grzip

עיניים כחולות

שם הכותב/ת: אילנה בר-טל

צילום:מערכת חיות הבית

אילנה בר-טל החלה לעסוק בכלבנות בגיל צעיר מאוד. אביה, קצין בכיר בצבא הקבע הגיע רק בסופי שבוע הביתה. האם, אילנה, אחיה אורן ואחותה אפרת נדדו בין ירושלים ורמת-גן. בשנת 1975 התיישבה המשפחה ברמת אילן. אילנה תמיד רצתה כלב והיא נידנדה ונידנדה עד שהאם, שלא אהבה כלבים נעתרה לה. ביום הולדתה ה-10 הגיע בוצ'י – קוקר ספניאל אנגלי בן חצי שנה. אילנה נרשמה כחברה במועדון הגזע וקראה בשקיקה מדי חודש בחודשו את גליונות "עולם הכלב". מגליון לגליון גבר בה הרצון להציג את בוצ'י. לאחר התייעצות עם דר' ריטה טריינין החליטה אילנה להציג בתערוכות כלבים. ריטה מנתה לפניה שני עיקרים לתכנית; טיפוח ומשמעת. על פי המלצת ריטה פנתה לאווה הירש, מגדלת פודלים וספרית, ובנוגע למשמעת, נרשמה לקורס אילוף במגרש שליד כפר המכביה תחת ידיו של משה אנגלברג. בוצ'י היה מעט מעל לתקן ובתערוכה הראשונה באשקלון (1976) תחת שופטת פינית הוא זכה לסרט לבן (פסול). נעלבת עד עמקי נשמתה גזרה אילנה את הסרט לגזרים אך היא המשיכה להציג את בוצ'י עוד 4 שנים כשב"שיא הקריירה" בוצ'י זכה בציון טוב מאוד.

שנים חלפו, בוצ'י הלך לעולמו ואילנה החליטה כי הכלב הבא שלה יהיה בוקסר. "הווטרינר שלנו דאז דר' גלס סיפר לנו על המלטה של 12 גורים ברמת חן וכך אבי ואני נסענו לבחור לנו גור בוקסר", מספרת אילנה. המפגש של אילנה עם הגורים (ניחשתם – לא היו אלו גורי בוקסר) היה רגע מכונן – הצבע האפור של פרוותם, העיניים הכחולות שלהם (כגורים), וכך נוצר הקליק בין גזע הוימרנר ואילנה בר-טל. לפני שנפרדו מהמגדל, עוד הספיק זה להסביר להם שחייבים לאלף את היופי-חי האפור הזה ולגדל אותו בצורה נכונה. הגורה בת 8 השבועות שקיבלה את השם דונה עברה קורס אילוף אצל פיקו ליאון ואילנה הצטרפה אל החוג להגנה ולהצלה שאך זה הוקם. בחוג להגנה והצלה היא פוגשת את איתן אטינגר ז"ל שיהפוך לימים ליו"ר הי"ל וגם ייגייס את אילנה לתפקיד אותו היא ממלאת גם כיום.

דונה הלכה מחיל אל חיל, מבחן שוצהונד, תצוגות אילוף ב"עיר הנוער" ובארועים אחרים וב-1983 מצטרפת ליוזמה של מספר מגדלים נוספים יחדיו הם מקימים את החוג לכלבי וימרנר. דונה היא הוימרנרית הישראלית הראשונה שהפכה לאלופת ישראל, היא אלופה בינ"ל ומנצחת עולם (תל אביב 1987). לקראת התערוכה העולמית נערך קורס להצגת כלבים שהעבירו מירנה שיבולת וג'ין אסף. בקורס זה זכתה אילנה לבסיס על פיו היא פועלת גם כיום. לאחר התערוכה העולמית החלה אילנה להציג כלבים של מגדלים אחרים; ב-1991 בתערוכה העולמית בגרמניה הציגה אילנה כלבת ויז'לה כחול לבן וסיימה עימה כאלופת עולם. באותה שנה זכתה בתחרות "המציג המקצועי" שנערכה לראשונה בארץ.

"הסוד", מסבירה אילנה, "הוא ללמוד את תקן הגזע ולנסות ולהציג את הכלב כך שתיווצר השוואה בין התקן לכלב. המציג צריך לשדר רוגע לכלב בזירה ולהתרכז אך ורק בתצוגה".

במקביל להצגה של כלבים מגזעים רבים ושונים המשיכה אילנה לחיות ולנשום ווימרנרים. את שם בית הגידול של אילנה, "בלו אייז", בחרה אילנה כצבע עינייהם של גורי הווימרנר בהיוולדם.

ההמלטה הראשונה של דונה (בוני בן-חנן 1997-1982) היתה ב-1984, אך ההמשך היה על טהרת הזכרים; Camelot's Dorian Gray 2003-1992 או גריי בפי חבריו יובא מארה"ב ואילנה מגדירה אותו כ"כלב של פעם בחיים". גריי אלוף האלופים הראשון של ישראל, כוכב התערוכה בישראל, גרמניה ואוסטריה הפך עד מהרה לאלוף של מספר מדינות, מנצח אירופה 1997, 1999 וסגן מנצח עולם 1994, 1995.

2007-1998 Greyshar's Honor Bound או זיפו בפי חבריו, הגיע לארץ בגיל חצי שנה וכבר בשדה"ת הבינה אילנה שהנה הגיע אלוף עולם. ב-1999 הוא הפך למנצח אירופה צעיר ומנצח אירופה 2004, 2001, מנצח עולם 2006, אלוף ישראל ומספר מדינות, ארבע פעמים כוכב התערוכה הבינ"ל בישראל וביוון וכוכב תערוכת כלבי הצייד. גם גריי וגם זיפו עברו בשנת 2002 במבחן הראשון שנערך בישראל לכלבי צייד (גריי בגיל 10 שנים וזיפו היה בן 4).

הווימרנר הוא אחד מכלבי הציד המוערכים ואילנה, ציידת מיומנת מלידה, תרה בתערוכות העולם אחר קוי גידול ומגדלים בחיפוש מתמיד אחר הדור הבא. ב-2005 באחת הזירות באירופה צדה את עינה כלבה מדהימה מגידול לא ידוע במיוחד מפולין. "חיפשתי את קווי הדם האמריקאים האלגנטיים עם האופי היציב, משולבים בקווים אוסטרליים בכדי להחזיר עוצמה שבכלבים האמריקאים לעיתים חסרה", מסבירה אילנה. בוגי הפולניה המליטה שמינייה נאה של גורים ואילנה בחרה ראשונה; Sof Haderech Fala Love'a או סופה בפי מכריה גדלה עטופה באהבה בביתם של שותפיה: יוחאי ברק וויקטור ליפק. סופה הפכה לכלבה מדהימה ביופיה וכבר קטפה תארים ואליפויות רבות; סגנית מנצחת אירופה, אלופה של מספר מדינות וכוכבת תערוכות.

כשסופה הגיע לפרקה, בחרה בעבורה אילנה את הזכר האידאלי: '"החתן' של סופה ("יהודי אמריקאי") נבחר לאחר הרבה מאוד מידע שאגרתי על זכרים בארה"ב וצאצאיהם, יש מחלות גנטיות שמהם אני מנסה להתרחק כמה שאפשר. אך כש"החתן" גר בארה"ב וה"כלה" בישראל חייבים להתפשר על פולין. סופה נשלחה לפולין למגדלת שלה, והחתן הגיע "במבחנה" מארה"ב. לאחר "הפשרת החתן" נערכה החופה במרפאה הוטרינרית בפולין".

המאמצים נשאו פרי – ביוני 2011 נולדו בפולין 10 גורים, והבחירה הראשונה עשתה כמובן עליה לארץ הקודש; Uma With Blue Eyes Fala Love'a שגדלה באהבה אצל חגית דדיה וכבר אוחזת בתארים רבים. המגדלת של סופה השאירה לעצמה זכר ונקבה ושאר הגורים נמכרו למגדלים באירופה וכבר עמדו על הפודיום מספר פעמים כולל מנצחת אירופה צעירה 2012. אך אילנה לא שוקטת על השמרים: "אני נוסעת כמעט מדי שנה לכל אליפויות העולם ואירופה לא רק להציג את הכלבים שלי אלה לראות כיצד הגזע מתפתח, לשוחח עם מגדלים, וללמוד על קווי הדם החדשים".

מה אוכלים הכלבים של אילנה: “לכלבים שלי מתאים ה”סנסטיביטי” (המזון הרפואי של רויאל קנין לפרווה ועור רגישים)".

מי יכול לקנות גור: “גזע הוימרנר הינו גזע ייחודי, אני מקפידה לגדל כלבים עם אופי יציב, ושייגדלו רק אצל אנשים שיודעים בדיוק מה לקחו, ויימרנר הוא כלב שלא מתאים לכל אחד, הוא גם לא מתאים לחיות בחצר, הוימרנר חייב לגדול בבית עם המשפחה, חייב לעבור אילוף החל מהיום הראשון שהוא מגיע הביתה, השנה הראשונה לא קלה בלשון המעטה, אפשר לעשות הכל עם וימרנר רק דבר אחר לא ניתן לעשות איתו וזה להתעלם ממנו!

טיפוח הכלבים: “הטיפוח קצת הברשה ובעיקר הקפדה על כושר גופני ושמירה על גוף שרירי. הכלבים שלי מתרוצצים כהוגן לפחות פעם ביום. כנגד פרעושים אני משתמשת בפרונטליין – כל חודש 12 חודשים בשנה”.

אילנה ברטל היא מגדלת כלבי וימרנר, מציגה מקצועית, ממייסדי החוג הישראלי לכלבי וימרנר (1983) חברת ועד ומרכזת גזע הוימרנר במועדון כלבי הצייד, בעבר חברת הנהלת הי"ל בתפקיד יו"ר ועדת התערוכות, מזכירה וגזברית החוג לכלבי הגנה והצלה וכיום מנהלת משרדי ההי"ל.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf