DSC_00363413

פייקסמאקי – פינלנד

שם הכותב/ת: מירנה שיבולת

צילום: מירנה שיבולת

תמיד מרגש לשפוט בפינלנד. המגדלים הפינים נחשבים לרציניים מסוגם ותמיד מנסים להגיע לרמה גידולית גבוהה של כל הרכיבים החשובים בגידול; אופי, איזון, טיפוסיות ובריאות. התערוכות המאורגנות בפינלנד מצטיינות באירגון וסדר מופתיים והמציגים, אדיבים ומתעניינים באמת ובתמים בחוות דעתו של השופט.

הפעם הוזמנתי לשפוט תערוכת cac בפייקסמאקי, בחלק המרכזי של פינלנד. מזג האויר היה מושלם, חמים וזיוותני ובפינלנד, בתקופת הקיץ כשאומרים זיוותני אכן מתכוונים לכך; השמש זורחת כמעט 24 שעות ביממה. אכן זה מוזר למדי לעלות על יצועך לשנת הלילה כשבחלון אור מלא.

בחלקי נפל לשפוט את הגדלים השונים של השפיץ הגרמני (קיימים 5 גדלים), את השנאוצר הננסי פלפל-מלח וגזעים נוספים. האיכות הכללית היתה טובה, ולמרות שהיו מספר כלבים שהציגו איכות יוצאת-דופן בטיבה, כאן בישראל ניתן למצוא כלבים באותה איכות ואף ברמה טובה יותר.

גם בקבוצה 5, קבוצת כלבי השפיץ ששפטתי בזירה המרכזית, הוצגו כמה כלבים מעולים אך כאשר כל מנצחי התערוכה התקבצו בזירה המרכזית, יכלתי לראות מנצחים גם מקבוצות אחרות, כלבים עוצרי נשימה ממש ויוצאי דופן באיכותם. כוכב התערוכה היתה נקבת סקוטיש דיר האונד (מקבוצת כלבי הרוח) איכותית שזוהי עוד אחת משרשרת הנצחונות שלה ברחבי פינלנד ותנועתה הקפיצית שבתה עין כל. סגן ראשון לכוכב התערוכה היה רוטווילר, גזע שאיני מכירה מקרוב אך כלב שאיכותו ממש עוצרת נשימה.

 היה זה זכר עוצמתי וחסון אך מאוזן מאוד ושרירי, בתנועתו חיבר את סך הרכיבים בצורה המייצגת ביותר את גזעו.

כלב נוסף ששווה להזכיר היה הקשיש הטוב בתערוכה, נקבת קולי קצר-שיער מטיפוס מצויין ובמצב גופני שאינו מבייש צעירות וצעירים ממנה. המגדל שהציג את הקשישה גם קטף את גביע בתי הגידול, זכייה ראויה ביותר לכל הדעות.

המנצחים שעלו להתחרות במקצים השונים בזירה המרכזית היו מצוינים כולם ואני נהניתי מאוד לראות כיצד הם מייצגים נאמנה את הרמה הגבוהה של הגידול הכלבני הפיני.

למחרת שפטתי בהלסינקי את תערוכת מועדון הקולי המקומי. לתערוכה נרשמה כמות מדהימה של כלבים, 120 קולים קצרי שיער ו-135 קולים ארוכי שיער שחולקו בין ארבעה שופטים. שני שופטים ספציפיים לגזע מבריטניה, אלן קלארק ובארי מקפייס, שפטו את הקולים ארוכי-השיער ואילו אני ובריין האוס שפטנו את הקולים קצרי-השיער. המשימה שנפלה בחלקי היתה לשפוט את כיתות הזכרים, 60 קולים קצרי-שיער והם היו מדהימים! פינלנד נחשבת למדינה בה הקולים קצרי-השיער הם הטובים בעולם ולאחר השיפוט שלי אותם אני מסכימה בהחלט. הכלבים היו מעולים מכל הבחינות, מאוזנים, פרופורציונאליים, אלגנטיים אך שריריים עם אופי נהדר ופרוות במצב מעולה. זאת היתה חוויה צרופה לשפוט אותם!

למרות שהייתי עסוקה בזירה שלי לכל אורך היום, הספקתי להציץ מסביב על המתרחש בזירות האחרות; בזירות עם הקולים בעלי השיער הארוך הוצגו כלבים מעולים ובאחת הזירות הסמוכות נערכה תערוכה מיוחדת לקלפי (כלב רועים אוסטרלי) עם יותר מ-70 קלפים – יותר משתתפים מאשר בתערוכות הנערכות באוסטרליה (!) – ומרביתם מטיפוס מצויין.

בסמיכות נערכו תערוכות גזע מיוחדות נוספות; לבורדר קולי נערכה תערוכה עם משתתפים רבים ומנצחת הגזע – נקבה איכותית מטיפוס מצויין. גם כלבי רוח השתתפו בתערוכה ורבים מהם חלפו בסמוך.

אכן היה זה סוף שבוע מהנה במיוחד שהיה בו הכל, נופים, כלבים איכותיים ומזג אויר מעולה – שגרם לי להרגיש ממש בבית…

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf