות הללו שמאפיינות גם פציעות ספורט, מאופיינות בשתי צורות: פציעה מקרית, הנובעת מתנועה לא נכונה או מאמץ יתר על מפרק אחד והגורמת לנקע או קרע, והצורה השניה הנגרמת מפעילות שוחקת ומצטברת. התוצאה של שתי הפציעות דומה, אם כי הפציעה המקרית קלה יותר לאיבחון בשל סמיכות הארועים.

הגוף יודע לרפא, אך רצוי לעזור

הפציעה יוצרת פגיעה בתאים וברקמות ובמקרים רבים מגבילה את התנועה. הכאב המזהיר מפני הפעלה של האיבר הפגוע גורם להפחתת הלחץ עליו ולצליעה.

פציעה הנובעת ממאמץ יתר תביא לאותה תוצאה אך יהיה קשה יותר לאבחן אותה מאחר ותחול בצורה איטית יותר. פציעה ברקמה פנימית דומה בעקרון לפצע על פני העור. בדומה להיקרשות הדם, ההצטלקות והגלדת הפצע, כך מתבצעים שלבי הריפוי של פציעות הרקמות הפנימיות. בדרך כלל נוצרת נפיחות מסביב לאזור הפציעה בשל היווצרות נוזלים והחום הנוצר כתוצאה מהדלקת. לרוב ניתן לתת טיפול תרופתי מסייע להפחית את הדלקת, אך התרופה הטובה ביותר בפציעות שכאלו היא מנוחה. לאחר מספר ימים עם התקדמות תהליך ההגלדה ניתן לחזור לפעילות מתונה ביותר, שתפקידה לסייע לרקמה החדשה ל"הסתדר" בצורה הנכונה לפעילות של האיבר הפגוע.

במידה ומדובר בקרע ברקמת שריר תהליך ההחלמה יהיה קצר יותר ולרוב יסתיים בהצלחה. פגיעה ברצועות בגידים ובסחוסים תארך זמן ארוך יותר ולעיתים נזדקק להתערבות ניתוחית. סחוסים משתקמים לאט ביותר ולעיתים נשארים מצולקים ופגועים לעד.

תוספי מזון – תרופת פלא או תרופת אליל?

לשיקום רצועות, גידים וסחוסים יש מגוון של תוספי מזון שמקורם מן החי או מן הצומח. מדובר על כונדראטין וגולוקוזאמין. שני החומרים הללו, נחקרו בנסיון לסייע לסחוס של סוסי מירוץ להחלים מפציעות מאמץ בעת המירוצים הקשים שהם עורכים. המחקר שנערך בספרד הביא לתוצאות מפתיעות ובעקבות כך לתעשייה משגשגת של נוסחאות שונות המבוססות על חומרים אלו.

שני מקורות לכונדרטין ולגלוקוזאמין: מרקמות סחוסיות מהחי כמו בקר ודגים, או מרכיכות העשירות בחומרים אלו והמגיעות אלינו בעיקר מניו-זילנד. כיום במרבית המזונות ניתן למצוא שני חומרים אלו ברשימת הרכיבים ובמיוחד בכלבי ענק ובכלבים עובדים.

פיזיותרפיה – הדרך המעשית להשגת ניסים רפואיים

במרבית המקרים, טיפול פזיותרפי יאיץ את תהליך ההחלמה אך אין זאת אומרת שהוא צריך להיות מואץ כי אם מתון ומתחשב במכלול הנתונים של גיל המטופל, מצבו הבריאותי, משקלו ואופי הפעילות המתאימה לו. ליכולת התנועה השפעה דרמטית על איכות חייה של חיית המחמד. יש חשיבות עליונה להשיב לה את יכולת התנועה בצורה מיטבית בצורה בטוחה ובקצב נכון. לחיות מחמד גדולות מימדים וכבדות משקל ניתן להפעיל תכנית לפעילות הידרותרפית, פעילות המתבצעת בבריכת מים הנושאים חלק מן המשקל ומסירים חלק מהלחץ הנובע מכך על המפרקים.

 

פיזיותרפיה – גם לחיות מחמד קשישות

ככל שתוחלת החיים של חיית המחמד שלנו מתארכת, אנו נאלצים להתמודד עם תופעות של זקנה, החלשות שרירים ומכאן שהסכנה לפציעות שכאלו עולה. התנועה חשובה לחילוף החומרים, למחזור הדם ולפעילות תקינה של לב – ריאות, וכמבן למצב רוח.

כאשר מתרחשת פציעת מאמץ או פציעה מקרית, יכולת התנועה נפגעת, הכאב מונע מחיית המחמד שלנו את התנועה החפשית וכאשר היא נעה, היא מפעילה את הגוף בצורה לא מאוזנת, מקפצת על רגל ועלולה להחריף את המצב בפציעה משנית. הפזיותרפיה יכולה לאזן את הפעילות ולחזק את האיבר הפגוע ובמיוחד במצבים בהם חיית המחמד קשישה ויש לעזור לה להכנס לקצב ולתנועה.

זכרו, הכלב או החתול שלכם אינו משקר, אם הוא צולע סימן שהוא סובל מכאב, או שהתנועה מוגבלת. חשוב להתאים את אופי הפעילות של הכלבים והחתולים הקשישים לגילם ולמצבם ולא להריץ אותם למרחקים גם אם מצבם הבריאותי נפלא. זכרו שהגיל הוא מקדם מסוכן לפציעות אורתופדיות.

העתיד כבר כאן

תחרויות הספורט הקבוצתי והאישי מהווים ענף כלכלי חשוב המביא מליונים לאיצטדיונים ולאולמות. ספורטאים אלו נתונים במשטר אימונים קפדני ובמאמץ גופני ניכר ולעיתים קרובות הם נפצעים בפציעות מסוגים שונים.

הפציעות האורטופדיות אינן מסכנות חיים אך פרק הזמן הלוקח לרפא אותן ארוך ולשחקן המשתכר מליונים לעונה, גם יקר. לרוב מקצרים את תהליך ההחלמה ע"י ניתוחים מורכבים וחומרים מרוכבים. בשיטה חדשה ניתן לזרז בצורה דרמטית את משך ההחלמה של פציעות שכאלה ע"י הזרקת גורמי גדילה (PRGF).

טיפול זה יעיל במיוחד בהאצת תהליכי החלמה של רצועות וגידים. התהליך עושה שימוש בדם שנלקח מהמטופל בעצמו. דם זה עובר תהליך המרכז את גורמי הגדילה והריפוי, ומאחר והוא מוזרק ישירות לאזור הפגוע הוא עושה את פעולתו נקודתית. בתצפיות שנעשו במטופלים אנושיים הסתבר כי בנוסף לקיצור תהליך ההחלמה, חזר אזור הפציעה לחוזקו המקורי ולגמישותו המלאה.

שיטה זו הפועלת מזה שנים אחדות במרכזים הרפואיים בעולם הגיעה גם היא מהעולם הווטרינרי של הטיפול בסוסי וכלבי מירוץ. למרות שספורטאים ישראליים כבר מטופלים בשיטה זו בשנים האחרונות בארץ, לנו לא ידוע על מרפאה וטרינרית ישראלית המעניקה אפשרות זו למטופליה.

null

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf