2

על מה שנכנס ועל מה שיוצא

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

מערכת ״חיות הבית״

מערכת העיכול של הכלב אינה שונה בהרבה ממערכות עיכול של כלביים אחרים פרט לנתון אחד בולט: מגוון הגזעים והגדלים מציג שוני בולט ביחס בין גודל הגוף לגודלה היחסי של מערכת העיכול. בגזעים הזעירים דוגמת הצ'יוואווה או הפומרניאן מערכת העיכול מהווה כ-6% מגודל הגוף הכולל לעומת פחות מ-3% אצל הדני הענק. שוני זה מכתיב התייחסות שונה לגודל המנה המומלצת, מספר האכלות וזאת מבלי שנכנסנו להרכב התזונתי האופטימלי הדרוש לגזעים מסויימים. בטבע, כלביים ניזונים ממקורות מזון שונים ומזונם מתבסס בעיקר על חלבון מן החי מבעלי החיים שהם צדים (ותכולת קיבתם על כל רכיביה) או ממלאים את תפקידם החשוב כסניטר של הטבע ו"מנקים" את הפגרים. אמנם במאה ה-21 מעטים הכלביים החיים בטבע, אך הם יודעים להסתגל למה שסביבתם מציעה ומתאמים את פעילותם לפי זמינות המזון. כלביים בטבע מצטיינים בניידות גבוהה בחיפוש אחר מזון ובהישרדות יומיומית. לפעילות גופנית זו השפעה חשובה על חילוף החומרים ועל תדירות היציאות. אך כמובן שתדירות היציאות נקבעת ע"י כמות המזון הנצרכת. כלב או זאב שמזונו מועט יתפנה פחות פעמים מכלב או זאב שסעד ארוחה דשנה.

גורים כלביים מתחילים לאכול מזון מוצק בגיל שלושה-ארבעה שבועות. גורי זאבים יתחילו עם מזון מעוכל למחצה שיקיאו עבורם הבוגרים בלהקה. גורי כלבים לא שונים מגורי זאבים, המזון המוצק הראשון שהם יקבלו הוא הסטרטר המבטיח התפתחות נכונה של מערכת העיכול. תזונה מלאה ונכונה חשובה ביותר לכל ייצור חי. כאשר רכיבי המזון מאוזנים, הגוף יגיע למלוא הפוטנציאל שלו. חוסר ברכיבים חיוניים ובמיוחד בתקופות קריטיות (גורות, הריון) עלול להוביל לפגיעה בהתפתחות שעלולה להשפיע בשלבים מאוחרים יותר על בריאותו של הכלב. נקבה מניקה חייבת בתזונה שתאפשר יצירת חלב עד לגמילתם של הגורים. אך גם תזונה עשירה ומאוזנת לא תספיק אם מערכת העיכול אינה ממלאת את תפקידה. יכולות להיות הרבה סיבות למערכת עיכול שאינה יעילה: מערכת שלא הבשילה, זיהום, רגישות לרכיבי המזון, טפילי מעיים או תפקוד לקוי של איברים חיוניים בתהליכי העיכול (כבד, מרה וכיוב').

הסימנים לבעיות במערכת עיכול שונים: תאבון בריא אך ירידה במשקל, כלבים שתאבונם היה תקין מאבדים אותו ומסרבים לאכול, ריח רע מהפה, בטן הומייה וגזים, הקאות ויציאות בעייתיות: רכות מדי (שלשול) או קשות מדי (עצירות). במקרים חמורים צבע היציאה אינו שגרתי וניתן להבחין בדם או בנוזלים בעלי צבע מרקם וריח לא טיפוסיים. במקרים אלו יש לפנות במהירות לקבלת סיוע וטרינרי. כל אחד ואחד מהסימנים שמנינו חשוב להערכה הכוללת והערכה נכונה של סימנים אלו יכולה לשפוך אור על תפקודה של מערכת העיכול והתאמת המזון אותו הכלב צורך. לעיתים זוהי בעיה מקומית ולאחר מספר שעות או חצי יום היא תחלוף מאליה אך במידה ואתם מבחינים ביותר מסימן אחד והסימנים מובהקים לאורך יותר מיום או יומיים כדאי להיוועץ בווטרינר שלכם.

נתחיל בסימנים הראשוניים. ההתנהגות. מרבית הכלבים הם אכלנים טובים, אמנם ניתן למצוא כאלו המתנהגים בבררנות אך אלו הם המיעוט. אובדן תאבון יכול להצביע על בעיית עיכול או על בעיה אחרת המתפתחת. הקאה יכולה להיות הפרעה מקומית אך עם זאת שמרביתנו חשים אי נוחות כשהכלב שלנו מקיא הוא לעיתים יעשה זאת בכוונה (״ינשנש״ עלי עשב ירוק ויביא עצמו להקאה). הקאות תכופות וחוזרות צריכות להדליק נורת אזהרה. ריח רע מהפה ובטן הומיה וגזים הם סימנים מקדימים נוספים. אנחנו מכירים את הכלב שלנו טוב מכולם. כאשר אנו חשים בריח רע העולה מהפה רצוי לבדוק האם מדובר בבעיה הקשורה למשנן או לחניכיים אך יכול להיות שסימנים אלו דווקא נגרמים מבעיית עיכול. בתהליך העיכול נוצרים גזים אך כלבים להם בטן הומייה במיוחד אינם טיפוסיים. זהו סממן מובהק של תהליך עיכול לא מאוזן או טפילי מעיים. אישור לחשדכם תוכלו לקבל אם הריח חריף במיוחד ושונה בעוצמתו ואופיו ממה שאתם מכירים.

בשורות הבאות נלמד מה ניתן ללמוד מצורת הגללים האופטימלית המאפיינת מערכת עיכול מאוזנת ומזון המתאים לה. ברויאל קנין הציבו כבר בתחילת הדרך את המחקר המדעי בחזית הפיתוח מתוך מטרה להגיע למוצרים המותאמים בצורה מדוייקת לצרכיו של כלב על פי גזעו, גודלו, גילו ומאפייני עיסוקו. מחקר מדעי מקיף נערך ברחבי אירופה ותוצאות של מגדלים ממדינות שונות נאספו ונאספים גם כיום לפני ובמהלך השקת מוצרים חדשים. אחד הגורמים החשובים ביותר הנבחנים הם הגללים. ניתוח מעמיק של צורתם, נפחם, אופיים והרכבם מלמדים על האופן בו הכלב מעכל את מזונו. במשך השנים נאספו דגימות של כלבים רבים מרחבי העולם ונבחנו מידת הנעכלות של הרכיבים ואופי הגללים (מוצקות, יובש וכיוב׳). התוצאות עובדו וסייעו בעיצוב הסופי של המוצרים השונים. טבלת התצלומים שאנו מביאים להלן מציגה סוגי גללים שונים המשקפים את יעילותה של מערכת העיכול ודרגת ההתאמה של המזון אליה. כאשר המזון מתאים, ומערכת העיכול מאוזנת, הגללים יהיו מוצקים אך לא קשים, בעלי נפח נאה וריח שאינו חריף מדי. כאשר נאסוף אותם לשקית הניילון בכדי להשליכם לפח האשפה הם לא ישאירו כמעט סימן על הקרקע.

למוצקות ונפח הגללים חשיבות גדולה. הגללים צריכים להיות מוצקים במידה בה אנו נראה את המבנה הגושני שלהם מוגדר ע"י סדקים קלים. הסדקים אינם עמוקים מדי ומצביעים על מידת קשיות בינונית, מוצקים במידה בה הם שומרים על נפחם, לחים מבלי להיות רטובים ולא נוקשים לחלוטין. גללים נוקשים מדי יכולים להצביע על עצירות שאינה רצוייה והם מתאפינים במבנה גושני "יבש" שסדקים עבים מגדירים אותו. לעיתים עצירות נגרמת מסיבה של חוסר פעילות גופנית או מסיבה אחרת אך יש לשים לב לעצירות מאחר וזהו סימן מובהק לחוסר איזון של מערכת העיכול. נפח הגללים חשוב אף הוא והוא קשור לפעילות הבלוטות האנליות. משני צידי פי הטבעת נמצאות שתי בלוטות אנליות (ראו מסגרת) המפרישות חומר ריח על הגללים. גללים בנפח נאה ועם מוצקות נכונה מתאימה יעברו בצורה "חלקה" בפי הטבעת, לא יפצעו אותה ויספקו את הלחץ הדרוש על צמד הבלוטות. באופן זה הבלוטות מתרוקנות בצורה טבעית. כאשר הגללים קשים ונפחיים, הנפח העובר בפי הטבעת אינו משתנה ונוצר לחץ על רקמות פי הטבעת. המרקם "היבש" והנוקשה של הגללים עלול לפגוע בפי הטבעת (שריטה או פצע) העלולים לגרום לכאב וסבל. לעומת זאת, יציאות רכות מדי לא יספקו את הלחץ הדרוש על הבלוטות. הבלוטות שאינן מתרוקנות בצורה סדירה מתמלאת עוד ועוד ונוצר בהם לחץ הגורם לאי נוחות לכלב ובמקרים קיצוניים להיווצרות דלקת.

כאשר מתפתחת בעיה הקשורה למערכת העיכול חשוב ביותר שתתיעצו עם הווטרינר שלכם מוקדם ככל שניתן. לחלק העוסק בתאור הגללים חשיבות גדולה. כיום, כאשר לכל אחד טלפון אישי המצוייד במצלמה איכותית, ניתן להביא עדויות מהשטח ללא בעיה מיוחדת. כאשר מדובר בטפילי מעיים אנו נראה אותם בתוך הגללים, אך במקרים בהם לא נצפים טפילים בגללים, נצטרך להביא דגימה של ממש בכדי לערוך בדיקה מדוקדקת יותר. יש להניח שהווטרינר שלכם יבצע סדרת בדיקות (אולטראסאונד, בדיקת שתן, בדיקת דם ובמקרים מסויימים תרבית חיידקים) בכדי להתמקד על הסיבה או הסיבות שבגללן מערכת העיכול אינה מאוזנת. מהבדיקות ניתן ללמוד על רמת התפקוד של המערכת ולאבחן את מקור הבעיה. בתום תהליך האיבחון והטיפול התרופתי יש להתאים תזונה לתקופת הטיפול. בסדרת המזונות של רויאל קנין ניתן למצוא את סדרת GASTRO INTESTINAL המסייעת בתהליך ההחלמה ומצטיינות בנעכלות גבוהה ובהתפלגות רכיבים המתאימה לסייע בהחלמתה של מערכת העיכול שיצאה מאיזון. לעיתים ניתן יהיה להתאים את סוג המזון על פי הצורך מיד עם האבחון ולעיתים יהיה צורך לנסות איזה ממזונות הסידרה יהיו המתאימים ביותר לסייע בהתמודדות עם הבעיה. מזונות הסדרה מועשרים ברכיבים הדרושים לגוף לחזור לאיתנו ולמערכת העיכול לחזור לאיזונה מחד, ומופחתי רכיבים העלולים להחריף את הבעיה. הטיפול הרפואי מחזיר את מערכת העיכול לתפקוד רגיל והמזון המותאם בדיוק לסייע בהתמודדות עם הבעיה, תומך בתהליך. עם ההחלמה, ניתן לחזור להאכלה במזון הרגיל. במקרים קיצוניים בהן מתפתחת בעיה כרונית כמו רגישות לרכיבי מזון מסויימים או כשל אחר, ניתן להמשיך ולהאכיל במזונות הסדרה על פי הצורך.

תצורות גללים טיפוסיות של חתולים

החתולים הם טורפים יחידנים ולרוב יסתירו מעין כל בעיה המתפתחת אצלם. חתולי בית עושים את צרכיהם בארגז הצרכים וגם אם הם מכסים אותם ניתן לבדוק את התוצאות אם כי לעיתים יהיה כרוך הדבר בחפירה קלה. החתולים מתנקים כדרך חיים וכתוצאה מכך מצטברים לעיתים כדורי פרווה במערכת העיכול. הקאה בשל כדורי פרווה אינה בהכרח תחילתה של בעיה במערכת העיכול אך כדאי לשים לב אם אינה תכופה מדי. במקרים שכאלו ניתן להעזר במזון העוזר להפחית את היווצרותם של כדורי פרווה ומסייע בסילוקם. מעקב אחר צורתם של הגללים שאתם מפנים מארגז הצרכים צריכה להיות פעולה קבועה המהווה מדד חשוב בהערכת מצבו הבריאותי של החתול שלך. במקרים בהם יש חשש להתפתחות של בעיה במערכת העיכול כדאי ״לארוב״ בסמוך לארגז הצרכים ולנסות לראות ולצלם לפני שהחתול מכסה את צרכיו.

תצורות גללים טיפוסיות של גורי כלבים

מערכת העיכול הגורית עדינה מאוד ותהליך הבשלתה משתנה בין גזע לגזע. מערכת עיכול בריאה היא המפתח להתפתחות תקינה ולמיצוי הפוטנציאל הטמון בגזע. לשוני שבין גודלה היחסי של מערכת העיכול מגודלו הסופי של הכלב השפעה רבה שכן כלבים זעירים מגיעים למלוא גודלם קרוב לגיל שנה ואילו בגזעי הענק תהליך ההתבגרות יארך לעיתם זמן כפול מזה או אפילו יותר. כלבים סקרניים וינסו לאכול כל מה שנקרא בדרכם, וגורים עוד הרבה יותר.. יש להיות מאוד זהירים עם תוספים וסוגי מזון שניתן לו ולהשתדל לא להחליף לו את סוג המזון לעיתים תכופות. במידה והחלפה כזאת מתבקשת יש לבצעה באיטיות לאורך שבוע ימים לפחות כשביום הראשון המנה ברובה מהמזון הקודם ומיעוטה מהמזון החדש וכך האחוזים הולכים ומתהפכים כשביום החמישי והשישי מרבית המזון חדש ומיעוטו ישן. מעקב אחר צורתם של הגללים חיוני בגילים הצעירים חיוני ומהווה מדד חשוב בהערכת מצבו הבריאותי.

תצורות גללים טיפוסיות של כלבים

צורת הגללים אצל הכלבים אינה שונה בהרבה מזו של חתולים אם כי אנחנו נעדיף נפח וקשיות בינונית. הגללים אינם רטובים וכאשר נאסוף אותם מהקרקע הם לא ישאירו כמעט סימן. לאיסוף הגללים חשיבות גדולה מאחר והם משמשים בית גידול לחיפושית הנושאת את הטפיל ספירוצרקה-לופי (תולעת הפארק). איסוף הגללים מצמצם את בית הגידול של החיפושית. גללים נוזליים שלא ניתן לאספם מהקרקע עלולים להחשב ע״י פקח קשוח לעבירה העלולה לגרור קנס כבד. הנפח של הגללים חיוני ליצירת לחץ על הבלוטות האנליות ובכך לשמור עליהן במצב רגיל ונורמלי.

לפרטים נוספים: אורי שמעוני, יועץ התזונה של רויאל קנין:  ori@beit-erez.co.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf