BISS I_Magik Rainbow Brabus MW

סתיו מוסקבאי

שם הכותב/ת: איתן הנדל

צילום: נטליה בורוזובה ודימיטרי פיקולה

  ממש לפני שעברנו לשעון החורף, כשהקיץ עוד כאן עם 32 מעלות, התקיימה באחד מפרברי מוסקבה תערוכה בת יומיים שריכזה מספר תערוכות במקביל. ביום שבת ה-8 לספטמבר נערכה תערוכה רב גזעית תחת הכותרת “גביע הסתיו” ותערוכת כלבי ציד מגזעים שונים. התערוכה נערכה במקביל למבחני ציד לכלבי מחילות שנערכה בחלק אחר של המתחם. ביום א’ ה-9 לחודש נערכו עוד שתי תערוכות מיוחדות לכלבי וויפט ולכלבי דקל. הרוסים הם שיאני העולם באירגון תערוכות והפקתן. המגדלים הרוסים, קהל נלהב המוכן לעשות מרחקים עצומים כדי להגיע לתערוכות מגיע בכל מזג אויר ולא מקטר גם אם מזג האויר מתעתע והופך בוגדני וקר. להזכירכם, עד להתפרקות ברית המועצות לא ניתן היה לייבא בצורה חפשית קוי דם ארופאיים ולמעשה רק מאמצע שנות התשעים החל גידול מודרני של כלבים ברוסיה. כיום, במרחק של שני עשורים בלבד ניצבת הכלבנות הרוסית בפיסגת הגידול עם מספר הולך וגדל של גזעים. בכל תערוכה בינלאומית ברחבי אירופה ניתן למצוא בין המקומות הראשונים את המגדלים הרוסיים ובלא מעט גזעים הם הפכו לטובים מסוגם.

אסופה מעניינת של שופטים מגרמניה, איטליה, רוסיה, ארה”ב, ספרד וישראל הפכה לסוף שבוע אחד ליחידת ביצוע מתוזמנת היטב תחת ידיה של יקתרינה דומוסקיה, הרוח החיה מאחורי פדרציית כלבי הציד הרוסית ( the Russian Hunting Dog Federation RHDF). המתקן בו נערכו התערוכות הינו שטח מיוער בשולי אחד הפרברים המוסקבאיים. בסמוך למתקני אילוף ולפנסיון כלבים ניטעו על מדשאה נאה זירות מרווחות.

תערוכות כלבים נראות כמעט אותו הדבר בכל העולם, אך במוסקבה דומה שמדובר מעסק רציני הרבה יותר. המציגים מצויידים היטב, בעבורם ובעבור כלביהם. הם מתמקמים חבורות חבורות כשבמרכז ההמולה דוכן מזון שהעלה עשן ריחני של בשר הנצלה על האש, ובתפקיד הפיתות- לחם לבן פרוס וטרי.

שתי התערוכות שנערכו במקביל נשפטו על ידי אותו קדר שופטים בתזמון מושלם. בצורה כזאת כדאיות התערוכה עולה בעיני המשתתפים שמשקיעים את זמנם וכספם לסוף שבוע אחד אך יכולים לאסוף שני תארים במקביל.

לקראת השעה 18:00 הסתיים השיפוט במרבית הזירות ואנו התכנסנו לבחירת מנצחי המקצים השונים, מנצחי הקבוצות, וכמובן כוכב התערוכה. לא אכחד אם אומר שלא תמיד ידענו איזה חלק של תערוכה שופטים באותו רגע בזירה המרכזית אך הפלא ופלא, הכל הסתדר בצורה הטובה ביותר לקול תשואות הקהל, שלא כמו בזירות מרכזיות אחרות, נותר להריע לזוכים גם אם סיים שני בכיתתו.

את כוכב התערוכה של כלבי הציד שפט שפט מר בו בנגסטון (Bo Bengtson) מארה”ב ואת כוכב תערוכת הסתיו שפטה הגב’ הסי אסינמכר (Hassie Assenmacher) מגרמניה. למרות שבזירות עצמן ניתן היה למצוא כלבים ברמות שונות, המנצחים היו מאיכות יוצאת דופן בטיבה, לכולם ללא יוצא מן הכלל פרוות מטופחות ותצוגה מקצועית. לטעמי, מנצחי תערוכת הסתיו היו איכותיים במיוחד וכוכב התערוכה, קאנה קורסו מרהיב Go Champion Dinasty Be Come The Star Dragon קצר תשואות ממושכות מצד הקהל והשופטים.

למחרת, ביום א’ נערכו שתי תערוכות מיוחדות לגזע הוויפט ולגזעי הדקל. את 150 כלבי הדקל שנרשמו לתערוכה שפטו הגב’ הסי אסינמכר מגרמניה, ופבריציו לה רוקה (Fabrizio la Rocca) מאיטליה.

בארץ אנו לא רגילים לראות בכלבי הדקל גזע פופולרי אך למעשה מדובר באחד הגזעים הפופולאריים בעולם. מרבית המגדלים שלו עוסקים בשלל עיסוקים מלבד תצוגה בתערוכות ולא יוצאים מכלל זה המגדלים הרוסים. אליפות המועדון השנתית במאי שנה שערבה ריכזה למעלה מ-400 כלבים מרחבי מוסקבה. גזע הדקל הוא גזע גרמני הכולל 9 וריאנטים לגזע אחד, שלוש תצורות פרווה, קצר שיער, ארוך שיער ושיער זיפי בשלושה גדלים; ארנבי, ננסי וסטנדרטי. את ההבדל יקבע היקף החזה במדידה שתעשה לא לפני שהכלב יהיה בן 15 חודשים אם כי לא מן הנמנע שבעקבות המשך גדילה יעבור כלב ננסי לכיתות הכלבים הסטנדרטיים או ארנבי יועבר לכיתות הכלבים הננסיים.

בשונה מהוויפטים הסולדים מהגשם, הדקל לא הושפעו יתר על המידה מהזרזיפים שהחלו לרדת. הגב’ אסינמכר, שופטת מקיפה ומנוסה שפטה את כיתות הבוגרים כשאת הצעירים והגורים שופט מר פבריציו לה רוקה. כלבי הדקל הינם כלבים קצרי רגליים המיועדים לציד מעל לקרקע ומתחת לקרקע. התקצרות הגפיים תועדה כבר בתקופת הפרעונים ולמעשה ניתן לראות את תופעת התקצרות הגפיים (Chondrodystrphia) בגזעים נוספים כמו פקינז, שי-צו ואחרים.

אמנם אורך הגפיים מתקצר, אך את מה שמאבד הכלב באורך הרגל הוא מציג באופי נחוש, תבונה ייחודית ויכולת לפתור בעיות. בעבר, נטו לגדל כלבים שאורך הרגל שלהם היה מינימאלי והיחס בין הגובה הנמדד בשכמה לאורך הגוף היה ביחס של 1:2. אורך הקו העליון היה במקרה כזה ארוך מאוד ובשל כך סבלו הכלבים מבעיות גב רבות, פריצות דיסק ושיתוק של הגפיים האחוריות. כיום הגידול נוטה לעבר כלבים קצרים יותר עם אורך רגל גדול יותר ודגש על תנועה בריאה וגפיים ישרות ומקבילות. מרבית הדקלים שהוצגו בתערוכה הציגו את מרבית התכונות הרצויות מהדקלים והיתה זו תצוגה יוצאת דופן בטיבה, ודוגמא מצויינת ליכולת המעולה של הגידול הרוסי.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf