bob345

פיקסי בוב – נראה כמו חתול בר, מרגיש כמו כלב

שם הכותב/ת: האנציקלופדיה לחתולים של רויאל קנין

צילום:מערכת חיות הבית

היסטוריה

באביב 1985 רכשה הגברת קרול אן ברואר ממדינת וושינגטון חתול בובטייל פולידקטלי (מרובה-אצבעות). שנה לאחר מכן היא אימצה זכר נוסף, גם הוא קצר זנב, שנראה ממש כמו בובקט – חתול בר (Lynx Rufus) שנפוץ בצפון אמריקה. החתול היה יוצא דופן בגודלו, ולמרות שהיה חלש ומורעב הוא שקל כ-7 ק"ג והתנשא עד לגובה הברכיים של בעליו. לאחר שהתאושש הוא הרביע את החתולה של השכנים, חתולה חומה מנומרת ובאפריל 1986 נולדו תוצריו של אותו מפגש. קרול אן לקחה לעצמה גורה אחת מהשגר, בעלת פרווה אדמדמה מנומרת, והעניקה לה את השם פיקסי. לאחר שנה החלה בהקמת קו גידול, שפיקסי היתה המייסדת שלו; היא חיפשה חתולים בעלי מאפיינים דומים לשל פיקסי, שהיא האמינה כי הם תוצאה של זיווג בין חתול בובקט פראי לחתול בית. בדיקות DNA שנערכו בחתולים אלו לא מצאו קשר גנטי בינם לבין החתול הפראי, אך המיתוס תרם לתדמיתו של הגזע ולפירסומו. בשיתוף עם מגדלים נוספים היא הצליחה לייסד קו גידולי בריא, עם בסיס גנטי רחב. הפיקסי בוב הוכר ע"י TICA ונכתב לו תקן ב-1996. אגודות אחרות לא השתכנעו שמדובר בדם "נקי" מנוכחות חתול בר, דבר המונע מהן לאשר את הגזע. ב-1998 חתול פיקסי בוב זכה לראשונה באליפות בתערוכה בינלאומית. זהו גזע יוצא דופן והוא נדיר מאוד מחוץ לארצות הברית.

מאפיינים

למרות מראהו, זהו חתול בית לכל דבר ועניין, אם כי בתהליך הגידולי מודגשים המאפיינים הגופניים שהופכים אותו לחתול פראי-למראה. כדי שהחתול יוכר כגזעי, שושלת היוחסין שלו אמורה להגיע עד החתולה המייסדת. זהו הגזע היחיד בו ריבוי-אצבעות הינו מוכר ומותר. גודלם של חתולים אלו יכול לנוע מגודל בינוני ועד לגדול מאוד, תלוי בבית הגידול ובהעדפותיו. תהליך הגדילה שלו ארוך יותר משל חתולי בית אחרים, והוא יגיע לבגרות מלאה רק בגיל 4 שנים, לעומת שנה בממוצע בחתולים אחרים. יש לו פרווה כפולה סמיכה, עם צורות שונות של נימור: חברבורות, רוזטות או פסים, בדומה לבובקט. אורך הפרווה ינוע בין קצר עד בינוני-ארוך. הזנב יכול להיות חסר, קצר מאוד, ולהגיע עד גודל מלא של זנב. הראש הינו המאפיין העיקרי, והוא גדול ומרשים.

אלו חתולים חכמים מאוד, פעילים – אך לא פעלתנים, ואינם מרבים ליילל. הם מלאי ביטחון ואינם חוששים מפני זרים ונהנים מנוכחות בעליהם, אוהבים את חברתם וקשורים אליהם מאוד, והם מאוד מזכירים בהתנהגותם כלבים: הם מסורים ונאמנים, הם ניתנים לאילוף ואפשר ללמד אותם פקודות, הם אוהבים לשחק ב"לך – תביא", ונהנים לצאת לטיול כשהם קשורים ברצועה. בזכות הגידול המוקפד ומודעות המגדלים, הם נחשבים לגזע בריא מאוד.

תקן הגזע

כללי: חתול בגודל בינוני עד גדול, במשקל 4-10 ק"ג, בעל מראה פראי – טבעי.

הראש גדול ורחב עם מצח בולט מעט, בעל צורה של אגס הפוך. הזרבובית ארוכה ורחבה והסנטר חזק. האזניים רחבות בבסיס, מעוגלות בקצה ומרווחות ביניהן, עם עדיפות לקצוות מצוייצים (לינקס).

העיניים בצורת משולש, שקועות תחת הגבות, עם רווח גדול ביניהן. הן תחומות בפס כהה ("מסקרה") וצבען תואם לצבע הפרווה.

הגוף ארוך, מאסיבי, הכתפיים והירכיים בולטות. הרגליים ארוכות ושריריות, בעלות מבנה עצם מאסיבי. הכפות גדולות ומעוגלות, עם אצבעות גדולות. ריבוי אצבעות מותר (6-7 בכפות הקדמיות, 5-6 בכפות האחוריות), כל האצבעות פונות קדימה.

החזה רחב ומפותח, הגב קעור מעט. הזנב קצר ועבה, באורך 5 ס"מ לפחות, וגמיש.

פרווה כפולה ארוכה או קצרה במרקם משיי עד צמרירי, רכה למגע, עמידה במים. צבע הפרווה טאבי מנוקד (כתמים כהים על רקע בהיר), הבטן בהירה, כפות הרגליים וקצה הזנב כהים עד שחורים.

הרבעה עם גזעים אחרים אסורה.

   

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf