EXI-PACKSHOTs

פוצח קוד הבררנות – מזונות ה-EXIGENT פתרון תזונתי לחתול הבררן

שם הכותב/ת: אורי שמעוני - יועץ תזונה רויאל קאנין

צילום:מערכת חיות הבית

חתול תובעני ובררן נוצר משנות אבולוציה רבות של האכלה בשלל מזונות ביתיים על טהרת השיירים או מזון מקופסאות שימורים שאינו מיועד לחתולים דווקא כמו שימורי סרדינים, טונה וכדומה. היצור הבררן מסרב בכל תוקף לאכול את המזון היבש וימהר להחליפו בכל בדל ושארית של זנב סרדין או מקרל בשמן זך. הקיבה של מחמדינו הבררן איך לומר – הופכת רגיזה ואז נצפות שתי תופעות: הראשונה יללות בלתי פוסקות תוך הידחפות בלתי מרוסנת לכל ארוחה שאנו מתקינים לעצמינו או למשפחתינו, והשניה והחמורה יותר, עלולה להוביל לחוסר ברכיבים חיוניים ואף לתת-תזונה. נכון שחתול רעב יאכל הכל אך מאחר ותמיד מדובר בשני צדדים לעימות, הצד שלנו עתיד להשבר ראשון. בכדי להתמודד עם הגחמות של חתול שכזה, רצוי ללמוד העקרונות שעל פיהם החתול חי ואוכל. חשוב להבין כיצד עובד מנגנון הטעם ומה  העדפותיו.

ובכן, שלא כמו הכלב, החתול יחידאי – הוא חי לבד והפעמים הבודדות בו יארח לחברה לחתולים שונים יהיה בתקופת החיזור או בהיותו גור עד שיגמל ויצא לחפש את גורלו. חתולים הדרים במחיצה אחת מפתחים מעין קולוגיאליות והיררכיה אך אין זהו מצב התואם את אופיים ולרוב הוא מתגבש “אד הוק”.

חתולים פעילים בעיקר בשעות הלילה. בשעות היום הם מעדיפים לנמנם, להתנקות ובעיקר להתכונן לפעילות הלילה. אם נסתיר מצלמה ליד קערית האוכל נראה מחזה ב-4 תמונות. המחזה נפתח כשאנו מניחים קערית מזון לחביבינו. רצוי להניחה במקום גבוה ומאתגר. החתול יעריך את המאמץ להגיע לקערית. רצוי שהמנה לא תהיה גדולה מדי. מנה גדולה מדי עלולה להתפרש כמאיימת והוא עלול להרתע.

תמונה ראשונה: איתור – החתול מגיע אל הקערית ומעריך את תכולתה, הריח, הכמות, הטמפרטורה

תמונה שניה: כטורף הוא מעריך את גודלה, האם היא בגודל שיוכל להתמודד עימה?

תמונה שלישית: בקצה הלשון ובנגיסה מזערית טועם את הטעם והמרקם.

תמונה רביעית: אם כל התמונות הקודמות עברו וסווגו כחוויה חיובית, אזי החתול יטיב את ישיבתו ילעס ויבלע. התחושה לאחר הבליעה חיובית, אם כך ניתן להמשיך ולאכול. מזון שאינו מותיר תחושה חיובית החתול לא יחזור אליו.

בכדי לשכנע חתול בררן לאכול מזון יבש, יש צורך בהצבה של פיתוי מיוחד, מעדן של ממש שירתק אותו ויגרום לו לטעום, ולהנות ממנו בצורה כזאת שהוא ירצה לחזור אליו. מאחר והשיירים תמיד הרבה יותר מעניינים גם מכיון שזה המזון שאנו אוכלים וגם מכיוון שיש להשקיע מאמץ בהשגתם, המאבק בלתי פוסק ועלינו להיות מאוד מתוחכמים בהפיכת החתול שלנו מאוכל שיירים לצרכן של מזון יבש ומאוזן.

רויאל קאנין פיתחה למקרים אלו (ואף קשים יותר) את סדרת מזונות ה- Exigent. הסדרה לא היתה יכולה להגיע אל המדפים ללא השחקנים הראשיים במחזה, החתולים המתגוררים בחתוליית רויאל קאנין בצרפת. החתוליה משמשת מעבדה ביום יום כאשר החתולים מצויידים בקולרים מגנטיים המיועדים לפתיחת תאי האכלה מיוחדים על פי מפתח אישי: כל חתול יכול בעזרת הקולר שלו לפתוח תא האכלה אישי וקערית המזון נמצאת שם תחת מעקב יומי רציף שבמהלכו נאספים נתונים שונים בדבר ההתנהגות, כמות המזון הנצרכת, מספר הפעמים שהחתול ניגש וכיוב’.

שנים של מחקר ותצפיות הניבו כאמור סדרת מזונות:

לחתולים בררניים במיוחד Exigent aromatic attreaction

לחתולים בררניים במיוחד פלוס Savor sensation

ולחתולים בררניים במידה מיוחדת Protein preference

כמובן שאנו מתלוצצים בנושא השמות מאחר וכל סוג של מזון תוקף את הבעיה מצד אחר ויוצר אפשרות בה קיימות לנו שלוש אופציות לשנות ולרענן לחתול הבררן שלנו את צלחתו. בצורה שכזאת כאשר סוג של מזון אחד הופך למוכר מדי או שאינו מהווה יותר אטרקציה קולינרית, ניתן לעבור לסוג מזון אחר, חדש, מלהיב וטעים באותה מידה.

החתול הוא צייד יחידאי. גם חתולים גדולים כמו נמר יעדיפו להחביא את הטרף שלהם בצמרתו של עץ. כך יוכלו להנות ממנו ימים מספר, מבלי הצורך להתחלק עם הצבועים, הזאבים וציפורי הטרף. נסו להכין לחתול שלכם את מנתו (לא גדולה מדי) במרומי הכוננית או על מדף צמוד לקיר. הוא ימצא את ארוחתו די בהפתעה, ושם, ממרומי מחבואו הוא ישמח לסיימה ללא הפרעה.

מים זמינים וטריים חשובים מאוד לחתולים במיוחד לכאלו עם נטיה לפתח גבישים בשלפוחית ובדרכי השתן. ניתן ליצור עניין נוסף במי השתיה שלהם ע”י הוספה של אפקט ה”מפל המלאכותי” בסגנון ה”פנג שווי”. המים הזורמים יסקרנו, החתול יגיע לטעום, ישתה, ירווה וחוזר חלילה. העובדה שהמים זורמים תוסיף לחוית השתיה בשל הקישור של מים זורמים עם מים טריים. כל מה שעלינו יהיה לזכור, הוא למלא מבעוד מועד את מיכל המים ולהחליפו אם אינו מתרוקן בקצב משביע את הדעת.

במקרים של חתולים בררניים, חשוב לשמור על חזית אחידה ולא להרשות לחתול או לעצמכם להישבר ולתת לו ממזונכם. בדרך כלל מדובר במזונות מתובלים, מומלחים וגדושים ברכיבים שרק ימרידו את מערכת העיכול ויזיקו מאוד בטווח הארוך.

במבחני טעימה בלתי תלויים שנערכו מסביב לעולם זכו מזונות החתולים של רויאל קאנין (המזונות הרגילים) לציוני טעימה גבוהים על פני מזונות אחרים.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf