products

עונת הקיץ וחיות המחמד שלנו

שם הכותב/ת: מוניק ואן דה ון, איב סן ברנרד

צילום:מערכת חיות הבית

למזג האוויר המשתנה יש השפעה על כולנו. אנו בני האדם עירומים מפרווה, ויכולים להתלבש או להתפשט לפי הצורך. הבגדים משמשים אותנו להגנה, ליצור רושם מסוים, כחלק מסטטוס חברתי אליו אנחנו שייכים או סתם בשביל היופי. בעלי החיים נולדו עם כל אלו: ההגנה, הסטטוס והיופי – כולם באים לידי ביטוי בפרווה שלהם. כחלק מאחריותם של בעלי חיות המחמד לדאוג לבעלי החיים שלהם, עליהם לשמור על ההגיינה של הפרווה

בעונת החורף, הצורך של כלבים וחתולים בפרווה הינו מובן מאליו. אך מה בנוגע לעונת הקיץ?

דמיינו את עצמכם מבלים כל היום בחוץ בבגד ים. איך יגיבו גופכם והעור שלכם? או שתיכוו, או שתקבלו שיזוף עמוק – הדבר תלוי ברמת הפיגמנטים שבעורכם. עורם של בעלי החיים שונה משלנו. אנחנו מזיעים, הם לא. לנו יש (או אין) פיגמנטים הסופגים את הקרינה האולטרא סגולית ומספקים לנו הגנה מסוימת מפני השמש. לבעלי החיים אין אותה כמות של פיגמנטים בעורם שיגנו עליהם מקרינה ישירה. בדומה לבדואים, החיים במדבר ומכסים את עצמם מכף רגל ועד ראש כדי להגן על עצמם מפני התייבשות, כך גם בעלי החיים: שיער הפרווה מגן עליהם מפני התייבשות ומחזיר את הקרניים האולטרא סגוליות, במיוחד בקיץ כשהקרינה חזקה במיוחד.

עלינו לטפל בפרווה כמו שאנו דואגים לעורנו בזמן השהייה בשמש. אין למרוח שמנים ישירות על הפרווה – אתם עלולים פשוט "לטגן" את חיית המחמד שלכם!

פרווה קצרה מצריכה תשומת לב מיוחדת. בגלל שמדובר בשיער קצר, דהיינו שכבת הגנה דקה, יש לטפח את הפרווה ולוודא שהשיער נשאר תמיד בכיוון הצמיחה הטבעי שלו. לעומת זאת, פרווה קצרה מטופחת תגן ביעילות גבוהה יותר מאשר פרווה בינונית מוזנחת, מאחר והיא מורכבת כמעט כולה משיער עילי. לשיער העילי מעטפת מושלמת (לכן צבעי הפרווה נראים כל כך מלאי חיים), ובה יש פיגמנטים הסופגים את הקרינה. לכן, בעונת הקיץ יש לדאוג לשימון נכון של הפרווה ולתוספת פיגמנטים.

הצעה לטיפול מושלם לפרווה קצרה בקיץ:

א. חפיפה הגונה עם שמפו לימון של איב סן ברנרד, ביחס 1:3 עם מים, ושטיפה יסודית.

ב. בלזם לימון מעורב עם מעט K101 ומספר טיפות של מעשיר צבע, שהינו פיגמנט טהור.

גם אם לכלבכם פרווה לבנה לגמרי, וקצות האוזניים שלו זהובות, עליכם להשתמש במעשיר צבע מסוג Golden (ראו מסגרת). הצבע הזהוב "רשום" בדי.אן.אי שלו, וכך הפיגמנט ייספג טוב יותר ויעניק לו את ההגנה הנדרשת.

כאשר עליכם להתמודד עם פרווה בינונית, יש לקחת בחשבון שישנם מספר סוגים של שיער פרווה. יש לסרק החוצה היטב את הפרווה התחתית, כך שהפרווה העילית תהיה מעליה (פרוות מלך). זאת מפני שלפרווה התחתית אין כמעט פיגמנטים ואינה יכולה להגן על העור. זאת הסיבה מדוע אין לגלח כלב בעל פרווה בינונית: הכלב יאבד את ההגנה שמעניק לו השיער, וכאשר הוא מגולח עד העור הוא יצמיח הרבה יותר פרווה תחתית,, העשויה משיער עדין, חסר צבע וברק.

הידלדלות השיער העילי עשויה להימשך עד חצי שנה.

הצעה לטיפול לפרווה בינונית:

א. חפיפה הגונה בשמפו בננה (ביחס 1:3 עם מים) ושטיפה יסודית.

ב. בלזם בננה מעורב בPek קונדישנר, ומספר טיפות פיגמנט לפי הצורך (ראו מסגרת).

ג. לשטוף היטב ולהבריש ביסודיות במברשת טבעית.

ולבסוף, בעלי הפרווה הארוכה. גם בעלי השיער החלק וגם המתולתלים שביניהם זקוקים לטיפול יסודי. יש לשים לב במיוחד למעטפת השיער. מעטפת זו בנויה מתאים הדומים לרעפים המונחים זה על זה בצורה חופפת, והם נפתחים (בזמן חפיפה) ונסגרים (בזמן שימוש בבלזם או קונדישנר). כאשר הם במצב סגור קבוע, זה מצביע על רמת לחות טובה בשיער, וכאשר הם במצב פתוח קבוע, כמו לאחר חפיפה בשמפו שאינו מתאים או שימוש בחומרים המכילים אלכוהול, השיער אינו יכול לשמור על הלחות בפנים והיא מתנדפת החוצה. במצב זה השיער מפתח קשרים, ונראה דהוי וחסר חיוניות. אם מצב זה מתמשך, הקשרים יהפכו לגושי שיער גדולים. גושים אלו מהווים סכנה לבריאות הכלב: ומהווים מקום משכן לכל טפיל מזדמן. למרות זאת, גילוח כולל אינו הפתרון, במיוחד לא בקיץ.

האספלט לוהט, הרצפה חמה, השמש שורפת… היכן ימצאו הכלבים והחתולים המגולחים מסתור מפני כל אלה? נכון, מתחת למיטה, במקום אפלולי וקריר יחסית. ויש להניח שהם ישארו שם, עד שמזג האוויר יתקרר שוב או ששיערם יצמח בחזרה.

פרווה ארוכה, גם כאשר היא מסופרת לכדי מחצית אורכה, זקוקה להגנה מלאה, לאמבטיה מדי עשרה ימים ולהברשה יסודית. המוצרים המומלצים לפרווה ארוכה הם:

שמפו תפוח ירוק (יחס 1:3 עם מים)

בלזם תפוח ירוק

קונדישנר Pek

Pek פסיפלורה

שמפו וקונדישנר וויט מאסק אטאמי

שמן זית ביולוגי

מעשירי צבע

אין להבריש או לסרק פרווה ארוכה כשהיא יבשה. כדאי להשתמש בתכשירים כמו ספריי קונדישנר Essensuals מסדרת Technique, או H270, ויטמין E מחוחובה ואבוקדו ותמצית במבוק מסדרת אטאמי. כל המוצרים הללו מטפחים ומעשירים את השיער.

במידה וכלבכם או החתול שלכם חובבי שחייה ומבלים במהלך הקיץ בים או בבריכה, תנו דעתכם על הכלור והמלח הפוגעים בפרוותם. במקרים אלו, בכל סוגי הפרוות, אני ממליצה על הטיפול הבא:

א. שטיפה עם שמפו מטהר ומסכה מטהרת מסדרת Technique. מוצרים אלו מכילים בוץ מים המלח ומחזירים את הפרווה למצבה הטבעי.

ב. מעסים עם בלזם המתאים לסוג הפרווה בתוספת מעט Pek קונדישנר.

ג. מסיימים עם מעט K101 וטיפות של פיגמנט מעשיר צבע, כשהשיער כבר נראה בריא יותר ולכן יש הגיון כלשהו במתן פיגמנטים לחיזוק המעטפת שלו.

השמש אמנם קופחת, אך טיפול מקצועי במוצרים איכותיים יעניק את ההגנה המתאימה לפרווה של כלבכם וישמור עליו בריא ויפהפה.

צבעי פיגמנטים מעשירי צבע (Reinforces)  של איב סן ברנרד:

Cooper – נחושת – לאייריש סטר

Golden – זהוב – לגולדן קוקר ספניאל

Straw blond – בלונד קש – ללברדור רטריבר

Blue Drops – מתאים לצבעים לבן, שחור, אפור וחום.

יש להשתמש ב: 6, 8 או 12 טיפות, לפי הצורך.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf